Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * - - 2 ψήφοι

16 Οκτωβρίου το event της Apple όπου θα παρουσιαστούν τα νέα iPad


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
322 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#286   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2.334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 17/10/2014 - 01:04

το νόημα της κουβέντας είναι οτι έχουμε μαζέψει 4-5 ipad ο καθένας εδω μέσα και έπεται συνέχεια


Έτσι είναι ... Και σε κάθε ένα από αυτά μπορώ να ανοίξω ότι PDF θέλω χωρίς κανένα πρόβλημα ...
κάτι κανείς λάθος,αλλά δεν βαριέσαι, έχεις το Surface pro και σε ξελασπώνει.

225 εκατομμύρια κόσμος δεν διαβάζει PDF ... Μόνο ο μαγιάρος και άλλοι 27 νοματαίοι (δεν είναι παραπάνω) που έχουν Surface pro

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#287   magiaros

magiaros

    iPH newbie

  • 72 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 17/10/2014 - 01:09

Τώρα τι λέμε; Συγκρίνουμε το Surface με το iPad? Ποια Ram και ποια Windows? Δικαίωμα σας να αγοράζετε ότι θέλετε αλλά συνδυασμό λογισμικού και κατασκευής .. μόνο η Apple! Κανείς άλλος!

συμφωνώ

 

συνδυασμός λογισμικού και κατασκευής μόνο apple απλά χρειάζεσαι και paper replacement

 

αν έρχεσαι σε επαφή με βιβλία θέλεις ηλεκτρονικό βιβλίο και θες και να σημειώνεις στο βιβλίο αυτό δηλαδή θες digitizer 

 

πχ έχω ιατρικά βιβλία καρδιολογίας  που αν τα αγόραζα θα πλήρωνα 8-9 χιλιάρικα ενώ σε pdf τα έχω τσάμπα

 

δε μπορώ να διαβάζω βιβλίο 5-6 χιλιάδων σελίδων χωρίς να σημειώνω πάνω.εκεί κολλάει το surface και πουθενά αλλού.για desktop replacement κάνει ότι τρέχει  OSX 

 

όσο για το ipad το επόμενο που θα πάρω εγώ θα έχει 3  gb ram


Τελευταία επεξεργασία από: magiaros, 17/10/2014 - 01:09


#288   vdkour

vdkour

    iPH Master

  • 5.829 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 17/10/2014 - 01:13

Έτσι είναι ... Και σε κάθε ένα από αυτά μπορώ να ανοίξω ότι PDF θέλω χωρίς κανένα πρόβλημα ...
κάτι κανείς λάθος,αλλά δεν βαριέσαι, έχεις το Surface pro και σε ξελασπώνει.

225 εκατομμύρια κόσμος δεν διαβάζει PDF ... Μόνο ο μαγιάρος και άλλοι 27 νοματαίοι (δεν είναι παραπάνω) που έχουν Surface pro

παιζει να ειναι και 28 νοματαιοι αντωνη...μην λες ψεματα

#289   magiaros

magiaros

    iPH newbie

  • 72 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 17/10/2014 - 01:13

Έτσι είναι ... Και σε κάθε ένα από αυτά μπορώ να ανοίξω ότι PDF θέλω χωρίς κανένα πρόβλημα ...
κάτι κανείς λάθος,αλλά δεν βαριέσαι, έχεις το Surface pro και σε ξελασπώνει.

225 εκατομμύρια κόσμος δεν διαβάζει PDF ... Μόνο ο μαγιάρος και άλλοι 27 νοματαίοι (δεν είναι παραπάνω) που έχουν Surface pro

για να απαντήσω και εγώ ειρωνικά εσύ τι διαβάζεις σε pdf?

 

το φυλάδιο του practiker ή το marie claire?

 

έχεις διαβάσει κανένα βιβλίο κάνω από 100 σελίδες χωρίς να σημειώνεις πάνω και να γράφεις?

 

όχι είναι η απάντηση

 

άρα θες digitizer και στυλό


Τελευταία επεξεργασία από: magiaros, 17/10/2014 - 01:14


#290   magiaros

magiaros

    iPH newbie

  • 72 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 17/10/2014 - 01:18

παιζει να ειναι και 28 νοματαιοι αντωνη...μην λες ψεματα

27 είμαστε

 

δε λέει ψέμματα ο άνθρωπος



#291   magiaros

magiaros

    iPH newbie

  • 72 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 17/10/2014 - 01:20

εσυ δεν ξερω τι κανεις...εγω εχω ενα air και ξυριζει τριχες.Τα yosemite οπως ειναι απο πανω εκτος και αν ειναι "ταλαιπωρημενο" αυτο που τρεχεις τωρα και σκεφτεσαι για clean

το περνάω όπως είναι και ο θεός βοηθός γιατί θα μου πάρει μέρες να ξαναπεράσω όλα τα προγράμματα

 

ευχαριστώ



#292   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9.692 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/10/2014 - 01:23

συμφωνώ

 

συνδυασμός λογισμικού και κατασκευής μόνο apple απλά χρειάζεσαι και paper replacement

 

αν έρχεσαι σε επαφή με βιβλία θέλεις ηλεκτρονικό βιβλίο και θες και να σημειώνεις στο βιβλίο αυτό δηλαδή θες digitizer 

 

πχ έχω ιατρικά βιβλία καρδιολογίας  που αν τα αγόραζα θα πλήρωνα 8-9 χιλιάρικα ενώ σε pdf τα έχω τσάμπα

 

δε μπορώ να διαβάζω βιβλίο 5-6 χιλιάδων σελίδων χωρίς να σημειώνω πάνω.εκεί κολλάει το surface και πουθενά αλλού.για desktop replacement κάνει ότι τρέχει  OSX 

 

όσο για το ipad το επόμενο που θα πάρω εγώ θα έχει 3  gb ram

εγω τα δικα μου τα ιατρικα βιβλια τα αγοραζω ολα και σε pdf εχω κατι papers και κατι ψιλοβλακειες.Αλλα τα σπασμενα που κυκλοφορουν πολυσελιδα βιβλια ξερω οτι ειναι σε .chm μορφη και σπανια σε pdf.Tελοσπαντων δεν σε αμφισβητω μπορει οντως να υπαρχουν και σε pdf



#293   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2.334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 17/10/2014 - 01:24

για να απαντήσω και εγώ ειρωνικά εσύ τι διαβάζεις σε pdf?
 
το φυλάδιο του practiker ή το marie claire?
 
έχεις διαβάσει κανένα βιβλίο κάνω από 100 σελίδες χωρίς να σημειώνεις πάνω και να γράφεις?
 
όχι είναι η απάντηση
 
άρα θες digitizer και στυλό

Σου έγραψα πιο πάνω τι διαβάζω .... Αλλά επειδή είμαι άνθρωπος με πολλά ενδιαφέροντα αυτή την εποχή κοιτάω επίσης τον καινούριο κατάλογο του IKEA αλλά και ένα βιβλιαράκι 1700+ σελίδων ενός τυχάρπαστου με το όνομα Eric Kandel. Το air μου τα καταφέρνει αγόγγυστα με όλα και έτσι δεν το ρωτάω πόση μνήμη έχει ...

#294   magiaros

magiaros

    iPH newbie

  • 72 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 17/10/2014 - 01:28

εγω τα δικα μου τα ιατρικα βιβλια τα αγοραζω ολα και σε pdf εχω κατι papers και κατι ψιλοβλακειες.Αλλα τα σπασμενα που κυκλοφορουν πολυσελιδα βιβλια ξερω οτι ειναι σε .chm μορφη και σπανια σε pdf.Tελοσπαντων δεν σε αμφισβητω μπορει οντως να υπαρχουν και σε pdf

συνάδελφος?

 

Braunwald's Heart Disease - A Textbook of Cardiovascular Medicine (2-Volume Set) 10E (2014)[PDF][koudiai] VRG.pdf

 

Goldman's Cecil Medicine, 24th Edition.pdf

 

Harrisons Principles of Internal Medicine, 18th Edition.pdf

 

τα ξέρεις τα βιβλία αυτά πολύ καλά και θα τα έχεις στο σπίτι σου

 

500 mb το καθένα .αν θες σου στέλνω και link από που να τα κατεβάσεις

 

κάτσε διάβασε τα στο goodreader και κράτα και σημειώσεις στις 5.000 σελίδες που έχει το καθένα



#295   vagos456

vagos456

    iPH Contributor

  • 1.287 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/10/2014 - 01:31

magiare λογικό το surface να μη κολλάει πουθενά ρε παλικάρι,αφού τα specs που έχει είναι στο θεό! Όπως και η τιμή επίσης! 1800€+ Λογικό...Ότι δίνεις παίρνεις.



#296   magiaros

magiaros

    iPH newbie

  • 72 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 17/10/2014 - 01:35

magiare λογικό το surface να μη κολλάει πουθενά ρε παλικάρι,αφού τα specs που έχει είναι στο θεό! Όπως και η τιμή επίσης! 1800€+ Λογικό...Ότι δίνεις παίρνεις.

 

1000 ευρώ το πήρα

 

η έκδοση με τα 512 γβ κάνει 1800

 

ψηφίζω surface για διάβασμα βιβλίων λόγω του digitizer,επεξεργαστή και μνήμης ram

 

τη microsoft δε θα τη μάθουμε τώρα.μας έχει τυρανήσει πολλά χρόνια

 

πήρα macbook εδώ και 1,5 χρόνο και βρήκα την υγεία μου.πέταξα ότι έχει να κάνει με windows αλλά το άτιμο το digitizer το χρειάζομαι



#297   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9.692 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/10/2014 - 01:36

συνάδελφος?

 

Braunwald's Heart Disease - A Textbook of Cardiovascular Medicine (2-Volume Set) 10E (2014)[PDF][koudiai] VRG.pdf

 

Goldman's Cecil Medicine, 24th Edition.pdf

 

Harrisons Principles of Internal Medicine, 18th Edition.pdf

 

τα ξέρεις τα βιβλία αυτά πολύ καλά και θα τα έχεις στο σπίτι σου

 

500 mb το καθένα .αν θες σου στέλνω και link από που να τα κατεβάσεις

 

κάτσε διάβασε τα στο goodreader και κράτα και σημειώσεις στις 5.000 σελίδες που έχει το καθένα

 

περασε η εποχη των σημειωσεων προ πολλου...απλα συμβουλευτικα καμμια φορα τα ανοιγω γιατι κολλαει το ρημαδι το μυαλο.Για ενημερωση μονο ιντερνετ πια και κανα συνεδριο.Τελος στα off topic 

 

Aν και εχω αιρ πολυ το ζηλεψα το 2 σημερα.Μαλλον θα το παρω γιατι 90% χρησης ειναι ipad και λιγο το τηλεφωνο οποτε εχω μια τρελλα με δαυτα.Οχι οτι θα κερδισω κατι ουσιαστικο αλλα ακομα και αυτη η μειωση του ογκου ειναι σημαντικη επειδη το κουβαλαω συνεχεια.



#298   vagos456

vagos456

    iPH Contributor

  • 1.287 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/10/2014 - 01:38

1000 ευρώ το πήρα

 

η έκδοση με τα 512 γβ κάνει 1800

 

ψηφίζω surface για διάβασμα βιβλίων λόγω του digitizer,επεξεργαστή και μνήμης ram

 

τη microsoft δε θα τη μάθουμε τώρα.μας έχει τυρανήσει πολλά χρόνια

 

πήρα macbook εδώ και 1,5 χρόνο και βρήκα την υγεία μου.πέταξα ότι έχει να κάνει με windows αλλά το άτιμο το digitizer το χρειάζομαι

Όντως είναι κορυφή ιδικά το top μοντέλο. Κάτι παρόμοιο μπορεί να κάνει και η Apple με ipad pro. Μακάρι να μας εκπλήξει....



#299   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 17/10/2014 - 02:05

Το ιδιο πιστεύεις και για τα iphone?? τα 4" θα πάρουν πόδι σιγα σιγα;;

Δυστυχώς ναι... Το τελευταίο προπύργιο ήταν η Apple...

 

Αφού έφυγε προς τις μεγάλες οθόνες, δεν υπάρχει γυρισμός φοβάμαι.

 

φίλε δεν είσαι χθεσινός.το σέβομαι αλλά ούτε και εγώ 

 

ξέρεις και εσύ οτι με 1 gb ram σοβαρό πρόγραμμα ή μηχάνημα δε γίνεται να δημιουργηθεί.μην ξαναγράφω τα ίδια

 

ανέφερα το παράδειγμα με το bluebeam revu που είναι χαρακτηριστικό μιας και η ίδια εταιρία έχει το ίδιο πρόγραμμα για ipad και το ίδιο πρόγραμμα για το surface pro που έχω

 

στο surface pro κάνει παπάδες το πρόγραμμα με ocr,διαγραφή λέξεων και διόρθωση μαζί με annotation και πολλά άλλα και στο ipad δεν κάνει τίποτα σχεδών

 

στο ipad βέβαια έχει 7 ευρώ και για το surface κάνει 350 ευρώ το ίδιο πρόγραμμα

 

 

ψάξε στο store της apple και θα βρεις 2000 προγράμματα για pdf .πές μου ένα που να κάνει κάτι.είδες που δε βρίσκεις?

αν όμως είσαι επαγγελματίας και έχεις ένα βιβλίο σε pdf αντί να το αγοράσεις θέλεις και δυνατό μηχάνημα και δυνατό μηχάνημα όσο και να χτυπιέσαι χωρίς ram δε γινεται.

 

δεν είπα οτι θέλεις 8 gb για to cut the rope αλλά γιατί όχι να μην είχαμε στο ipad σοβαρά προγράμματα και να κάναμε και δουλειά με ένα τέτοιο πραγματικά πανεμορφο μηχάνημα?

 

η απάντηση είναι αυτό που είπαν σωστά κάποια παιδιά παραπάνω οτι αν μας δώσει τα 4 gb ram τώρα μετά θα πρέπει το μαγαζί να το κλείσει.πρέπει να αγοράσουμε άλλα 4-5 ipad ακόμα για να έρθει αυτή η μέρα ή να φτάσει το surface kai to note τα 2 τρισεκαττομύρια πωλήσεις

Μου αναφέρεις τώρα σοβαρά ότι το βαρύ πρόγραμμα που πιστεύεις ότι απαιτεί την τρελή RAM είναι ένα πρόγραμμα επεξεργασίας PDF αξίας 350 ευρώ?

 

Συγγνώμη αλλά κάτι δεν καταλαβαίνω καλά.

 

συμφωνώ

 

συνδυασμός λογισμικού και κατασκευής μόνο apple απλά χρειάζεσαι και paper replacement

 

αν έρχεσαι σε επαφή με βιβλία θέλεις ηλεκτρονικό βιβλίο και θες και να σημειώνεις στο βιβλίο αυτό δηλαδή θες digitizer 

 

πχ έχω ιατρικά βιβλία καρδιολογίας  που αν τα αγόραζα θα πλήρωνα 8-9 χιλιάρικα ενώ σε pdf τα έχω τσάμπα

 

δε μπορώ να διαβάζω βιβλίο 5-6 χιλιάδων σελίδων χωρίς να σημειώνω πάνω.εκεί κολλάει το surface και πουθενά αλλού.για desktop replacement κάνει ότι τρέχει  OSX 

 

όσο για το ipad το επόμενο που θα πάρω εγώ θα έχει 3  gb ram

Συγχώρεσέ με αλλά και εγώ σαν φαρμακοποιός ποτέ δεν βρήκα πουθενά να δίνουν οι εκδοτικοί οίκοι τα βιβλία τζάμπα σε pdf...

 

Οπότε άκου τώρα να δεις κάτι.

 

Κατεβάζεις το πειρατικό σου βιβλίο σε pdf.

 

Με ένα από τα ΑΠΕΙΡΑ δωρεάν προγράμματα το μετατρέπεις σε epub.

 

Το περνάς στο iBooks.

 

Στη συνέχεια πηγαίνεις στον καθρέπτη και ρωτάς τον εαυτό σου για ποιό ακριβώς λόγο έδωσες (?) 350 ευρώ για ένα πρόγραμμα ενώ το iBooks κάνει το ίδιο πράγμα από τη μάνα του...



#300   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 17/10/2014 - 02:06

συνάδελφος?

 

Braunwald's Heart Disease - A Textbook of Cardiovascular Medicine (2-Volume Set) 10E (2014)[PDF][koudiai] VRG.pdf

 

Goldman's Cecil Medicine, 24th Edition.pdf

 

Harrisons Principles of Internal Medicine, 18th Edition.pdf

 

τα ξέρεις τα βιβλία αυτά πολύ καλά και θα τα έχεις στο σπίτι σου

 

500 mb το καθένα .αν θες σου στέλνω και link από που να τα κατεβάσεις

 

κάτσε διάβασε τα στο goodreader και κράτα και σημειώσεις στις 5.000 σελίδες που έχει το καθένα

Λοιπόν ψάξε 2-3 χρόνια πίσω από την επί Steve Jobs παρουσίαση του iBooks.

 

Θα πάθεις πλάκα.

 

Όχι απλά σημειώσεις, αλλά και υπογραμμίσεις με χρώματα και ότι βάζει το μυαλό σου.

 

Μέχρι και study cards.

 

http://gizmodo.com/5...w-updating-live


Τελευταία επεξεργασία από: nsxbass, 17/10/2014 - 02:09


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες