Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 27 ψήφοι

Τα πρώτα iPhone 6 & 6 Plus - Εντυπώσεις


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
6246 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#4066   magiaros

magiaros

    iPH newbie

  • 72 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 18/12/2014 - 06:37

ευτυχώς η γυναίκα μου δεν προσέχει καθόλου και έσπασε το τζάμι από το ipad 3 που έχει άρα εγώ μπορώ να κινηθώ προς το ipad air 2 δίνοντας της το ipad air και να το παίξω και ότι της κάνω μεγάλη χάρη ενώ στην ουσία το ξεφορτόνομαι και βρήσκω και καλή δικαιολογία προς τον εαυτό μου να πάρω το 2 

 

για RAM κτλ δεν γνωρίζει και πολλά και θα ενθουσιαστεί με το πόσο λεπτό είναι το ipad air



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#4067   iKotsen

iKotsen

    iPH Addict

  • 864 μηνύματα
  • Twitter:@KonstantinosDr1
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:kotsen1991

Δημοσίευση 18/12/2014 - 07:50

64-bit apps need more RAM than 32-bit apps anyway, and if it's true that the next iPad has 2GB on board then you can be certain that iOS 9 or 10 will run like a dog in iPhones with just 1GB on board.

 

από http://www.techradar.com

 

σκέφτομαι το phone 6 plus αλλά με προβληματιζει η μνήμη RAM καθώς και το γεγονός οτι έχουν βγει ήδη προγράμματα αποκλειστικά για ipad air 2 που έχει 2 gb πχ το καλύτερο προγραμμα ανατομίας που κυκλοφορεί ,essential anatomy 5 με καινούργιο update δίνει νέα γραφικά με μεγαλύτερη λεπτομέρεια αποκλειστικά για ipad air 2.To ipad air μου δηλαδή δεν...

 

 

αν δεν ήμουν σίγουρος 99% οτι το επόμενο iphone θα είχε 2 gb ram θα χτυπούσα τώρα το 6 plus

 

απο την αλλη σκεφτόμουν και το ipad air 2 αλλά έχοντας το ipad air νομίζω οτι μπορώ να περιμένω σεπτέμβριο για το ipad air 3 με τον A9

Κοίτα να δεις... Δεν νομίζω να αφήσει να κυκλοφορούν στην αγορά με 1GB RAM και να μην υποστηρίζονται από τις εφαρμογές. Το ότι βγήκε το iPad με 2GB RAM δεν σημαίνει ότι το ίδιο θα γίνει και με το επερχόμενο μηλοτηλέφωνο. Μπορεί να συνεχίσει μόνο για τα τάμπλετ (προς το παρόν) και αργότερα να ενσωματωθεί και στα κινητά!



#4068   stelios256

stelios256

    iPH User

  • 112 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 18/12/2014 - 10:25

Εγω πιστευω οτι το iPad Air 2 ειναι ματιά στο μελλον του iPhone (6s??).A9 tri-core 1,6ghz 64bit και 2gb ram!!!!

#4069   magiaros

magiaros

    iPH newbie

  • 72 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 18/12/2014 - 10:28

Κοίτα να δεις... Δεν νομίζω να αφήσει να κυκλοφορούν στην αγορά με 1GB RAM και να μην υποστηρίζονται από τις εφαρμογές. Το ότι βγήκε το iPad με 2GB RAM δεν σημαίνει ότι το ίδιο θα γίνει και με το επερχόμενο μηλοτηλέφωνο. Μπορεί να συνεχίσει μόνο για τα τάμπλετ (προς το παρόν) και αργότερα να ενσωματωθεί και στα κινητά!

υποστήριξη με εφαρμογές ενοείται οτι θα υπάρχει ,δεν το συζητάω αυτό

 

το θέμα είναι οτι η εφαρμογή πχ που σου λέω με το τελευταίο update δεν τρέχει σε ipad air και ας την έχω πληρώσει

 

τρέχει αλλά με περιορισμένα γραφικά και λιγότερες λεπτομέρειες

 

και μιλάμε για συσκευή που ήταν top πριν 3 μήνες

 

ούτε στο iphone 6 plus τρέχει η εφαρμογή και ας βγήκε το 6 plus πριν λίγο.θα τρέχει όμως στο ιphone με τα 2 gb 

 

περιπτωση να μη βάλει 2 gb στο νέο iphone δεν υπάρχει για μένα 

 

κάθε χρόνο βγαίνει καλύτερος επεξεργαστής αλλά η ram αλλάζει όλο το λειτουργικό και δεδομένου οτι έχει το ipad 2 gb θα βάλουν και στο iphone μιας και έχουν το ίδιο λειτουργικό και το ios 9 στο 6 plus και στο ipad air που πήρα εγώ θα σέρνεται

 

με λίγα λόγια τραγικό λάθος η απόκτηση τώρα iphone 6 plus 

 

το έχω γράψει και θα το γράφω γιατί τον σεπτέμβριο θα είναι για απόσυρση

 

καλή αγορά τώρα είναι το ipad air 2 μιας και το ipad air 3 θα έχει γρηγορότερο επεξεργαστή αλλά ο επεξεργαστής του air 2  και του ipad air είναι ήδη πολύ γρήγορος για όλες τις εφαρμογές.Ένας γρηγορότερος επεξεργααστής θα έχει νόημα μόνο για διαφημιστικούς λόγους και όχι ουσίας.Με τη ram όμως υπάρχει θέμα...

 

απλά στο iphone 6 plus δεδομένου οτι έδωσαν το μέγεθος που θέλαμε επι χρόνια μας έκαναν αυτό το τρικ με τη ram που θα το καταλάβουμε το σεπτέμβριο(πρώτα ο θεός) γιατί το έκαναν...



#4070   valsamis

valsamis

    iPH Elite Poster

  • 2.579 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 18/12/2014 - 10:30

64-bit apps need more RAM than 32-bit apps anyway, and if it's true that the next iPad has 2GB on board then you can be certain that iOS 9 or 10 will run like a dog in iPhones with just 1GB on board.

 

από http://www.techradar.com

 

σκέφτομαι το phone 6 plus αλλά με προβληματιζει η μνήμη RAM καθώς και το γεγονός οτι έχουν βγει ήδη προγράμματα αποκλειστικά για ipad air 2 που έχει 2 gb πχ το καλύτερο προγραμμα ανατομίας που κυκλοφορεί ,essential anatomy 5 με καινούργιο update δίνει νέα γραφικά με μεγαλύτερη λεπτομέρεια αποκλειστικά για ipad air 2.To ipad air μου δηλαδή δεν...

 

 

αν δεν ήμουν σίγουρος 99% οτι το επόμενο iphone θα είχε 2 gb ram θα χτυπούσα τώρα το 6 plus

 

απο την αλλη σκεφτόμουν και το ipad air 2 αλλά έχοντας το ipad air νομίζω οτι μπορώ να περιμένω σεπτέμβριο για το ipad air 3 με τον A9

οποιος εγραψε οτι τα 64bit θελουν πανω απο 1gb ειναι..... μην διαβαζετε αιδιες


IOS Developer & Instructor    www.valsamis.me


#4071   magiaros

magiaros

    iPH newbie

  • 72 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 18/12/2014 - 10:35

οποιος εγραψε οτι τα 64bit θελουν πανω απο 1gb ειναι..... μην διαβαζετε αιδιες

δε χρειάζεται να το γράψει κάποιος  και δε χρειάζεται να διαβάσεις τίποτα

 

κάτσε δες τις top εφαρμογές σε λίγο σε πιο ipad μόνο θα τρέχουν στη full έκδοση και θα το καταλάβεις.απλά παρακολούθα τι γράφουν τα update 

 

εκεί που οι developers είχαν 1 gb διαθέσιμο και έκαναν θαύματα τώρα με 2 gb θα κάνουν παπάδες

 

 

υπάρχουν και γαμάτες εφαρμογές που απαιτούν λιγότερη ram αυτό δεν το αμφισβητώ αλλά η εφαρμογή που θα σου κάνει κλικ δε θα μπορείς να την έχεις και ας έχεις συσκευή 5 μηνών 1100 ευρώ.Μη σου φαίνεται περίεργο γιατί έχει ήδη γίνει με το ipad air αλλά και πιο πριν με τη μετάβαση από το 2 στο 3 με τη retina


Τελευταία επεξεργασία από: magiaros, 18/12/2014 - 10:38


#4072   valsamis

valsamis

    iPH Elite Poster

  • 2.579 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 18/12/2014 - 10:44

δε χρειάζεται να το γράψει κάποιος  και δε χρειάζεται να διαβάσεις τίποτα

 

κάτσε δες τις top εφαρμογές σε λίγο σε πιο ipad μόνο θα τρέχουν στη full έκδοση και θα το καταλάβεις.απλά παρακολούθα τι γράφουν τα update 

 

εκεί που οι developers είχαν 1 gb διαθέσιμο και έκαναν θαύματα τώρα με 2 gb θα κάνουν παπάδες

 

 

υπάρχουν και γαμάτες εφαρμογές που απαιτούν λιγότερη ram αυτό δεν το αμφισνητώ αλλά η εφαρμογή που θα σου κάνει κλικ δε θα μπορείς να την έχεις και ας έχεις συσκευή 5 μηνών 1100 ευρώ.Μη σου φαίνεται περίεργο γιατί έχει ήδη γίνει με το ipad air αλλά και πιο πριν με τη μετάβαση από το 2 στο 3 με τη retina

φιλε μου το air 2 εχει 2gb μνημη διοτι θα τρεχει desktop class εφαρμογες που θα κανουν editing 4κ βιντεο! στο iphone τετοιες εφαρμογες δεν θα υπαρχουν καν διοτι δεν υπαρχει και λογος! οσο τα gb... καμια εφαρμογη δεν τρωει ενα gb οταν τρεχει! ειναι δυνατον το OS να αφησει μια εφαρμογη μονο να τρωει τετοιους πορους? μην αγχωνεστε τα ενα gb για το iphone ειναι παρα πολλα διοτι ειναι native ο κωδικας. μην νομιζεις οτι υπαρχουν εφαρμογες που να τραβανε 2γβ ραμ... και θα πετανε στο air και οχι στο iphone! 


IOS Developer & Instructor    www.valsamis.me


#4073   magiaros

magiaros

    iPH newbie

  • 72 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 18/12/2014 - 10:47

φιλε μου το air 2 εχει 2gb μνημη διοτι θα τρεχει desktop class εφαρμογες που θα κανουν editing 4κ βιντεο! στο iphone τετοιες εφαρμογες δεν θα υπαρχουν καν διοτι δεν υπαρχει και λογος! οσο τα gb... καμια εφαρμογη δεν τρωει ενα gb οταν τρεχει! ειναι δυνατον το OS να αφησει μια εφαρμογη μονο να τρωει τετοιους πορους? μην αγχωνεστε τα ενα gb για το iphone ειναι παρα πολλα διοτι ειναι native ο κωδικας. μην νομιζεις οτι υπαρχουν εφαρμογες που να τραβανε 2γβ ραμ... και θα πετανε στο air και οχι στο iphone! 

 

δες πχ στην κορυφαία εφαρμογή ανατομίας   που τρέχει και στο iphone τι γράφει κάτω κάτω στο "whats new in version 5" και θα καταλάβεις.για το ipad air 2 γράφει και όχι για το 6 plus.To 6 plus το μπούλο όπως και το ipad air...

 

https://www.dropbox.....42.27.png?dl=0

 

η ίδια εφαρμογή υπάρχει και στο iphone 

 

το νεο iphone η apple θα το αφήσει απέξω από όλες τις εφαρμογές που θα είναι σε άλλο επίπεδο βάζοντας πάλι 1 gb RAM?Δε νομίζω.

 


Τελευταία επεξεργασία από: magiaros, 18/12/2014 - 10:53


#4074   valsamis

valsamis

    iPH Elite Poster

  • 2.579 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 18/12/2014 - 10:52

αν δεν την δω απο κοντα να σου πω τι διαφορετικα textures εχουν δεν μπορω να σου πω! οπως επισης δλδ τι textures εχουν βαλει? το infinity blade 3 εχει τα απιστευτα γραφικα και τρεχει μαζι me collisions και game logic αψογα στο iphone. η παραπανω εφαρμογη μου δινει να καταλαβω οτι εχουν φτιαξει ιδικα textures σε τεραστια αναλυση μονο και μονο για μεγαλες οθονες! και οχι θεμα μνημης.... διοι αν καταλαβα καλα αυτη η εφαρμογη το μονο που κανει ειναι να δειχνει εικονες... δεν εχει ουτε particles, ουτε collisions, ουτε χρειαζετε draw calls πολλα


IOS Developer & Instructor    www.valsamis.me


#4075   dream21

dream21

    iPH Hero

  • 3.897 μηνύματα
  • Twitter:@dream2100
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:iPhonegr

Δημοσίευση 18/12/2014 - 10:54

ευτυχώς η γυναίκα μου δεν προσέχει καθόλου και έσπασε το τζάμι από το ipad 3 που έχει άρα εγώ μπορώ να κινηθώ προς το ipad air 2 δίνοντας της το ipad air και να το παίξω και ότι της κάνω μεγάλη χάρη ενώ στην ουσία το ξεφορτόνομαι και βρήσκω και καλή δικαιολογία προς τον εαυτό μου να πάρω το 2 
 
για RAM κτλ δεν γνωρίζει και πολλά και θα ενθουσιαστεί με το πόσο λεπτό είναι το ipad air


Το νου σου διότι κυκλοφορούν και ρουφιάνοι :P

#4076   magiaros

magiaros

    iPH newbie

  • 72 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 18/12/2014 - 10:56

αν δεν την δω απο κοντα να σου πω τι διαφορετικα textures εχουν δεν μπορω να σου πω! οπως επισης δλδ τι textures εχουν βαλει? το infinity blade 3 εχει τα απιστευτα γραφικα και τρεχει μαζι me collisions και game logic αψογα στο iphone. η παραπανω εφαρμογη μου δινει να καταλαβω οτι εχουν φτιαξει ιδικα textures σε τεραστια αναλυση μονο και μονο για μεγαλες οθονες! και οχι θεμα μνημης.... διοι αν καταλαβα καλα αυτη η εφαρμογη το μονο που κανει ειναι να δειχνει εικονες... δεν εχει ουτε particles, ουτε collisions, ουτε χρειαζετε draw calls πολλα

 

καμία σχέση

 

είναι ένα ανθρώπινο σώμα που το περιστρέφεις 3d και με κάθε λεπτομέρεια έχει όλες τις ανατομικές δομές τις οποιες μπορείς να αφαιρέσεις σα να έχεις ένα άνθρωπο μποροστά σου και να αρχίζεις να κόβεις ζωντανά

 

θεωρείται η top εφαρμογή ανατομίας 

 

δε μιλάμε για άτλα ανατομίας με εικόνες υψηλής ανάλυσης 

 

υπάρχει πολύ καλός ατλας ανατομίας με εικόνες υψηλής ανάλυσης που  τρέχει μια χαρά και στο iphone 4s

 

ούτε εγώ μπορώ να τη δω την εφαρμογή για να σου πω γιατί δεν τρέχει ούτε σε μένα με texture enhancements και ας έχω το ipad air που δεν το λες και  παλιό ούτε έχει αργό επεξεργαστή 

 

κάτι άλλο δεν έχει...


Τελευταία επεξεργασία από: magiaros, 18/12/2014 - 11:02


#4077   valsamis

valsamis

    iPH Elite Poster

  • 2.579 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 18/12/2014 - 11:01

καμία σχέση

 

είναι ένα ανθρώπινο σώμα που το περιστρέφεις 3d και με κάθε λεπτομέρεια έχει όλες τις ανατομικές δομές τις οποιες μπορείς να αφαιρέσεις σα να έχεις ένα άνθρωπο μποροστά σου και να αρχίζεις να κόβεις ζωντανά

ε δεν εχει και τιποτα ιδιαιτερο! προσθετει και αφαιρει Nodes απλα... ενα game εχει να διαχειρηστει εκατονταδες nodes , αλγοριθμους που να τρεχουν οταν αυτα ακουμπανε το ενα το αλλο, fx απο particles emitters , lights, cameras κτλ.... η εφαρμογη αυτη απλα στο air αντι να εχει αρχεια που ειναι 5μβ θα ειναι 30mb.. αλλα και παλι μου φενετε κατι παραξενο... τεσπα μπορει να εχει και κατι αλλο που δεν το αντιλαμβανομαι εγω! 


IOS Developer & Instructor    www.valsamis.me


#4078   magiaros

magiaros

    iPH newbie

  • 72 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 18/12/2014 - 11:37

ε δεν εχει και τιποτα ιδιαιτερο! προσθετει και αφαιρει Nodes απλα... ενα game εχει να διαχειρηστει εκατονταδες nodes , αλγοριθμους που να τρεχουν οταν αυτα ακουμπανε το ενα το αλλο, fx απο particles emitters , lights, cameras κτλ.... η εφαρμογη αυτη απλα στο air αντι να εχει αρχεια που ειναι 5μβ θα ειναι 30mb.. αλλα και παλι μου φενετε κατι παραξενο... τεσπα μπορει να εχει και κατι αλλο που δεν το αντιλαμβανομαι εγω! 

 

δεν ξέρω τι έχει αλλά με ipad air δεν τσουλάει πλήρως η εφαρμογή ούτε αν πάρω τώρα το iphone 6 plus θα τσουλάει.

 

και ειμαστε ακόμα στην αρχή ε?Κάτσε να δούμε και τη συνέχεια με τα υπόλοιπα καθώς και με νέα προγράμματα

 

θα κάνουν παπάδες με 2 gb οι developers στο IOS και θα αναγκαστεί πιστεύω η apple να τα βάλει τα 2 gb στο νέο iphone πολύ νωρίτερα απο όσο νομίζουμε γιατί αν δεν το κάνει θα μιλάμε για 2 τελειώς διαφορετικά λειτουργικά συστήματα.Εγώ λέω πριν το καλοκαίρι θα βγει 

 

ίσως και να διαψευστω

 

θα φανεί 

 

τα 2 gb δίνουν φτερα στους developers σε ένα γαμάτο λειτουργικό βέβαια γιατί και στο android βλέπουμε οτι ακόμα και με 3 ή 4 gb RAM μια τρύπα στο νερό έχουμε ως αποτέλεσμα


Τελευταία επεξεργασία από: magiaros, 18/12/2014 - 11:38


#4079   valsamis

valsamis

    iPH Elite Poster

  • 2.579 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 18/12/2014 - 11:42

δεν ξέρω τι έχει αλλά με ipad air δεν τσουλάει πλήρως η εφαρμογή ούτε αν πάρω τώρα το iphone 6 plus θα τσουλάει.

 

και ειμαστε ακόμα στην αρχή ε?Κάτσε να δούμε και τη συνέχεια με τα υπόλοιπα καθώς και με νέα προγράμματα

 

θα κάνουν παπάδες με 2 gb οι developers στο IOS και θα αναγκαστεί πιστεύω η apple να τα βάλει τα 2 gb στο νέο iphone πολύ νωρίτερα απο όσο νομίζουμε γιατί αν δεν το κάνει θα μιλάμε για 2 τελειώς διαφορετικά λειτουργικά συστήματα.Εγώ λέω πριν το καλοκαίρι θα βγει 

 

ίσως και να διαψευστω

 

θα φανεί 

 

τα 2 gb δίνουν φτερα στους developers σε ένα γαμάτο λειτουργικό βέβαια γιατί και στο android βλέπουμε οτι ακόμα και με 3 ή 4 gb RAM μια τρύπα στο νερό έχουμε ως αποτέλεσμα

παμε παλι! εφαρμογη να θελει 2gb ειναι το call of duty στον υπολογιστη οχι σε κινητα! δεν υπαρχει εφαρμογη να θελει 2gb !!!! το συστημα θα την σκοτωσει απο μονο του.... το air 2 επιδη ειδαμε η αππλε να κλεινει προς το desktop κοματι εβαλε 2gb ωστε να τρεχουν εφαρμογες που δεν ειναι προορησμενες για κηνητα με μικρη οθονη! μπορει στο μελλον να δουμε κατι αλλο προς το παρον ειναι υπεραρκετα. οσο για το αν η εφαρμογη δεν τρεχει καλα σε iphone 6 εχει θεμα η εφαρμογη! δεν ειναι δυνατον να τρεχει αψογα to vainglory που θελει 10 φορες περισσοτερη δυναμη και οχι αυτη


IOS Developer & Instructor    www.valsamis.me


#4080   tgousopoulos

tgousopoulos

    iPH Intergalactic Leader

  • 21.638 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:tgousopoulos

Δημοσίευση 18/12/2014 - 11:45

RAMομανια.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 72

0 μέλη, 72 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες