Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * - - 2 ψήφοι

iPhone 6 Plus vs 6 vs 5S vs 5C vs 5 vs 4S vs 4 vs 3Gs vs 3G vs 2G [Speed Comparison Test]


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
14 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 22/09/2014 - 13:32

Το καθιερωμένο ετήσιο (και πλήρως ανούσιο) συγκριτικό test μεταξύ όλων των μοντέλων iPhone που κυκλοφόρησαν ποτέ, είναι εδώ:

 


Behind the Scenes...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   panais13

panais13

    iPH Contributor

  • 1.155 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:panais13

Δημοσίευση 22/09/2014 - 13:37

Οντως ανούσιο
Δεν μου λέει τίποτα.

#3   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 22/09/2014 - 13:41

...και κάτι λιγότερο ανούσιο:
 
iPhone 6 vs Samsung Galaxy S5 Speed Test
 

Behind the Scenes...

#4   nickolaou

nickolaou

    iPH Contributor

  • 1.100 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 22/09/2014 - 14:01

Όπως φαίνεται στο video το iphone 6 το κερνάει τσαγάκι το samsung  s 5. Αυτό που δεν φαίνεται όμως είναι τα benchmarks, συγκεκριμένα το iphone 6 εμφανίζει 1633 και 2927 ενώ το samsung galaxy s5 δεν εμφανίζει τίποτα τόσο αργό είναι??

 

.



#5   eNeRGy

eNeRGy

    iPH Member

  • 336 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/09/2014 - 16:39

Δεν ειναι και τοσο ανουσιο... βλεπουμε οτι το 5s εχει διπλασιο σκορ απο το 5 στο geekbench ενω το 6 απο το 5s μολις 15% μεγαλυτερο...

Το εχω πει απο τη μερα παρουσιασης... ο Α8 δεν ειναι οτι ηταν ο Α7 περσι...

Στην τελικη αφου επεσαν στα 20nm γιατι δεν τον χρονισαν πιο ψηλα να κανει διαφορα...?



#6   nickolaou

nickolaou

    iPH Contributor

  • 1.100 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 22/09/2014 - 17:17

Δεν ειναι και τοσο ανουσιο... βλεπουμε οτι το 5s εχει διπλασιο σκορ απο το 5 στο geekbench ενω το 6 απο το 5s μολις 15% μεγαλυτερο...

Το εχω πει απο τη μερα παρουσιασης... ο Α8 δεν ειναι οτι ηταν ο Α7 περσι...

Στην τελικη αφου επεσαν στα 20nm γιατι δεν τον χρονισαν πιο ψηλα να κανει διαφορα...?

 

Iισχύει αυτό που λες αλλά το i6 είναι ένα διαφορετικό τηλέφωνο σε hardware .

 

Eιδικός δεν είμαι αλλά αλλά αν το συγχρόνιζαν πιο ψηλά όπως λες μήπως υπήρχε κάνα θέμα με υπερθέρμανση όπως κάνουν στα ανδροειδή και υπάρχουν

 

μετά  σοβαρότατα προβλήματα.. Το θέμα μας εδώ είναι άλλο. Όπως φαίνεται και στο video το iphone τρέχει πολύ πιο smooth και αναταποκρίνεται πιο γρήγορα

 

απο το  galaxy s5 και ας είναι το ενα 4 πυρηνο και το άλλο 2  πύρηνο. Ειδικότερα το iphone 6  είναι 2πύρηνο στο 1,4 , 1 gb ram και το άλλο 4πύρηνο στα 2.3

 

και 2 gb ram.  Από το video φαίνεται πόσο κατώτερο είναι το android γιατί το επιχείρημα  ήταν ότι  μεγαλύτερη οθόνη συνεπάγεται  και  4πύρηνο επεξεργαστή.

 

Το θέμα είναι ότι στο s5 δεν φαίνονται καν τα benchmarks ενώ στο iphone 6 πετυχαίνει score 2927 και 1633 ενώ το  s5 είναι  στην διαδικασία επεξεργασίας ...

 

Αν είναι έτσι όπως φαίνονται στο video τα πράγματα καλύτερα η samsung στο s6 να προσθέσει 20πύρηνο επεξεργαστή και 10 gb ram για να ανταγωνιστεί  το

 

2πύρηνο iphone.


Τελευταία επεξεργασία από: nickolaou, 22/09/2014 - 17:18


#7   eNeRGy

eNeRGy

    iPH Member

  • 336 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/09/2014 - 15:04

Iισχύει αυτό που λες αλλά το i6 είναι ένα διαφορετικό τηλέφωνο σε hardware .

 

Eιδικός δεν είμαι αλλά αλλά αν το συγχρόνιζαν πιο ψηλά όπως λες μήπως υπήρχε κάνα θέμα με υπερθέρμανση όπως κάνουν στα ανδροειδή και υπάρχουν

 

μετά  σοβαρότατα προβλήματα.. Το θέμα μας εδώ είναι άλλο. Όπως φαίνεται και στο video το iphone τρέχει πολύ πιο smooth και αναταποκρίνεται πιο γρήγορα

 

απο το  galaxy s5 και ας είναι το ενα 4 πυρηνο και το άλλο 2  πύρηνο. Ειδικότερα το iphone 6  είναι 2πύρηνο στο 1,4 , 1 gb ram και το άλλο 4πύρηνο στα 2.3

 

και 2 gb ram.  Από το video φαίνεται πόσο κατώτερο είναι το android γιατί το επιχείρημα  ήταν ότι  μεγαλύτερη οθόνη συνεπάγεται  και  4πύρηνο επεξεργαστή.

 

Το θέμα είναι ότι στο s5 δεν φαίνονται καν τα benchmarks ενώ στο iphone 6 πετυχαίνει score 2927 και 1633 ενώ το  s5 είναι  στην διαδικασία επεξεργασίας ...

 

Αν είναι έτσι όπως φαίνονται στο video τα πράγματα καλύτερα η samsung στο s6 να προσθέσει 20πύρηνο επεξεργαστή και 10 gb ram για να ανταγωνιστεί  το

 

2πύρηνο iphone.

 

Βασικα

α) δεν μπορεις να συγκρινεις 2 soc οταν εχουν διαφορετικες αρχιτεκτονικες καθως και γενιες... ο Α7 και Α8 ειναι οτι καλυτερο εχει να δειξει η τεχνολογια Arm οποτε οι πυρινες δεν κανουν την διαφορα... οποτε συγκριση ας κανουμε, μη νομιζουμε ομως οτι 4 πυρηνες κανουν την διαφορα... Αν δεις τα bench σε εναν πυρηνα θα καταλαβεις.

β) Το να μιλαμε οτι τα android εχουν θεμα με υπερθερμανση οταν τα iphone εχουν πλεον παραδοση σε αυτο ειναι απλα αστειο.

γ) το τρολινγκ στο τελος περι 20πυρηνα και ραμ δεν θα το απαντησω

 

Ειμαι της αποψης οτι οι πολλοι πυρηνες δεν κανουν την διαφορα αλλα μην γραφουμε και βλακειες...



#8   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2.334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 24/09/2014 - 15:14

Δεν ειναι και τοσο ανουσιο... βλεπουμε οτι το 5s εχει διπλασιο σκορ απο το 5 στο geekbench ενω το 6 απο το 5s μολις 15% μεγαλυτερο...

Το εχω πει απο τη μερα παρουσιασης... ο Α8 δεν ειναι οτι ηταν ο Α7 περσι...

Στην τελικη αφου επεσαν στα 20nm γιατι δεν τον χρονισαν πιο ψηλα να κανει διαφορα...?

Σωστο !! Αυτο βεβαια δεν σημαινει οτι ο Α8 ειναι μια κακη υλοποιηση ... Δειχνει ομως ποσο μπροστα ηταν ο A7, ποσο σωστη ηατν η επιλογη της Apple να παει για επιθετικη βελτιστοποιηση του single-core performance (για τετοιυ ειδους συσκευες/system software τουλαχιστον φαινεται οτι αυτο ειναι που κανει την διαφορα ). Δειχνει επισης πως αν κατι ειναι marketing αυτο ειναι τα οκταπυρηνα και οχι τα 64-bit του A7...



#9   atari4

atari4

    iPH Hero

  • 5.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:YNWA

Δημοσίευση 24/09/2014 - 15:26

Σωστο !! Αυτο βεβαια δεν σημαινει οτι ο Α8 ειναι μια κακη υλοποιηση ... Δειχνει ομως ποσο μπροστα ηταν ο A7

 

Δεν ειχαμε βελτιωση φετος γιατι ειχαμε ηδη βελτιωση από περσυ ε;

 

Εσενα βουλευτη πρεπει να σε κανουμε! :lol:


You'll Never Walk Alone


#10   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2.334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 24/09/2014 - 15:29

Δεν ειχαμε βελτιωση φετος γιατι ειχαμε ηδη βελτιωση από περσυ ε;

 

Εσενα βουλευτη πρεπει να σε κανουμε! :lol:

Ειχες βελτιωση φετος ! Και σημαντικη δεδομενου οτι δεν προκειται για architectural change . Αλλα δεν συγκρινεται με την βελτιωση που ειχες περυσι  που περασες σε μια εντελως καινουρια αρχιτεκτονικη (Arm v8).

 

Και βλέποντας πως λαικιζεις πιστευω οτι εσυ θα πρεπει να εισαι ο επoμενος αρχηγος της αξιωματικης αντιπολιτευσης ...



#11   eNeRGy

eNeRGy

    iPH Member

  • 336 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/09/2014 - 15:38

Σωστο !! Αυτο βεβαια δεν σημαινει οτι ο Α8 ειναι μια κακη υλοποιηση ... Δειχνει ομως ποσο μπροστα ηταν ο A7, ποσο σωστη ηατν η επιλογη της Apple να παει για επιθετικη βελτιστοποιηση του single-core performance (για τετοιυ ειδους συσκευες/system software τουλαχιστον φαινεται οτι αυτο ειναι που κανει την διαφορα ). Δειχνει επισης πως αν κατι ειναι marketing αυτο ειναι τα οκταπυρηνα και οχι τα 64-bit του A7...

Ακριβως! Ο Α7 πραγματικα ηταν απιστευτη υλοποιηση και πολυ σωστα φαινεται στα single-core σκορ...

Απλα ειπα στον φιλο μεχρι να βγουν τα arm8 socs σε android συσκευες δεν υπαρχει καμια επαφη συγκρισης...

Παντως εγω με ενα htc one m8 που εχω στα χερια μου (οχι-oxi δεν το δινω το iphone 5!!!) βγαζει σκορ 982-2959...

Για συσκευη 7 μηνων μια χαρα τα παει ακομη διπλα στα iphone 6 με τα σκορ που βλεπω και φυσικα απο smoothness ειναι ιδιο με iphone.

Εχω καταληξει οτι τα lag στα android τα κανουν οι εταιριες (samsung, sony, κλπ) γιατι η htc που τα κραταει καθαρα πανε σφαιρα, γιαυτο και πασχιζει η google να βγαλει το Android L με καθαρα απο bloatware λειτουργικα.

Και για να κλεισω με on topic θεση, οταν βγουν σε arm8 soc (πχ snapdragon 810, exynos 5433) οι πρωτες συσκευες τοτε θα δουμε και τα Ghz να πεφτουν και την αποδοση να φτανει ή να ξεπερναει τους Α7-Α8. Μεχρι τοτε η συγκριση ειναι Μηλα με Νεκταρινια...



#12   nickolaou

nickolaou

    iPH Contributor

  • 1.100 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 24/09/2014 - 16:01

Βασικα

α) δεν μπορεις να συγκρινεις 2 soc οταν εχουν διαφορετικες αρχιτεκτονικες καθως και γενιες... ο Α7 και Α8 ειναι οτι καλυτερο εχει να δειξει η τεχνολογια Arm οποτε οι πυρινες δεν κανουν την διαφορα... οποτε συγκριση ας κανουμε, μη νομιζουμε ομως οτι 4 πυρηνες κανουν την διαφορα... Αν δεις τα bench σε εναν πυρηνα θα καταλαβεις.

β) Το να μιλαμε οτι τα android εχουν θεμα με υπερθερμανση οταν τα iphone εχουν πλεον παραδοση σε αυτο ειναι απλα αστειο.

γ) το τρολινγκ στο τελος περι 20πυρηνα και ραμ δεν θα το απαντησω

 

Ειμαι της αποψης οτι οι πολλοι πυρηνες δεν κανουν την διαφορα αλλα μην γραφουμε και βλακειες...

 

 

Α) Δεν συγκρίνω τον soc με Α7 και A8. Αυτό που σου αναφέρω η συνολική εικόνα και εμπειρία χρήσης που μου δίνει η Apple και το απίστευτο  hardware

 

και software που προσφέρει. Δεν θα το βρεις σε κανένα adroid κινητό..

 

Βλέπεις πόσο smooth είναι το Iphone 6 συγκριτικά με το galaxy s5 της Samsung..

 

Aυτό που δεν δείχνουν στο video είναι τα lags του galaxy s5 της Samsung.

 

Β) Βεβαίως έχουν σοβαρότητα πρόβλημα υπερθέρμανσης από τa παλιά έως τα πιο νέα μοντέλα της Samsung και άλλων android κινητών. Συγκεκριμένα

 

το s4 i9506 που είχα,  το έστειλα, ανέβαζε θερμοκρασία στην εφαρμογή fb, αλλά και σε άλλα apps  στους 60 βαθμούς. Μιλάμε για πολύ γέλιο συγκριτικά

 

το 5αρι δεν έκανε τέτοιο κουλό.

 

Σίγουρα και το iphone θερμαίνεται αλλά όχι έτσι όπως στα android.

 

Ακόμα και σε φίλο με το s5 τα ίδια προβλήματα είχε.

 

Γιατί νομίζεις τα έκαναν αδιάβροχα τα android? Μόλις θερμαίνονται σε νερό και να μειωθεί η θερμοκρασία...

 

Γ)Τι τρόλινγκ?  Το video ? Να βοηθήσω τότε. Ξαναλέω το Samsung galaxy s5 είναι τετραπύρηνο (4 -πυρήνες) στα 2,5 ghz και 2gb ram ενώ το Iphone 6

 

είναι διπύρηνο (2-πυρήνες) στα 1,4 ghz και 1 gb ram και  Samsungakaki το τελειώνει. 

 

 

Δεν διαβάζεις τεχνολογικά sites . Θα σε βοηθήσω 

 

Η Samsung ξεκίνησε τη μαζική παραγωγή μνήμης RAM 6GB LPDDR3 αρχιτεκτονικής 20nm ταχύτητα μεταφοράς δεδομένων έως 2133Mb/sec και χαμηλή κατανάλωση ενέργειας. Οι νέες μνήμες RAM θα ενσωματώνονται σε hi-end smartphones και tablets επόμενης γενιάς ενώ στα σχέδια της εταιρείας είναι η παραγωγή μνήμης RAM 8GB.

 

 http://techblog.gr/m...am-memory-3522/

 

O καθένας επιλέγει ότι κινητό και λειτουργικό προτιμά.

 

Είχα android ποτέ ξανά σε android...

 

Eν αναμονή για αγορά iphone 6 

 

Φιλικά.



#13   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2.334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 24/09/2014 - 16:03

Ακριβως! Ο Α7 πραγματικα ηταν απιστευτη υλοποιηση και πολυ σωστα φαινεται στα single-core σκορ...

Απλα ειπα στον φιλο μεχρι να βγουν τα arm8 socs σε android συσκευες δεν υπαρχει καμια επαφη συγκρισης...

Παντως εγω με ενα htc one m8 που εχω στα χερια μου (οχι-oxi δεν το δινω το iphone 5!!!) βγαζει σκορ 982-2959...

Για συσκευη 7 μηνων μια χαρα τα παει ακομη διπλα στα iphone 6 με τα σκορ που βλεπω και φυσικα απο smoothness ειναι ιδιο με iphone.

Εχω καταληξει οτι τα lag στα android τα κανουν οι εταιριες (samsung, sony, κλπ) γιατι η htc που τα κραταει καθαρα πανε σφαιρα, γιαυτο και πασχιζει η google να βγαλει το Android L με καθαρα απο bloatware λειτουργικα.

Και για να κλεισω με on topic θεση, οταν βγουν σε arm8 soc (πχ snapdragon 810, exynos 5433) οι πρωτες συσκευες τοτε θα δουμε και τα Ghz να πεφτουν και την αποδοση να φτανει ή να ξεπερναει τους Α7-Α8. Μεχρι τοτε η συγκριση ειναι Μηλα με Νεκταρινια...

Σωστα ολα αυτα ... Ακομη δεν εχουμε arm v8 απο την αλλη μερια για να συγκρινουμε... 

 

Και μιας και τα συζηταμε αυτα ... Κατα την γνωμη μου ηταν μεγαλο λαθος των κατασκευαστων απο την Android μερια να κινηθουν προς την multicore κατευθυνση δεδομενου οτι το Dalvik και τα ενδογενη inefficiencies του δεν υπηρχε περιπτωση να επωφεληθουν απο τα παραπανω cores... H σωστη κατευθυνση για την περιοδο του Dalvik ηταν αυτη της καλυτερης single-core performance. Aν ειχαν κινηθει προς τα 'κει σαφως μεγαλυτερο ποσοστο της βελτιωσης του επεξεργαστη θα εφτανε τελικα στον χρηστη... Τωρα με το ART τα πραγματα λογικα ειναι πιο λειασμενα ...



#14   slay3rg1

slay3rg1

    iPH Elite Poster

  • 2.189 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 24/09/2014 - 16:04

Μην ξεχνάτε κιολας οτι απο το 5 στο 5S ο επεξεργαστής πέρασε απο 32-bit σε 64-bit οποτε ειναι λογική αυτη η διαφορά



#15   eNeRGy

eNeRGy

    iPH Member

  • 336 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/09/2014 - 16:31

Σωστα ολα αυτα ... Ακομη δεν εχουμε arm v8 απο την αλλη μερια για να συγκρινουμε... 

 

Και μιας και τα συζηταμε αυτα ... Κατα την γνωμη μου ηταν μεγαλο λαθος των κατασκευαστων απο την Android μερια να κινηθουν προς την multicore κατευθυνση δεδομενου οτι το Dalvik και τα ενδογενη inefficiencies του δεν υπηρχε περιπτωση να επωφεληθουν απο τα παραπανω cores... H σωστη κατευθυνση για την περιοδο του Dalvik ηταν αυτη της καλυτερης single-core performance. Aν ειχαν κινηθει προς τα 'κει σαφως μεγαλυτερο ποσοστο της βελτιωσης του επεξεργαστη θα εφτανε τελικα στον χρηστη... Τωρα με το ART τα πραγματα λογικα ειναι πιο λειασμενα ...

Να και καποιος που γνωριζει τι παιζει...

Φιλε μου καλε, μπορεις να απαντησεις και στον nikolaou γιατι βαριεμαι?



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες