Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Ποιο macbook να αγοράσω;


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
52 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   technomonster

technomonster

    iPH Elite Poster

  • 1.908 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 07/02/2015 - 01:04

Παιδιά ισχύει κατι. που άκουσα ότι στα νέα retina 2014 η μπαταρία κρατάει μόνο 5 ώρες?

Περισσότερο..Εξαρτατε με την χρήση πάντοτε 



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   evaki17

evaki17

    iPH User

  • 182 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen

Δημοσίευση 10/02/2015 - 22:40

Παιδιά καλησπέρα. Επειδή κι εγώ είμαι ανάμεσα σε air και pro, θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει στο ποιες είναι οι κύριες διαφορές τους; Και κάτι διάβασα πριν ότι τα pro retina και τα air δε δέχονται αναβάθμιση; Και αν ξέρει κάποιος να μου πει ποια είναι τα αρνητικά αν το πάρω από Αμερική; Πέρα από τα μεταφορικά γιατί θα μου το φέρουν.


Τελευταία επεξεργασία από: evaki17, 10/02/2015 - 22:40


#18   Thodoris19s

Thodoris19s

    iPH Addict

  • 647 μηνύματα
  • Twitter:@tspatas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:thodoris20

Δημοσίευση 10/02/2015 - 22:47

Παιδιά καλησπέρα. Επειδή κι εγώ είμαι ανάμεσα σε air και pro, θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει στο ποιες είναι οι κύριες διαφορές τους; Και κάτι διάβασα πριν ότι τα pro retina και τα air δε δέχονται αναβάθμιση; Και αν ξέρει κάποιος να μου πει ποια είναι τα αρνητικά αν το πάρω από Αμερική; Πέρα από τα μεταφορικά γιατί θα μου το φέρουν.

αναβαθμισεις δεν γίνονται σε κανένα από τα δυο. Γι αυτό ότι και να πάρεις να είναι σίγουρα 8gb ram και ο δίσκος αναλόγως τις ανάγκες σου. Το pro έρχεται με 8gb ram. Στο air πρέπει να το κανείς build to order. Άποψη μου είναι πως το air είναι μοντέλο στην Δύση του και πως την οθόνη retina του pro δεν θα την άλλαζα. Πλέον και το pro είναι εξαιρετικά φορητό και έχει πιο μικρές διαστάσεις από το air. Για τι χρήση όμως το θες;

#19   omorfonios

omorfonios

    iPH Contributor

  • 1.647 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 10/02/2015 - 22:50

φιλε μου για την χρήση που το θέλεις το air 13 2014 μοντέλο σου ταιριάζει άψογα...!! προσωπικά το έχω το βασικό με τα 4GB ram και με yosemite τρέχει άνετα..


Τελευταία επεξεργασία από: omorfonios, 10/02/2015 - 22:50


#20   efib

efib

    iPH Elite Poster

  • 2.944 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 10/02/2015 - 22:50

Η σειρά pro ειναι "τέρατα", 2πυρινοι/4πρυρινοι top-tier επεξεργαστές, καλές κάρτες γραφικών, στο high-end 15" dedicated κάρτα γραφικών, αυξημένη ram ( στο air μπορείς να κανεις upgrade ). Γενικα για internet, office, ταινίες και απλή χρήση πας σε air. Ομως η σειρά air φτάνει μεχρι τις 13" που ειναι περιοριστικό και η οθόνη retina ειναι έρωτας. Αναβάθμιση μετα την αγορά δεν μπορείς ουτε σε air αλλα ουτε σε pro retina.
Αρνητικά ειναι πως θα εχεις 1 χρόνο εγγύηση, μπορεί να στο πιάσουν στο τελωνείο ( φίλος μου έφερε iMac 21.5" στο κουτι του και δεν τον έπιασαν ομως ) οπότε πραπει να το ανοίξουν ή να το έχουν στις αποσκευές που θα πάρουν αλλα δεν αποκλείεται το ενδεχόμενο να το πιάσουν. Επίσης θέλεις ανταπτορα.

#21   omorfonios

omorfonios

    iPH Contributor

  • 1.647 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 10/02/2015 - 22:52

αναβαθμισεις δεν γίνονται σε κανένα από τα δυο. Γι αυτό ότι και να πάρεις να είναι σίγουρα 8gb ram και ο δίσκος αναλόγως τις ανάγκες σου. Το pro έρχεται με 8gb ram. Στο air πρέπει να το κανείς build to order. Άποψη μου είναι πως το air είναι μοντέλο στην Δύση του και πως την οθόνη retina του pro δεν θα την άλλαζα. Πλέον και το pro είναι εξαιρετικά φορητό και έχει πιο μικρές διαστάσεις από το air. Για τι χρήση όμως το θες;

να φανταστώ αναφέρεσαι για κάποιο άλλο μοντέλο macbook που δεν δέχεται αναβάθμιση γιατί το air του 2014 δέχεται κανονικά... 



#22   evaki17

evaki17

    iPH User

  • 182 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen

Δημοσίευση 10/02/2015 - 22:56

φιλε μου για την χρήση που το θέλεις το air 13 2014 μοντέλο σου ταιριάζει άψογα...!! προσωπικά το έχω το βασικό με τα 4GB ram και με yosemite τρέχει άνετα

 

 

αναβαθμισεις δεν γίνονται σε κανένα από τα δυο. Γι αυτό ότι και να πάρεις να είναι σίγουρα 8gb ram και ο δίσκος αναλόγως τις ανάγκες σου. Το pro έρχεται με 8gb ram. Στο air πρέπει να το κανείς build to order. Άποψη μου είναι πως το air είναι μοντέλο στην Δύση του και πως την οθόνη retina του pro δεν θα την άλλαζα. Πλέον και το pro είναι εξαιρετικά φορητό και έχει πιο μικρές διαστάσεις από το air. Για τι χρήση όμως το θες;

Δεν κάνω κάποια τρελή χρήση είναι η αλήθεια. Άντε να παίξω sims, αλλά θα ήθελα pro.

 

Η σειρά pro ειναι "τέρατα", 2πυρινοι/4πρυρινοι top-tier επεξεργαστές, καλές κάρτες γραφικών, στο high-end 15" dedicated κάρτα γραφικών, αυξημένη ram ( στο air μπορείς να κανεις upgrade ). Γενικα για internet, office, ταινίες και απλή χρήση πας σε air. Ομως η σειρά air φτάνει μεχρι τις 13" που ειναι περιοριστικό και η οθόνη retina ειναι έρωτας. Αναβάθμιση μετα την αγορά δεν μπορείς ουτε σε air αλλα ουτε σε pro retina.
Αρνητικά ειναι πως θα εχεις 1 χρόνο εγγύηση, μπορεί να στο πιάσουν στο τελωνείο ( φίλος μου έφερε iMac 21.5" στο κουτι του και δεν τον έπιασαν ομως ) οπότε πραπει να το ανοίξουν ή να το έχουν στις αποσκευές που θα πάρουν αλλα δεν αποκλείεται το ενδεχόμενο να το πιάσουν. Επίσης θέλεις ανταπτορα.

Χαζή ερώτηση, αλλά αντάπτορα μόνο απο apple θα πρέπει να πάρω και πόσο στοιχίζουν αν ξέρεις; Όσο για την οθόνη μάλλον προς τις 13" κλείνω και λόγω χρημάτων και λόγω φορητότητας.

Σας ευχαριστώ όλους παρεμπιπτόντως! Α και μια άλλη ερώτηση, ο επόμενος pro πότε αναμένεται να βγει;


Τελευταία επεξεργασία από: evaki17, 10/02/2015 - 22:57


#23   efib

efib

    iPH Elite Poster

  • 2.944 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 10/02/2015 - 22:59

Ανταπτορα παίρνεις με 5€. Νέοι pro απο Ιούνιο και μετα ( μπορεί και Σεπτέμβρη-Οκτώβρη ). Πάντως δες στον electronic king μήπως σου βγει πιο φθηνό γιατι εχει και vat της κάθε πολιτείας οπότε η τιμή που βλέπεις στο Ίντερνετ ειναι χωρις ΦΠΑ.

#24   Thodoris19s

Thodoris19s

    iPH Addict

  • 647 μηνύματα
  • Twitter:@tspatas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:thodoris20

Δημοσίευση 10/02/2015 - 23:03

Πάρε το pro 13 και δεν θα το μετανιώσεις.

#25   evaki17

evaki17

    iPH User

  • 182 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen

Δημοσίευση 10/02/2015 - 23:03

Ανταπτορα παίρνεις με 5€. Νέοι pro απο Ιούνιο και μετα ( μπορεί και Σεπτέμβρη-Οκτώβρη ). Πάντως δες στον electronic king μήπως σου βγει πιο φθηνό γιατι εχει και vat της κάθε πολιτείας οπότε η τιμή που βλέπεις στο Ίντερνετ ειναι χωρις ΦΠΑ.

Ο electronic king είναι αξιόπιστος όμως; Και δεν θα έχω θέμα στο τελωνείο; Και αυτό που λες με το  ΦΠΑ με προβλημάτισε. Δηλαδή η τιμή στη σελίδα της apple δεν είναι η τελική; Και δεν μπορώ να τη δω κάπου;


Τελευταία επεξεργασία από: evaki17, 10/02/2015 - 23:04


#26   Thodoris19s

Thodoris19s

    iPH Addict

  • 647 μηνύματα
  • Twitter:@tspatas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:thodoris20

Δημοσίευση 10/02/2015 - 23:08

Η σειρά pro ειναι "τέρατα", 2πυρινοι/4πρυρινοι top-tier επεξεργαστές, καλές κάρτες γραφικών, στο high-end 15" dedicated κάρτα γραφικών, αυξημένη ram ( στο air μπορείς να κανεις upgrade ). Γενικα για internet, office, ταινίες και απλή χρήση πας σε air. Ομως η σειρά air φτάνει μεχρι τις 13" που ειναι περιοριστικό και η οθόνη retina ειναι έρωτας. Αναβάθμιση μετα την αγορά δεν μπορείς ουτε σε air αλλα ουτε σε pro retina.
Αρνητικά ειναι πως θα εχεις 1 χρόνο εγγύηση, μπορεί να στο πιάσουν στο τελωνείο ( φίλος μου έφερε iMac 21.5" στο κουτι του και δεν τον έπιασαν ομως ) οπότε πραπει να το ανοίξουν ή να το έχουν στις αποσκευές που θα πάρουν αλλα δεν αποκλείεται το ενδεχόμενο να το πιάσουν. Επίσης θέλεις ανταπτορα.

Τέρατα δεν είναι. Ειδικά το Mac mini και το pro 13 retina παλιότερα ήταν αρκετά πιο δυνατά. Άμα δεις και benchmarks θα καταλάβεις. 1300 ευρώ και βγάλανε τους τετραπυρηνους επεξεργαστές και βάλανε διπύρηνους. Δεν μπορείς να αναβαθμίσεις τίποτα... Ειδικά στα Mac mini η διαφορά επιδόσεων είναι χαοτική! Το 15 retina από την άλλη είναι πραγματικό τέρας εδώ συμφωνούμε! Anyway απλά ήθελα να πω το παράπονο μου :)

#27   efib

efib

    iPH Elite Poster

  • 2.944 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 10/02/2015 - 23:08

Ο electronic king είναι αξιόπιστος όμως; Και δεν θα έχω θέμα στο τελωνείο; Και αυτό που λες με το ΦΠΑ με προβλημάτισε. Δηλαδή η τιμή στη σελίδα της apple δεν είναι η τελική; Και δεν μπορώ να τη δω κάπου;


Εχει thread για τον electronic και μπορείς να το δεις. Προσωπικά έμεινα πολύ ευχαριστημένη.
Θα δεις να λεει "despatched from uk" οπότε τα στελνει απο Αγγλια και δεν εχεις τελωνείο.
Αν πας να κανεις την αγορά θα βάλεις την πολιτεία και θα στο βγάλει αλλα μπορείς να googlαρεις τον ΦΠΑ και να το βρεις μονη σου!

#28   Thodoris19s

Thodoris19s

    iPH Addict

  • 647 μηνύματα
  • Twitter:@tspatas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:thodoris20

Δημοσίευση 10/02/2015 - 23:09

Ο electronic king είναι αξιόπιστος όμως; Και δεν θα έχω θέμα στο τελωνείο; Και αυτό που λες με το ΦΠΑ με προβλημάτισε. Δηλαδή η τιμή στη σελίδα της apple δεν είναι η τελική; Και δεν μπορώ να τη δω κάπου;

απο ποια πολιτεία της Αμερικής θα στο φέρουν; Κάθε πολιτεία έχει διαφορετικό ΦΠΑ.

#29   evaki17

evaki17

    iPH User

  • 182 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen

Δημοσίευση 10/02/2015 - 23:09

Εχει thread για τον electronic και μπορείς να το δεις. Προσωπικά έμεινα πολύ ευχαριστημένη.
Θα δεις να λεει "despatched from uk" οπότε τα στελνει απο Αγγλια και δεν εχεις τελωνείο.
Αν πας να κανεις την αγορά θα βάλεις την πολιτεία και θα στο βγάλει αλλα μπορείς να googlαρεις τον ΦΠΑ και να το βρεις μονη σου!

Ok, σε ευχαριστώ πολύ!



#30   efib

efib

    iPH Elite Poster

  • 2.944 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 10/02/2015 - 23:11

Τέρατα δεν είναι. Ειδικά το Mac mini και το pro 13 retina παλιότερα ήταν αρκετά πιο δυνατά. Άμα δεις και benchmarks θα καταλάβεις. 1300 ευρώ και βγάλανε τους τετραπυρηνους επεξεργαστές και βάλανε διπύρηνους. Δεν μπορείς να αναβαθμίσεις τίποτα... Ειδικά στα Mac mini η διαφορά επιδόσεων είναι χαοτική! Το 15 retina από την άλλη είναι πραγματικό τέρας εδώ συμφωνούμε! Anyway απλά ήθελα να πω το παράπονο μου :)


Ισχύει αυτο που λες απλα εχω στο μυαλό μου τους 15αριδες, my bad :/

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες