Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία

iGreekHolidays - iPhone εφαρμογή ημερολογίου


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
89 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#46   jimmysr6

jimmysr6

    iPH newbie

  • 9 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/12/2010 - 10:50

Μόλις την εγκατέστησα.
Μπράβο κι από εμένα, πολύ καλή εφαρμογή! :)

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#47   ksta

ksta

    iPH newbie

  • 68 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/12/2010 - 11:14

Εντυπωσιακό! Μιλάμε για τρομερή δουλειά έτσι? Χίλια μπράβο!

Μόλις την κατέβασα, είναι και δωρεάν (προσωρινά).

Δύο ερωτησούλες μόνο. Βγάζει κάποια ειδοποίηση (έτσω πάνω στο εικονίδιο της εφαρμογής) όταν μια από τις επαφές σου γιορτάζει ή έχει γενέθλια? Κάποια αρίθμιση ας πούμε όπως πχ φαίνονται στα mail τα νέα εισερχόμενα, κάτι τέτοιο?
Και 2ον η ταύτιστη των ονομάτων είναι αρκετά ελαστική? Πχ Το νίκος, νικος, κλπ τα ταυτίζει με το Νικόλαος?

Ευχαριστώ και πάλι μπράβο για την τρομερή προσπάθεια και απ'ότι είδα τις συνεχείς αναβαθμίσεις...



Προς το παρόν η εφαρμογή δεν έχει notifications. Εδώ υπάρχει η σκέψη για update σχετικό απλά πρέπει οι χρήστες τις εφαρμογής να γνωρίζουν μερικά πράγματα:
1) Αν ακολουθηθεί η διαδικασία των push notifications θα πρέπει μέσω της εφαρμογής να πάρω όλο το contact book σας στο server μου για να στέλνω τις ειδοποιήσεις πότε γιορτάζει κάθε επαφή σας. Εμένα προσωπικά δεν θα μου άρεσε κάποιος να έχει όλες τις επαφές μου χωρίς να το ξέρει κιόλας ο χρήστης.

2) Αν ακολουθηθεί η διαδικασία με τα local notifications θα πρέπει αυτό να το ορίζει ο χρήστης και έτσι όπως και να έχει να ανοίγει την εφαρμογή προκειμένου να βλέπει τις μελλοντικές γιορτές και να ορίζει για ποίες θέλει να ειδοποιηθεί.

Μάλλον θα πάω προς την δεύτερη επιλογή, ωστόσο αν γίνει κάτι, αυτό θα γίνει μετά τα Χριστούγεννα.


Σχετικά με τα ονόματα... ναι, υπάρχει κάποια ελαστικότητα, υπάρχουν ονόματα και με greeklish, και άτονα... αλλά όχι παρατραβηγμένα πράγματα. Θα μπορούσε να γίνει κάτι εδώ ώστε να αυξηθεί η ελαστικότητα αλλά υπάρχουν 2 μειονεκτήματα:
1) Όσο πιο σκληρή γίνει η σύγκριση τόσο πιο πολύ θα αργεί να κάνεις τους υπολογισμούς
2) Δεν θέλεις να σε ειδοποιήσει για γιορτή που δεν υπάρχει, οπότε αν το κάνεις πολύ ελαστικό, μπορεί να είναι και ενοχλητικό!


Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια!

#48   bakis

bakis

    iPH Addict

  • 626 μηνύματα
  • Twitter:@vbakis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:bakis

Δημοσίευση 01/12/2010 - 11:25

Μολις την κατέβασα και είμαι ενθουσιασμένος! έψαχνα καιρό μια τέτοια εφαρμογή και δεν γνώριζα την ύπαρξη της συγκεκριμένης.. είχα δει παρόμοιες αλλά δεν ήταν τόσο καλές όσο αυτή! με επιπλέον μπόνους για περιορισμένο διάστημα δωρεάν!!

#49   ChriSS78

ChriSS78

    iPH Enthousiast

  • 364 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini Retina +4G

Δημοσίευση 01/12/2010 - 11:25

Δε συνηθιζω να γραφω για applications αλλα ειμαι υποχρεωμενος (και οχι για τη δωρεαν τιμη του σημερα) να πω οτι ο φιλος εχει κανει πολυ καλη δουλεια σε αυτο που μας προσφερει. Μου εκανε ευχαριστη εντυπωση το εικονιδιο διπλα στην ημερα της αργιας... Λογικα εχουν ανατρεξει ολοι (οι Ελληναρες!!!! και γω μεσα!!) για να βρουν τα χαμογελακια (ή τη λυπημενη φατσουλα!) για να δουμε τα τριημερα του επερχομενου ετους. Μου αρεσει πολυ και η "Σαν σημερα..." στηλη. Ωραιο περιβαλλον και γραφικα. Σε ευχαριστουμε developer Κωστα.

#50   tpal12

tpal12

    iPH Contributor

  • 1.289 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • GameCenter:tpal12

Δημοσίευση 01/12/2010 - 11:59

Πολυ καλο application. Τα εχει ολα καιρο εψαχνα να βρω κατι τετοιο αλλα τα αλλα ηταν κατω του μετριου.

#51   GR1337

GR1337

    iPH Member

  • 306 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/12/2010 - 13:04

Εξαιρετικό update.
Ευχαριστούμε. :)

#52   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9.683 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/12/2010 - 14:31

Eνα μεγαλο μπραβο και απο μενα για την τοσο καλαισθητη και λειτουργικα αρτια δουλεια σου.

#53   arkoudi

arkoudi

    iPH Enthousiast

  • 567 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad mini +4G

Δημοσίευση 02/12/2010 - 01:23

Καλησπέρα και μπράβο για την δουλειά σου.
Δες μπορείς σε επόμενο Update σου να κάνεις και το εικονίδιο στην κεντρική οθόνη να μας λέει την σωστή ημερομηνία σαν το Ημερολόγιο που υπάρχει προ εγκατεστημένο ... αν το καταφέρεις αυτό θα ψάξω να βρώ τρόπο να διαγράψω το ημερολόγιο !!! hehehe

#54   ksta

ksta

    iPH newbie

  • 68 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/12/2010 - 08:28

Καλησπέρα και μπράβο για την δουλειά σου.
Δες μπορείς σε επόμενο Update σου να κάνεις και το εικονίδιο στην κεντρική οθόνη να μας λέει την σωστή ημερομηνία σαν το Ημερολόγιο που υπάρχει προ εγκατεστημένο ... αν το καταφέρεις αυτό θα ψάξω να βρώ τρόπο να διαγράψω το ημερολόγιο !!! hehehe


Καλημέρα σε όλους.
Πραγματικά ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια!
Αυτό δίνει δύναμη στον developer να συνεχίσει τη προσπάθεια.

Φίλε arkoudi, αυτό που ζητάς δεν γίνεται γιατί το εικονίδιο μπροστά είναι μια σταθερή εικόνα... μη κοιτάς που η Apple στο ημερολόγιό της μπορεί και το αλλάζει... η Apple Μπορεί να κάνει ότι θέλει στις δικές της εφαρμογές.


Το επόμενο update θα αφορά τα notifications...

Ευχαριστώ πολύ και πάλι.

#55   Aligator21

Aligator21

    iPH newbie

  • 37 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/12/2010 - 00:10

Ευχαριστούμε για την προσφορά αυτή!
Η εφαρμογή απλά είναι τέλεια!

#56   JohnHasio

JohnHasio

    iPH Contributor

  • 1.268 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 16/04/2011 - 11:02

Έχουμε κανένα νέο για την αναβάθμιση??
Έχω όλες σχεδόν τις εφαρμογές για γιορτές, αλλά η πιο όμορφη και ολοκληρωμένη είναι αυτή!!!
Ελπίζω να συνεχίσει ο developer της αναβαθμίσεις, αν και δω που τα λέμε είναι ήδη πλήρης η εφαρμογή!! :)

#57   kohran

kohran

    iPH Addict

  • 683 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 16/04/2011 - 11:12

Φίλε arkoudi, αυτό που ζητάς δεν γίνεται γιατί το εικονίδιο μπροστά είναι μια σταθερή εικόνα... μη κοιτάς που η Apple στο ημερολόγιό της μπορεί και το αλλάζει... η Apple Μπορεί να κάνει ότι θέλει στις δικές της εφαρμογές.


Δεν νομίζω να ισχύει αυτό. Έχω δει πολλές εφαρμογές weather που κάνουν update το εικονίδιο με βάση την τρέχουσα κατάσταση του καιρού. Για ψάξει λίγο φίλε μου.

Τελευταία επεξεργασία από: kohran, 16/04/2011 - 11:12


#58   ksta

ksta

    iPH newbie

  • 68 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/04/2012 - 07:26

Καλημέρα, ήθελα να σας γνωστοποιήσω ότι η νέα έκδοση της εφαρμογής (v2.4) είναι πλέον online στο App Store.

Εν συντομία, το update αυτό περιλαμβάνει local notifications αλλά και τη δυνατότητα να ορίσει ο χρήστης πότε γιορτάζει η κάθε επαφή του (σε περίπτωση που η αυτόματη διαδικασία της εφαρμογής δεν το έχει βρει ή στην περίπτωση που η επαφή λέγεται "Μπαμπάς" ή "Αγάπη μου" κτλ), και τέλος η σύνδεση των επαφών με το κανονικό ημερολόγιο της εφαρμογής.

Αναλυτικότερα, η νέα έκδοση περιλαμβάνει:

1) Διόρθωση λαθών με βάση αυτά που έχουν αναφέρει οι χρήστες

2) Τοπικές γνωστοποιήσεις (Local notifications)

- γνωστοποίηση για την γιορτή (συναξάρι) της ημέρας
- γνωστοποίηση για τις γιορτές και τα γενέθλια των επαφών
- δυνατότητα απενεργοποίησης όποιας εκ των 2 μέσα από την εφαρμογή
- δυνατότητα καθορισμού ημέρας και ώρας ειδοποίησης
- δυνατότητα εξαίρεσης επαφών από τις ειδοποιήσεις

3) Σύνδεση με ημερολόγιο συσκευής (μόνο για συσκευές με iOS 5.0 και πάνω)

- όλες οι γιορτές των επαφών μπορούν να αποθηκευτούν στο ημερολόγιο της συσκευής
- δυνατότητα ενεργοποίησης / απενεργοποίησης της υπηρεσίας
- δυνατότητα καθορισμού ημέρας και ώρας ειδοποίησης
- δυνατότητα εξαίρεσης επαφών από τον συγχρονισμό με το ημερολόγιο της συσκευής

4) Δυνατότητα επεξεργασίας των εορτών των επαφών

- Το σύστημα εντοπίζει τις γιορτές των επαφών αυτόματα μέσα από μια μεγάλη βάση ονομάτων
- Τι γίνεται όμως αν η επαφή σας λέγεται "Αγάπη μου" ή "Μπαμπάς";
- Δυνατότητα επεξεργασία κάθε επαφής χωριστά και καθορισμού την εορτής της επαφής
- Δυνατότητα εξαίρεσης επαφών από τις γνωστοποιήσεις.
- Επιτέλους, ξεγνοιάστε από περιττές ειδοποιήσεις και λανθασμένες ενδείξεις γιορτών!

5) Προσθήκη βοηθειών σε διάφορα σημεία


ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Καμία επαφή σας δεν μεταφέρεται σε κάποιο server. Όλη η επεξεργασία των επαφών σας γίνεται μόνο μέσα από την συγκεκριμένη εφαρμογή στη συσκευή σας



Δείτε screenshots και περισσότερα εδώ: http://blog.kstamatis.gr/?p=670

Ελπίζω να σας αρέσει... υπάρχουν ιδέες και για επόμενο update.

#59   ksta

ksta

    iPH newbie

  • 68 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/04/2012 - 12:05

Ήθελα να σας ενημερώσω ότι η τελευταία έκδοση φαίνεται να έχει ένα πρόβλημα και σε κάποιους χρήστες εμφανίζει ένα μήνυμα σχετικά με το λειτουργικό της συσκευής τους.

Οι χρήστες αυτοί μπορούν να δοκιμάσουν να αφαιρέσουν την εφαρμογή από την συσκευή τους και να την επαναγκαταστήσουν.

Μόλις έστειλα και ένα νέο update στην Apple με το πρόβλημα διορθωμένο.


Για το διάστημα αυτό, αφαίρεσα την εφαρμογή από το App Store για να μην υπάρχουν περαιτέρω πρόβληματα.

Ευχαριστώ για την κατανόηση.

#60   ksta

ksta

    iPH newbie

  • 68 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/02/2013 - 00:11

Καλησπέρα σε όλους.

Έστειλα χθες στην Apple μια νέα έκδοση της εφαρμογής που περιλαμβάνει βελτιώσεις αλλά και νέα features. Θα προσπαθήσω να παρουσιάσω μερικά εδώ.

Η έκδοση λοιπόν v3.0 είναι για συσκευές με iOS > 6.0 και περιλαμβάνει τα εξής:

1) Καλύτερη διαχείριση των εορτών και γενεθλίων των επαφών. Παλαιότερα προβλήματα που αντιμετώπιζαν χρήστες στους οποίους δεν άνοιγε η εφαρμογή έχουν πλέον εξαλειφθεί.

2) Πλέον δίνεται η δυνατότητα για προσθήκη σημειώσεων ανά ημέρα

3) Η δυνατότητα για αποστολή μαζικών μηνυμάτων στις επαφές που γιορτάζουν υπήρχε από την προηγούμενη έκδοση, απλά τώρα προστέθηκε η δυνατότητα για αποστολή μηνύματος (ατομικού ή μαζικού) στο twitter

4) Έχει προστεθεί η δυνατότητα για διαμοιρασμό μέσω email, twitter, facebook των
α) συναξάρι της ημέρας
β) εορτολόγιο ημέρας και
γ) παγκόσμια ημέρα

5) Έχει γίνει εξοικονόμηση χώρου στην κεντρική οθόνη του ημερολογίου με την προσθήκη ενός πλαϊνού μενού που περιλαμβάνει όλα τα κουμπιά και λειτουργίες.

Θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι έχει φτιαχτεί twitter account για την εφαρμογή στην οποία θα post-άρεται καθημερινά το συναξάρι και το εορτολόγιο. Όποιος θέλει να κάνει follow ο λογαριασμός είναι ο https://twitter.com/igreekholidays

Τέλος, θα ήθελα να δώσω 15 PROMO CODES για την εφαρμογή. Οι 15 λοιπόν πρώτοι που θα γράψουν το σχόλιό τους παρακάτω και στο οποίο θα αναφέρουν ένα νέο feature που θα θέλαν να δουν στην εφαρμογή θα λάβουν μέσω PM από ένα promo code.

Ακολουθούν screenshots από τη νέα έκδοση της εφαρμογής, μπορεί κανείς να δει περισσότα στο http://blog.kstamatis.gr/?cat=7

Αναρτημένη εικόνα Αναρτημένη εικόνα Αναρτημένη εικόνα Αναρτημένη εικόνα Αναρτημένη εικόνα

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες