Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 9 ψήφοι

Activator: Εξαντλήστε την εφευρετικότητα σας!


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
1186 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#721   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/07/2016 - 18:54

Όχι δεν χρειάζεται.
Από την λίστα των events θα πατήσεις built πάνω δεξιά και θα φτιάξεις τα events της μπαταρίας σου.

Μετά θα εμφανιστούν στην λίστα των events και θα τα αντιστοιχίσεις σε όποια actions θέλεις.

Τελευταία επεξεργασία από: vrachamis, 29/07/2016 - 18:54

Big things have small beginnings

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#722   karless

karless

    iPH Hero

  • 5.021 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 29/07/2016 - 19:00

Σε ευχαριστω,τωρα ειδα και το quote σου με τα best of activator.Υπαρχει πουθενα αλλου να βρω το incorrect password for activator για να φτιαξω το event σε περίπτωση κλοπής;δεν δουλεύει το repo που εχει δωσει ο συμφορουμίτης.


Sent from my iPhone 6s using Tapatalk

#723   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/07/2016 - 19:04

Το Password Events χρειάζεσαι από BigBoss
Big things have small beginnings

#724   karless

karless

    iPH Hero

  • 5.021 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 29/07/2016 - 19:22

Το Password Events χρειάζεσαι από BigBoss

οκ εβαλα,στα Failed password entry και failed Touch id τι να ρυθμισω να κανει;επισης μπορω με την δευτερη ή τρίτη φορα να ενεργοποιουντε αυτα που θ θεσω;μπορει καμια φορα να βαλω καταλαθος απο μονος μου γιαυτο ρωταω αν γινετε με την δευτερη,τριτη..


Sent from my iPhone 6s using Tapatalk

#725   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/07/2016 - 20:14

Τι ακριβώς θέλεις να κάνεις;
Όλα θα τα φτιάξουμε.
Big things have small beginnings

#726   karless

karless

    iPH Hero

  • 5.021 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 29/07/2016 - 20:46

Τι ακριβώς θέλεις να κάνεις;
Όλα θα τα φτιάξουμε.

οταν βαζεις λαθος δαχτυλικο ή λαθος κωδικο την τρίτη φορα να ανοιγουν δεδομενα και locations,σε περικτωση κλοπης να μπορω να το εντοπισω


Sent from my iPhone 6s using Tapatalk

#727   Andyno

Andyno

    iPH Member

  • 328 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 29/07/2016 - 23:39

Καλημέρα και καλή εβδομάδα.

Όποιος θέλει προσωρινά να υιοθετήσει το παραπάνω, μπορεί να ακολουθήσει τα παρακάτω απλά βήματα:

1. Κατεβάζουμε και εγκαθιστούμε (μέσω iFile ή Filza) το παρακάτω .deb & μετά respring.

com.vrachamis.manosvitacar_1.0-1_iphoneos-arm

2. Βεβαιωνόμαστε ότι βλέπουμε το πακέτο μας στα προσφάτως εγκατεστημένα στο Cydia (όπως εδώ)

3. Πάμε στην διαδρομή /usr/bin/, εντοπίζουμε το αρχείο "byebye", και το κάνουμε rename σε "byebye.sh"
Ανοίγουμε το αρχείο με text editor και εντοπίζουμε την παρακάτω γραμμή

/g' -e 's/^"IO80211SSID"=//')" == ""WIFI"" ]]
Αντικαθιστούμε το λεκτικό WIFI και μόνο αυτό με το SSID που επιθυμούμε. (προσοχή να είναι μια λέξη + case sensitive).
Σώζουμε το αρχείο και το ξανακάνουμε rename σε "byebye".

Αυτό ήταν, τελειώσαμε!

Τώρα έμεινε να κάνουμε τις αναθέσεις μας:

1. Φτιάχνουμε στο Activator 2 commands. To ένα με τίτλο & περιεχόμενο: welcome & τo 2ο με τίτλο & περιεχόμενο:byebye
Τόσο απλά.
4. Από Activator>Anywhere>, Αναθέτουμε στο "Device unlocked" το "welcome" & στο Device locked το "byebye"

Enjoy :)
_____________________________________________________________________________________________________________

Σημαντικές σημειώσεις:

1. Πριν από οτιδήποτε βεβαιωθείτε πως έχετε εγκατεστημένα τα παρακάτω αρχεία συστήματος από Cydia. (Τα περισσότερα από αυτά θα τα έχετε ήδη εγκατεστημένα)
  • Network Commands
  • grep
  • system-cmds
  • IOKit tools
  • Shell-cmds
  • sed
2. όταν βρίσκεστε εκτός σπιτιού και κλειδώνει το τηλ και ταυτόχρονα κάνετε update ή κατεβάζετε από AppStore θα σας "τρώει" τα data έστω και με ρυθμό χελώνας εφόσον το τηλ θα έχει μεταπέσει σε 2G.
Αυτό λύνεται από Ρυθμίσεις> mobile data> , scroll down και κλείστε τον διακόπτη του AppStore ή όποιας άλλης εφαρμογής δεν θέλετε να χρησιμοποιεί τα data κάτω από οποιεσδήποτε συνθήκες.
Στο σπίτι δεν θα έχετε θέμα γιατί και να κλειδώσει η συσκευή θα εξακολουθείτε να έχετε σύνδεση WiFi.

Vrachamis βοήθεια!!!
Έχω ολοκληρώσει τα βήματα με το deb αρχείο και έχω βάλει το SSID με text editor. Επίσης έχω φτιάξει τα commands welcome και byebye.
Δουλεύει σωστά το wifi όταν ξεκλειδώσει το τηλ αλλά δεν μου απενεργοποιεί το 3G. Υποθέτω ότι κάτι δεν πάει καλά με το 3G flipswitch legacy διακόπτη. Στο flipcontrolcenter το έχω ορίσει όταν είναι on να είναι σε 3G και off σε 2G (μια στο τόσο που θα χρειαστώ 4G θα πάω από ρυθμίσεις με παραδοσιακό τροπο)!
Υπάρχει άλλος τρόπος; Με άλλο CC tweak εκτός flipcontrolcenter;

Μόλις στρώσουμε αυτό θα περάσω στα call events!

Ευχαριστώ

#728   mkougis

mkougis

    iPH Addict

  • 703 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 30/07/2016 - 01:01

Μπραβο ρε φιλαρακι εισαι ωραιος σ ευχαριστω πολυ!

Αν θέλουμε το βράδυ να μη έρχονται ειδοποιήσεις εκτός απο μια εφαρμογή μόνο; Γίνεται;


Sent from my iPhone using Tapatalk

#729   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/07/2016 - 01:28

οταν βαζεις λαθος δαχτυλικο ή λαθος κωδικο την τρίτη φορα να ανοιγουν δεδομενα και locations,σε περικτωση κλοπης να μπορω να το εντοπισω


Γίνεται και αυτό. Πρέπει να φτιάξουμε 3 Profiles στο Αctivator για να λειτουργεί ρολόι.
Θα το φτιάξουμε από Δευτέρα μιας και το Σ/Κ θα είμαι μακριά από PC.
Από την στιγμή που το θέλεις για ασφάλεια πρέπει να μην επιτρέπεις στην συσκευή να κάνει Shutdown από την Lockscreen.
Αν δεν έχεις ήδη tweak γι αυτό, κάνε το από Activator. Δες το 1ο post.

Vrachamis βοήθεια!!!
Έχω ολοκληρώσει τα βήματα με το deb αρχείο και έχω βάλει το SSID με text editor. Επίσης έχω φτιάξει τα commands welcome και byebye.
Δουλεύει σωστά το wifi όταν ξεκλειδώσει το τηλ αλλά δεν μου απενεργοποιεί το 3G. Υποθέτω ότι κάτι δεν πάει καλά με το 3G flipswitch legacy διακόπτη. Στο flipcontrolcenter το έχω ορίσει όταν είναι on να είναι σε 3G και off σε 2G (μια στο τόσο που θα χρειαστώ 4G θα πάω από ρυθμίσεις με παραδοσιακό τροπο)!
Υπάρχει άλλος τρόπος; Με άλλο CC tweak εκτός flipcontrolcenter;

Μόλις στρώσουμε αυτό θα περάσω στα call events!

Ευχαριστώ


Πράγματι το Legacy έχει θέμα.
Θα επαληθεύσω το script από Δευτέρα (θέλω PC αλλά είμαι εκτός για Σ/Κ) και θα κοιτάξω να το αντικαταστήσω με identifier άλλου tweak ή να διορθώσω τον Listener από γραμμή εντολών

Όποιο tweak και να χρησιμοποιείς για το CC δεν επηρεάζει. Είναι ζήτημα Flipswitch.

Φρόντισε μόνο να έχεις MTerminal μήπως χρειαστεί να επιβεβαιώσω κάποιους listeners της 9.2+, γιατί έχω μείνει ακόμα στην 8.3 & 9.0.2 αντίστοιχα.

Αν θέλουμε το βράδυ να μη έρχονται ειδοποιήσεις εκτός απο μια εφαρμογή μόνο; Γίνεται


Γίνεται ακριβώς όπως το θες αλλά όχι με Activator
Χρειάζεσαι το Banner Sounds από το repo του tateu.
Big things have small beginnings

#730   mkougis

mkougis

    iPH Addict

  • 703 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 30/07/2016 - 01:51

Διαβάζω όλα αυτά που μπορεί να κάνει το activator και μου έχει πέσει το σαγόνι!
Αυτό το wifier που μπορώ να το βρω;


Sent from my iPhone using Tapatalk

#731   karless

karless

    iPH Hero

  • 5.021 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 30/07/2016 - 02:07

Γίνεται και αυτό. Πρέπει να φτιάξουμε 3 Profiles στο Αctivator για να λειτουργεί ρολόι.
Θα το φτιάξουμε από Δευτέρα μιας και το Σ/Κ θα είμαι μακριά από PC.
Από την στιγμή που το θέλεις για ασφάλεια πρέπει να μην επιτρέπεις στην συσκευή να κάνει Shutdown από την Lockscreen.
Αν δεν έχεις ήδη tweak γι αυτό, κάνε το από Activator. Δες το 1ο post.

εχω bioprotect και για να κανεις shutdown θελεις touchID.


Sent from my iPhone 6s using Tapatalk

#732   Andyno

Andyno

    iPH Member

  • 328 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 30/07/2016 - 09:45

[quote name="vrachamis" post="1821661" timestamp="1469834926"]

Πράγματι το Legacy έχει θέμα.
Θα επαληθεύσω το script από Δευτέρα (θέλω PC αλλά είμαι εκτός για Σ/Κ) και θα κοιτάξω να το αντικαταστήσω με identifier άλλου tweak ή να διορθώσω τον Listener από γραμμή εντολών
Όποιο tweak και να χρησιμοποιείς για το CC δεν επηρεάζει. Είναι ζήτημα Flipswitch.
Φρόντισε μόνο να έχεις MTerminal μήπως χρειαστεί να επιβεβαιώσω κάποιους listeners της 9.2+, γιατί έχω μείνει ακόμα στην 8.3 & 9.0.2 αντίστοιχα.

Ωραίος! MTerminal έχω όποτε ότι χρειαστείς μου λες. Είμαι σε 9.3.3

#733   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/07/2016 - 11:35

Διαβάζω όλα αυτά που μπορεί να κάνει το activator και μου έχει πέσει το σαγόνι!
Αυτό το wifier που μπορώ να το βρω;

Τι ακριβώς θέλεις να κάνεις;
Τι συσκευή, τι iOS;
Αν έχεις δει κάτι συγκεκριμένο, βάλε ένα link ή κάνε μια περιγραφή

εχω bioprotect και για να κανεις shutdown θελεις touchID.


Από την στιγμή που έχεις απαγορεύσει την προσβασιμότητα στους CC toggles και στην επιλογή απενεργοποίησης της συσκευής από την LS, έχω να σου προτείνω πολύ πιο απλό και καλύτερο σενάριο.
Άλλωστε αν κλαπεί η συσκευή σου, κανένας δεν θα δοκιμάζει fingerprints διότι είναι ανούσιο.

Ακόμα και αν μπει στην διαδικασία να πειραματίζεται με passcodes, δεν θα το κάνει απαραίτητα αμέσως.
Έτσι χάνεις την αμεσότητα.

Θα περιγράψουμε έναν τρόπο που θα μπορείς απομακρυσμένα να κάνεις ότι θέλεις στην συσκευή σου ακόμα και όταν αυτή δεν έχει δίκτυο.
Αυτό δεν θα περιορίζεται σε ένα απλό άνοιγμα ενός διακόπτη, αλλά μπορούμε να ορίσουμε ποικιλία αλλαγών στην συσκευή αναλόγως με το τι θες.
Με λίγα λόγια την συσκευή θα την έχει άλλος αλλά θα την χειρίζεσαι εσύ.
Όλα αυτά με την προϋπόθεση βέβαια πως η συσκευή θα έχει ενέργεια.
Big things have small beginnings

#734   mkougis

mkougis

    iPH Addict

  • 703 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 30/07/2016 - 12:00

Έχω iPhone 6, 9.3.3.
Είδα πολυ πίσω οτι είχες φτιάξει κάτι για να ανοιγοκλείνει το wifi ανάλογα αν έχει γνωστό wifi ή όχι. Αυτό θα εξοικονομούσε μπαταρία, σωστά; Όταν λοιπόν είχε γνωστό wifi να άνοιγε το wifi και να συνδέεται και να κλείνει τα δεδομένα και όταν δεν έχει γνωστό wifi να κλείνει το wifi και να ανοίγει τα δεδομένα. Με την προϋπόθεση οτι το βρίσκεις λογικό αυτό που λέω. Αν νομίζεις οτι δεν είναι χρήσιμο το ξεχνάμε. Ή οτι άλλο νομίζεις οτι θα εξοικονομούσε μπαταρία.
Επίσης σε ένα μήνα θα πάω εξωτερικό. Τι θα με συμβούλευες να κάνω για να μην ξεμένω απο μπαταρία αφού θα είμαι όλη μέρα έξω με gps ανοικτό. Data δεν θα χρειαστώ εκεί. Wifi μόνο του ξενοδοχείου και cafe.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: mkougis, 30/07/2016 - 12:04


#735   mkougis

mkougis

    iPH Addict

  • 703 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 30/07/2016 - 12:02

Νομίζω θα έπρεπε να κανείς μια λίστα με προτεινόμενες ρυθμίσεις που θα μπορούσαν να είναι χρήσιμες.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 3

0 μέλη, 3 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες