Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 5 ψήφοι

Πως κάνουμε SetUp το Kodi


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
1806 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#121   tsoupri

tsoupri

    iPH Contributor

  • 1.309 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 03/03/2015 - 23:14

σε έμενα δεν παίζει με apple tv έχω ήχο άλλα όχι εικόνα.


Όπως λέει ο φίλος και πιο πάνω και γω όταν το είχα κανει έπαιξε αμέσως με Apple TV δεν έκανα κάτι ιδιαίτερο μετά το set up του kodi μέσω air play το σύνδεσα και είχα τα πάντα κανονικά ήχο και εικόνα....για την ώρα δεν μου έρχεται κάτι στο μυαλό που μπορεί να φταίει πάντως αν βρεις λύση κάνε ποστ μήπως το εχει και κάποιος άλλος αυτο το πρόβλημα....




Είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα.
Είχα ήχο και οχι εικόνα..
Το πρόβλημα το έλυσα με τον παρακάτω τροπο.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#122   Stratos441

Stratos441

    iPH Enthousiast

  • 361 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 04/03/2015 - 00:59

Ας εμπλουτίσουμε λίγο το περιεχόμενό μας.

 

Αν ανήκετε στην κατηγορία των «ανήσυχων» χρηστών, που αρέσκονται να βελτιώνουν ή και να αναβαθμίζουν την εμπειρία χρήσης μιας εφαρμογής και χρησιμοποιείτε το Kodi ως κύρια εφαρμογή για αναπαραγωγή ταινιών, Live TV κλπ, πιστεύω πως θα βρείτε αρκετά ενδιαφέρον το παρακάτω add-on.

 

Στο αρχικό post, εξηγείται αναλυτικά πως μπορείτε να εγκαταστήσετε δύο από τα πιο δημοφιλή sources (Fusion, SuperRepo),  τα οποία περιέχουν πρόσθετα (add-ons) για το Kodi. Σίγουρα είναι παραπάνω από αρκετά για αρχή, ειδικά αν είστε νέοι χρήστες της εφαρμογής. Όμως είναι βέβαιο επίσης, ότι αποτελούν μία μικρή δόση από όλα τα διαθέσιμα add-ons που μπορείτε να εγκαταστήσετε, καθώς ο συνολικός αριθμός τους πλέον, εκτιμάται ότι ξεπερνά τις 2000!

 

Εδώ τίθεται ένα καίριο ερώτημα. Είναι όλα απαραίτητα για όλους; Σαφώς και όχι! Ο κάθε χρήστης έχει την επιλογή να εγκαταστήσει τα add-ons της αρεσκείας του. Δεν θα ήταν όμως βολικό να είχαμε όλο το περιεχόμενο διαθέσιμο και να ενεργοποιούμε/απενεργοποιούμε τα add-ons που θέλουμε, χωρίς να χρειάζεται να προσθέτουμε χειροκίνητα κάθε φορά διάφορα sources/repositories; Υποθέτω ότι συμφωνείτε, οπότε προχωρώ στο δια ταύτα.

 

TotalXBMC λοιπόν, ένα Program add-on για το Kodi, το οποίο όπως φανερώνει και η ονομασία του, περιλαμβάνει όλα τα sources και κατ’ επέκταση add-ons που μπορείτε να έχετε διαθέσιμα προς ενεργοποίηση. Η εγκατάσταση του είναι απλή διαδικασία, όμοια με την εγκατάσταση οποιουδήποτε source. Ακολουθήστε τα παρακάτω βήματα:

 

1. Στην αρχική οθόνη (Home Window) του Kodi, επιλέξτε Settings ---> File Manager και πατήστε Add Source στην αριστερή λίστα περιεχομένων.

 

2. Στο αναδυόμενο πλαίσιο, συμπληρώνετε τα παρακάτω και στο τέλος «ok»

 

Συνημμένο αρχείο  Screen Shot 2015-03-03 at 21.12.02.png   346,34KB   59 λήψεις

 

3. Επιστροφή στo Home Window ---> Settings ---> Add-ons ---> Install from zip file. Στο παράθυρο που εμφανίζεται, ανοίγετε το totalXBMC (ή ότι άλλο όνομα δώσατε στο source), επιλέγετε το αρχείο repository.totalinstaller.zip και τέλος «ok»

 

Συνημμένο αρχείο  Screen Shot 2015-03-03 at 21.13.02.png   292,49KB   57 λήψειςΣυνημμένο αρχείο  Screen Shot 2015-03-03 at 21.13.07.png   263,48KB   53 λήψεις

 

4. Ξανά επιστροφή στo Home Window, επιλέγουμε Programs (ΠΡΟΣΟΧΗ: ‘Οχι Videos, πρόκειται για program add-on) και Get More. Εντοπίζουμε στη λίστα το TR Total Installer και το ενεργοποιούμε.

 

Συνημμένο αρχείο  Screen Shot 2015-03-03 at 21.16.58.png   591,6KB   63 λήψεις

 

Πίσω στο Programs, όπου εμφανίζεται πλέον το νέο μας add-on. Για αναλυτικές οδηγίες/λεπτομέρειες, επιλέξτε το «How To Guides» και κάντε εγκατάσταση του TotalXBMC Guides addon.

Εδώ, θα ρίξουμε μια ματιά στις βασικές επιλογές:

 

Συνημμένο αρχείο  Screen Shot 2015-03-03 at 21.20.47.png   434,72KB   60 λήψεις

 

- Search For Addons.

Χειροκίνητη αναζήτηση, αναζήτηση ανα είδος, ανά χώρα προέλευσης είναι οι βασικές μας επιλογές. Και φυσικά εγκατάσταση επιπλέον sources/repositories με μερικά click/tap ανάλογα με τη συσκευή σας. Εν ολίγοις, ξεχνάτε τη διαδικασία εγκατάστασης μέσω File Manager. Η διαδικασία είναι πολύ πιο απλή.

 

- Addon Fixes.

Βασικές επιλογές εδώ είναι η 2-3-4. Ανάλογα με την έκδοση που έχετε εγκατεστημένη (Gotham, Helix), το TotalXBMC μπορεί να κάνει το περιεχόμενό του συμβατό με την έκδοση που έχετε, σε περίπτωση που αντιμετωπίσετε κάποιο πρόβλημα. Παρακάτω, υπάρχει η δυνατότητα εξαναγκασμένης ανανέωσης των add-ons που έχετε ενεργοποιημένα.

 

- Additional Tools.

Τα Upload Log και View My Log σας δίνουν τη δυνατότητα να εντοπίσετε σφάλματα σε περίπτωση κρασαρίσματος της εφαρμογής. Υπάρχει επίσης δυνατότητα για Back up, επαναφορά Back up και σε περίπτωση μη αναστρέψιμης κατάστασης, Wipe my Install για νέα καθαρή εγκατάσταση.

 

Τέλος, θα πρέπει να σημειωθεί ότι υπάρχουν και sources/repositories με αποκλειστικό και μη ακατάλληλο περιεχόμενο, οπότε θα συστήσω ιδιαίτερη προσοχή στα add-ons που θα εγκαταστήσετε/ενεργοποιήσετε.

 

Κλείνω με δύο Video Add-ons που αξίζει να έχετε ενεργοποιημένα, θα τα βρείτε αφού ενεργοποιήσετε το Repo Xunity Talk (2ο στην κατηγορία Install Repositories)

  • Cartoon HD. Μη σας ξεγελά η ονομασία, είναι από τα πληρέστερα add-ons για Ταινίες-Σειρές.
  • World TV Xunity Talk. Άλλη μια εναλλακτική για τους λάτρεις των live sports (Περιλαμβάνει και το addon Vdubt25)

Καλή σας διασκέδαση!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



#123   manosvitacar

manosvitacar

    iPH Community Leader

  • 12.833 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 07/03/2015 - 14:00

Για τα OTE sport έχουμε κανένα νέο repo που να παίζει ;

#124   kostakiss

kostakiss

    iPH Elite Poster

  • 1.910 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS

Δημοσίευση 14/03/2015 - 15:10

Καλησπερα!
Βρηκε κανεις καμια ακρη στο kodi να κατεβαινουν ταινιες και να παιζουν;
1. Δεν μου δειχει ανα πασα στιγμη το ποσοστο που εχει κατεβει
2. Πρεπει να το εχω ανοιχτο απ οτι καταλαβα μεχρι να κατεβασει

#125   daskalakispavlos

daskalakispavlos

    iPH Elite Poster

  • 3.421 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:daskalakisp

Δημοσίευση 14/03/2015 - 15:13

Για τα OTE sport έχουμε κανένα νέο repo που να παίζει ;

Ακόμα δεν έχω βρει κάτι...

Knowledge Is Power


#126   manosvitacar

manosvitacar

    iPH Community Leader

  • 12.833 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 14/03/2015 - 15:17

Ακόμα δεν έχω βρει κάτι...


Ok αναμένουμε αν βρεθεί κάτι

#127   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/03/2015 - 15:22

Εγώ μέχρι τώρα έχω καταφέρει το εξής:
Κατεβάζω πάντα από Genesis, πάω από ρυθμίσεις και απενεργοποιώ το αυτόματο κλείδωμα της συσκευής (το έχω και σαν Toggle από CC) και το download γίνεται αδιάλειπτα. Για κάθε 10% προόδου του download, το Kodi δείχνει ένα notification κάτω δεξιά της οθόνης που διαρκεί περίπου 10 sec.
Έτσι πάντα η ταινία κατεβαίνει χωρίς διακοπή, και μετά αναιρώ την ρύθμιση του κλειδώματος.

Edit: Settings>General>AutoLock>Never
Edit2: μπορώ ταυτόχρονα να βλέπω ταινία και να κατεβάζω μια άλλη.

Τελευταία επεξεργασία από: vrachamis, 14/03/2015 - 15:26

Big things have small beginnings

#128   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/03/2015 - 15:44

Για να μην σας πω :) πως έχει τύχει να την πέσω για ύπνο, να έχω αφήσει το Kodi να κατεβάζει και να έχω προγραμματίσει το Activator να κλείσει το Kodi μετά από μια ώρα, να επαναφέρει τις ρυθμίσεις του Auto Lock και να κλειδώσει την συσκευή.
Έτσι βρίσκω την ταινία έτοιμη στο folder που έχω ορίσει και την αναπαράγω όποτε θέλω, συνήθως με Infuse ή It's playing στην TV.
Big things have small beginnings

#129   manosvitacar

manosvitacar

    iPH Community Leader

  • 12.833 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 14/03/2015 - 15:48

Θα μας τρελάνεις πάλι σήμερα ....έλα άρχισε να ανεβάζεις το πως γίνεται

#130   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/03/2015 - 15:55

Θα μας τρελάνεις πάλι σήμερα ....έλα άρχισε να ανεβάζεις το πως γίνεται


Εννοείς το σενάριο του Activator ή πως κατεβάζουμε από Kodi ;
Big things have small beginnings

#131   kostakiss

kostakiss

    iPH Elite Poster

  • 1.910 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS

Δημοσίευση 14/03/2015 - 15:56

Για να γινει αυτο αρκει να μην κλεισει η εφαρμογη η να μην κλειδωσει το κινητο;
Πες οτι παει 100% και κατεβει η ταινια, μετα απο που την βρισκεις να την παιξεις;

#132   manosvitacar

manosvitacar

    iPH Community Leader

  • 12.833 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 14/03/2015 - 15:58

Εννοείς το σενάριο του Activator ή πως κατεβάζουμε από Kodi ;

kodi έχουμε σενάριο activator θελουμε .

#133   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/03/2015 - 15:59

Για να γινει αυτο αρκει να μην κλεισει η εφαρμογη η να μην κλειδωσει το κινητο;
Πες οτι παει 100% και κατεβει η ταινια, μετα απο που την βρισκεις να την παιξεις;


http://www.iphonehel...kodi/?p=1686700
Big things have small beginnings

#134   kostakiss

kostakiss

    iPH Elite Poster

  • 1.910 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS

Δημοσίευση 14/03/2015 - 16:04

Το χω κανει αυτο για να τις κατεβαζει. Μετα που παω για να παιξει αυτη που κατεβασα;(Για το iphone ρωταω)
Edit: ακυρο το βρηκα: my genesis-downloads

Τελευταία επεξεργασία από: kostakiss, 14/03/2015 - 16:08


#135   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/03/2015 - 16:11

kodi έχουμε σενάριο activator θελουμε .

Activator>In Application>More>Scheduled> Και φτιάξε την ώρα
Μετά,
Activator>In Application>Scheduled> Quit Current App*** + (Swiches on) enable AutoLock + Lock Device.

Βέβαια θα μπορούσες και απλά να θέσεις:
Activator>In Application>Scheduled>Lock Device.

*** προυποθέτει να έχεις εγκαταστήσει Quit All Apps for Activator, free από Cydia.

Τελευταία επεξεργασία από: vrachamis, 14/03/2015 - 16:17

Big things have small beginnings

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες