Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 9 ψήφοι

iOS 8: Compatible Tweaks


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
7067 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#6886   PANOS32

PANOS32

    iPH User

  • 128 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/09/2015 - 14:00

Τόσα έχω και εγω, και ούτε καν το σχετικά προβληματικό activator.

τι να πω συννονοματε ,παντως αυτο με το safemode ειναι πολυ σπαστικο !!το μονο που εχω παρατηρησει ειναι οτι καποιες φορες μπορει να πεφτει το percentage της μπαταριας αν 2%

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#6887   Paris1986

Paris1986

    iPH Community Leader

  • 12.704 μηνύματα
  • Twitter:@par1scha
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:Par1s

Δημοσίευση 25/09/2015 - 14:01

Εγώ για τον μόνο λόγο που εχω jb είναι για το Protube+Bridge γιατι ακούω πολύ μουσική και λόγω επαγγέλματος με βοηθάει στο να κατεβάζω. Εχω και το iPad βέβαια και νομίζω πως θα κρατήσω μόνο εκείνο με jb.



#6888   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7.098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 25/09/2015 - 14:02

τι να πω συννονοματε ,παντως αυτο με το safemode ειναι πολυ σπαστικο !!το μονο που εχω παρατηρησει ειναι οτι καποιες φορες μπορει να πεφτει το percentage της μπαταριας αν 2%

Aυτό είναι πρόβλημα του iOS που παρουσιάστηκε στο iOS 8 :)

 

Το Safe Mode τουλάχιστον σπαστικό.


| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

#6889   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7.098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 25/09/2015 - 14:02

Το θέμα μουσική έχει λυθεί με δωρεαν spotify (βέβαια εσύ που γυρνάς όλο τον κόσμο, καταλαβαίνω οτι δεν είναι εφικτό και εύχρηστο).


| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

#6890   PANOS32

PANOS32

    iPH User

  • 128 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/09/2015 - 14:03

Eμένα ευτυχώς δεν έχει iPhone.

Αυτό το κόλλημα το παρατήρησα και εγω με το που έκανα JB χωρίς να έχω περάσει κάτι.

Λες και περνάει κάτι (από τα πολλά που κάνει εγκατάσταση) που δημιουργεί αυτό το μινι λαγκ.

Συγκεκριμένα το βλέπεις όταν ανοίγεις εφαρμογές οτι αργούν λιγο, πράγμα που σε καθαρή συσκευή δεν το κάνει (τουλάχιστον όχι πάντα).

Το μόνο που με κρατάει είναι το Moviebox. Κατα τα άλλα θα βολευόμουν και χωρίς Seng / Forecast / FlipCC

το moviebox και μενα παιζει μεγαλο ρολο αν και το δοκιμασα και το βαλα χωρις jailbrake και δυστυχως δεν επαιζε νορμαλ τιποτα οπως η jailbrake εκδοση μαζι με το tweak που εως τωρα παιζει απροβληματιστα

#6891   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7.098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 25/09/2015 - 14:05

Το χωρίς Jailbreak Moviebox είναι καθαρα λύση ανάγκης. 

 

Κολλάει, δεν παίζει, χρειάζεται επανεγκατάσταση συνέχεια (και λίγα λέω). 


| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

#6892   tgousopoulos

tgousopoulos

    iPH Intergalactic Leader

  • 21.638 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:tgousopoulos

Δημοσίευση 25/09/2015 - 14:05

Εγω απο iOS 7 και περα δεν εχω παρατηρησει αυτο που λετε. Θυμαμαι σε iOS 6 και παλιοτερα μαμιομουν σε safe modes. Πλεον αντε να εχω 1 το μηνα, κυριολεκτικα.

 

Εγιναν και πιο σταθερα και τα tweaks θεωρω. Επισης δε παρατηρω αυτο το lag που λετε.

 

Κατσε να φωναξω τον μορφονιο να το δει.  :lol:  :P



#6893   manosvitacar

manosvitacar

    iPH Community Leader

  • 12.833 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 25/09/2015 - 14:07

Εγω απο iOS 7 και περα δεν εχω παρατηρησει αυτο που λετε. Θυμαμαι σε iOS 6 και παλιοτερα μαμιομουν σε safe modes. Πλεον αντε να εχω 1 το μηνα, κυριολεκτικα.

 

Εγιναν και πιο σταθερα και τα tweaks θεωρω. Επισης δε παρατηρω αυτο το lag που λετε.

 

Κατσε να φωναξω τον μορφονιο να το δει.  :lol:  :P

καλά τα ελεγε και εσείς τον κράζατε που είσαι ρε μορφονιεεεεεεε :D

 

 

edit:ξέχασα πάει κίνα για σπέρμα  :lol:


Τελευταία επεξεργασία από: manosvitacar, 25/09/2015 - 14:08


#6894   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7.098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 25/09/2015 - 14:09

Εγω απο iOS 7 και περα δεν εχω παρατηρησει αυτο που λετε. Θυμαμαι σε iOS 6 και παλιοτερα μαμιομουν σε safe modes. Πλεον αντε να εχω 1 το μηνα, κυριολεκτικα.

 

Εγιναν και πιο σταθερα και τα tweaks θεωρω. Επισης δε παρατηρω αυτο το lag που λετε.

 

Κατσε να φωναξω τον μορφονιο να το δει.  :lol:  :P

Η μέρα που εσύ θα έχεις Safe Mode θα οριστεί σαν επίσημη αργία του κράτους ρε :P

 

Όσο για το Lag, επειδή προήλθες απο 8.1.x JB όπου είχε παραπάνω κολλήματα (και έκανες JB σχετικά σύντομα) δεν το καταλαβαίνεις γιατί είναι μειωμένο.

 

Αν είχες δουλέψει χωρίς JB 8.4 θα καταλάβαινες :P

 

Και σου λέω, ειδικά αν εχεις ανοιχτά animations δεν το καταλαβαίνεις. Αν τα βγάλεις βλέπεις ενα μικρο - σχεδόν μη αισθητό κόλλημα.


| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

#6895   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 25/09/2015 - 14:10

Το εργαλείο αυτό καθ' αυτό δεν έχει κανένα πρόβλημα. Πόσω μάλλον κατανάλωσης.

 

Τα όποια προβλήματα απο αυτά που περνάτε, τις δοκιμές που κάνετε.

 

Προσωπικά τόσο σε iOS 8 όσο και παλιότερα, πρόβλημα δεν είχα. Και μιλάμε για πάνω απο 8-10 Tweaks εγκατεστημένα.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#6896   tgousopoulos

tgousopoulos

    iPH Intergalactic Leader

  • 21.638 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:tgousopoulos

Δημοσίευση 25/09/2015 - 14:12

Η μέρα που εσύ θα έχεις Safe Mode θα οριστεί σαν επίσημη αργία του κράτους ρε :P

 

Όσο για το Lag, επειδή προήλθες απο 8.1.x JB όπου είχε παραπάνω κολλήματα (και έκανες JB σχετικά σύντομα) δεν το καταλαβαίνεις γιατί είναι μειωμένο.

 

Αν είχες δουλέψει χωρίς JB 8.4 θα καταλάβαινες :P

 

Και σου λέω, ειδικά αν εχεις ανοιχτά animations δεν το καταλαβαίνεις. Αν τα βγάλεις βλέπεις ενα μικρο - σχεδόν μη αισθητό κόλλημα.

 

Ειχα ξεμεινει ρε σε 8.3 για κανα μηνα γιατι ειχα σπαστει απο την απαραδεκτη 8.1 θυσιαζοντας το jb.Δεν το παρατηρω αυτο που λετε. Και ξερεις οτι εχω αρκετα tweaks.

 

Α ναι τα animations παντα ανοιχτα. 



#6897   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7.098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 25/09/2015 - 14:12

Νίκο, δεκτό αυτό που λες οτι τα προβλήματα μπορεί να είναι απο δοκιμές, η ερώτηση απο εκεί και πέρα όμως ειναι:

 

Απο τη στιγμή που αφαιρείς εντελώς ένα tweak, διαγράφεις τα .plist και τρέχεις iCleaner, τι μπορεί να μένει που να δημιουργεί όλο αυτό το θέμα;

 

Τόσο damage προκαλούν στα αρχεία συστήματος ή δεν ξέρω τι άλλο;


| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

#6898   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/09/2015 - 14:28

Νίκο, δεκτό αυτό που λες οτι τα προβλήματα μπορεί να είναι απο δοκιμές, η ερώτηση απο εκεί και πέρα όμως ειναι:

 

Απο τη στιγμή που αφαιρείς εντελώς ένα tweak, διαγράφεις τα .plist και τρέχεις iCleaner, τι μπορεί να μένει που να δημιουργεί όλο αυτό το θέμα;

 

Τόσο damage προκαλούν στα αρχεία συστήματος ή δεν ξέρω τι άλλο;

Όποτε έτυχε σ΄εμένα (λίγο σπάνιο) και σπάζοντας το κεφάλι μου να βρω τι είναι, ανακάλυψα πως κάποια processes στο Backboardd χρησιμοποιούσαν ανεξέλεγκτα (και αδικαιολόγητα) την CPU.(iPh 5s)

Έκτοτε μετά από αφαίρεση σχετικά πολύπλοκων tweak, τρέχω από terminal το:  "killall backboardd' που φυσικά θα "εκβιάσει" το τηλ σε reboot αλλά καθαρίζει όλα τα processes. Μετά από αυτό κανένα πρόβλημα.

Βέβαια το παραπάνω δεν αντιμετωπίζει την αιτία, αλλά τα συμπτώματα.

Συμφωνώ μαζί σου πως αρχής εξ' αρχής δεν θα έπρεπε να συμβαίνει..... όπως δεν σημαίνει πως φταίει απαραίτητα το tweak. Δεν έχω ιδέα τι φταίει


Big things have small beginnings

#6899   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7.098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 25/09/2015 - 14:37

Όποτε έτυχε σ΄εμένα (λίγο σπάνιο) και σπάζοντας το κεφάλι μου να βρω τι είναι, ανακάλυψα πως κάποια processes στο Backboardd χρησιμοποιούσαν ανεξέλεγκτα (και αδικαιολόγητα) την CPU.(iPh 5s)

Έκτοτε μετά από αφαίρεση σχετικά πολύπλοκων tweak, τρέχω από terminal το:  "killall backboardd' που φυσικά θα "εκβιάσει" το τηλ σε reboot αλλά καθαρίζει όλα τα processes. Μετά από αυτό κανένα πρόβλημα.

Βέβαια το παραπάνω δεν αντιμετωπίζει την αιτία, αλλά τα συμπτώματα.

Συμφωνώ μαζί σου πως αρχής εξ' αρχής δεν θα έπρεπε να συμβαίνει..... όπως δεν σημαίνει πως φταίει απαραίτητα το tweak. Δεν έχω ιδέα τι φταίει

Θα το δοκιμάσω και θα σε ενημερώσω :)

 

Παρόλα αυτά, παραμένει ανεξήγητο, απο τη στιγμή που βγάζεις ένα tweak και κάνεις reboot (ή έστω Respring) να συνεχίζει να τρέχει κάποιο Process.

 

Να μου πεις, απο τη στιγμή που κάνεις κάτι που το iOS δεν είναι προορισμένο να κάνει, λογικό είναι να πρέπει να λουστείς τις επιπτώσεις, σύμφωνοι σε αυτό.

 

Θα καταλάβαινα να το έκανε αυτό από τη στιγμή που πρόσθετα και αφαιρούσα ενα tweak (να τρέχουν τα processes και να αυξάνουν την κατανάλωση), το ακατανόητο είναι οτι το κάνει στο άκυρο, δλδ σκέψου το Multiplexer το αφαίρεσα εχθές το μεσημέρι και το SafeMode μαζί με το Drain άρχισαν σήμερα το πρωί.


| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

#6900   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 25/09/2015 - 14:44

Νίκο, δεκτό αυτό που λες οτι τα προβλήματα μπορεί να είναι απο δοκιμές, η ερώτηση απο εκεί και πέρα όμως ειναι:

 

Απο τη στιγμή που αφαιρείς εντελώς ένα tweak, διαγράφεις τα .plist και τρέχεις iCleaner, τι μπορεί να μένει που να δημιουργεί όλο αυτό το θέμα;

 

Τόσο damage προκαλούν στα αρχεία συστήματος ή δεν ξέρω τι άλλο;

Τα .plist δε κάνουν τίποτα άλλο απο το να κρατάνε τις ρυθμίσεις και επιλογές των Tweak που είχες περάσει.

 

Η κατανάλωση και τα Safe Modes που έχεις συνδυασμός των Tweak που έχεις ή είχες είναι.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες