Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 2 ψήφοι

Παραμένει στα 8MPx η οπίσθια κάμερα του iPhone 6S;


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
48 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#46   stifler

stifler

    iPH Addict

  • 772 μηνύματα
  • Twitter:@stiflerakos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:MrJail

Δημοσίευση 21/02/2015 - 14:44

Για μια εκδρομη που θες να τραβηξεις 5-10 αναμνηστικες φωτος , για μια βολτα που τυχαια ειδες κατι και θες να το φωτογραφησεις , για οποιαδηποτε καθημερινη φωτο που θες να βγαλεις - ως μεσος χρηστης - η καμερα τα σπαει.Απλη ταχυτατη χωρις καθυστερησεις και με αψογο αποτελεσμα.

Ας μην το παρακανουμε...Καποιος που θελει παραπανω απο αυτα σαφεστατα δεν ανηκει στην κατηγορια του μεσου χρηστη αρα σιγουρα ενας επαγγελματιας δεν περιμενει να βγαλει επαγγελματικες φωτος απο ενα κινητο.

Μην τρελλαθουμε κιολας!Εχετε δει καμια βαπτιση , κανενα γαμο η καμια επαγγελματικη φωτογραφηση να γινεται απο κινητο?

Εσεις εδω που ειστε επαγγελματιες στον χωρο της φωτογραφιας δεν πιστευω οτι περιμενετε απο ενα κινητο να τραβηξετε ιδιας ποιοτητας φωτογραφιες με μια DSLR.

Oποτε θεωρω ανουσια αυτη την κοντρα.

Για μενα παντως με τις φτωχες μου γνωσεις η καμερα της συσκευης ειναι αψογη γι αυτο που θελω να εχω.Ειχα και ΝΟΤΕ 4 με 16αρα καμερα..Το αποτελεσμα τραγικο.Μιση ωρα να ζουμαρει και να ξεθολωσει η φωτο και παλι το αποτελεσμα αμφιβολο.Οκ οταν εβγαινε μια καλη φωτο ηταν ανωτερη απο του iphone , αλλα εχει να κανει με το τι ψαχνει ο καθενας.

Προσωπικα και χωρις παρεξηγηση θεωρω γελοιο να χτυπιεστε επαγγελματιες ανθρωποι για τις καμερες των κινητων.

Ειδαμε και το 1020...Ειχε γινει τοσο χοντρη η συσκευη απο την καμερα και τα κινουμενα μερη της που ηθελες τσαντα να το κουβαλας.Και φυσικα μονο καμερα ειχε , τιποτε αλλο...(Και παλι επρεπε να εχεις γνωσεις για να την αξιοποιησεις)

Οποτε ας ξεκαθαρισουμε τι σημαινει μεσος χρηστης και τι σημαινει επαγγελματιας που ψαχνει να συγκρινει την εππαγελματικη του μηχανη με μια καμερα κινητου.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#47   master1992g

master1992g

    iPH User

  • 139 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 21/02/2015 - 22:28

Όταν δίνεις 750 ευρώ για κινητό έχεις και τις ανάλογες απαιτήσεις. Εγώ όταν δίνω 750 ευρώ θέλω το κινητό μου να βγάζει αν όχι καλύτερες τουλάχιστον ίδιες φωτογραφίες με τους ανταγωνιστές, και όχι κατώτερες. Ο μέσος χρήστης είναι σχετικό, αν εννοούμε μέσο χρήστη αυτόν με ένα μέτριο κινητό των 5 Mp τότε ναι, η μετάβαση στο iphone των 8 Mp θα του φανεί τεράστια και η ποιότητα εξαιρετική, αλλά όταν μιλάμε για iphone τότε όταν αναφερόμαστε σε μέσο χρήστη πρέπει να εννοούμε κάποιον που κατέχει μια ανταγωνίστρια ναυαρχίδα, τότε η απόδοση είναι κατώτερη των προσδοκιών.



#48   mpa3

mpa3

    iPH Addict

  • 690 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:Thanoc2129

Δημοσίευση 22/02/2015 - 00:11

μπα δεν το πιστευω λογικα 10-12 θα παει στα σιγουρα..

#49   HuskerDu

HuskerDu

    iPH Addict

  • 605 μηνύματα
  • Twitter:@patsio_thess
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 22/02/2015 - 01:07

Και στα 8Μp να μείνει τι έγινε? Σημαντικό είναι οι δυνατότητες που έχει με τις manual ρυθμισεις, πχ lock exposure με apps όπως η Camera + etc. Δείτε τι κάνει ο Richard Koci Hernandez με ένα παλιό 4s (πολύ καλό tutorial για δημιουργική φωτογραφία).

 

https://www.youtube....h?v=_05ryiixg6g

 

Τα γράφω αυτα γιατί έπεσε στα χέρια μου ενα OnePlus one (13Μp) με την δήθεν super-duper Cyanogen Cam. Δεν υπάρχουν manual ρυθμίσεις! Προς μεγάλη μου έκπληξη οι devs της Google δεν δίνουν αυτές τις δυνατότητες  μέσω τou cam API , εκτός αν δεν κατάλαβα κάτι, είμαι άσχετος με το android...






Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες