Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 2 ψήφοι

προβλημα με αγορα iphone 5s απο skroutz


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
285 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#106   petrosv

petrosv

    iPH Enthousiast

  • 390 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/11/2014 - 23:13

Μα δεν εχει doa το μαγαζι......doa η apple δεν εχει..

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#107   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.557 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 27/11/2014 - 00:33

Λοιπον ακομα δεν εχω κανει τιποτα.πηγα σε πολλα μαγαζια να δω demo iphone 5s.σε μερικα ειδα διαφορα στο κουμπι σε αλλα οχι τοσο.το θεμα ειναι και service να το παω μπορει να μου που οτι δεν εχει τιποτα.αλλα εμενα με τρωει οτι εχει εστω και μικρο προβλημα..

 

Μα δεν εχει doa το μαγαζι......doa η apple δεν εχει..

Το DOA είναι θέμα καταστήματος. Του πωλητή. Η Apple λοιπόν δεν έχει καμιά σχέση με αυτό.

 

Απο τη στιγμή που έχει πρόβλημα και σε ενοχλεί, δε το κρατάς και το πας πίσω.

 

Εναλλακτικά, υπαναχώρηση εντός 14 ημερών απο τη σύμβαση και τα λεφτά σου πίσω.

 

Είναι όλα τόσο μα τόσο απλά.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#108   itheodo

itheodo

    iPH newbie

  • 25 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/11/2014 - 14:07

Το doa είναι θέμα καταστήματος ή νομοθεσίας; νομίζω το 2ο

#109   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.557 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 27/11/2014 - 14:37

Το DOA είναι θέμα του πωλητή και όχι υποχρεωτικό.

 

Αν θέλει, το δίνει.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#110   W3rtY88

W3rtY88

    iPH Elite Poster

  • 2.979 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 27/11/2014 - 14:47

αφήστε τα DOA και τα SEA MEA έχεις δικαίωμα  "υπαναχώρηση εντός 14 ημερών απο τη σύμβαση και τα λεφτά σου πίσω." όπως λέει και ο Νίκος πιο πάνω


ο γούγλης είναι φίλος μας και τα ξέρει όλα ... Οπότε, ρώτα πρώτα αυτόν και μετά όλους τους άλλους :P


#111   DjVassel

DjVassel

    iPH Master

  • 6.775 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:djvassel

Δημοσίευση 27/11/2014 - 16:07

Σας παω στοιχημα οτι δε θα δεχθει κανενας υπαναχωρηση, και το βρισκω και λογικο.
Αν επαιρναν ολοι ενα iphone, το ενεργοποιουσαν και σε 10 μερες το επεστρεφαν, ποιος θα επαιρνε μετα αυτες τις συσκευες; Ετσι για πλακα θα αχρηστευοταν; Δε γινονται αυτα που λετε, εξω απο τον χωρο ολοι καλα τα λεμε αλλα να σκεφτομαστε και λιγο λογικα.

#112   efib

efib

    iPH Elite Poster

  • 2.944 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 27/11/2014 - 16:12

Ο νόμος αυτος δεν ειναι ομως; Αν δεν συμμορφωθούν ας μην πουλάνε.

#113   petrosv

petrosv

    iPH Enthousiast

  • 390 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/11/2014 - 16:14

κοιτα μπορεις να πετυχεις υπαναχωρηση αλλα σιγουρα θα μπλεξεις και θα πας δικαστικα για να βρεις δικιο...απο μονος του κανενας δεν θα δωσει λεφτα πισω...αυτο ειναι το μονο σιγουρο.απλα θελει προσοχη στα καταστηματα skroutz γιατι ειναι μεγαλη απατη τα πιο πολλα



#114   DjVassel

DjVassel

    iPH Master

  • 6.775 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:djvassel

Δημοσίευση 27/11/2014 - 16:16

Ο νόμος αυτος δεν ειναι ομως; Αν δεν συμμορφωθούν ας μην πουλάνε.


O νομος το λεει. Πες μου εσυ τι γινεται με τις ενεργοποιημενες συσκευες. Αν το δεχοταν οι πωλητες θα ηταν ολοι φυλακη,fact

#115   valsamis

valsamis

    iPH Elite Poster

  • 2.579 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 27/11/2014 - 16:18

ρε παιδια δηλαδη μπορει καποιος να αγορασει ενα τηλεφωνο η οτιδηποτε και αυριο να παει να πει παρτο πισω δεν το θελω και δωσε μου τα λεφτα? αν ο πωλητης εχει 10 τετοιους πελατες παει εκλεισε! δεν νομιζω ειναιο ετσι απλα τα πραγματα!


IOS Developer & Instructor    www.valsamis.me


#116   efib

efib

    iPH Elite Poster

  • 2.944 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 27/11/2014 - 16:20

O νομος το λεει. Πες μου εσυ τι γινεται με τις ενεργοποιημενες συσκευες. Αν το δεχοταν οι πωλητες θα ηταν ολοι φυλακη,fact

Και σε αυτή την περίπτωση που ειναι των άκρων, ας γίνει έτσι, δεν θα χάσω εγώ το δικαίωμα μου για να μην συμβεί κατι των άκρων.
Επίσης κανε μια έρευνα εδώ για να δεις πόσοι πήραν προϊόν και το κράτησαν και πόσοι εν δυνάμει το επέστρεψαν, λεω καταχρηστικα "εν δυνάμει", απλά εννοώ ποιοι ήθελαν και δεν ήξεραν τα δικαιώματα τους.

Τελευταία επεξεργασία από: efib, 27/11/2014 - 16:21


#117   DjVassel

DjVassel

    iPH Master

  • 6.775 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:djvassel

Δημοσίευση 27/11/2014 - 16:23

Και σε αυτή την περίπτωση που ειναι των άκρων, ας γίνει έτσι, δεν θα χάσω εγώ το δικαίωμα μου για να μην συμβεί κατι των άκρων.
Επίσης κανε μια έρευνα εδώ για να δεις πόσοι πήραν προϊόν και το κράτησαν και πόσοι εν δύναμη το επέστρεψαν, λεω καταχρηστικα "εν δύναμη", απλά εννοώ ποιοι ήθελαν και δεν ήξεραν τα δικαιώματα τους.


Ακριβως οτι λεει και ο φιλος απο πανω. Πιστεψε με εμπορος ειμαι, το δικαιωμα αυτο θα το παρουν πολλοι και θα το κανουν λαστιχο. Επειδη δηλαδη ειπε κατι ο νομοθετης, δε μπορει να ειναι παραλογο; Σιγουρα αυτος που το συνεταξε δεν ειχε κανει εμποριο στη ζωη του.

Χρειαζομαι λαπτοπ για ενα ταξιδι το σαββατοκυριακο, το αγοραζω, κανω τη δουλεια μου, το γυρναω και περνω πισω τα λεφτα. Σαν να το νοικιασα χωρις κοστος.

Δηλαδη ειναι αστειο

#118   valsamis

valsamis

    iPH Elite Poster

  • 2.579 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 27/11/2014 - 16:24

Παρέλαβα μια φωτογραφική μηχανή που αγόρασα στο Διαδίκτυο, αλλά δεν μου άρεσε. Την έχω ήδη πληρώσει. Μπορώ να τη γυρίσω πίσω και να ζητήσω να μου επιστραφούν τα χρήματα;

ΝΑΙ   - Όταν αγοράζετε ένα προϊόν μέσω του Διαδικτύου, έχετε προθεσμία επτά ημερών από την παραλαβή του για να αποφασίσετε αν θα το κρατήσετε ή όχι. Δεν χρειάζεται να δικαιολογήσετε την απόφασή σας. Ενημερώστε απλώς τον πωλητή ότι επιθυμείτε να ακυρώσετε την παραγγελία και αυτός είναι υποχρεωμένος να σας επιστρέψει τα χρήματα. Στην επιστροφή θα περιλαμβάνονται και τα έξοδα αποστολής του προϊόντος σε σας. Ωστόσο, εσείς επιβαρύνεστε με το κόστος αποστολής του ανεπιθύμητου προϊόντος στον πωλητή. Θα πρέπει επίσης να γνωρίζετε ότι η νομοθεσία για τις πωλήσεις εξ αποστάσεως δεν ισχύει για ηλεκτρονικούς πλειστηριασμούς ή χρηματοπιστωτικές υπηρεσίες, μεταφορές, διαμονή, τροφοδοσία ή κρατήσεις για υπηρεσίες αναψυχής.


IOS Developer & Instructor    www.valsamis.me


#119   DjVassel

DjVassel

    iPH Master

  • 6.775 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:djvassel

Δημοσίευση 27/11/2014 - 16:25

Και σε αυτή την περίπτωση που ειναι των άκρων, ας γίνει έτσι, δεν θα χάσω εγώ το δικαίωμα μου για να μην συμβεί κατι των ακρων


Το αποτελεσμα αν ισχυσει αυτο, ειναι ολοι οι εμποροι να πουλανε ΠΟΛΥ ακριβοτερα για να καλυψουν τη φυρα. Ξεχαστε τιμες σκρουτζ κτλ, Μονο σε τετοια περιπτωση μπορει να ισχυσει, και δε συμφερει κανεναν

#120   efib

efib

    iPH Elite Poster

  • 2.944 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 27/11/2014 - 16:26

Ακριβως οτι λεει και ο φιλος απο πανω. Πιστεψε με εμπορος ειμαι, το δικαιωμα αυτο θα το παρουν πολλοι και θα το κανουν λαστιχο. Επειδη δηλαδη ειπε κατι ο νομοθετης, δε μπορει να ειναι παραλογο; Σιγουρα αυτος που το συνεταξε δεν ειχε κανει εμποριο στη ζωη του.
Χρειαζομαι λαπτοπ για ενα ταξιδι το σαββατοκυριακο, το αγοραζω, κανω τη δουλεια μου, το γυρναω και περνω πισω τα λεφτα. Σαν να το νοικιασα χωρις κοστος.
Δηλαδη ειναι αστειο


Μπορείς να βρεις και αλλα παραδείγματα πιο τρανταχτά για να το κατανοήσω εγώ και οποιοσδήποτε άλλος.
Έτσι ειναι καλώς ή κακως. Προσωπικά δεν το εχω χρησιμοποιήσει ποτε στην Ελλαδα γιατί οταν αγοράζω κατι το χρειάζομαι και σίγουρα και πολλοί άλλοι σκέφτονται έτσι και για αυτό δεν έχουν κλείσει ακόμα τα μαγαζιά.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 5

0 μέλη, 5 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες