Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * - - 2 ψήφοι

Στην Apple το 88.7% των κερδών της αγοράς smartphones για το Q4 2014


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
3 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 27/02/2015 - 10:40

Σύμφωνα με την τελευταία έκθεση της Strategy Analytics για το τελευταίο τρίμηνο του 2014 (Q4 2014), το 88.7% των συνολικών κερδών της αγοράς των smartphones πήγε στην Apple και μόλις το 11.3% πέρασε στους κατασκευαστές Android.

 

Τα συνολικά κέρδη αυξήθηκαν κατά 31% και έφτασαν τα $21.2 δισ., ενώ στο αντίστοιχο περυσινό τρίμηνο (Q4 2013) το ποσό ήταν $16.2 δισ. Ενδιαφέρον παρουσιάζει, επίσης, το γεγονός ότι το κέρδος του Android έπεσε από το 29% στο 11.3%.

 

Όπως αναφέρει η Strategy Analytics:

 

“Το iOS συνεχίζει να εδραιώνεται τη θέση του στη βιομηχανία των smartphones. Η στρατηγική της Apple για λανσάρισμα premium προϊόντων με αξιοπιστία στην παράδοση της έχει αποφέρει τεράστια κέρδη.

 

Η μικρή κερδοφορία του Android OS για τους κατασκευαστές θα πρέπει να ανησυχήσει τη Google. Αν μεγάλοι παίκτες, σαν τη Samsung ή τη Huawei, δεν δουν σύντομα αξιοπρεπή κέρδη από το Android, τότε ίσως κοιτάξουν προς εναλλακτικές πλατφόρμες, όπως Tizen, Microsoft και Firefox”

 

smartphone_profit.jpg

 

smartphone_profit_usd.jpg

 

via techgear


Behind the Scenes...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   eNeRGy

eNeRGy

    iPH Member

  • 336 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/02/2015 - 09:46

Αν και επεσε σε μεριδιο παγκοσμιας αγορας (απο 15.1% σε 14.8%) ανεβηκε σε κερδη απο 70.5% σε 88.7%

Μας λενε στη μουρη οτι πουλανε φυκια για μεταξωτες κορδελες και καμαρωνουν δηλαδη!

 

Και για να μην παρεξηγηθω, να εξηγησω πριν μου αλλοιωσετε τα λεγομενα μου.

Δεν λεω οτι δεν αξιζουν τα προιοντα της, μια χαρα ειναι απλα τα νουμερα δειχνουν οτι το κοστος κατασκευης ειναι φυκια και η πωληση (ωστε να βγουν τετοια κερδη) ειναι μεταξωτες κορδελες.



#3   valsamis

valsamis

    iPH Elite Poster

  • 2.579 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 28/02/2015 - 10:37

Αν και επεσε σε μεριδιο παγκοσμιας αγορας (απο 15.1% σε 14.8%) ανεβηκε σε κερδη απο 70.5% σε 88.7%

Μας λενε στη μουρη οτι πουλανε φυκια για μεταξωτες κορδελες και καμαρωνουν δηλαδη!

 

Και για να μην παρεξηγηθω, να εξηγησω πριν μου αλλοιωσετε τα λεγομενα μου.

Δεν λεω οτι δεν αξιζουν τα προιοντα της, μια χαρα ειναι απλα τα νουμερα δειχνουν οτι το κοστος κατασκευης ειναι φυκια και η πωληση (ωστε να βγουν τετοια κερδη) ειναι μεταξωτες κορδελες.

ασε μας ρε energy σε καθε θεμα της apple για κερδη θα μπεις πρωτος να γραψεις οτι μας κοροιδευουν!

αμα δεν σαρεσει μην αγοραζεις... ασε εμας τους ασχετους να αγοραζουμε φυκια και κορδελες...

το πλαστικο sammy που εχει ιδια τιμη τι ειναι μαργαριταρι?


IOS Developer & Instructor    www.valsamis.me


#4   eNeRGy

eNeRGy

    iPH Member

  • 336 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/03/2015 - 19:48

ασε μας ρε energy σε καθε θεμα της apple για κερδη θα μπεις πρωτος να γραψεις οτι μας κοροιδευουν!

αμα δεν σαρεσει μην αγοραζεις... ασε εμας τους ασχετους να αγοραζουμε φυκια και κορδελες...

το πλαστικο sammy που εχει ιδια τιμη τι ειναι μαργαριταρι?

 

Εγω εθεσα την αποψη μου με νουμερα και καπως την στηριξα (σεβαστο οτι εχεις διαφορετικη).

Εσυ ξεκινας με ενα "ασε μας" και καταληγεις με samsung (που φυσικα ειναι υπερκοστολογημενα οπως λες) λεγοντας διαφορα ασχετα για το θεμα ή την αντιθεση στην αποψη μου.

Δυστυχως το Δημοτικο το τελειωσα το 1989 και δεν μπορω να γυρισω τοσο πισω κανοντας αντιστοιχους διαλογους.

Ευχαριστω!

 

ΥΓ. Samsung δεν εχω παρει ουτε flip/slide phone το 2000 που ηταν της μοδας... Εσυ?


Τελευταία επεξεργασία από: eNeRGy, 01/03/2015 - 19:50





Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες