Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 2 ψήφοι

[Οδηγός] Αγορά μεταχειρισμένου iPhone. Τι πρέπει να προσέξω?


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
46 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   hionatos

hionatos

    iPH newbie

  • 7 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/12/2014 - 19:17

Γράφεις το παρακάτω.

 

 

Ας μιλήσουμε για μας εδώ. Υπάρχουν μαγαζιά στο Skroutz που φέρνουν US συσκευές. Κάνει κάποιος την αγορά, το πουλάει μετά.

 

Αυτό που εξηγώ λοιπόν πιο πάνω, είναι πως σε αυτή τη περίπτωση θα έχεις τη 2ετία με την απόδειξη αγοράς.

 

Να πας εσύ, εγώ Αμερική και να το πουλήσω μετά, ναι. Η εγγύηση είναι μονοετής.

 

Με λίγα λόγια. Αν ο πωλητής έχει απόδειξη αγοράς Ε.Ε θα έχει τη 2ετία.

Αυτο που λες τωρα ειναι σωστο. Αλλα αυτο που ειπα εγω ηταν κατι αλλο γι αυτο και στο αντεγραψα. Και δεν καταλαβα γιατι πρωτοεκανες παρεθεση την αναρτηση μου αφου μιλαμε για διαφορετικα πραγματα. Νομιζω να ημουν σαφης.

Anyway, οσοι υποψηφιοι αγοραστες διαβασουν την πρωτη μου αναρτηση και στα δυο σκελη που αναφερομαι, ελπιζω να βοηθηθουν!



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   lefteristz

lefteristz

    iPH Elite Poster

  • 2.132 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 11/12/2014 - 19:22

Επίσης νομίζω ότι κανείς δεν ανέφερε ότι παίζει ρόλο από ποια χώρα είναι αγορασμένο το κινητό που μας πουλάνε, όπως θα γνωρίζετε πολλά κινητά που πουλιούνται και εδώ μέσα, είναι από Αμερική ή από άλλες χώρες εκτός ευρωπαικής ένωσης. Η διετής εγγύηση ισχύει μόνο για τα κινητά που είναι αγορασμένα από Ε.Ε. Στα Αμερικής είναι 1 έτος και ας είναι αγορασμένα από Apple Stores κ.λ.π. Κι αυτό για μένα παίζει σημαντικό ρόλο για την τιμή, το ένα έτος παραπάνω εγγύηση.

Σημαντικό επίσης είναι απο το πόσο έγγυρο και άξιο εμπιστοσύνης είναι ένα μαγαζί που αγόραστηκε η συσκευή (Γιατί πλέον το θέμα παραεισαγωγής έχει πάρει μεγάλες διαστάσεις και όλοι το θεωρούν ασήμαντο και δεν τρέχει κάστανο) γιατί άντε και καλά οι νόμιμες εισαγωγές με πληρωμένα τελωνεία και παραστατικά τιμολόγια εισαγωγης κ.λ.π, τα άλλλα όμως...

Γιατί τι να τον κάνω εγώ τον νόμο της Ε.Ε. για τον δεύτερο χρόνο, άμα το μαγαζί που αγοράστηκε το κινητό μετά από ένα χρόνο έχει κλείσει ή έχει αλλάξει επωνημία. Ποιον θα κυνηγήσω?  (Ειδικά στις ιντερνετικές πωλήσεις που δεν ξέρουμε καν αν υπάρχει μαγαζί από πισω ή έκανε κάποιος μια έναρξη επιχείρησης στο γραφείο του σπιτιού του και το κλείνει αν πάσα στιγμή).

Σε παλιότερη περίπτωση, για το διάστημα που οι παροχοι στην Ελλάδα έκαναν αβαβα το δεύτερο χρόνο εγγύησης και ασχολήθηκα με Γενική Γραμματεία καταναλωτή, τoν πωλητή (Vodafone) κυνήγησε και όχι την Apple. Αλλά για να γίνει αυτό πρέπει να υπάρχει το μαγαζί  Και όχι μόνο όταν το αγοράζουμε το κινητό αλλά και 2 χρόνια μετά, είτι δυνατόν!

στην προκειμενη περιπτωση αν καταλαβα καλα τι θες να πεις ειναι οτι σε αγορες που εχουν γινει απο skroutz πχ οπως λες παραεισαγωγης μιλαω απευθειας με infoquest για εγγυηση μαζι με την αποδειξη που εχω παρει απο το ταδε μαγαζι..μετα απο 2 χρονια αν κλεισει δεν με απασχολει εμενα. 



#33   hionatos

hionatos

    iPH newbie

  • 7 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/12/2014 - 19:35


.


Τελευταία επεξεργασία από: hionatos, 11/12/2014 - 19:38


#34   hionatos

hionatos

    iPH newbie

  • 7 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/12/2014 - 19:39

στην προκειμενη περιπτωση αν καταλαβα καλα τι θες να πεις ειναι οτι σε αγορες που εχουν γινει απο skroutz πχ οπως λες παραεισαγωγης μιλαω απευθειας με infoquest για εγγυηση μαζι με την αποδειξη που εχω παρει απο το ταδε μαγαζι..μετα απο 2 χρονια αν κλεισει δεν με απασχολει εμενα. 

Λευτερης δεν ειπα εγω κατι τετοιο.



#35   aristidis7

aristidis7

    iPH Addict

  • 758 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:aris_volos@yahoo.com

Δημοσίευση 12/12/2014 - 00:08

Βρε παιδιά για να κατάλλαβω θα αγοράσω ένα μεταχειρισμενο 6αρι από ένα παιδί που το αγοράσε από το Phone gallery είναι ευρωπαϊκό απο Αγγλία αν το μαγαζί κλείσει εγώ θα έχω μόνοετη ή διετη εγγύηση; δώστε μας λίγο τα φώτα σας.

#36   lefteristz

lefteristz

    iPH Elite Poster

  • 2.132 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 12/12/2014 - 00:10

Βρε παιδιά για να κατάλλαβω θα αγοράσω ένα μεταχειρισμενο 6αρι από ένα παιδί που το αγοράσε από το Phone gallery είναι ευρωπαϊκό απο Αγγλία αν το μαγαζί κλείσει εγώ θα έχω μόνοετη ή διετη εγγύηση; δώστε μας λίγο τα φώτα σας.

χωρις να εχω καποιες ιδιαιτερες γνωσεις απο νομους κλπ..εφοσον εχω την αποδειξη για τον 1ο χρονο δεν το συζηταμε αλλα για τον δευτερο χρονο εφοσον εχω την αποδειξη εγω θα μιλησω απευθειας με infoquest για το προβλημα δεν θα μπλεξω καθολου τον πωλητη γιατι δεν θα βγαλω και ακρη..τωρα αν εχει κλεισει δεν νομιζω οτι θα πρεπει να με απασχολει εμενα σαν καταναλωτη για την εγγυηση.

 

ας πει και καποιος αλλος που ξερει πιο πολλα απο μενα.



#37   hionatos

hionatos

    iPH newbie

  • 7 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/12/2014 - 21:40

χωρις να εχω καποιες ιδιαιτερες γνωσεις απο νομους κλπ..εφοσον εχω την αποδειξη για τον 1ο χρονο δεν το συζηταμε αλλα για τον δευτερο χρονο εφοσον εχω την αποδειξη εγω θα μιλησω απευθειας με infoquest για το προβλημα δεν θα μπλεξω καθολου τον πωλητη γιατι δεν θα βγαλω και ακρη..τωρα αν εχει κλεισει δεν νομιζω οτι θα πρεπει να με απασχολει εμενα σαν καταναλωτη για την εγγυηση.

 

ας πει και καποιος αλλος που ξερει πιο πολλα απο μενα.

Εχοντας την αποδειξη στο χερι σου αισθανεσαι σιγουρια...? Και πως ξερεις ξερεις αν αυτη η αποδειξη που κρατας ειναι γνησια.... ποσοι ξέρουν τους νομους που διέπουν τη γνησιότητα μιας απόδειξης. Πάλια έβλεπες από το μπλοκ που κοβόντουσαν αν είναι διάτρητες και τέλος. Τώρα που οι αποδείξεις βγαίνουν από εκτυπωτές, πρέπει να ελέγξεις ΑΡΜΑΕ, ΑΦΜ, να έχει την ανάλογη σήμανση κ.ο.κ. Αν λοιπόν είναι πλάστή και το μαγαζί εχει κλείσει τι κάνεις? Αν το τηλέφωνο είναι αγορασμένο καινούριο από εξωτερικό πως ελέγχεις την γνησιότητα της απόδειξης?

Δε προσπαθώ να αποτρέψω κανέναν από φτηνές αγορές, απλά εμπεριέχουν και κινδύνους που πρέπει να σαι γνώστης πολλών πραγμάτων για να μην την πατήσεις. Μπορεί βέβαια να σαι και τυχερος και να πάνε όλα καλά!

Πάντως έχω ακούσει πολλές περιπτώσεις που άνθρωποι βρέθηκαν ακάλυπτοι. Καλή και η Γ.Γ.Κ. που εμένα προσωπικά με έχει καλύψει σε θέματα σε όλες μας τις συνεργασίες, αλλά έχασα και κάτι δίμηνα με φαξ, email και τηλεφωνα και ταλαιπωρία και κυρίως χωρίς το καλό μου τηλέφωνο μεχρι να λήξει το θέμα.

Αξίζει λοιπόν για 100 ευρώ να διαλέξεις ένα αγνωστο κατάστημα από ένα κατάστημα με κύρος και χρονια στο χώρο και να μπεις σ αυτό το παιχνίδι. Ο καθένας κρίνει μόνος του και κάνει τις επιλογές του!

 

Και κάτι άλλο, μπαίνοντας στο site της Apple και επιλέγοντας support για service συκευών iPhone σε οδηγεί σ αυτή τη σελίδα, που σε παραπέμπει στους παρόχους κινητής τηλεφωνίας, κάντε μια δοκιμή και εσεις, δε ξέρω αν αυτό λέει κάτι....

https://getsupport.a...F9&locale=el_GR


Τελευταία επεξεργασία από: hionatos, 13/12/2014 - 21:50


#38   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 15/12/2014 - 00:08

Εχοντας την αποδειξη στο χερι σου αισθανεσαι σιγουρια...? Και πως ξερεις ξερεις αν αυτη η αποδειξη που κρατας ειναι γνησια.... ποσοι ξέρουν τους νομους που διέπουν τη γνησιότητα μιας απόδειξης. Πάλια έβλεπες από το μπλοκ που κοβόντουσαν αν είναι διάτρητες και τέλος. Τώρα που οι αποδείξεις βγαίνουν από εκτυπωτές, πρέπει να ελέγξεις ΑΡΜΑΕ, ΑΦΜ, να έχει την ανάλογη σήμανση κ.ο.κ. Αν λοιπόν είναι πλάστή και το μαγαζί εχει κλείσει τι κάνεις? Αν το τηλέφωνο είναι αγορασμένο καινούριο από εξωτερικό πως ελέγχεις την γνησιότητα της απόδειξης?

Δε προσπαθώ να αποτρέψω κανέναν από φτηνές αγορές, απλά εμπεριέχουν και κινδύνους που πρέπει να σαι γνώστης πολλών πραγμάτων για να μην την πατήσεις. Μπορεί βέβαια να σαι και τυχερος και να πάνε όλα καλά!

Πάντως έχω ακούσει πολλές περιπτώσεις που άνθρωποι βρέθηκαν ακάλυπτοι. Καλή και η Γ.Γ.Κ. που εμένα προσωπικά με έχει καλύψει σε θέματα σε όλες μας τις συνεργασίες, αλλά έχασα και κάτι δίμηνα με φαξ, email και τηλεφωνα και ταλαιπωρία και κυρίως χωρίς το καλό μου τηλέφωνο μεχρι να λήξει το θέμα.

Αξίζει λοιπόν για 100 ευρώ να διαλέξεις ένα αγνωστο κατάστημα από ένα κατάστημα με κύρος και χρονια στο χώρο και να μπεις σ αυτό το παιχνίδι. Ο καθένας κρίνει μόνος του και κάνει τις επιλογές του!

 

Και κάτι άλλο, μπαίνοντας στο site της Apple και επιλέγοντας support για service συκευών iPhone σε οδηγεί σ αυτή τη σελίδα, που σε παραπέμπει στους παρόχους κινητής τηλεφωνίας, κάντε μια δοκιμή και εσεις, δε ξέρω αν αυτό λέει κάτι....

https://getsupport.a...F9&locale=el_GR

Αυτό που λες με την απόδειξη ναι μεν είναι σωστό, αλλά δεν μπορεί να ελεγχθεί και με πολλούς τρόπους, ειδικά την ώρα της συναλλαγής.

 

Στις περιπτώσεις που η απόδειξη είναι από πάροχο ή από Germano, Public, Πλαίσιο, iStorm κλπ, δηλαδή όλα τα επίσημα κανάλια διανομής, το κινητό θα πρέπει να είναι ελληνικής εισαγωγής.

 

Εύκολος τρόπος να ανακαλυφθεί κάτι τέτοιο είναι από το αν έχει ελληνικά γράμματα στο πίσω μέρος του κουτιού.

 

Παρόλα αυτά αυτό δεν ισχύει στα μαγαζιά του skroutz όπου ακόμα και αν όλα είναι καλά μπορεί το τηλέφωνο να μην έχει ελληνικά στο κουτί.

 

Όσο για αυτό με τα service, είναι γνωστό αλλά δεν καταλαβαίνω το τι εννοείς ότι μπορεί να σημαίνει...



#39   Stefanoslaz

Stefanoslaz

    iPH newbie

  • 18 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 17/03/2015 - 23:49

Εχω εικοσι μερες που ψαχνω ...εχω δει πανω απο 1000 αγγελιες, εχω μιλησει με 100 ατομα...το τι τρελα υπαρχει εκει εξω δεν περιγραφεται
Παραδειγματα?
βαλε μου τα λεφτα στην τραπεζα (whattt?)
•Ε χμμμ εννοουσα εγγυηση οχι πρωτου ετους, αλλα δευτερου και μαλιστα τελειωνει (σε τιμη πρωτου ετους ομως ε)
•Με γενικη ταχυδρομικη να μην εχει ελεγχο στην παραδοση (γουρουνι στο σακι)
•Εε νταξ δεν ειναι πρωτο χερι, ειναι τριτο (μετα απο ερευνα, τιμη πρωτου παλι)
•αντικαταβολη δε δινω (λες και αφου πλακωσω τον ταχυδρομο και του παρω το κινητο θα αλλαξω και σπιτι)
•στειλε μου το κουτι του 5 μου στελνει ενος 4
•μονο το κινητο και ο φορτιστης, η ολα τα παρελκομενα απο εξω Αλλα οχι αποδειξη (δλδ τοσο δυσκολο ειναι να χες το χαρτι στην τσεπη)

Απειρα παραδειγματα..,σορρυ αλανια, καλο κουραγιο σε οσους βεβαια το κανουν βιοποριστικα..ου μπλεξεις.
Χαρακτηριστικα 5ς κινητα νοεμβριου 13 να πωλουνται 80 ευρω λιγοτερο απο οτι εχουν νεα σε σκρουτζομαγαζο? χωρις χαρτια?

#40   fouskmech

fouskmech

    iPH Member

  • 265 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/03/2015 - 00:02

Σορρυ για το off-topic (εν μέρει). Αυτό παρατήρησα και γω ψάχνοντας για mbpr. Έχει ας πούμε 1649 στο πλαίσιο και 1450 από παράλληλη εισαγωγή. Και το πουλάνε από 1250 έως 1550. Και λέω τώρα εγώ:

 

Αν το πάρω καινούργιο, από παράλληλη εισαγωγή, θα μου κοστίσει 1450/1.23=1180 γιατί έχω επαγγελματικό αφμ. Αν μάλιστα το πάρω και με ενδοκοινοτική συναλλαγή, δεν πληρώνω ΚΑΝ το ΦΠΑ.

 

Ε.... πήγα λοιπόν και γω και το πήρα από ευρωπαϊκό μαγαζί, ΧΩΡΙΣ να πληρώσω ΚΑΝ το ΦΠΑ, 1150, ΚΑΙ είναι καινούργιο, ΚΑΙ με ολόκληρη εγγύηση, ΚΑΙ μετράει και στα έξοδα της επιχείρησης, ΚΑΙ έχω και τη χαρά του unboxing (xexe), ΚΑΙ σε καλή τιμή πιστεύω.

 

E... μα τώρα, ο καθένας ζητάει ότι θέλει........ Δε λέω, καταλαβαίνω αυτόν που πουλάει και δε θέλει να χάσει τα χρήματά του, αλλά και ο άλλος που πάει να πάρει μεταχειρισμένο, κάπως πρέπει να "δελεαστεί" για να πάει τελικά σε μεταχειρισμένο. Γιατί το μεταχειρισμένο, όπως και να το κάνουμε, έχει ένα ρίσκο.



#41   Stefanoslaz

Stefanoslaz

    iPH newbie

  • 18 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 18/03/2015 - 08:22

Δε μπορω παρα να συμφωνησω

#42   DLS

DLS

    iPH Addict

  • 890 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 1st gen

Δημοσίευση 30/07/2018 - 18:48

Καλησπέρα παιδιά. Ετοιμάζεται γνωστός μου να αγοράσει ένα iPhone 8 Plus μεταχειρισμενο. Έχουμε το imei και το serial number. Στα sites που κάνω search, μου βγάζει ότι είναι αγορασμένος τον περασμένο Μάιο και ότι είναι εντός εγγύησης. Υπάρχει περίπτωση να μην ισχύει η εγγύηση; για παράδειγμα αν είναι από κάποια περίεργη χώρα ...

#43   arispz

arispz

    iPH newbie

  • 51 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 30/07/2018 - 20:10

Το imei και το serial παρεχουν μια συγκεκριμενη πληροφορια, τιποτα αλλο. Στο μεταχειρισμενο θα πρεπει να προσεξεις την εξωτερικη κατασταση  το οποιο χαρακτηριζει την χρηση του, και μετα το ανοιγεις για να δεις την λειτουργια του (μπαταρια/health, εαν δουλευουν οι καμερες, wifi, network και εαν η οθονη εχει θεμα με καμενα pixels, η την κίτρινη σκια).

 

Το θέμα της εγγύησης δεν λέει τίποτα, διότι μπορεί να υπάρχει ακόμη η εργοστασιακή του 1ος ετους, αλλα το τηλεφωνο να εχει βραχεί, η ανοιχτεί για οποιοδήποτε λογο, οπότε η εγγύηση δεν ίσχυει.



#44   DLS

DLS

    iPH Addict

  • 890 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 1st gen

Δημοσίευση 30/07/2018 - 21:26

Το imei και το serial παρεχουν μια συγκεκριμενη πληροφορια, τιποτα αλλο. Στο μεταχειρισμενο θα πρεπει να προσεξεις την εξωτερικη κατασταση  το οποιο χαρακτηριζει την χρηση του, και μετα το ανοιγεις για να δεις την λειτουργια του (μπαταρια/health, εαν δουλευουν οι καμερες, wifi, network και εαν η οθονη εχει θεμα με καμενα pixels, η την κίτρινη σκια).
 
Το θέμα της εγγύησης δεν λέει τίποτα, διότι μπορεί να υπάρχει ακόμη η εργοστασιακή του 1ος ετους, αλλα το τηλεφωνο να εχει βραχεί, η ανοιχτεί για οποιοδήποτε λογο, οπότε η εγγύηση δεν ίσχυει.

Ευχαριστώ ! Αν το κινητό είναι από το Καζακστάν ας πούμε και πάθει κάτι που ουσιαστικά θα το κάλυπτε η εγγύηση... το καλύπτει; Γιατί κάτι θυμαμαι ότι πρέπει να είναι από ΕΕ για να ισχύει η εγγύηση. Λάθος κάνω;

#45   arispz

arispz

    iPH newbie

  • 51 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 30/07/2018 - 23:04

Ευχαριστώ ! Αν το κινητό είναι από το Καζακστάν ας πούμε και πάθει κάτι που ουσιαστικά θα το κάλυπτε η εγγύηση... το καλύπτει; Γιατί κάτι θυμαμαι ότι πρέπει να είναι από ΕΕ για να ισχύει η εγγύηση. Λάθος κάνω;

ο 2ος χρόνος είναι του πωλητή όχι τις apple, εάν το τηλεφωνο είναι αγορασμένο από Αγγλια, ο 2ος χρόνος δεν θα περάσει στην Ελλάδα. Βέβαια από εμπειρία από την εποχή του 3GS εάν είναι να συμβεί κατι θα εχει γίνει τους 6 πρώτους μήνες.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες