Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Ipod touch 5 vs new iphone


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
14 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   Fay29

Fay29

    iPH newbie

  • 58 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 17/09/2014 - 11:46

Καλημέρα σε όλους!

Θα θελα μια γνώμη-συμβουλή..Έχω iphone 4s,ipad mini (όχι retina) και ipod touch 3...Το ipod έχει εδώ και χρόνια να πάρει νεο IOS,το χω μόνο για να βλέπω τις αναρτήσεις στο facebook ή να χαζεύω στο ιντερνετ το πρωί..Από instagram κλπ δεν παίρνει τίποτα γιατί δεν έχει κάμερα....Είναι σαφέστατα κατώτερο από το iphone οπότε αν και το ipod είναι άριστο λειτουργικά,προτιμώ να ακούω μουσική κλπ με το κινητό...

 

Προ ημερών μου βράχηκε το ipod,δουλεύει ΚΑΝΟΝΙΚΑ αλλά έχει κάποιες άσπρες στάμπες στο πλάι και θέλει για επισκευη ένα κατοστάρικο περίπου...Με 150 ευρώ βρήκα από φίλο φίλης μεταχειρισμένο ipod touch 5 με 150 ευρώ με χρήση 3 μηνών και απόδειξη-εγγύηση...

Το θέμα είναι:να το πάρω ή να "προσθέσω" τα χρήματα αυτά σε ποσο για αγορά iphone 6 (μετά από 5-6 μήνες) και να κάνω το iphone 4s μόνο για μουσική??

Από θέμα χρήσης του iphone,το χρησιμοποιώ για κάθε άλλο εκτός απο τηλέφωνο...Μουσική,ιντερνετ,instagram...Όλη μερα ανοιχτό wifi/3g από το ένα social media στο άλλο και μπαταρία φόρτιση μια φορά την ημέρα...Και είναι κρίμα γιατί είναι τηλέφωνο αλλά τρώω την μπαταρία σε κάθε άλλο παρά για τηλέφωνα..

Αν πάρω το ipod touch,θα "αποδεσμεύσω" το iphone από αυτές τις χρήσεις και μένει να το χω για τηλέφωνο και viber/whatsapp..Και ίντερνετ μόνο όταν δεν είμαι σπίτι..

Το ipad δεν το χω για μουσική...Για σερφάρισμα και αυτό,όταν δεν έχω κάποια δουλειά στον υπολογιστή οπότε σερφάρω από κει για να περνάω την ώρα μου...

Ακούω γνώμες....Ipod touch 5 ή αργότερα iphone 6 και χρήση του παλιού iphone ως ipod??



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   108

108

    iPH Contributor

  • 1.260 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 17/09/2014 - 11:54

είχα το ipod 4gen καλό για αυτό που είναι, τίποτα όμως δεν συγκρίνετε με τα iphone. το καλύτερο θα ήταν το δεύτερο που προτείνεις να αγοράσεις κάποιο καινούργιο και να παραμείνει το iphone 4s στην κατοχή σου. Προσωπικά δεν θα άντεχα να είχα 3 συσκευές ίδιες, αλλά αυτό είναι κάτι που αφορά εσένα και σίγουρα ένα iphone κάνει πολλά περισσότερα από ένα ipod touch.



#3   soniasim

soniasim

    iPH Contributor

  • 1.498 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 17/09/2014 - 11:55

Έτσι όπως τα λες, δείχνει να είναι πιο λογικό σενάριο το να πάρεις το iPod και να κρατήσεις το iPhone μόνο για έξω... Υπολόγισε πάντως ότι το 4s είναι αρκετά παλιά συσκευή πλέον και το πιθανότερο είναι να μην πάρει το iOS 9 του χρόνου και σιγά σιγά θα αρχίσει να τρέχει πολύ πιο αργά εν συγκρίσει με τα τελευταία μοντέλα.

Είναι και λίγο υποκειμένικά όλα αυτά, εμένα για παράδειγμα θα με πείραζε πολύ να έχω στο σπίτι μια συσκευή που τρέχει τέλεια, αλλά όποτε πάω έξω να δεινοπαθώ με το αργό λειτουργικό να κάνω αυτά που έχω μάθει να κάνω πολύ γρήγορα. Σίγουρα δε θα κρατούσα με τίποτα μία έξτρα συσκευή που κάνει τα ίδια πράγματα ενώ μπορώ με μία να τα κάνω όλα. Θα πουλούσα και τις δύο και θα έβαζα στην άκρη για το τελευταίο iPhone. Αλλά ο καθένας βολεύεται αλλιώς!

Τελευταία επεξεργασία από: soniasim, 17/09/2014 - 11:56


#4   Fay29

Fay29

    iPH newbie

  • 58 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 17/09/2014 - 12:02

Σίγουρα δε θα κρατούσα με τίποτα μία έξτρα συσκευή που κάνει τα ίδια πράγματα ενώ μπορώ με μία να τα κάνω όλα. Θα πουλούσα και τις δύο και θα έβαζα στην άκρη για το τελευταίο iPhone. Αλλά ο καθένας βολεύεται αλλιώς!

 

Ποιές δυο συσκευές εννοείς ότι θα πουλούσες??Το ipad (αν περιλαμβάνεις και αυτό ) το χω βολευτεί κυριως για διακοπές,παντου πλεον υπάρχει wifi σε ξενοδοχεία κλπ...Οπότε δεν σκέφτομαι να το πουλήσω..



#5   Fay29

Fay29

    iPH newbie

  • 58 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 17/09/2014 - 12:05

είχα το ipod 4gen καλό για αυτό που είναι, τίποτα όμως δεν συγκρίνετε με τα iphone. το καλύτερο θα ήταν το δεύτερο που προτείνεις να αγοράσεις κάποιο καινούργιο και να παραμείνει το iphone 4s στην κατοχή σου. Προσωπικά δεν θα άντεχα να είχα 3 συσκευές ίδιες, αλλά αυτό είναι κάτι που αφορά εσένα και σίγουρα ένα iphone κάνει πολλά περισσότερα από ένα ipod touch.

Συμφωνώ ότι είναι βαρετό να χεις 3 συσκευές ίδιες αλλά δεν μπορώ με τίποτα το ANDROID...Δοκίμασα να πάρω πριν δυο χρόνια και το πούλησα αχρησιμοποίητο σε μία βδομάδα...Δεν το χω με τίποτα,με μπερδευει απίστευτα...Ακόμα και τώρα που το δουλέυει σαν λειτουργικό ο αδερφός μου με κινητά samsung,μόνο τηλέφωνο μπορώ να πάρω,όλες οι αλλες ρυθμίσεις/επιλογές με μπερδεύουν απίστευτα...



#6   soniasim

soniasim

    iPH Contributor

  • 1.498 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 17/09/2014 - 12:05

Σίγουρα δε θα κρατούσα με τίποτα μία έξτρα συσκευή που κάνει τα ίδια πράγματα ενώ μπορώ με μία να τα κάνω όλα. Θα πουλούσα και τις δύο και θα έβαζα στην άκρη για το τελευταίο iPhone. Αλλά ο καθένας βολεύεται αλλιώς!

Ποιές δυο συσκευές εννοείς ότι θα πουλούσες??Το ipad (αν περιλαμβάνεις και αυτό ) το χω βολευτεί κυριως για διακοπές,παντου πλεον υπάρχει wifi σε ξενοδοχεία κλπ...Οπότε δεν σκέφτομαι να το πουλήσω..

Όχι, το iPad είναι τελείως άλλη κατηγορία συσκευής και τρομερά βολικό για πράγματα που δεν κάνουν καλά ούτε το iPhone ούτε το iPod... Εννοώ ότι θα πουλούσα το 4s και το iPod 3ης γενιάς που κάνουν στην ουσία τα ίδια πράγματα και θα έπαιρνα ένα iPhone 6, ενοποιώντας τη χρήση των δύο σε μία συσκευή!

Τελευταία επεξεργασία από: soniasim, 17/09/2014 - 12:07


#7   Fay29

Fay29

    iPH newbie

  • 58 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 17/09/2014 - 12:13

ΑΑΑ οκ κατάλαβα...το ipod 3 δεν βλέπω να πουλιέται,όπως γράφω και παραπάνω είναι με βλάβη στην οθόνη...Ούτε 100 ευρώ δεν θα πιάσει για πώληση...Το iphone 4s που είναι υπεράριστο μπορεί να πιάσει μάξιμουμ 250 ευρώ πια....όπως σωστά λες,παλιώνει πλεον....Απότι βλέπω και οι δυο σας συγκλινετε στο να κρατήσω τα χρήματα για νέο iphone...Από θέμα τηλεφώνου,δεν εχω τρελες απαιτήσεις...δηλαδή όλα αυτά ios 8,9 κλπ όντως είναι φοβερές σαν αναβαθμίσεις/δυνατότητες αλλά δεν με πολυνοιάζουν..Το μόνο που με χαλαει είναι ότι οι εφαρμογες θα αρχίσουν να χουν απαιτήσεις ios 8 και θα μείνω στην απέξω από αναβαθμίσεις εφαρμογών όπως έγινε με το ipod που ειναι ακόμα στην έκδοση 5...

Επειδή δεν έχω ασχοληθεί,όταν έρθει το iphone 6 ΠΕΡΙΠΟΥ πόσο θα κοστίζει για αγορά από αγγελία που το χουν παρει από επιδότηση?Ετσι είχα πάρει το iphone 4s στα 530 ευρώ τόοοτε...



#8   108

108

    iPH Contributor

  • 1.260 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 17/09/2014 - 12:25

ανάλογος σε ποιον πάροχο θες να κάνεις συμβόλαιο.



#9   soniasim

soniasim

    iPH Contributor

  • 1.498 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 17/09/2014 - 12:31

ΑΑΑ οκ κατάλαβα...το ipod 3 δεν βλέπω να πουλιέται,όπως γράφω και παραπάνω είναι με βλάβη στην οθόνη...Ούτε 100 ευρώ δεν θα πιάσει για πώληση...Το iphone 4s που είναι υπεράριστο μπορεί να πιάσει μάξιμουμ 250 ευρώ πια....όπως σωστά λες,παλιώνει πλεον....Απότι βλέπω και οι δυο σας συγκλινετε στο να κρατήσω τα χρήματα για νέο iphone...Από θέμα τηλεφώνου,δεν εχω τρελες απαιτήσεις...δηλαδή όλα αυτά ios 8,9 κλπ όντως είναι φοβερές σαν αναβαθμίσεις/δυνατότητες αλλά δεν με πολυνοιάζουν..Το μόνο που με χαλαει είναι ότι οι εφαρμογες θα αρχίσουν να χουν απαιτήσεις ios 8 και θα μείνω στην απέξω από αναβαθμίσεις εφαρμογών όπως έγινε με το ipod που ειναι ακόμα στην έκδοση 5...
Επειδή δεν έχω ασχοληθεί,όταν έρθει το iphone 6 ΠΕΡΙΠΟΥ πόσο θα κοστίζει για αγορά από αγγελία που το χουν παρει από επιδότηση?Ετσι είχα πάρει το iphone 4s στα 530 ευρώ τόοοτε...

Αυτό δύσκολο να στο πει κάποιος γιατί παίζουν πολλοί παράγοντες ρόλο... Αφ´ενός τα 6 - 6 Plus αυτή τη στιγμή είναι πολύ πιο περιζήτητα απ´ότι ήταν τότε το 4s. Επίσης οι εποχές είναι πιο δύσκολες και σίγουρα οι πιο πολλοί θα κοιτάξουν να πάρουν όσο το δυνατόν γίνεται περισσότερα χρήματα (τα 540 για σφραγισμένο 6αρι από αγγελία μου ακούγονται τελείως απίθανα). Το πιο σημαντικό είναι ότι δεν έχουν καν ανακοινωθεί ακόμα οι επίσημες ελληνικές τιμές...

#10   Fay29

Fay29

    iPH newbie

  • 58 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 17/09/2014 - 12:43

ανάλογος σε ποιον πάροχο θες να κάνεις συμβόλαιο.

Δεν έχω συμβόλαιο,καρτοκινητό με προσφορά διπλασιασμού των χρημάτων που βάζω στην κάρτα και δωρεαν ΜΒ με κάθε ανανέωση...Το 4s το χα πάρει από αγγελια επιδότησης,το ειχε ένα παιδί σφραγισμένο από επιδότηση με απόδειξη και το πούλαγε 530 ευρώ...Τότε,ακόμα και τέτοιες αγγελίες με επιδότηση το διναν το λιγότερο 580...τόοοτε...Συμφωνώ ότι το 6αρι θα χει πολυ παραπάνω...Αλλά με δεδομένο ότι θέλω τηλέφωνο κυρίως,και όχι συσκευή για εφαρμόγες κλπ δεν ξέρω αν και πότε θα δώσω τοσα χρήματα να το πάρω..και αυτό είναι που με κάνει να σκέφτομαι το ipod 5 με 150 ευρώ για να κάνω τη δουλειά μου...


Τελευταία επεξεργασία από: Fay29, 17/09/2014 - 12:44


#11   108

108

    iPH Contributor

  • 1.260 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 17/09/2014 - 12:55

Αυτό που με ώθησε να αγοράσω το ipod touch 4 πριν χρόνια ήταν οι εφαρμογές και το ολοκληρωμένο λειτουργικό της apple. Ήμουν πολύ ευχαριστημένος με το ipod, κύριος για της εφαρμογές το είχα πάρει και το κουβαλούσα πάντα μαζί μου. Όταν αγόρασα ένα μεγαλύτερο κινητό, η μεταφορά δυο συσκευών γίνονταν όλο και πιο δύσκολη, με αποτέλεσμα να αφήνω το ipod στο σπίτι και αυτό γιατί δεν είναι τηλέφωνο, δεν έχει καλή κάμερα, δεν έχει gps. Το κινητό που χρησιμοποιούσα τότε ήταν ένα Nokia με windows phone. Εν τέλη τα έδωσα και τα δυο για να αγοράσω ένα iphone. Το καλό/ κακό με τα iphone ανάλογα από πια πλευρά το βλέπει ο καθένας είναι ότι δεν χάνουν εύκολα την μεταπολιτική τους αξία. Πάντως οι τιμές Ελλάδας είναι απαγορευτικές (θα είναι και για το 6?) και σίγουρα συμφέρει αγορά από άλλο κράτος.



#12   soniasim

soniasim

    iPH Contributor

  • 1.498 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 17/09/2014 - 12:57

Δεν έχω συμβόλαιο,καρτοκινητό με προσφορά διπλασιασμού των χρημάτων που βάζω στην κάρτα και δωρεαν ΜΒ με κάθε ανανέωση...Το 4s το χα πάρει από αγγελια επιδότησης,το ειχε ένα παιδί σφραγισμένο από επιδότηση με απόδειξη και το πούλαγε 530 ευρώ...Τότε,ακόμα και τέτοιες αγγελίες με επιδότηση το διναν το λιγότερο 580...τόοοτε...Συμφωνώ ότι το 6αρι θα χει πολυ παραπάνω...Αλλά με δεδομένο ότι θέλω τηλέφωνο κυρίως,και όχι συσκευή για εφαρμόγες κλπ δεν ξέρω αν και πότε θα δώσω τοσα χρήματα να το πάρω..και αυτό είναι που με κάνει να σκέφτομαι το ipod 5 με 150 ευρώ για να κάνω τη δουλειά μου...

Μπερδεύτηκα λίγο τώρα, μάλλον θες να πεις το αντίθετο από αυτό που γράφεις, γιατί αν έχω καταλάβει καλά, αυτό που σε καίει είναι να πάρεις μια νέα συσκευή για να τρέχουν καλά οι εφαρμογές για πολύ καιρό, ενώ στο τελευταίο post σου φαίνεται το αντίθετο. Πάντως εγώ θα συνιστούσα να δεις το iPhone σαν μια συσκευή που μπορείς να κάνεις όλα όσα θες και συμπληρωματικά να παίρνεις και τηλέφωνο. Έχει πάψει προ πολλού να θεωρείται τηλέφωνο, είναι πολύ περισσότερο υπολογιστής. Θα γλιτώσεις και σε βάθος χρόνου χρήμα από το να πρέπει να αναβαθμίζεις κάθε τόσο δύο συσκευές για να μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου αξιοπρεπώς και στις δύο.

#13   Fay29

Fay29

    iPH newbie

  • 58 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 17/09/2014 - 13:11

Μ'ενδιαφέρει να έχω μια συσκευή φορητη  οσο δυνατόν πιο πρόσφατη να ακούω μουσική και να τρέχω εφαρμογές και social media,είτε αυτή η συσκευή είναι τηλέφωνο είτε ipod....Οι αναβαθμίσεις δεν με πολυνοιάζουν ΑΛΛΑ ξέρω ότι είναι σημαντικές γιατί πλεον δεν θα τρέχουν σε παλιότερα ios...Οπότε με ενδιαφέρουν μόνο ως προς αυτό το κομματι...

Αν δεν πάρω ipod και κρατήσω τα χρήματα για iphone,αν αυτό έρθει Ελλάδα και έχει από αγγελια -επιδότηση πάνω από 600 ευρώ,θα το σκεφτώ περισσότερο και ίσως πάω στο μεταχειρισμένο ipod 5 και θα χω όλα τα "νεα" από εφαρμογές κλπ στο ipod 5 και θα κρατήσω το iphone 4s για τηλέφωνο με τις υπάρχουσες εφαρμογές χωρίς να το φορτώσω περισσότερο....Αλλά πάλι αυτό που λες,να χω δυο συσκευες σε μια,με βαζει σε σκέψεις.....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ και τους δυο σας για τις συμβουλές!!


Τελευταία επεξεργασία από: Fay29, 17/09/2014 - 13:13


#14   108

108

    iPH Contributor

  • 1.260 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 17/09/2014 - 13:20

από τη στιγμή που δεν έχεις πρόβλημα με 2 συσκευές το καλύτερο deal είναι είτε ipod 5gen + iphone 4s, είτε ipod 5gen + κάποιο android (με τα χρήματα της πωλήσεις του 4s + 3gen)

iphone 6 στα 600 ευρω δεν θα βρεις ίσως μετά από μήνες και το κυριότερο γιατί ψάχνεις πλέον για 64gb.

 

βασικά καλύτερα να αγοράσεις ένα 5S να ξεμπερδεύεις!


Τελευταία επεξεργασία από: 108, 17/09/2014 - 13:21


#15   Fay29

Fay29

    iPH newbie

  • 58 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 18/09/2014 - 10:43

Για να μην ανοιγω νεο τόπικ,ήθελα μια πληροφορία για το IOS 8...Συστήνεται μεν και για 4s αλλά απότι βλέπω εδώ δεν ενδυκνειται γιατί πάει το κινητο μετά πιο αργά...Για IPAD MINI το απλό,όχι RETINA,είναι οκ ?

Και κατι άλλο...Λέει για backup πρώτα...Αν κανω back up περασω το ios και μετά ΔΕΝ το κάνω set up as new αλλά όπως ήταν πριν,ΟΙ ΑΠΟΘΗΚΕΥΜΕΝΕΣ ΣΥΝΟΜΙΛΙΕΣ ΣΕ VIBER/WHATSAPP θα υπάρχουν ακόμα??


Τελευταία επεξεργασία από: Fay29, 18/09/2014 - 10:43


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες