Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

H Apple εντείνει την παρουσία της στο Ισραήλ για την ανάπτυξη custom chips


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
1 μήνυμα σε αυτό το θέμα

#1   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 27/02/2015 - 17:48

tim-cook.jpg

 

Ο Tim Cook  επισκέφθηκε το Ισραήλ την περασμένη εβδομάδα και τώρα έντονες φήμες σχετίζουν τη συνεχώς αυξανόμενη παρουσία της Apple στην ασιατική χώρα με το ενδιαφέρον της για το σχεδιασμό custom chips.

 

Πράγματι, πρόσφατα η εταιρεία άνοιξε νέα γραφεία R&D βόρεια του Τελ Αβίβ, κοντά στις εγκαταστάσεις της Anobit, εταιρείας που εξειδικεύεται στη βελτίωση της απόδοσης της μνήμης NAND flash, η οποία το 2011 εξαγοράστηκε από την Apple έναντι $500 εκατομμυρίων. 

 

Τα νέα γραφεία θα απασχολήσουν 600-1200 εργαζομένους, οι περισσότεροι εκ των οποίων είναι εξειδικευμένoι στην ανάπτυξη chips και πρώην εργαζόμενοι σε εταιρεία σχετικού αντικειμένου που έκλεισε από την Texas Instruments.

 

Ο λόγος που η Apple αναζητά τρόπους να αυξήσει την παραγωγή δικών της chips είναι για να πάψει να βασίζεται σε third-party κατασκευαστές (βλ. Samsung) και να μειώσει το κόστος παραγωγής των συσκευών της.

[via Macuser]


Behind the Scenes...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9.685 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/02/2015 - 19:19

Τι ωραια μου φανταζει η Κρητη με το φτωχο μου το μυαλο για κατι σαν τεχνολογικο παρκο η οτιδηποτε της apple....αλλα θα μου πειτε εχουμε την Ισπανια για αυτα αν ποτε προκειται να κανει κατι τετοιο η μηλοεταιρεια.Αυτοι ξερουν τον τροπο.






Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες