Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

Βιβλιοθηκη φωτογραφιων iCloud


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
420 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#166   psideras

psideras

    iPH User

  • 169 μηνύματα
  • Twitter:@psideras
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:psideras

Δημοσίευση 27/10/2014 - 14:51

Ολα ok δούλεψε!
Λοιπόν σε περίπτωση που συμβεί και σε άλλον. Αν για κάποιο λόγο δεν διαγραφούν οι φωτογραφίες απο τη συσκευή με την ενεργοποίηση του iCloud Photo Library ακολουθήστε τα εξής. Αφου σιγουρευτούμε οτι έχουν ανεβεί ολα στο σύννεφο και έχουμε κρατήσει και ενα backup στο PC απενεργοποιούμε την υπηρεσία, σβήνουμε όλες τις φωτογραφίες απο τη συσκευή και ενεργοποιούμε παλι. Κατέβηκαν ξανά και πλέον πιάνουν μονο 300 mb!!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#167   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/10/2014 - 15:03

Ολα ok δούλεψε!
Λοιπόν σε περίπτωση που συμβεί και σε άλλον. Αν για κάποιο λόγο δεν διαγραφούν οι φωτογραφίες απο τη συσκευή με την ενεργοποίηση του iCloud Photo Library ακολουθήστε τα εξής. Αφου σιγουρευτούμε οτι έχουν ανεβεί ολα στο σύννεφο και έχουμε κρατήσει και ενα backup στο PC απενεργοποιούμε την υπηρεσία, σβήνουμε όλες τις φωτογραφίες απο τη συσκευή και ενεργοποιούμε παλι. Κατέβηκαν ξανά και πλέον πιάνουν μονο 300 mb!!

Άρα το κλάσμα  0,3GB:2,7GB μας δίνει το βαθμό συμπίεσης όταν η επιλογή ''optimized" είναι ενεργοποιημένη που είναι χονδρικά 1/11.

Πρακτικά για κάθε 1GB πραγματικό μέγεθος φωτό εξοικονομούνται τα 0,89GB.

 

Έχω περιέργεια στα βίντεο τι γίνεται.


Τελευταία επεξεργασία από: vrachamis, 27/10/2014 - 15:04

Big things have small beginnings

#168   psideras

psideras

    iPH User

  • 169 μηνύματα
  • Twitter:@psideras
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:psideras

Δημοσίευση 27/10/2014 - 15:41

Το αρχικό μέγεθος όλων των φωτογραφιών ειναι 3,1gb. Στο κινητό είχαν ξεμείνει τα 2,7. Αυτή τη στιγμή που έχουν φορτώσει ολα τα thumbnails στο κινητό πιάνουν 198mb. Δεν έχω ανοίξει όμως καμία. Αν αρχίσω να ανοίγω πιστεύω θα ανεβεί λιγο και έχει να κάνει με τη συσκευή που απεικονίζονται. Δηλ στο iPad έπιασαν λιγο παραπάνω

#169   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/10/2014 - 15:50

Το αρχικό μέγεθος όλων των φωτογραφιών ειναι 3,1gb. Στο κινητό είχαν ξεμείνει τα 2,7. Αυτή τη στιγμή που έχουν φορτώσει ολα τα thumbnails στο κινητό πιάνουν 198mb. Δεν έχω ανοίξει όμως καμία. Αν αρχίσω να ανοίγω πιστεύω θα ανεβεί λιγο και έχει να κάνει με τη συσκευή που απεικονίζονται. Δηλ στο iPad έπιασαν λιγο παραπάνω

Αν θες κάνε ένα τεστ για να ζορίσουμε λίγο τη βιβλιοθήκη:

 

1. Επισύναψε μια τυχαία φωτό σου σ΄ένα email και στείλτο στον εαυτό σου. Όταν το λάβεις τι ανάλυση έχει και πόσα mb είναι;

 

2.Κλείσε στο τηλ wifi + data για το "αποκόψουμε" από τη βιβλιοθήκη. Μετά προσπάθησε να ανοίξεις μια τυχαία φωτό σε μια 3rd party εφαρμογή εάν έχεις, προκειμένου να την κάνεις edit ( πχ ασπρόμαυρη ) και κάνε save μέσα στην εφαρμογή.  Τι ανάλυση έχει και πόσα mb είναι;


Big things have small beginnings

#170   Alkiviadisp

Alkiviadisp

    iPH newbie

  • 88 μηνύματα
  • Twitter:@Alkiviadisp
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 27/10/2014 - 17:22

Το ενεργοποίησα και εγω τόσο στο iphone οσο και στο ipad αλλά δεν έχω καταλάβει που θα βλέπω όλες τις φωτογραφίες και τα βίντεο.

#171   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/10/2014 - 17:27

Το ενεργοποίησα και εγω τόσο στο iphone οσο και στο ipad αλλά δεν έχω καταλάβει που θα βλέπω όλες τις φωτογραφίες και τα βίντεο.

Στο iPhone & στο iPad. (To iphone μαζί μ΄αυτές που είχε θα αποκτήσει και τις φωτό του iPad & το iPad μαζί μ΄αυτές που είχε θα αποκτήσει και τις φωτό του iphone)

Επίσης θα μπορείς να τις δεις από PC στο beta.icloud.com.

 

Όλα αυτά εφόσον μεσολαβήσει κάποιος χρόνος προκειμένου να συγχρονιστούν μέσω internet αναλόγως και τις ταχύτητες upload που έχει το δίκτυό σου.

 

....και το status του upload φαίνεται ακριβώς κάτω από τον διακόπτη της βιβλιοθήκης φωτογραφιών iCloud


Τελευταία επεξεργασία από: vrachamis, 27/10/2014 - 17:30

Big things have small beginnings

#172   tasulm

tasulm

    iPH Addict

  • 673 μηνύματα
  • Twitter:@tasulm
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:tasulm

Δημοσίευση 27/10/2014 - 17:29

Πως μπορώ να περάσω χεράτα φωτογραφίες που έχω στο μακ, στο icloud? 

 

Αν τις τραβήξω απο το aperture στο icloud, να υποθέσω οτι εκεί έννοεί  το photo stream και όχι το Cloud Library?



#173   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/10/2014 - 17:35

Πως μπορώ να περάσω χεράτα φωτογραφίες που έχω στο μακ, στο icloud? 

 

Αν τις τραβήξω απο το aperture στο icloud, να υποθέσω οτι εκεί έννοεί  το photo stream και όχι το Cloud Library?

Δεν μπορείς παρά μόνο μέσω του beta.icloud.com...... αλλά και κει (λόγω beta) λείπει προς το παρόν το upload button και από Mac και από Windows PC.

 

 

Διάβασε εδώhttp://help.apple.co...s#/mm290519723b


Τελευταία επεξεργασία από: vrachamis, 27/10/2014 - 17:41

Big things have small beginnings

#174   psideras

psideras

    iPH User

  • 169 μηνύματα
  • Twitter:@psideras
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:psideras

Δημοσίευση 27/10/2014 - 19:46

Αν θες κάνε ένα τεστ για να ζορίσουμε λίγο τη βιβλιοθήκη:

1. Επισύναψε μια τυχαία φωτό σου σ΄ένα email και στείλτο στον εαυτό σου. Όταν το λάβεις τι ανάλυση έχει και πόσα mb είναι;

2.Κλείσε στο τηλ wifi + data για το "αποκόψουμε" από τη βιβλιοθήκη. Μετά προσπάθησε να ανοίξεις μια τυχαία φωτό σε μια 3rd party εφαρμογή εάν έχεις, προκειμένου να την κάνεις edit ( πχ ασπρόμαυρη ) και κάνε save μέσα στην εφαρμογή. Τι ανάλυση έχει και πόσα mb είναι;


Τελικά χωρίς δίκτυο η εικόνα έχει πολυ χαμηλή ανάλυση και βγάζει μήνυμα προσπαθήστε αργότερα όταν πας να την επεξεργαστεις ή να τη στείλεις με e-mail.
Με δίκτυο κάθε φωτογραφία που ανοίγεις βγάζει κατω δεξιά ένδειξη φόρτωσης και κατεβαίνει στο κινητό. Λογικά όταν πας να τη στείλεις κατεβαίνει ολόκληρη.

#175   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/10/2014 - 19:55

Τελικά χωρίς δίκτυο η εικόνα έχει πολυ χαμηλή ανάλυση και βγάζει μήνυμα προσπαθήστε αργότερα όταν πας να την επεξεργαστεις ή να τη στείλεις με e-mail.
Με δίκτυο κάθε φωτογραφία που ανοίγεις βγάζει κατω δεξιά ένδειξη φόρτωσης και κατεβαίνει στο κινητό. Λογικά όταν πας να τη στείλεις κατεβαίνει ολόκληρη.

Άρα λοιπόν κάθε προσπάθεια να διαχειριστείς τις φωτό σου offline είναι απαγορευτικό. Είναι σαν να μην τις έχεις. Καλά το κατάλαβα;

Και άμα είσαι με δεδομένα και θες να στείλεις με mail 2 φωτό, πρέπει να καταναλώσεις δεδομένα για να κατέβουν από iCloud και μετά άλλα τόσα για να τις επισυνάψεις και να τις κάνεις upload μέσω του mail server. 

Χμμμμ ασύμφορο ακούγεται και μπελαλίδικο.


Big things have small beginnings

#176   Stratos441

Stratos441

    iPH Enthousiast

  • 361 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 27/10/2014 - 20:40

Ωστόσο με μπερδεύεις γιατί στο post σου #156 γράφεις άλλο πράγμα: "Ρωτάω διότι εμένα οι φωτογραφίες πιάνουν 2,7gb και θέλω να φύγουν απο το τηλ με κάποιο τροπο και να υπάρχουν μονο στο iCloud"

 

Πάντως επειδή κατάλαβα περίπου τι θες αυτή την δουλειά την κάνει άψογα το Dropbox.

Ενδιαφέρον το όλο θέμα και το αποτέλεσμα των δοκιμών. Συμφωνώ ότι μία λύση τύπου Dropbox είναι καλύτερη, αφού αποτελεί σαφώς τη λιγότερο time/data consuming



#177   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9.698 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/10/2014 - 20:41

Δεν μπορείς παρά μόνο μέσω του beta.icloud.com...... αλλά και κει (λόγω beta) λείπει προς το παρόν το upload button και από Mac και από Windows PC.

 

 

Διάβασε εδώhttp://help.apple.co...s#/mm290519723b

στα windows αν συρω μια photo στο iCloud Drive την βλεπω απο το τηλεφωνο και το ipad



#178   psideras

psideras

    iPH User

  • 169 μηνύματα
  • Twitter:@psideras
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:psideras

Δημοσίευση 27/10/2014 - 20:45

Ακριβώς ετσι ειναι τα πράγματα. Θα πρέπει να λάβουμε υπόψη και το θεμα εξοικονόμησης χώρου και ευκολίας οπως επίσης και βάση των αναγκών του καθενός τη μη υποχρεωτική χρήση του optimization

#179   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/10/2014 - 20:50

στα windows αν συρω μια photo στο iCloud Drive την βλεπω απο το τηλεφωνο και το ipad


Σαφώς συμφωνώ. Και γω έχω ολόκληρο directory στο iCloud Drive με φωτό, αλλά δεν συγχρονίζεται και δεν έχει σχέση με την βιβλιοθήκη. Ωστόσο το drive για backup ειναι καλή ιδέα και προσβάσιμο στο μέλλον από πολλά app.
Big things have small beginnings

#180   vromogato

vromogato

    iPH User

  • 172 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • GameCenter:vromogato

Δημοσίευση 27/10/2014 - 20:51

Ερώτηση: Μετά από restore και set up as new έχω χάσει τα sms, τις εφαρμογές που είχα και τις φωτογραφίες από το icloud. Ήμουνα για χρόνια μονίμως jb και δεν είχα κάποιο back up καθαρό να περάσω. Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω για να τραβήξω πίσω αυτά που έχασα;



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες