Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * - - 2 ψήφοι

Αγωγή κατά της Apple για το χώρο που καταλαμβάνει το iOS 8 στα iPhone, iPad και iPod touch


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
47 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   stevobmw

stevobmw

    iPH Hero

  • 5.082 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 06/01/2015 - 08:39

Γιατί δεν λέμε το απλό ?ποιο είναι αυτό? Να είχε είσοδο για καρτα μνήμης
iPhoneHellas Quality Test Labs (IHQTL)

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   kalotina

kalotina

    iPH Enthousiast

  • 447 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus

Δημοσίευση 06/01/2015 - 09:02

καπου φταιμε και εμεις ομως καθως θελουμε να μερταφρεουμε ολη την προικα μας στο κινητο μας



#18   PetrosMac

PetrosMac

    iPH Contributor

  • 1.013 μηνύματα

Δημοσίευση 06/01/2015 - 09:48

Γιατί δεν λέμε το απλό ?ποιο είναι αυτό? Να είχε είσοδο για καρτα μνήμης


Aυτό που έχω καταλάβει εγω ,άσχετα αν είναι σωστο ή όχι να βάλουν είσοδο για κάρτα μνήμης,είναι οτι έτσι είναι πολύ πιο εύκολο να μπεις στο λειτουργικό και να το χακάρεις!Οποτε ίσως και να το κράτησαν ετσι για να διατηρήσουν το κλειστό λογισμικό.

#19   stevobmw

stevobmw

    iPH Hero

  • 5.082 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 06/01/2015 - 10:23

Aυτό που έχω καταλάβει εγω ,άσχετα αν είναι σωστο ή όχι να βάλουν είσοδο για κάρτα μνήμης,είναι οτι έτσι είναι πολύ πιο εύκολο να μπεις στο λειτουργικό και να το χακάρεις!Οποτε ίσως και να το κράτησαν ετσι για να διατηρήσουν το κλειστό λογισμικό.


Δεν νομιζω οτι ισχυει κάτι τέτοιο .βλέπε jailbreak
iPhoneHellas Quality Test Labs (IHQTL)

#20   Antiresias

Antiresias

    iPH Member

  • 215 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:Jimgreek

Δημοσίευση 06/01/2015 - 10:37

Aυτό που έχω καταλάβει εγω ,άσχετα αν είναι σωστο ή όχι να βάλουν είσοδο για κάρτα μνήμης,είναι οτι έτσι είναι πολύ πιο εύκολο να μπεις στο λειτουργικό και να το χακάρεις!Οποτε ίσως και να το κράτησαν ετσι για να διατηρήσουν το κλειστό λογισμικό.

Δηλαδή η μη ύπαρξη card slot κρατάει το λογισμικό "κλειστό"? (μάλλον θα εννοείς ασφαλές). Ακόμα δεν κυκλοφόρησε η 8.2 και υπάρχει το εργαλείο για jailbreak και εδώ μιλάμε για "ασφαλή"-"κλειστά" λειτουργικά. Το iOS (κάπου στην έκδοση 4 ή 5) δεν ήταν αυτό που μπαίνοντας σε μια ιστόσελίδα και μόνο μπορούσες να κάνεις jailbreak χωρίς καλώδια και σύνδεση με υπολογιστή, το γνωστό jailbreakme.com. Τα σκαλώματα της Apple αλλού είναι και όχι η πρόφαση του "κλειστού" και "ασφαλές" λογισμικού για να μην βάζει όλα αυτά που σε άλλα κινητά και λειτουργικά είναι αυτονόητα. 

Όσο αφορά για τον αποθηκευτικό χώρο νομίζω πως όλες οι εταιρείες χρειάζονται μια αγωγή για τον αποθηκευτικό χώρο των συσκευών τους χωρίς εξαιρέσεις.



#21   stifler

stifler

    iPH Addict

  • 772 μηνύματα
  • Twitter:@stiflerakos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:MrJail

Δημοσίευση 06/01/2015 - 10:46

Εγω παλι πιστευω οτι δεν θα επρεπε να πουλαει καν το 16αρι...Πηγα και το αγορασα σαν Μ....ας και τωρα δεν μπορω να βαλω τιποτα μεσα και μετραω με το σταγονομετρο.Η λογικη που αντικατεστησα το 32αρι μου 5s με το 16αρι 6 ηταν η τιμη.Για μενα ηταν ψιλοαπαγορευτικο το 64αρι μιας και 32 δεν βγηκε ποτε.Αν ομως δεν εβγαζε καθολου το 16 θα αναγκαζομουν να παρω το 64...

Τεσπα , νομιζω πως επαιξε μεγαλη απατη εκει με τις χωρητικοτητες 16 και αμεσως επομενο σκαλοπατι 64...



#22   Antiresias

Antiresias

    iPH Member

  • 215 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:Jimgreek

Δημοσίευση 06/01/2015 - 10:50

Εγω παλι πιστευω οτι δεν θα επρεπε να πουλαει καν το 16αρι...Πηγα και το αγορασα σαν Μ....ας και τωρα δεν μπορω να βαλω τιποτα μεσα και μετραω με το σταγονομετρο.Η λογικη που αντικατεστησα το 32αρι μου 5s με το 16αρι 6 ηταν η τιμη.Για μενα ηταν ψιλοαπαγορευτικο το 64αρι μιας και 32 δεν βγηκε ποτε.Αν ομως δεν εβγαζε καθολου το 16 θα αναγκαζομουν να παρω το 64...
Τεσπα , νομιζω πως επαιξε μεγαλη απατη εκει με τις χωρητικοτητες 16 και αμεσως επομενο σκαλοπατι 64...

Το 6αρι 16gb ήταν το iPhone των φτωχων... Γιαυτό το έβγαλαν.

#23   nikosjazz93

nikosjazz93

    iPH User

  • 127 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/01/2015 - 10:58

Τα 16αρια μου θυμίζουν κάτι πορσε που έβλεπα παλιά στην παραλιακή που τους είχαν βάλει κινητήρα απο golf....

#24   eNeRGy

eNeRGy

    iPH Member

  • 336 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/01/2015 - 11:40

 
Στην τελευταία θέση έχουμε το Samsung Galaxy S4 το οποίο από τα 16GB προσφέρει τελικά στον χρήστη μόλις 8.56GB! Το 54% της χωρητικότητας έχει διατεθεί για το Touchwiz interface και το υπόλοιπο bloatware της Κορεάτικης εταιρείας. 

 

Οσο και να θες να γλυκανεις τους αναγνωστες σου βαζοντας καποιο samsung/android ως χειροτερο να σε επαναφερω θυμιζοντας σου οτι η ειδηση (Αγωγη) αφορα ΜΟΝΟ την apple και τα iphone και αντι να μεινεις εκει και να δεχτεις το αυτονοητο προβλημα ωστε να γινει συζητηση του τι μπορουμε να κανουμε για αυτο... τους λες... κοιτατε εκει, υπαρχουν χειροτερα... Και μαλιστα ξεκινοντας αυτο που υποτιθεται λετε να αποφευγουμε... flame με διαφορα samsung/android κινητα... Πραγματικα ευχομαι στο επομενο iphone/ios η διαθεσιμη μνημη να ειναι 10gb, οπου παλι θα ειναι μεγαλυτερη απο το samsung/android που θεσατε και ετσι να νιωθετε καλα για ακομη μια φορα κανοντας αντι κριτικη, νεα συγκριση με τα κακα samsung/android. 

Η κριτικη απο τους συντακτες εδω μου θυμιζει τις ειδησεις του mega channel οταν "επιτιθενται" σε κυβερνητικους.

 

Για να απαντησω ομως στο μικρο και ματαιο αυτο σχολιο που εκανες, το s4 εχει υποδοχη sd card που με 30€ παιρνεις ακομη 64gb που ειναι ξεκλειδωτη για γεμισμα και οχι μεσω μεσαζοντων και υπο προυποθεσεις οποτε τα 8.5GB της συσκευης ξαφνικα μοιαζουν πολυ μικροτερο προβλημα απο τα 12 ενος iphone...



#25   xfondas

xfondas

    iPH newbie

  • 35 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 06/01/2015 - 11:43

Προτείνω,

να φτιαχτεί ιστοσελίδα παραπόνων για όλες τις εταιρείες ανεξαρτήτως.

Και να ζητάμε το εξής

 

όταν διαφημίζεις ένα κινητό με 8 GB χώρου θα πρέπει το κινητό να έχει άδειο χώρο όσο διαφημίζεις δηλαδή άδειο 8GB και έξτρα χώρο για το λειτουργικό

έτσι και τα 16GB θα είναι 16GB άδειου χώρου για τα δεδομένα του χρήστη.

μόνο έτσι θα έχει αξία το GB ακόμα και τα 8άρια.

 έαν μαζευτούν πολλοί χρήστες μπορεί να περάσει στην ευρωπαϊκή ένωση σαν αίτημα ως προς σε όλες τις εταιρείες.

Δεν ξέρω αν το θεωρείτε χαζό ή όχι αλλά δεν μπορεί να μας διαφημίζουν άλλα και οι χρήστες που δεν ξέρουν και αγοράζουν πρώτη φορά smart phone να πέφτουν απο τα σύννεφα αλλά ούτε κάθε φορά που έχουν κάτι καινούριο να παρουσιάσουν να αφήνουν απέξω τους παλιούς χρήστες. Νομίζω αυτό δεν αρέσει σε κανέναν.

 

Καλή χρονιά απο την Ιρλανδία παιδιά.



#26   EchiDNA

EchiDNA

    iPH Enthousiast

  • 359 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/01/2015 - 11:46

Άρα όταν αγοράζουμε και έναν καινουριο υπολογιστη θα πρέπει να εχει ελεύθερο χώρο οσο ο δίσκος που εχει μεσα, ανεξάρτητα αν εχει η οχι λειτουργικό σύστημα.

#27   xfondas

xfondas

    iPH newbie

  • 35 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 06/01/2015 - 11:48

Νομίζω ότι δεν είναι το ίδιο ούτε η χωρητικότητα ούτε οι δυνατότητες επέκτασης που έχει ο υπολογιστής ( π.χ. αλλαγή με μεγαλύτερο δίσκο ή επέκταση της ram ή επέκταση με εξωτερικό δίσκο USB , flash memory ktlp. 



#28   valsamis

valsamis

    iPH Elite Poster

  • 2.579 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 06/01/2015 - 12:49

παιδια διαβαζω διαφορα..

πρωτα απο ολα οταν λεει 16gb ενοει την χωρητηκοτητα του hardware δισκου οχι τα ελευθερα και ειναι λογικο και παντου ετσι ειναι!

διπλοι δισκοι σημαινει χασιμο σε ταχυτητα και μεγαλυτερη καταναλωση ενεργειας οποτε απορυπτεται!

sd γελανε και οι πετρες.... ιδικα αν καποιος πιστευει οτι στην sd θα περανεμε και το OS! SD θα μπορουσε να βαλει μονο για να αποθηκευει φωτο και αυτες εκτος του icloud αλλιως ολο το sandbox συστημα παει περιπατο

 

η λυση ειναι μια! καταργηση των 16gb πλεον.... ολα τα αλλα ειναι για να λεμε


Τελευταία επεξεργασία από: valsamis, 06/01/2015 - 12:50

IOS Developer & Instructor    www.valsamis.me


#29   Lellos

Lellos

    iPH Enthousiast

  • 493 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 06/01/2015 - 12:54

Οσο και να θες να γλυκανεις τους αναγνωστες σου βαζοντας καποιο samsung/android ως χειροτερο να σε επαναφερω θυμιζοντας σου οτι η ειδηση (Αγωγη) αφορα ΜΟΝΟ την apple και τα iphone και αντι να μεινεις εκει και να δεχτεις το αυτονοητο προβλημα ωστε να γινει συζητηση του τι μπορουμε να κανουμε για αυτο... τους λες... κοιτατε εκει, υπαρχουν χειροτερα... Και μαλιστα ξεκινοντας αυτο που υποτιθεται λετε να αποφευγουμε... flame με διαφορα samsung/android κινητα... Πραγματικα ευχομαι στο επομενο iphone/ios η διαθεσιμη μνημη να ειναι 10gb, οπου παλι θα ειναι μεγαλυτερη απο το samsung/android που θεσατε και ετσι να νιωθετε καλα για ακομη μια φορα κανοντας αντι κριτικη, νεα συγκριση με τα κακα samsung/android. 

Η κριτικη απο τους συντακτες εδω μου θυμιζει τις ειδησεις του mega channel οταν "επιτιθενται" σε κυβερνητικους.

 

Για να απαντησω ομως στο μικρο και ματαιο αυτο σχολιο που εκανες, το s4 εχει υποδοχη sd card που με 30€ παιρνεις ακομη 64gb που ειναι ξεκλειδωτη για γεμισμα και οχι μεσω μεσαζοντων και υπο προυποθεσεις οποτε τα 8.5GB της συσκευης ξαφνικα μοιαζουν πολυ μικροτερο προβλημα απο τα 12 ενος iphone...

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Είμαστε εδώ για την apple και τα προϊόντα της και όχι για τα  android. Δεν είμαστε χαζά fanboys επίσης. Άκυρη εντελώς η σύγκριση με τα android και στάχτη στα μάτια για το υπαρκτό πρόβλημα. 



#30   agnostos13

agnostos13

    iPH Contributor

  • 1.823 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 06/01/2015 - 18:10

Οσο και να θες να γλυκανεις τους αναγνωστες σου βαζοντας καποιο samsung/android ως χειροτερο να σε επαναφερω θυμιζοντας σου οτι η ειδηση (Αγωγη) αφορα ΜΟΝΟ την apple και τα iphone και αντι να μεινεις εκει και να δεχτεις το αυτονοητο προβλημα ωστε να γινει συζητηση του τι μπορουμε να κανουμε για αυτο... τους λες... κοιτατε εκει, υπαρχουν χειροτερα... Και μαλιστα ξεκινοντας αυτο που υποτιθεται λετε να αποφευγουμε... flame με διαφορα samsung/android κινητα... Πραγματικα ευχομαι στο επομενο iphone/ios η διαθεσιμη μνημη να ειναι 10gb, οπου παλι θα ειναι μεγαλυτερη απο το samsung/android που θεσατε και ετσι να νιωθετε καλα για ακομη μια φορα κανοντας αντι κριτικη, νεα συγκριση με τα κακα samsung/android.
Η κριτικη απο τους συντακτες εδω μου θυμιζει τις ειδησεις του mega channel οταν "επιτιθενται" σε κυβερνητικους.

Για να απαντησω ομως στο μικρο και ματαιο αυτο σχολιο που εκανες, το s4 εχει υποδοχη sd card που με 30€ παιρνεις ακομη 64gb που ειναι ξεκλειδωτη για γεμισμα και οχι μεσω μεσαζοντων και υπο προυποθεσεις οποτε τα 8.5GB της συσκευης ξαφνικα μοιαζουν πολυ μικροτερο προβλημα απο τα 12 ενος iphone...

Η Apple εχει τα λεφτα, την Apple κυνηγανε, αλλα ειπαμε τι θα παρουνε!


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες