Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 2 ψήφοι

Παραμένει στα 8MPx η οπίσθια κάμερα του iPhone 6S;


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
48 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31 Guest_emeliss_*

Guest_emeliss_*

Δημοσίευση 10/02/2015 - 21:23

Προφανώς και κάνουμε κουβέντα. Ο αριθμός των pixel δεν είναι πανάκεια αλλά δεν είναι και άχρηστο νούμερο. Ειδικά στο κινητό που δεν θα πάρεις την τέλεια θέση, που δεν έχεις τον ιδανικό φακό, είναι εργαλείο να έχεις την δυνατότητα να κάνεις crop και εκεί τα pixel μετράνε. Ποιος είναι ο ιδανικός αριθμός για το συγκεκριμένο φυσικό μέγεθος του αισθητήρα; Προφανώς και δεν γνωρίζω. Είμαι όμως σίγουρος πως στα επόμενα χρόνια θα δούμε τα 13 και τα 16 megapixel στα κινητά της Apple.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   turbomakis

turbomakis

    iPH Contributor

  • 900 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 10/02/2015 - 23:09

Πιστεύω μετα από 4 χρόνια να αυξηθούν τα mpixel για ακόμα καλύτερα αποτελέσματα!
Έχουμε δει τι μπορεί να κάνει με 8!!

#33   Gagarin

Gagarin

    iPH Enthousiast

  • 543 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:aterzop

Δημοσίευση 11/02/2015 - 00:24

Κ εγω ειμαι σίγουρος για κάτι τετοιο γιατί είπαμε ΜΑΡΚΕΤΙΝΓΚ...
Δεν μπορει να δίνεις 700€ για κινητό κ να εχει 8ΜΡ κάμερα θα σου πει ο άλλος...Κ εσυ αντε κ αλλα παιδιά εδω μεσα ξέρουν οτι τα ΜΡ δεν ειναι το παν...αλλα ο μέσος καταναλωτής που δεν το κατέχει λέει ουαου 16ΜΡ...
Δεν ειμαι ειδικός να σου πω ποιος αριθμός ΜΡ ειναι ο κατάλληλος για αυτόν τον αισθητήρα...σίγουρα πάντως ξέρω οτι ένας μεγαλύτερος αισθητήρας θα έδινε περισσότερα καλύτερα αποτελέσματα...βλέπε νοκια στα καλα της κινητά με τι μέγεθος αισθητήρα παίζει μπάλα...

#34   parex

parex

    iPH Elite Poster

  • 3.175 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 11/02/2015 - 01:59

Λέτε να έχουμε 2 κάμερες με 8 mpx η κάθε μία ? Λέω εγώ τώρα

#35   turbomakis

turbomakis

    iPH Contributor

  • 900 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 11/02/2015 - 10:44

Δεν νομίζω να ταιριάζουν στον χαρακτήρα του μήλου οι δυο κάμερες!

#36   panagiotis1932

panagiotis1932

    iPH Member

  • 216 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 2G

Δημοσίευση 11/02/2015 - 11:17

Παιδια τα ΜΡ ειναι μυθος οσο δεν μεγαλωνει το μεγεθος του αισθητηρα και δεν υπαρχει χωρος για οπτικο ζουμ στον φακο.

Οσο για τον φιλο που θα ηθελε 13 ΜΡ μπορει να δοκιμασει το ΝΟΚΙΑ με 41 ΜΡ που τραβαει χειροτερες φωτογραφιες απο το φτωχο iphone με 8 ΜΡ.

Μην ψαρωνετε με τα εικονοστοιχεια.Μια χαρα μεγενθυσεις κανετε και με τα 8.

εκτος απο το οτι αυτα που λες τα πιστευεις παραπληροφορεις και αλλους.αν δεν υπηρχαν τυπακια σαν και εσενα θα διαβαζαμε πιο ευδιαθετα τα forum πριν απανταμε μονο για να παμε κοντρα.κουνα λιγο το κεφαλι σου και ξε-τυφλωσου

 

εμένα η αρχαία ΝΙΚΟΝ D90 12.3ΜΡ ακόμα σκοτώνει!

να και καποιος λογικος ανθρωπος εδω μεσα.και που να δεις φιλε τι κανει η a7s της sony



#37   katakefalos

katakefalos

    iPH Member

  • 265 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 11/02/2015 - 11:45

εκτος απο το οτι αυτα που λες τα πιστευεις παραπληροφορεις και αλλους.αν δεν υπηρχαν τυπακια σαν και εσενα θα διαβαζαμε πιο ευδιαθετα τα forum πριν απανταμε μονο για να παμε κοντρα.κουνα λιγο το κεφαλι σου και ξε-τυφλωσου

 

να και καποιος λογικος ανθρωπος εδω μεσα.και που να δεις φιλε τι κανει η a7s της sony

Παναγιωτάκο θέλεις να σου στείλω τίποτα λίνκ να διαβάσεις με DXO τέστ ή θα είναι υπερβολή και μπορείς μονο με κούνημα κεφαλιού να καταλάβεις.

Οσο για το αν είμαι άσχετος έχω να σου πω πως είμαι επαγγελματίας και άρρωστος φωτογράφος τα τελευταία 20 χρόνια.Αντε παλικαράκι μου να διαβάσεις μπας και περάσεις κανένα μάθημα στην σχολή σου γιατι για φωτογράφος δεν κάνεις.



#38   technomonster

technomonster

    iPH Elite Poster

  • 1.905 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 11/02/2015 - 12:09

Μια χαρα θα ειναι.

 

Οποιος θελει περισσοτερα να αγρασει  Nikon ή  Canon :P



#39   panagiotis1932

panagiotis1932

    iPH Member

  • 216 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 2G

Δημοσίευση 11/02/2015 - 12:24

Παναγιωτάκο θέλεις να σου στείλω τίποτα λίνκ να διαβάσεις με DXO τέστ ή θα είναι υπερβολή και μπορείς μονο με κούνημα κεφαλιού να καταλάβεις.

Οσο για το αν είμαι άσχετος έχω να σου πω πως είμαι επαγγελματίας και άρρωστος φωτογράφος τα τελευταία 20 χρόνια.Αντε παλικαράκι μου να διαβάσεις μπας και περάσεις κανένα μάθημα στην σχολή σου γιατι για φωτογράφος δεν κάνεις.

katakefale ονομα και πραγμα θες να σου στειλω κανα istockphoto μου λινκ να ψαρωσεις?Και εκρινες εσυ το αν δεν κανω για φωτογραφος επειδη ειπες τη κοτσανα με το iphone και σου απαντησα?

παρεμπιπτόντως επαγγελματια της καθαρας δευτερας μου λες πως μπορει την νυχτα το 1020 να τραβαει χειροτερες φωτο εφοσον εχει ταχυτητα κλειστρου 4 sec? εχε υποψη σου ποσα site τα παιρνουν απο τις εταιριες στης μετρησεις.επαγγελματια ξεχασες να αναφερεις και τον αισθητηρα του 1020 που ειναι πιο μεγαλος.τωρα κατα ποσο ειναι καλυτερο το iphone εσυ το ξερεις και ο παππας της ρωμης.δες και τα σχολια απο κατω στο λινκ που σου στελνω μπας και μαθεις τιποτα γιατι αν αρχιζω να γραφω δε θα καταλαβουνε πολλοι εδω.

http://www.dxomark.c...6-vs-Nokia-1020


Τελευταία επεξεργασία από: panagiotis1932, 11/02/2015 - 12:31


#40   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9.683 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/02/2015 - 13:41

μιλατε πιο ομορφα...δεν σας χρωσταει ο κοσμος τιποτα που προσπαθει να διαβασει εδω.



#41   parafron4

parafron4

    iPH Elite Poster

  • 3.006 μηνύματα
  • Twitter:@parafron4
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:parafron4-

Δημοσίευση 11/02/2015 - 15:32

Παιδια τα ΜΡ ειναι μυθος οσο δεν μεγαλωνει το μεγεθος του αισθητηρα και δεν υπαρχει χωρος για οπτικο ζουμ στον φακο.

Οσο για τον φιλο που θα ηθελε 13 ΜΡ μπορει να δοκιμασει το ΝΟΚΙΑ με 41 ΜΡ που τραβαει χειροτερες φωτογραφιες απο το φτωχο iphone με 8 ΜΡ.

Μην ψαρωνετε με τα εικονοστοιχεια.Μια χαρα μεγενθυσεις κανετε και με τα 8.

θες να μας πεις οτι το iphone μπορει να τραβηξει καλυτερη φωτογραφια απο αυτη του nokia 808?

 

http://www.letsgomob...-test-photo.jpg


Τελευταία επεξεργασία από: parafron4, 11/02/2015 - 15:32


#42   dgeorge4

dgeorge4

    iPH Enthousiast

  • 489 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S

Δημοσίευση 11/02/2015 - 16:10

Το iPhone δεν είναι το καλύτερο καμεροτηλέφωνο, αλλά σε auto mode βγάζει τα πιο σίγουρα αποτελέσματα, και το βίντεο του πάντα αξιόπιστο με φοβερό ήχο δίχως να περιμένεις να τα τεσταρεις αυτά πριν το αγοράσεις

#43   damianos2

damianos2

    iPH User

  • 197 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 13/02/2015 - 10:38

Τις κοπελας μου το Sumsung εχει 5MP και σας παει ολους κοντρα ακομη και αν εχετε 6 Plus !!!!!!

ενταξη χιουμορ κανω το ειπα για να σας συγχυσω :P αλλα απο το δικο μου 4S φενετε να βγαζει ελαχιστα καλυτερα , φυσικα εχει να κανει και με την οθονη τις που ειναι AmoLed και κανει τα χρωματα πιο ζωντανα  ....

 

εγω παντως ειμαι ευχαριστημενος απο τα 8 MP τις APPLE

 



#44   master1992g

master1992g

    iPH User

  • 139 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 18/02/2015 - 01:40

Παιδιά στο 2015 ζούμε, τα Mp ασφαλώς και παίζουν ρόλο. Στις οθόνες των κινητών μπορεί να μην μπορούμε να διακρίνουμε την διαφορά τoυς, αλλά στις full hd οθόνες των υπολογιστών η διαφορά φαίνεται. Και όσοι λέτε ότι τα κινητά με 42 Mp βγάζουν χειρότερες από iphone γιατί τότε όλες οι ανταγωνίστριες ναυαρχίδες υπερέχουν σε συγκριτικά τεστ όπου η διαφορά φαίνεται με τα ίδια μας τα μάτια? H apple γνωρίζει πως η καινοτομία των 6/6plus ήταν η μεγαλύτερη οθόνη και ότι πλέον για τα "s" θα χρειαστεί αναβαθμίσεις, μια εξ αυτών και στην κάμερα. 



#45   Thanasiskok

Thanasiskok

    iPH Addict

  • 609 μηνύματα
  • Twitter:@thanasiskok
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:thanasiskok

Δημοσίευση 21/02/2015 - 12:34

Ο μέσος χρήστης που αναφέρθηκε παραπάνω ότι τον ενδιαφέρουν τα MP μάλλον δεν ειναι ο μέσος χρήστης. Ειναι παίχτης υπέρτατου!
Εννοείται πρωταρχικό ρόλο παίζει ο φακός και γενικά τα οπτικά μέρη και μετά τα MP. Δεν είπε κανείς ότι άμα βάλει παραπάνω MP τα πράγματα θα χειροτερέψουν, αλλά οι ήδη υπάρχουσες κάμερες κάνουν πάρα πολύ καλά τη δουλειά τους, και ίσως ακόμη καλύτερα από άλλους "βασιλιάδες" των φωτογραφιών.
Δεν είμαι ούτε ειδικός στις φωτό, ούτε φωτογράφος! Μιλάω καθαρά γι αυτό που βλέπω και από αυτά που ξέρω από smartphone.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες