Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 27 ψήφοι

Τα πρώτα iPhone 6 & 6 Plus - Εντυπώσεις


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
6246 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1996   stelpanta

stelpanta

    iPH User

  • 182 μηνύματα
  • Twitter:@upiter0330
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 04/10/2014 - 20:07

ελληνικό review του iphone 6 plus

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#1997   Velkus

Velkus

    iPH Hero

  • 5.457 μηνύματα
  • Twitter:@SpyVeProductions
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Velinikus

Δημοσίευση 04/10/2014 - 21:09

ελληνικό review του iphone 6 plus


Αφού είναι αποκλειστικό!! Δείτε το!! :P

@CaLi@


#1998   stelpanta

stelpanta

    iPH User

  • 182 μηνύματα
  • Twitter:@upiter0330
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 04/10/2014 - 21:47

Αφού είναι αποκλειστικό!! Δείτε το!! :P


σαφώς και δεν είναι τόσο αποκλειστικό πλέον μιας και αρκετοί το έχουν αγοράσει απλώς επειδή δεν υπάρχουν τέτοια βίντεο στα ελληνικά θεώρησα πως ίσως ενδιαφέρει κάποιους και έρθουν λίγο πιο κοντά στην ημέρα της επίσημης κυκλοφοριας του στην χώρα μας φίλε μου :-)

#1999   Velkus

Velkus

    iPH Hero

  • 5.457 μηνύματα
  • Twitter:@SpyVeProductions
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Velinikus

Δημοσίευση 04/10/2014 - 22:14

σαφώς και δεν είναι τόσο αποκλειστικό πλέον μιας και αρκετοί το έχουν αγοράσει απλώς επειδή δεν υπάρχουν τέτοια βίντεο στα ελληνικά θεώρησα πως ίσως ενδιαφέρει κάποιους και έρθουν λίγο πιο κοντά στην ημέρα της επίσημης κυκλοφοριας του στην χώρα μας φίλε μου :-)



Το αποκλειστικό η είναι η δεν είναι ..

Δεν έχει λίγο η πολύ ... :P

Anyway πλάκα έκανα!! :)

@CaLi@


#2000   stelpanta

stelpanta

    iPH User

  • 182 μηνύματα
  • Twitter:@upiter0330
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 04/10/2014 - 22:54

Το αποκλειστικό η είναι η δεν είναι ..
Δεν έχει λίγο η πολύ ... :P
Anyway πλάκα έκανα!! :)

γνωρίζω αρκετά καλά τον όρο αποκλειστικότητα και ήταν ένας "τρόπος του λέγειν" στα γραφόμενά μου.Διέκρινα μια ειρωνεία,αλλα πάω πάσο για να μην ήμαστε εκτός θέματος.Στο iphone 6-6plus ανήκουν τα σχόλια :-)

Τελευταία επεξεργασία από: stelpanta, 04/10/2014 - 22:56


#2001   gidi

gidi

    iPH User

  • 154 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 04/10/2014 - 23:33

Γεια χαρά σε όλες και όλους!

 

Είδα σήμερα στα mediamarkt από κοντά και για αρκετή ώρα το iPhone 6. 

Είχα (σχεδόν) αποφασίσει να μην το πάρω γιατί δε μου αρέσουν τα τηλέφωνα - γκουμούτσες, αλλά και γιατί δεν έχει ουσιώδεις (για την Ελλάδα) διαφορές από το 5S που να δικαιολογούν τα έξτρα χρήματα.

 

Μολαταύτα:

 

Είναι πολύ όμορφο στο χρυσό που το είδα. Καμιά σχέση με το κάργα κιτς στο 5S. Ο τρόπος που το γυαλί καμπυλώνει στις άκρες είναι εντυπωσιακός, αν και το κάνει η Nokia εδώ και τρία χρόνια - από την εποχή του Ν9.

 

Η οθόνη είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ. Απλά ό,τι καλύτερο έχω δει. Να πω εδώ ότι τα υπερβολικά χρώματα των SAMOLED ποτέ δε μου ταίριαξαν.

 

Η κάμερα ναι εξέχει, πράγμα ανεπίτρεπτο για την Apple, αλλά αν φοράς θήκη (που θα φοράς 95%) παύει να είναι θέμα. Τα 240 fps είναι ΑΠΟΛΑΥΣΗ!

 

Από ταχύτητα όπως το φαντάζεστε, πάει σφαίρα αλλά δεν υπάρχει ορατή διαφορά από το 5S σε καθημερινή χρήση.

 

Τελευταίο και σοβαρότερο το μέγεθος. Συστήνω σε όλους όσους γουστάρουν τα νορμάλ τηλέφωνα να πάνε να το δουν από κοντά.

Θεωρώ ότι είναι στα όρια του ανεκτού. Λίγο το μικρό πάχος, λίγο οι καμπύλες και είναι παλέψιμο. Πριν το πιάσω στα χέρια μου πίστευα ότι θα είναι πολύ μεγάλο, αλλά έσφαλλα. Έχω μικρά προς κανονικά χέρια και εννοείται ότι το 6+ δεν το έπαιρνα ούτε να μου το χάριζαν.

 

Εν ολίγοις, είμαστε για νέα έξοδα...



#2002   iKotsen

iKotsen

    iPH Addict

  • 864 μηνύματα
  • Twitter:@KonstantinosDr1
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:kotsen1991

Δημοσίευση 04/10/2014 - 23:57

Γεια χαρά σε όλες και όλους!

Είδα σήμερα στα mediamarkt από κοντά και για αρκετή ώρα το iPhone 6.

Είχα (σχεδόν) αποφασίσει να μην το πάρω γιατί δε μου αρέσουν τα τηλέφωνα - γκουμούτσες, αλλά και γιατί δεν έχει ουσιώδεις (για την Ελλάδα) διαφορές από το 5S που να δικαιολογούν τα έξτρα χρήματα.


Μολαταύτα:


Είναι πολύ όμορφο στο χρυσό που το είδα. Καμιά σχέση με το κάργα κιτς στο 5S. Ο τρόπος που το γυαλί καμπυλώνει στις άκρες είναι εντυπωσιακός, αν και το κάνει η Nokia εδώ και τρία χρόνια - από την εποχή του Ν9.


Η οθόνη είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ. Απλά ό,τι καλύτερο έχω δει. Να πω εδώ ότι τα υπερβολικά χρώματα των SAMOLED ποτέ δε μου ταίριαξαν.


Η κάμερα ναι εξέχει, πράγμα ανεπίτρεπτο για την Apple, αλλά αν φοράς θήκη (που θα φοράς 95%) παύει να είναι θέμα. Τα 240 fps είναι ΑΠΟΛΑΥΣΗ!


Από ταχύτητα όπως το φαντάζεστε, πάει σφαίρα αλλά δεν υπάρχει ορατή διαφορά από το 5S σε καθημερινή χρήση.


Τελευταίο και σοβαρότερο το μέγεθος. Συστήνω σε όλους όσους γουστάρουν τα νορμάλ τηλέφωνα να πάνε να το δουν από κοντά.

Θεωρώ ότι είναι στα όρια του ανεκτού. Λίγο το μικρό πάχος, λίγο οι καμπύλες και είναι παλέψιμο. Πριν το πιάσω στα χέρια μου πίστευα ότι θα είναι πολύ μεγάλο, αλλά έσφαλλα. Έχω μικρά προς κανονικά χέρια και εννοείται ότι το 6+ δεν το έπαιρνα ούτε να μου το χάριζαν.


Εν ολίγοις, είμαστε για νέα έξοδα...


Θες όμως να περιμένεις να πιάσεις και το 6+ στα χέρια σου και να αποφασίσεις μετά;; Ίσως αλλάξεις γνώμη. ;)

#2003   gidi

gidi

    iPH User

  • 154 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 05/10/2014 - 00:11

Οχι.

Θες όμως να περιμένεις να πιάσεις και το 6+ στα χέρια σου και να αποφασίσεις μετά;; Ίσως αλλάξεις γνώμη. ;)


Οχι. Δε θέλω. Υπάρχουν και όρια.

:)

#2004   iKotsen

iKotsen

    iPH Addict

  • 864 μηνύματα
  • Twitter:@KonstantinosDr1
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:kotsen1991

Δημοσίευση 05/10/2014 - 00:12

Οχι.
Οχι. Δε θέλω. Υπάρχουν και όρια.

:)


Δεν διαφωνώ απλά λέω αν θες απλά να το πιάσεις να δεις πως θα σου κάτσει. Δες αν σε βολεύει και στα μάτια παράδειγμα... :)

#2005   valsamis

valsamis

    iPH Elite Poster

  • 2.579 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 05/10/2014 - 00:48

http://appleinsider...._medium=twitter


IOS Developer & Instructor    www.valsamis.me


#2006   iKotsen

iKotsen

    iPH Addict

  • 864 μηνύματα
  • Twitter:@KonstantinosDr1
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:kotsen1991

Δημοσίευση 05/10/2014 - 01:04

Που είναι τα Fandroids να μας το παίξουν λίγο μάγκες?? Γιατί φωνάζουμε τόσο καιρό ότι αυτό το Γ@@@@ΕΝΟ το μηλόφωνο δεν θέλει παραπάνω μνήμη για να λειτουργήσει με αυτά που έχει. Δουλεύει σε υψηλά επίπεδα η μνήμη ακόμα και αν δεν κάνεις τίποτα αλλά δεν θέλει παραπάνω. Αυτό μας το απέδειξε και το benchmark. Περιμένουμε και πιο επίσημα benchmarks για το Note 4. Έχει την τριπλάσια μνήμη από το 6+ και πάλι είναι από τα τελευταία!! 



#2007   Rocket

Rocket

    iPH Contributor

  • 1.085 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 05/10/2014 - 01:22

θεωρω οτι οποιος εχει το mini δεν υπαρχει λογος να παει στο πλας.


 SIA -  MIDNIGHT DECISIONS   :wub:


#2008   nickolaou

nickolaou

    iPH Contributor

  • 1.100 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 05/10/2014 - 01:38

Που είναι τα Fandroids να μας το παίξουν λίγο μάγκες?? Γιατί φωνάζουμε τόσο καιρό ότι αυτό το Γ@@@@ΕΝΟ το μηλόφωνο δεν θέλει παραπάνω μνήμη για να λειτουργήσει με αυτά που έχει. Δουλεύει σε υψηλά επίπεδα η μνήμη ακόμα και αν δεν κάνεις τίποτα αλλά δεν θέλει παραπάνω. Αυτό μας το απέδειξε και το benchmark. Περιμένουμε και πιο επίσημα benchmarks για το Note 4. Έχει την τριπλάσια μνήμη από το 6+ και πάλι είναι από τα τελευταία!! 

 

 

Στην αρχή όταν αγοράζεις android κινητό ναυαρχίδα νομίζεις ότι κάνει τα πάντα αλλά είναι μεγάλη απάτη τελικά το android :

 

Αυτό το πρόβλημα πάντως παρατηρείται από το s4 και s5 που έχουν 2 gb ram. Στην πραγματικότητα με τόσα features που φορτώνουν το λογισμικό για να

 

ανταγωνιστεί το iphone  έχει σαν αποτέλεσμα η καθαρή μνήμη ram να ανέρχεται στο 800-900 mb. Έτσι λοιπόν όταν χρησιμοποιούμε ένα κινητό lg g2, s4 και

 

s5 η ονομαστική τους μνήμη είναι 2 gb ram  η αναγραφόμενη όμως μνήμη αναφέρει στο κινητό 1,8 gb ram. Στην πραγματικότητα όμως  με τόσες λειτουργίες

 

που έχουν προσθέσει στο λειτουργικό android να τρέχουν background έχει σαν  αποτέλεσμα τo 1 gb μνήμης να χρησιμοποιείται χωρίς να χρησιμοποιείς  το

 

τηλέφωνο. Όλα αυτά έχουν σαν αποτέλεσμα να λειτουργεί το κινητό με 800 mb με λειτουργικό android και τις κακογραμμένες εφαρμογές έρχονται τα lags με τα

 

πρώτα videos και εφαρμογές.  Το ίδιο έκανε και στο Note 4 ,θεωρώ, μετά από αυτά τα specs . Όμως  η Samsung , η ανταγωνίστρια της Apple , παράγει πλέον

 

κινητά 3 gb ram όπως το Note 4  και η ¨ καθαρή " ram είναι  800 -900 mb ram σε συνδυασμό το android και τις κακογραμμένες εφαρμογές καλύτερα να το πετάξεις..


Τελευταία επεξεργασία από: nickolaou, 05/10/2014 - 01:40


#2009   iKotsen

iKotsen

    iPH Addict

  • 864 μηνύματα
  • Twitter:@KonstantinosDr1
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:kotsen1991

Δημοσίευση 05/10/2014 - 01:47

Στην αρχή όταν αγοράζεις android κινητό ναυαρχίδα νομίζεις ότι κάνει τα πάντα αλλά είναι μεγάλη απάτη τελικά το android :

 

Αυτό το πρόβλημα πάντως παρατηρείται από το s4 και s5 που έχουν 2 gb ram. Στην πραγματικότητα με τόσα features που φορτώνουν το λογισμικό για να

 

ανταγωνιστεί το iphone  έχει σαν αποτέλεσμα η καθαρή μνήμη ram να ανέρχεται στο 800-900 mb. Έτσι λοιπόν όταν χρησιμοποιούμε ένα κινητό lg g2, s4 και

 

s5 η ονομαστική τους μνήμη είναι 2 gb ram  η αναγραφόμενη όμως μνήμη αναφέρει στο κινητό 1,8 gb ram. Στην πραγματικότητα όμως  με τόσες λειτουργίες

 

που έχουν προσθέσει στο λειτουργικό android να τρέχουν background έχει σαν  αποτέλεσμα τo 1 gb μνήμης να χρησιμοποιείται χωρίς να χρησιμοποιείς  το

 

τηλέφωνο. Όλα αυτά έχουν σαν αποτέλεσμα να λειτουργεί το κινητό με 800 mb με λειτουργικό android και τις κακογραμμένες εφαρμογές έρχονται τα lags με τα

 

πρώτα videos και εφαρμογές.  Το ίδιο έκανε και στο Note 4 ,θεωρώ, μετά από αυτά τα specs . Όμως  η Samsung , η ανταγωνίστρια της Apple , παράγει πλέον

 

κινητά 3 gb ram όπως το Note 4  και η ¨ καθαρή " ram είναι  800 -900 mb ram σε συνδυασμό το android και τις κακογραμμένες εφαρμογές καλύτερα να το πετάξεις..

Έλα αδερφέ μου. Τα είπες πολύ πιο ωραία και με κάλυψες απόλυτα. Σε αυτό το οποίο θα σταθώ είναι ότι το Android καταναλώνει πολύ περισσότερη μνήμη καθώς το είχα παρατηρήσει στο κινητό του αδερφού μου αλλά το είχα ξεχάσει μέχρι που διάβασα το ποστ σου. Η μνήμη δουλεύει συνεχώς στο 78% πράγμα το οποίο σημαίνει ότι από τα 2GB το λογισμικό τρέχει μόνο τα 1,6GB αφήνοντας ελεύθερα τα υπόλοιπα 400Mb για τα υπόλοιπα. Και αυτά τα τεστ έγιναν χωρίς καμία εφαρμογή ανοιχτή, χωρίς σήμα παρόχου, κλειστά όλα κ.ο.κ... Αλλά ΚΑΝΕΙΣ δεν καταλαβαίνει ότι ναι μεν είναι ένα κινητό που έχει τετραπηρηνοκταπύρηνους επεξεργαστές, 20000000GB ραμ αλλά τόσο βαρύ που  είναι το λογισμικό θα καταναλώνει τα μισά και παραπάνω... Αλλά όταν σου πουλάν φούμαρα επειδή έχει καλήτερα χαρακτηριστικά και όταν έχεις τα Fandroids να σου λένε λόγια του τύπου "Πάρε Galaxy ρε, γιατί η Apple είναι ακόμα στην τεχνολογία του 2012" τότε λογικό είναι αυτοί που δεν γνωρίζουν να καταφύγουν σε Samsung... Αλλά δεν μπορούν να καταλάβουν ότι τα κινητά του 2014 μπορούν να δουλέψουν άψογα με τεχνολογία του 2012. 

 

Αλλά ο λαός μας έχει μια σογή παροιμία: Όσα δεν φτάνει η αλεπού, τα κάνει κρεμαστάρια!


Τελευταία επεξεργασία από: iKotsen, 05/10/2014 - 01:49


#2010   StavSanis

StavSanis

    iPH User

  • 131 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 05/10/2014 - 02:22

Στην αρχή όταν αγοράζεις android κινητό ναυαρχίδα νομίζεις ότι κάνει τα πάντα αλλά είναι μεγάλη απάτη τελικά το android :

 

Αυτό το πρόβλημα πάντως παρατηρείται από το s4 και s5 που έχουν 2 gb ram. Στην πραγματικότητα με τόσα features που φορτώνουν το λογισμικό για να

 

ανταγωνιστεί το iphone  έχει σαν αποτέλεσμα η καθαρή μνήμη ram να ανέρχεται στο 800-900 mb. Έτσι λοιπόν όταν χρησιμοποιούμε ένα κινητό lg g2, s4 και

 

s5 η ονομαστική τους μνήμη είναι 2 gb ram  η αναγραφόμενη όμως μνήμη αναφέρει στο κινητό 1,8 gb ram. Στην πραγματικότητα όμως  με τόσες λειτουργίες

 

που έχουν προσθέσει στο λειτουργικό android να τρέχουν background έχει σαν  αποτέλεσμα τo 1 gb μνήμης να χρησιμοποιείται χωρίς να χρησιμοποιείς  το

 

τηλέφωνο. Όλα αυτά έχουν σαν αποτέλεσμα να λειτουργεί το κινητό με 800 mb με λειτουργικό android και τις κακογραμμένες εφαρμογές έρχονται τα lags με τα

 

πρώτα videos και εφαρμογές.  Το ίδιο έκανε και στο Note 4 ,θεωρώ, μετά από αυτά τα specs . Όμως  η Samsung , η ανταγωνίστρια της Apple , παράγει πλέον

 

κινητά 3 gb ram όπως το Note 4  και η ¨ καθαρή " ram είναι  800 -900 mb ram σε συνδυασμό το android και τις κακογραμμένες εφαρμογές καλύτερα να το πετάξεις..

Πες τα ρε αδερφέ μου ! Αυτά λέω κι εγώ ακριβώς αλλά οι περισσότεροι είναι χ10 φορές περισσότερο πρόβατα από αυτούς που κοροιδεύουν!

Και το εκνευριστικό της υπόθεσης είναι ότι την έχουν δει οτι αυτοί ξέρουν, αυτοί έκαναν σωστή και σοφή επιλογή κινητού, αυτοί ''έχουν την τεχνολογία και ταχύτητα''!

Σαφώς έχει και καλά κινητά το android αλλά λίγη αντικειμενικότητα και λίγο μικρότερος επηρεασμός από το μάρκετινγκ και στην δική τους την μεριά δεν βλάπτει ! :D

Τελοσπάντων για να είμαι και στο θέμα, Θέλω το 6 τώρα ! :wacko:  :blush:



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 25

0 μέλη, 24 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    Google (1)