Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

Βιβλιοθηκη φωτογραφιων iCloud


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
420 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/10/2014 - 16:55

να το κανουμε λιγο λιανα. εχω ενεργοποιησενο το camera roll στο icloud backup απο παλια για λογους ασφαλειας+, οπως εχω ενεργοποιημενες ολες τις εφαρμογες και τα δεδομενα τους. Συνεπεια, τωρα με το icloud photo ενεργοποιημενο, μου αποθηκευει τις φωτογραφιες 2 φορες στο συννεφο. Μετα την ελευση του icloud photo το οποιο βρισκω χρησιμο κ εξυπηρετικο διοτι μπορω να ανοιξω τις φωτογραφιες οπουδηποτε (οχι οπως παλια, απροσπελαστο backup) μηπως θα πρεπε να απενεργοποιησω το camera roll backup option, το βρισκω λιγο περιττο πια? Αν γινει κατι τετοιο σε περιπτωση restore κινητου μεσω icloud οι φωτογραφιες μου θα εμφανιστουν στο κινητο η θα τις κλαιω ?

 

H apple τα χει κανει λιγο π@να ... icloud photo, icloud backup (camera roll), ροη φωτογραφιων ... αμα τα ενεργοποιησεις ολα αυτα θα γεμιζεις το cloud σου με 10 φορες τα ιδια πραγματα (εξυπνο ;)

Οι διαφορές των 2 χαρακτηριστικών που ανέφερες είναι οι εξής: Το icloud photo ουσιαστικά περιέχει όλες τις photo αλλά και τα video από όλες τις συσκευές σου, εφόσον βέβαια έχεις ενεργοποιημένο το icloud photo και σ΄αυτές. Στην πραγματικότητα το icloud photo συγχωνεύει τις φωτό και βίντεο από τις συσκευές σου στο σύννεφο και με την σειρά του, τις κάνει mirror στις συσκευές και με την επιλογή μειωμένης ανάλυσης για εξοικονόμηση χώρου.

Εάν π.χ.  διαγράψεις ή τροποποιήσεις μία φωτό στο τηλέφωνο, αυτή η αλλαγή θα λάβει χώρα αυτομάτως στο σύννεφο αλλά και στο iPad.

 

Back up του camera roll παίρνει αντίγραφο μόνο των φωτό+βίντεο που τράβηξες από την συγκεκριμένη συσκευή σε full resolution.


Big things have small beginnings

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   fragment

fragment

    iPH User

  • 192 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 5
  • GameCenter:dennmtr

Δημοσίευση 21/10/2014 - 20:00

Ναι ωραία αν κατεβάσω διακόπτη στο backup του camera roll θα γλύτωσω χώρο στο iCloud και ταυτόχρονα σε περίπτωση restore από iCloud αυτές θα βρίσκονται πάλι στο κινητό μου; Αυτό

#18   antonis17

antonis17

    iPH Addict

  • 694 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 21/10/2014 - 20:22

να ξερετε οτι δεν εχει την ιδια αναλυση...1.9 mb ειναι μεσο photo stream mia photo p.x 700ΚΒ μεσο  βιβλιοθηκη φωτογραφιων icloud

 

#19   agihatzi

agihatzi

    iPH Elite Poster

  • 1.977 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 21/10/2014 - 21:23

Εμένα γιατί δεν μου εμφάνισε τις φωτό από την ΡΟΗ ;;;

Άρα με λίγα λόγια να εχουμε μόνο το iCloud library!!! Αναμμένο

#20   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/10/2014 - 21:42

Ναι ωραία αν κατεβάσω διακόπτη στο backup του camera roll θα γλύτωσω χώρο στο iCloud και ταυτόχρονα σε περίπτωση restore από iCloud αυτές θα βρίσκονται πάλι στο κινητό μου; Αυτό


Όχι στα σίγουρα, μην ξεχνάς είναι beta.
Big things have small beginnings

#21   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/10/2014 - 21:44

να ξερετε οτι δεν εχει την ιδια αναλυση...1.9 mb ειναι μεσο photo stream mia photo p.x 700ΚΒ μεσο βιβλιοθηκη φωτογραφιων icloud

Αυτό συμβαίνει γιατί έχεις ενεργοποιήσει την επιλογή optimize storage. Δεν είναι απαραίτητο.

Τελευταία επεξεργασία από: vrachamis, 21/10/2014 - 21:45

Big things have small beginnings

#22   agihatzi

agihatzi

    iPH Elite Poster

  • 1.977 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 21/10/2014 - 21:47

Ναι αλλα δεν βγαλαμε ακρη..! και τα 2 ανοιχτα ?η μονο το icloud library ?



#23   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/10/2014 - 21:48

Ναι αλλα δεν βγαλαμε ακρη..! και τα 2 ανοιχτα ?η μονο το icloud library ?


Δώσε μου 20' να βάλω τα παιδιά για ύπνο, και θα επανέλθω γιατί μετά από πολύ ψάξιμο, έχω βγάλει μια άκρη.
Big things have small beginnings

#24   agihatzi

agihatzi

    iPH Elite Poster

  • 1.977 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 21/10/2014 - 21:51

Δώσε μου 20' να βάλω τα παιδιά για ύπνο, και θα επανέλθω γιατί μετά από πολύ ψάξιμο, έχω βγάλει μια άκρη.Λοι

 

Λοιπον σε περιμενω...! αντε αφου εβγαλες ακρη



#25   antonis17

antonis17

    iPH Addict

  • 694 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 21/10/2014 - 22:12

Αυτό συμβαίνει γιατί έχεις ενεργοποιήσει την επιλογή optimize storage. Δεν είναι απαραίτητο.

οχι δεν το εχω ενεργοποιησει..η φωτο την μια την πηρα απο το iphoto tou mac.και την αλλη απο http://beta.icloud.com. και απο την ιστοσελιδα εχει μικροτερο μεγεθος απο οτι απο το iphoto 



#26   agihatzi

agihatzi

    iPH Elite Poster

  • 1.977 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 21/10/2014 - 22:28

Ακόμη για ύπνο δεν πήγανε ;;;

#27   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/10/2014 - 22:39

Λοιπόν... Έχουμε και λέμε:
Ξεκινάμε με την παραδοχή πως iCloud Photo Library και camera roll backup είναι 2 ξεχωριστά πράγματα και το ένα δεν υποκαθιστά το άλλο.
Η βιβλιοθήκη iCloud δεν έχει τον χαρακτήρα και την φιλοσοφία του backup και δεν πρέπει να τον σκεφτόμαστε έτσι.Όπως περιγράφεται και ακριβώς κάτω από τον διακόπτη του, είναι ένας τρόπος προκειμένου όλο το μη κοινό multimedia υλικό από 2 ή περισσότερα iDevices να βρίσκεται σε ένα σύννεφο όπου όλες οι συσκευές θα έχουν πρόσβαση σε αυτό.
Έτσι για παράδειγμα εάν έχω στο τηλ. 50 φωτό + 10 βίντεο και στο iPad άλλες 25 φωτό + 5 βίντεο τότε θα συμβεί το περίφημο bi-directional synchronization στο iCloud ΚΑΙ τις συσκευές:

δηλαδή το τηλ μου θα κάνει upload το περιεχόμενο του και ταυτόχρονα download το περιεχόμενο του iPad. Το iPad θα κάνει ακριβώς το ίδιο, και έτσι στο τέλος και τα 2 θα έχουν το ίδιο περιεχόμενο.
εδώ όμως ξεκινάνε τα προβλήματα και το μπέρδεμα. Αν όλο αυτό το merged υλικό είναι 6GB, σύμφωνα με την Apple είμαι υποχρεωμένος αυτά τα 6GB να τα δεσμεύω ΚΑΙ στο τηλ ΚΑΙ στο iPad ΚΑΙ στο iCloud (με την επιλογή optimize storage unchecked).
Έάν βέβαια το τηλ μου πέσει τώρα και καταστραφεί όλο το υλικό είναι στο σύννεφο και εδώ είναι που αρχίζουμε και σκεφτόμαστε τον χαρακτήρα του backup. Όμως πoιος ο λόγος να δεσμεύω 18GB για να έχω πραγματικό backup τα 6;

Επανέρχομαι σε 5' έχω και άλλα....

Τελευταία επεξεργασία από: vrachamis, 21/10/2014 - 22:39

Big things have small beginnings

#28   agihatzi

agihatzi

    iPH Elite Poster

  • 1.977 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 21/10/2014 - 22:59

Ποια ειναι η διαφορα με το παλιο icloud stream ..! Πες μας ομως



#29   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/10/2014 - 23:00

Λοιπόν... Έχουμε και λέμε:
Ξεκινάμε με την παραδοχή πως iCloud Photo Library και camera roll backup είναι 2 ξεχωριστά πράγματα και το ένα δεν υποκαθιστά το άλλο.
Η βιβλιοθήκη iCloud δεν έχει τον χαρακτήρα και την φιλοσοφία του backup και δεν πρέπει να τον σκεφτόμαστε έτσι.Όπως περιγράφεται και ακριβώς κάτω από τον διακόπτη του, είναι ένας τρόπος προκειμένου όλο το μη κοινό multimedia υλικό από 2 ή περισσότερα iDevices να βρίσκεται σε ένα σύννεφο όπου όλες οι συσκευές θα έχουν πρόσβαση σε αυτό.
Έτσι για παράδειγμα εάν έχω στο τηλ. 50 φωτό + 10 βίντεο και στο iPad άλλες 25 φωτό + 5 βίντεο τότε θα συμβεί το περίφημο bi-directional synchronization στο iCloud ΚΑΙ τις συσκευές:

δηλαδή το τηλ μου θα κάνει upload το περιεχόμενο του και ταυτόχρονα download το περιεχόμενο του iPad. Το iPad θα κάνει ακριβώς το ίδιο, και έτσι στο τέλος και τα 2 θα έχουν το ίδιο περιεχόμενο.
εδώ όμως ξεκινάνε τα προβλήματα και το μπέρδεμα. Αν όλο αυτό το merged υλικό είναι 6GB, σύμφωνα με την Apple είμαι υποχρεωμένος αυτά τα 6GB να τα δεσμεύω ΚΑΙ στο τηλ ΚΑΙ στο iPad ΚΑΙ στο iCloud (με την επιλογή optimize storage unchecked).
Έάν βέβαια το τηλ μου πέσει τώρα και καταστραφεί όλο το υλικό είναι στο σύννεφο και εδώ είναι που αρχίζουμε και σκεφτόμαστε τον χαρακτήρα του backup. Όμως πoιος ο λόγος να δεσμεύω 18GB για να έχω πραγματικό backup τα 6;

Επανέρχομαι σε 5' έχω και άλλα....


Τα πράγματα γίνονται πιο εύκολα αν κάνετε μια σύγκριση με ένα cloud service όπως το Dropbox. Ότι έχετε κάνει upload στο Dropbox(ακόμα και τις φωτό σας) δεν είναι απαραίτητα backup , και το κυριότερο από όλα δεν είστε υποχρεωμένοι να δεσμεύετε τον ελεύθερο χώρο της iOS συσκευή σας με το περιεχόμενο του. Αν θέλετε να κάνετε κάτι download στο τηλ σας, είστε ελεύθεροι να το κάνετε. Ακόμα και ο client του Dropbox στο pc σου επιτρέπει να κάνεις synchronize επιλεκτικά όποιο directory θέλεις, άμα θέλεις. Επίσης μπορείς να κάνεις upload αρχεία οποιασδήποτε επέκτασης και να διαχειρίζεσαι πλήρως.

Αυτή η σύγκριση κάνει το iCloud photo gallery να φαίνεται κατώτερο των απαιτήσεων.
Όλα όμως εξηγούνται : Είναι beta, κάτι μαγειρεύουν, κάτι ετοιμάζουν. Αποκλείεται να είναι μόνο αυτό.
Big things have small beginnings

#30   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/10/2014 - 23:03

Ποια ειναι η διαφορα με το παλιο icloud stream ..! Πες μας ομως


Το photo stream είναι μια push διαδικασία από device σε device όπου το iCloud μεσολαβεί για να στείλει, όχι για να αποθηκεύσει.
Όπως ακριβώς κάνει sync τα γεγονότα ενός ημερολογίου.
Big things have small beginnings

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες