Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

κλειδωμένο iphone από tokinito.gr


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
74 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   giolnts

giolnts

    iPH Elite Poster

  • 3.423 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 19/11/2014 - 18:40

Εχω αγορασει συσκευες κινητων για εμενα και φιλους.

Πριν βγαλουμε απατεωνες το καταστημα να σκεφτομαστε και απο τις 2 πλευρες.

Ο φιλος λεει οτι πηρε τη συσκευη σφραγισμενη. Αν το imei της συσκευης ειναι ιδιο με την αποδειξη, τοτε δε μπορει να εγινε απατεωνια. Επισης τσεκαρουμε ποτε δειχνει να εχει ενεργοποιηθει η συσκευη. Μπορει πολυ ανετα να την πηρε πχ απο ebay, την πατησε με κλειδωμενο και σκεφτηκε να παρει ενα ιδιο απο δω και να φορτωσει το κλειδωμενο στο καταστημα για να το αντικαταστησουν και να του μεινουν 2 ξεκλειδωτα.

Δε λεω οτι αυτο εγινε αλλα πριν βγαλουμε καποιον απατεωνα να εχουμε στοιχεια.

Κοιτά δεν μπαίνω στη διαδικασία να σκεφτώ τόσο πονηρεμενα γιατί δεν είναι δικό μου θέμα. Απλώς υπάρχει σου ξαναλέω παρόμοιο περιστατικό. Και αυτός από eBay και να το φορτώσει στο μαγαζί;; Δεν μπορεί κάτι γίνεται, κατάλαβες;; Οκ δεν είναι σωστό να δίνουμε δίκιο μόνο στον καταναλωτή αλλά καλώς ή κακώς τη μεγαλύτερη ευθύνη και το μεγαλύτερο βάρος την έχει και πέφτει στο κατάστημα. Είναι μια εκδοχή αυτό που λες αλλά αν όντως είναι έτσι αργά ή γρήγορα θα βρει την άκρη το μαγαζί και θα τον στείλει... Στέκομαι σε αυτό που γράφει το παιδί δεν το πάω παραπέρα.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   DjVassel

DjVassel

    iPH Master

  • 6.775 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:djvassel

Δημοσίευση 19/11/2014 - 18:43

Κοιτά δεν μπαίνω στη διαδικασία να σκεφτώ τόσο πονηρεμενα γιατί δεν είναι δικό μου θέμα. Απλώς υπάρχει σου ξαναλέω παρόμοιο περιστατικό. Και αυτός από eBay και να το φορτώσει στο μαγαζί;; Δεν μπορεί κάτι γίνεται, κατάλαβες;; Οκ δεν είναι σωστό να δίνουμε δίκιο μόνο στον καταναλωτή αλλά καλώς ή κακώς τη μεγαλύτερη ευθύνη και το μεγαλύτερο βάρος την έχει και πέφτει στο κατάστημα. Είναι μια εκδοχή αυτό που λες αλλά αν όντως είναι έτσι αργά ή γρήγορα θα βρει την άκρη το μαγαζί και θα τον στείλει... Στέκομαι σε αυτό που γράφει το παιδί δεν το πάω παραπέρα.



Επειδη κι εγω κατατημαε εχω, ξερεις ποσες φορες μου επεστρεψαν μπαταρια ή back cover και καλα για ελλατωματικα και δεν ηταν δικα μου; Ευτυχως ξερω να τα ξεχωριζω, αλλος θα το ετρωγε και θα τους τα αντικαθιστουσε. Ασε με να ξερω, υπαρχει πολυ κουτοπονηρια στον ελληνα, δεν ειναι μονο οι εμποροι κακοι...

#33   giolnts

giolnts

    iPH Elite Poster

  • 3.423 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 19/11/2014 - 18:50

Επειδη κι εγω κατατημαε εχω, ξερεις ποσες φορες μου επεστρεψαν μπαταρια ή back cover και καλα για ελλατωματικα και δεν ηταν δικα μου; Ευτυχως ξερω να τα ξεχωριζω, αλλος θα το ετρωγε και θα τους τα αντικαθιστουσε. Ασε με να ξερω, υπαρχει πολυ κουτοπονηρια στον ελληνα, δεν ειναι μονο οι εμποροι κακοι...

Και πολύ καλά κανεις. Δε είναι τυχαίο που κυκλοφορούν τα καλύτερα για το μαγαζί σου εδώ μέσα. Από κουτοπονηριά σαν λαός άλλο τίποτα... Γι αυτό φτάσαμε εδώ που φτάσαμε. Από μια μεριά θα ήθελα να είμαι πάντως να δω τη φάτσα όσων σου έφεραν δήθεν ελλατωματικα προϊόντα και τους απέδειξες το αντίθετο.

#34   ChefAlexander

ChefAlexander

    iPH Contributor

  • 1.332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 19/11/2014 - 19:08

Και πολύ καλά κανεις. Δε είναι τυχαίο που κυκλοφορούν τα καλύτερα για το μαγαζί σου εδώ μέσα. Από κουτοπονηριά σαν λαός άλλο τίποτα... Γι αυτό φτάσαμε εδώ που φτάσαμε. Από μια μεριά θα ήθελα να είμαι πάντως να δω τη φάτσα όσων σου έφεραν δήθεν ελλατωματικα προϊόντα και τους απέδειξες το αντίθετο.

Η πατέντα και η πονηριά είναι ελληνικό®  :P



#35   tasosbin

tasosbin

    iPH Member

  • 208 μηνύματα
  • Twitter:@tasosbin
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max

Δημοσίευση 19/11/2014 - 19:10

στο τέλος θα πρέπει να τους αποζημιώσω κιόλας με αυτά που διαβάζω :P
Ακόμα δεν έχουν επικοινωνήσει μαζι μου και δεν βλέπω να το κάνουν. Περιμένω λοιπόν το πρωί να μιλήσω ξανά μαζι τους να δω τι θα μου πουν.



#36   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.544 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 19/11/2014 - 19:16

στο τέλος θα πρέπει να τους αποζημιώσω κιόλας με αυτά που διαβάζω :P
Ακόμα δεν έχουν επικοινωνήσει μαζι μου και δεν βλέπω να το κάνουν. Περιμένω λοιπόν το πρωί να μιλήσω ξανά μαζι τους να δω τι θα μου πουν.

Μη περιμένεις τηλ. Πήγαινε εσύ κατευθείαν απο εκεί και ζήτα αντικατάσταση ή ακόμα καλύτερα τα λεφτά σου πίσω.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#37   ChefAlexander

ChefAlexander

    iPH Contributor

  • 1.332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 19/11/2014 - 19:20

στο τέλος θα πρέπει να τους αποζημιώσω κιόλας με αυτά που διαβάζω :P
Ακόμα δεν έχουν επικοινωνήσει μαζι μου και δεν βλέπω να το κάνουν. Περιμένω λοιπόν το πρωί να μιλήσω ξανά μαζι τους να δω τι θα μου πουν.

Αγαπητέ συμφορουμίτη.Από τη στιγμή που ξοδεύεις έστω και ένα ευρώ,είναι υποχρεωμένος ο εκάστοτε επαγγελματίας να σου συμπεριφέρεται με σεβασμό αν θέλει βέβαια να λέγεται επαγγελματίας.Σε κάθε περίπτωση εκεί που θέλω να καταλήξω είναι να μην το αφήσεις να περάσει.Να το φτάσεις μέχρι τέλους.Διαφορετικά στο μέλλον θα γίνουν τα ίδια(και χειρώτερα).



#38   christosfazer

christosfazer

    iPH Contributor

  • PipPipPipPipPipPip
  • 1.618 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5C

Δημοσίευση 19/11/2014 - 19:21

στο τέλος θα πρέπει να τους αποζημιώσω κιόλας με αυτά που διαβάζω :P
Ακόμα δεν έχουν επικοινωνήσει μαζι μου και δεν βλέπω να το κάνουν. Περιμένω λοιπόν το πρωί να μιλήσω ξανά μαζι τους να δω τι θα μου πουν.

Ρε φιλε μας κοροιδευεις????/Αντι να παρεις το πρωτο λεωφορειο που θα βρεις μπροστα σου και να κατεβεις αθηνα να τους το κανεις μπουρδελο πας και κανεις Unlock via ebay????

Να πας εκει που το πηρες να τους πεις να τσακιστουν να σου δωσουν αλλο ΑΛΛΙΩΣ θα τους μαρισεις την οποια εικονα εχουν σε ολα τα τεχνολογικα κ μη φορουμ (ελληνικα κ μη) οτι θα πας στο συνηγορο του καταναλωτη και οτι αλλο θες!Δεν ξερω τι φαση ανθρωπος εισαι η ποσο χρονων εισαι και τα σχετικα αλλα αν πας με φιλικες διαθεσεις θα σε τουμπαρουν οι τυποι......

Να πας και να μην εισαι δεκτικος σε οτι σου πουν.....

Φιλε εγω προσωπικα αλλα και ο καθενας πιστευω οταν σκαει 350-400ευρω γιατι τοσο φανταζομαι το πηρες και ο αλλος του παιζει απαταιωνια μεχρι και τον steve job θα ανασταινε γιανα βρει το δικιο του.....ΕΚΤΟΣ και αν βρηκες κανα πορτοφολι κατω με λεφτα και το πηρες αρα δεν τα δουλεψες γιανα σε πονεσουν και το αφηνεις ετσι,πραγμα που δεν το πιστευω



#39   tasosbin

tasosbin

    iPH Member

  • 208 μηνύματα
  • Twitter:@tasosbin
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max

Δημοσίευση 19/11/2014 - 19:26

λόγω δουλειας δεν μπορώ να πάω εκεί. 
Το όλο θέμα είναι κάπως πολύπλοκο. Δηλαδή όπως σας εξήγησα έχω παραλάβει ένα iphone με άλλο imei στο κουτί και άλλο στη συσκευή. Με την απόδειξη να έχει το imei του κουτιού. 
Με βάση όλα αυτά, αν το πάω κι εγώ με τσαμπουκά μπορύν να κάνουν τους Κινέζους και να μου πουν ότι το iphone που πουλησαν είναι αυτό με το imei του κουτιού. Για αυτό προσπαθώ να βγάλω μια ακρη εξηγώντας τους την κατάσταση 



#40   christosfazer

christosfazer

    iPH Contributor

  • PipPipPipPipPipPip
  • 1.618 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5C

Δημοσίευση 19/11/2014 - 19:28

μεσα στις πληροφοριες και στο καπακι το πισω του κινητου λεει αλλο ιμει απ οτι στην αποδειξη??????Με αυτο που λες τοτε ειναι που μπορεις να τουσ κυνηγησεις ευκολοτατα!



#41   tasosbin

tasosbin

    iPH Member

  • 208 μηνύματα
  • Twitter:@tasosbin
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max

Δημοσίευση 19/11/2014 - 19:31

ναι! άλλο imei στο κουτί και την απόδειξη και άλλο στη συσκευή !
Πως μπορώ να τους κυνηγήσω και να αποδείξω ότι όντως συνέβη αυτό και όχι ότι έγραψε ο φίλος πιο πάνω ; Ότι πάω να τους φορτώσω άλλο iphone δηλαδή. Γιατί θα το ισχυριστούν αν δουν τα δύσκολα.



#42   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/11/2014 - 19:33

λόγω δουλειας δεν μπορώ να πάω εκεί. 
Το όλο θέμα είναι κάπως πολύπλοκο. Δηλαδή όπως σας εξήγησα έχω παραλάβει ένα iphone με άλλο imei στο κουτί και άλλο στη συσκευή. Με την απόδειξη να έχει το imei του κουτιού. 
Με βάση όλα αυτά, αν το πάω κι εγώ με τσαμπουκά μπορύν να κάνουν τους Κινέζους και να μου πουν ότι το iphone που πουλησαν είναι αυτό με το imei του κουτιού. Για αυτό προσπαθώ να βγάλω μια ακρη εξηγώντας τους την κατάσταση 

Για βάλε ρε φίλε τα IMEI εδώ και εδώ να δεις τι γίνεται, και πες μας...


Τελευταία επεξεργασία από: vrachamis, 19/11/2014 - 19:34

Big things have small beginnings

#43   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.544 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 19/11/2014 - 19:39

ναι! άλλο imei στο κουτί και την απόδειξη και άλλο στη συσκευή !
Πως μπορώ να τους κυνηγήσω και να αποδείξω ότι όντως συνέβη αυτό και όχι ότι έγραψε ο φίλος πιο πάνω ; Ότι πάω να τους φορτώσω άλλο iphone δηλαδή. Γιατί θα το ισχυριστούν αν δουν τα δύσκολα.

Με κόσμο στο μαγαζί όλα γίνονται πιο εύκολα.

 

Μη ξεχνάς πως έχεις το δικαίωμα της υπαναχώρησης και τα λεφτά σου πίσω. Επίσης καταγγελία στο Συνήγορο του Καταναλωτή.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#44   tasosbin

tasosbin

    iPH Member

  • 208 μηνύματα
  • Twitter:@tasosbin
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max

Δημοσίευση 19/11/2014 - 19:46

με το imei της συσκευής : στο λινκ της apple μου λέει ότι πρέπει να ενεργοποιήσω το iphone ώστε να έχω πληροφορίες για την υποστήριξη και το σερβις. στο άλλο έχω τα παρακάτω:
U6conDa.png

 

με το imei του κουτιού/ απόδειξης: 

 

1Kss69a.png

 

ZzFLk8G.png



#45   stevobmw

stevobmw

    iPH Hero

  • 5.082 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 19/11/2014 - 19:48

Φίλε να ξεκινήσουμε με μια σταθερά,το κινητό το παραλαβές σφραγισμένο ;
iPhoneHellas Quality Test Labs (IHQTL)

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες