Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * - - 3 ψήφοι

iOS 8.1.1 Jailbreak: Ο iH8sn0w τα κατάφερε!


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
33 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 22/11/2014 - 18:52

Καλησπέρα,

 

Συγνώμη εάν είμαι λίγο offtopic, αλλά θα ήθελα να ρωτήσω κάτι και εάν μπορεί κάποιος ας μου απαντήσεις...

Έχω iPhone από την πρώτη στιγμή που κυκλοφόρησε στην Ελλάδα και κάθε χρόνο ανανεώνω την συσκευή μου στην τελευταία έκδοση που βγαίνει. Ήμουν fan του JB (έχω paid εφαρμογές και στο Cydia) έως και το iOS7, όπου θεωρώ ότι ήταν και η έκδοση που είχε τις σημαντικότερες βελτιώσεις/αλλαγές. Το ερώτημα μου είναι το εξής για να μην μακρηγορώ και κουράζω: εάν κάποιος ο οποίος δεν είναι developer και έχει paid(AppStore) τις εφαρμογές που χρειάζεται, υπάρχει λόγος να κάνει JB? Δηλαδή είναι τόσο σημαντικά αυτά τα 3-5-10 tweaks που πρέπει ντε και καλά να κάνεις JB και να είσαι περισσότερο ευάλωτος για τα προσωπικά σου δεδομένα? Ρωτάω, διότι με έχει κάνει εντύπωση η μανία μερικών να κάνουν JB.  Επίσης, στο παρελθόν μου έτυχε 3-4 φορές στα τόσα χρόνια, ενώ είχα κάνει κανονικά την αναβάθμιση, να μου χτυπήσει το JB και άντε απο την αρχή...αξίζει το ρίσκο και η ταλαιπωρία ?

Ευάλωτος πάντα θα είσαι. Δεν είναι αποκλειστικότητα του JB αυτό, απο την άλλη δε σημαίνει Cracked εφαρμογές.

 

Μιλάμε για πλήρη απελευθέρωση της συσκευής. Και αυτά τα 5, 10, 15 Tweak κάνουν τη διαφορά.

 

Ο καθένας φυσικά έχει διαφορετικές ανάγκες. Απο τη στιγμή λοιπόν που δε το χρειάζεσαι, απλά δε το κάνεις.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   sonic13

sonic13

    iPH Contributor

  • 998 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus

Δημοσίευση 22/11/2014 - 20:01

Το θέμα είναι για ποιον λόγο κανεις jailbreak. Πολλοι ειναι απλα ευχαριστημένοι με την συσκευή τους οπως ειναι. Άλλοι ειναι μεν αλλα ψάχνουμε κ το κατι παραπάνω που θα μπορούσε να εχει η συσκευή κ Δν μας το εχει δωσει η Μαμα apple. Τωρα για τον iH8sn0w νομιζω το δείχνει απλα για να πουλήσει στους κινέζους κ να το κανουν αυτοί release. Γνώμη μου.

#18   Silv3R

Silv3R

    iPH newbie

  • 62 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 22/11/2014 - 21:04

Ευάλωτος πάντα θα είσαι. Δεν είναι αποκλειστικότητα του JB αυτό, απο την άλλη δε σημαίνει Cracked εφαρμογές.

 

Μιλάμε για πλήρη απελευθέρωση της συσκευής. Και αυτά τα 5, 10, 15 Tweak κάνουν τη διαφορά.

 

Ο καθένας φυσικά έχει διαφορετικές ανάγκες. Απο τη στιγμή λοιπόν που δε το χρειάζεσαι, απλά δε το κάνεις.

Γι αυτό τόνισα με bold το περισσότερο, διότι όπως σωστά ανέφερες πάντα θα είσαι ευάλωτος, αλλά με την τρύπα του JB ένα παραπάνω. Τέλος πάντων, οι περισσότεροι δεν είμαστε celebrities για να έχουμε τέτοιες φοβίες, αυτό πιο πολύ για να προφυλαχτεί ο χρήστης από τις εταιρίες που ενδιαφέρονται για τα προσωπικά δεδομένα-ενδιαφέροντα και τις συνήθειες των χρηστών, για τα αξιοποιήσουν για άλλους λόγους. Αυτό είναι όμως μεγάλη κουβέντα και ξεφεύγουμε μετά πολύ απο το θέμα.

 

Όσο για το πλήρη απελευθέρωση, ναι έχεις δίκιο απλά θεωρώ ότι αξιοποιούνται οι λειτουργίες μόνο από τους πιο προχωρημένους χρήστες, εδώ αρκετοί δεν έχουν συνδέσει το κινητό με καλώδιο στο pc. Επίσης, οι περιορισμοί που έχει πάντα στα λειτουργικά της(apple), την δίνει και το αβαντάζ της σωστής λειτουργίας (δες αποδώσεις συγκριτικά με άλλες συσκευές, χωρίς όμως φυσικά αυτό να εξασφαλίζει και την ασφάλεια των δεδομένων του χρήστη). Παρατηρούμε πάντως, όπως έχουν αναφέρει πολλοί χρήστες σε άλλα πόστ, ότι έστω και με αργούς ρυθμούς προσθέτονται tweaks που είναι πολύ χρήσιμα για τον χρήστη και τα οποία υπάρχουν ήδη διαθέσιμα σε Android. (π.χ sbsettings, όπου με το iOS7, κάπως βελτιώθηκε η κατάσταση). Πραγματικά, σε παλαιότερες συσκευές και εκδόσεις του λογισμικού ΔΕΝ θα μπορούσα να φανταστώ το κινητό μου χωρίς JB και πλέον(βάζοντας λίγο το χέρι στην τσέπη :) ) το κινητό είναι άπαικτο για επαγγελματική χρήση και ψυχαγωγία.  


Τελευταία επεξεργασία από: Silv3R, 22/11/2014 - 21:05


#19   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 22/11/2014 - 21:09

Σου ξαναλέω. Ο καθένας έχει διαφορετικές ανάγκες.

 

Τόσα χρόνια όσες συσκευές έχουν περάσει απο τα χέρια μου με JB ήταν. Η σωστή λειτουργία δεν επηρεάστηκε ποτέ.

 

Όταν περνάς αυτά που πραγματικά χρειάζεσαι και κυρίως όταν αυτά τα αγοράζεις πρόβλημα δε θα έχεις.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#20   Magneto

Magneto

    iPH Contributor

  • 1.111 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 23/11/2014 - 16:29

Εγω ακομα δεν μπορω να φανταστω το κινητο χωρις jb

#21   sheriff

sheriff

    iPH newbie

  • 25 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/11/2014 - 19:10

Αν καταλαβα καλα, εφοσον γινεται sign η 8.1 ακομα, μπορω να βαλω την 8.1 στο iphone 6 (φανταζομαι με shift+restore απο το itunes) που μου ηρθε με 8.0.2, ωστε να κανω jb στο 8.1;

Σωστα το σκεφτομαι; Να το δοκιμασω; Ή θα βρεθω προ εκπληξεως και δε το θελω καθολου, ειναι ακρως σημαντικο για μενα το jb εστω και σιγουρο στο 8.0.2 οποτε ας απαντησει καποιος που ειναι απολυτα σιγουρος.

 

 

Ποιο ειναι καλυτερο ver. το 8.0.2 ή το 8.1;

 

Ευχαριστω



#22   christosfazer

christosfazer

    iPH Contributor

  • PipPipPipPipPipPip
  • 1.618 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5C

Δημοσίευση 24/11/2014 - 19:14

Ακριβώς έτσι είναι!!!προχωρα....

#23   sheriff

sheriff

    iPH newbie

  • 25 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/11/2014 - 19:15

ty chris



#24   wrathchild

wrathchild

    iPH Elite Poster

  • 3.140 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus
  • Tablet:iPad mini 3 +4G

Δημοσίευση 24/11/2014 - 19:15

Αν καταλαβα καλα, εφοσον γινεται sign η 8.1 ακομα, μπορω να βαλω την 8.1 στο iphone 6 (φανταζομαι με shift+restore απο το itunes) που μου ηρθε με 8.0.2, ωστε να κανω jb στο 8.1;

Σωστα το σκεφτομαι; Να το δοκιμασω; Ή θα βρεθω προ εκπληξεως και δε το θελω καθολου, ειναι ακρως σημαντικο για μενα το jb εστω και σιγουρο στο 8.0.2 οποτε ας απαντησει καποιος που ειναι απολυτα σιγουρος.

 

 

Ποιο ειναι καλυτερο ver. το 8.0.2 ή το 8.1;

 

Ευχαριστω

Δεν μπορείς να πας σε όποιο ios γουστάρεις φίλε μου, μόνο στο τελευταίο που υπογράφεται.



#25   sheriff

sheriff

    iPH newbie

  • 25 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/11/2014 - 19:17

Λενε τα παιδια οτι υπογραφεται ακομα και το 8.1 ομως



#26   starstar2301

starstar2301

    iPH Member

  • 311 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad mini 4 +4G
  • GameCenter:starstar2301

Δημοσίευση 24/11/2014 - 19:46

Λενε τα παιδια οτι υπογραφεται ακομα και το 8.1 ομως

μπορείς ακόμα 8.1, αν θέλεις να κάνεις jb.



#27   sheriff

sheriff

    iPH newbie

  • 25 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/11/2014 - 19:48

Ευχαριστω και εδω

 

 

Μολις το εκανα. Επιβεβαιώνω οτι γινεται


Τελευταία επεξεργασία από: sheriff, 24/11/2014 - 19:56


#28   briazas

briazas

    iPH newbie

  • 39 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 25/11/2014 - 22:01

ειμαι σε 8.1.1 σε iphone 5 μπορώ να κάνω untetherd jb?



#29   stark

stark

    iPH Contributor

  • 1.055 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE

Δημοσίευση 25/11/2014 - 22:04

ειμαι σε 8.1.1 σε iphone 5 μπορώ να κάνω untetherd jb?

ΟΧΙ.

Προλαβαίνεις να κατέβεις στην 8.1 όμως και να κάνεις εκει JB



#30   briazas

briazas

    iPH newbie

  • 39 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 25/11/2014 - 22:18

μπορεις να μου στειλεις το λινκ για το downgrade?



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες