Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 9 ψήφοι

Activator: Εξαντλήστε την εφευρετικότητα σας!


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
1186 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#751   Andyno

Andyno

    iPH Member

  • 328 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 01/08/2016 - 12:22

Για την ώρα όλα μου δουλεύουν άψογα αν και θέλω να το δοκιμάσω και σε άλλη περιοχή το απόγευμα. Έχω την εντύπωση ότι όταν δούλευε σωστά το 3G flipswitch η αλλαγή σε2G γινόταν πιο γρήγορα. Όπως και να έχει υπέρ ευχαριστώ!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#752   mkougis

mkougis

    iPH Addict

  • 703 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 01/08/2016 - 12:29

Είναι μια τροποποίηση σε ένα σενάριο που αφορά την αυτόματη απενεργοποίηση του WiFi όταν δεν υπάρχουν διαθέσιμα προς σύνδεση δίκτυα.
Επίσης η συσκευή μεταπέφτει πάντα σε 2G όταν είναι κλειδωμένη και δεν είσαι σπίτι σου. Ρίξτου μια ματιά, κάνει και άλλα.

Η τροποποίηση είναι για να λειτουργεί σε 9.2+ και μέχρι να αναβαθμιστεί το 3G Flipswitch.
Θα το ανεβάσω στο Repo σήμερα.

Μόλις το ανεβάσεις μπορεί να το χρησιμοποιήσει οποιοσδήποτε ή έχει παραμέτρους μεσα για κάποιον συγκεκριμένο;
Μπορώ δηλαδη να το βάλω εγώ; Θα μας δώσεις και οδηγίες πως να το εγκαταστήσουμε;


Sent from my iPhone using Tapatalk

#753   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/08/2016 - 12:39

Μόλις το ανεβάσεις μπορεί να το χρησιμοποιήσει οποιοσδήποτε ή έχει παραμέτρους μεσα για κάποιον συγκεκριμένο;
Μπορώ δηλαδη να το βάλω εγώ; Θα μας δώσεις και οδηγίες πως να το εγκαταστήσουμε;

Οποιοσδήποτε και με οδηγίες. :)

 

_______________________________________________________________________________________________________________

 

Το WifiKiller είναι ήδη διαθέσιμο στο 

vrachamis.yourepo.com/

 

   Description:  Use only 3G/4G while a specific App is running in Foreground

  Just assign one or more Activator App Launched events to the following shell command: wifikiller
  No other options to configure

Τελευταία επεξεργασία από: vrachamis, 01/08/2016 - 12:51

Big things have small beginnings

#754   Andyno

Andyno

    iPH Member

  • 328 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 01/08/2016 - 13:34

Οποιοσδήποτε και με οδηγίες. :)

_______________________________________________________________________________________________________________

Το WifiKiller είναι ήδη διαθέσιμο στο

vrachamis.yourepo.com/

Το wifikiller δεν μου δουλεύει σωστά με το Cosmote app που δοκίμασα. Κλείνει το wifi αλλά είναι σαν να ανοίγει γρήγορα η εφαρμογή και μου πετά είτε την οθόνη για επιλογή με sms είτε μήνυμα ότι χάθηκε το δίκτυο.
Την ανάθεση την έκανα με launched app από ACTIVATOR (). Καμία ιδέα; Μπορώ να βάλω με κάποιο τροπο χρονοκαθυστέρηση στο να ανοίξει η εφαρμογή; Πχ με διπλό πάτημα στο Cosmote app να τρέχει το wifikiller και μετά από 2-3 δευτερόλεπτα να ανοίγει η εφαρμογή;
Το τερμάτισα;;;;;

#755   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/08/2016 - 13:54

Το wifikiller δεν μου δουλεύει σωστά με το Cosmote app που δοκίμασα. Κλείνει το wifi αλλά είναι σαν να ανοίγει γρήγορα η εφαρμογή και μου πετά είτε την οθόνη για επιλογή με sms είτε μήνυμα ότι χάθηκε το δίκτυο.
Την ανάθεση την έκανα με launched app από ACTIVATOR (). Καμία ιδέα; Μπορώ να βάλω με κάποιο τροπο χρονοκαθυστέρηση στο να ανοίξει η εφαρμογή; Πχ με διπλό πάτημα στο Cosmote app να τρέχει το wifikiller και μετά από 2-3 δευτερόλεπτα να ανοίγει η εφαρμογή;
Το τερμάτισα;;;;;

Κάνε Refresh τα Sources να σου βγάλει Update στο Cydia.  :)


Big things have small beginnings

#756   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/08/2016 - 14:11

Το WiFier είναι και αυτό έτοιμο.

 

Το παραπάνω κάνει τα εξής: 

 

 

 

"WiFi status :

 

a =  WiFi απενεργοποιημένο

 

b = WiFi ενεργοποιημένο αλλά όχι συνδεδεμένο

 

c =  WiFi ενεργοποιημένο και  συνδεδεμένο με οποιοδήποτε δίκτυο εκτός του σπιτιού.

 

d = WiFi ενεργοποιημένο και  συνδεδεμένο με το SSID του σπιτιού.

 

 

3G/4G switch status:

 

g = απενεργοποιημένα

 

h = ενεργοποιημένα

 

 

Όταν θα ξεκλειδώνει  το τηλ, το WiFi θα παίρνει status b και αν μετά από 20 sec……

 

1.       …εξακολουθεί να έχει status b τότε θα αποκτά status a και ακολούθως ... 3G = h 

 

2.       …αποκτήσει  status c ή d τότε ακολούθως...  3G = g 

 

 

 

Όταν θα κλειδώνει το τηλ τότε: 

 

1.       Αν ακριβώς πριν το κλείδωμα το WiFi = a ή b ή c, τότε μετά το κλείδωμα.... WiFi = a & 3G = g 

 

2.       Αν ακριβώς πριν το κλείδωμα το WiFi = d, τότε μετά το κλείδωμα... θα παραμείνει WiFi = d & ακολούθως...  3G = g 

 

 

Όταν θα ξεκλειδώνει  το τηλ , και  περιηγείται ο χρήστης , θα μπορεί χειροκίνητα να κάνεις ότι αλλαγές θέλει  στους διακόπτες και όταν το τηλ κλειδώσει, αυτομάτως θα προσαρμοστεί με τα παραπάνω σενάρια.

 

 

Πλεονεκτήματα:

 

  • Respring- reboot δεν θα επηρεάζουν τα σενάρια
  • Όταν το WiFi είναι κατά το ξεκλείδωμα ήδη συνδεδεμένο, δεν θα επηρεάζεται από το σενάριο

     

  • Τυχαίες αποσυνδέσεις WiFi δεν θα επηρεάζουν τα σενάρια

     

  • Τεράστια διαφορά στην μπαταρία

     

  • Όταν το τηλ θα είναι σε μη χρήση (sleep mode) δεν χρειάζεται  να τρέχει κώδικας και να ελέγχει WiFi κτλ  (άλλωστε θα είχε αρνητική επίδραση στην μπαταρία)"

 

 

 

Οι οδηγίες είναι οι εξής:

 

 

Μετά την εγκατάσταση πάμε στην διαδρομή /usr/bin/,  εντοπίζουμε το αρχείο "byebye", και το κάνουμε rename σε "byebye.sh"

    Ανοίγουμε το αρχείο με text editor και εντοπίζουμε την παρακάτω γραμμή

/g' -e 's/^\"IO80211SSID\"\=//')" == "\"WIFI\"" ]]

  Αντικαθιστούμε το λεκτικό WIFI και μόνο αυτό με το SSID που επιθυμούμε. (προσοχή να είναι μια λέξη + case sensitive).

  Σώζουμε το αρχείο και το ξανακάνουμε rename σε "byebye".

 

Αυτό ήταν, τελειώσαμε!

 

Τώρα έμεινε να κάνουμε τις αναθέσεις μας:

 

1. Φτιάχνουμε στο Activator 2 commands. To ένα με τίτλο & περιεχόμενο: welcome  & τo 2ο με τίτλο & περιεχόμενο:byebye

   Τόσο απλά.

4. Από Activator>Anywhere>,  Αναθέτουμε στο "Device unlocked" το "welcome" & στο Device locked το "byebye"

 

  Enjoy   :)

 

 


Τελευταία επεξεργασία από: vrachamis, 01/08/2016 - 14:12

Big things have small beginnings

#757   Andyno

Andyno

    iPH Member

  • 328 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 01/08/2016 - 14:15

Κάνε Refresh τα Sources να σου βγάλει Update στο Cydia. :)


Είναι λίγο καλύτερα αλλά ακόμα το κολλάει!
86483d8189e6960f8053d676b64fa802.png

#758   mkougis

mkougis

    iPH Addict

  • 703 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 01/08/2016 - 14:16

Το WiFier είναι και αυτό έτοιμο.

Το παραπάνω κάνει τα εξής:



Οι οδηγίες είναι οι εξής:


Πως το κατεβάζουμε;
Χρειάζεται να έχουμε κάποια συνοδευτικά προγράμματα όπως έχω διαβάσει σε άλλα;


Sent from my iPhone using Tapatalk

#759   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/08/2016 - 14:23

Είναι λίγο καλύτερα αλλά ακόμα το κολλάει!

Τα Data πριν την εκκίνηση της εφαρμογής ήταν κλειστά; 

 

Πως το κατεβάζουμε;
Χρειάζεται να έχουμε κάποια συνοδευτικά προγράμματα όπως έχω διαβάσει σε άλλα;
 

Θα το βρεις στα παρακάτω repo

vrachamis.yourepo.com/

Δεν χρειάζεται να κατεβάσεις τίποτα. Ότι χρειάζεται θα κατέβει μόνο του.


Big things have small beginnings

#760   Andyno

Andyno

    iPH Member

  • 328 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 01/08/2016 - 14:40

[quote name="vrachamis" post="1822282" timestamp="1470054230"]Τα Data πριν την εκκίνηση της εφαρμογής ήταν κλειστά;


Data & 3G & WiFi ανοιχτά
Το χάνει για πολύ λίγο γιατί σε μια προσπάθεια ακούμπησα κατα λάθος το home και για ελάχιστο χρόνο ανέβηκε λίγο το switcher και με το που τα άφησα ενστικτωδώς έπιασε!
Η φάση με το repo σου είναι super!

#761   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/08/2016 - 14:49

[quote name="vrachamis" post="1822282" timestamp="1470054230"]Τα Data πριν την εκκίνηση της εφαρμογής ήταν κλειστά;


Data & 3G & WiFi ανοιχτά
Το χάνει για πολύ λίγο γιατί σε μια προσπάθεια ακούμπησα κατα λάθος το home και για ελάχιστο χρόνο ανέβηκε λίγο το switcher και με το που τα άφησα ενστικτωδώς έπιασε!
Η φάση με το repo σου είναι super!

Σε 8.3 & 9.0.2 που είμαι εγώ και στις εφαρμογές Cosmote & Whats up αντίστοιχα, μου δουλεύει άψογα αλλά είμαι με 3G Flipswitch Legacy.

Όταν δοκίμασα το Rubik για να βρω τους listeners για το Avtivator και το τέσταρα, παρατήρησα και γω μια καθυστέρηση στις εναλλαγές, όχι τεράστια αλλά αρκετά αντιληπτή σε σχέση με το Legacy που είναι πύραυλος.

Νομίζω λοιπόν πως το θέμα προκύπτει από εκεί και δεν μπορώ να πειράξω την βιβλιοθήκη του Rubik.

Ελπίζω το Legacy να λειτουργήσει σύντομα σε 9.2+ , να βρούμε την υγεία μας.  :lol:


Big things have small beginnings

#762   Andyno

Andyno

    iPH Member

  • 328 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 01/08/2016 - 15:01

Σωστός! Υπομονή λοιπόν και ευχαριστούμε!

#763   karless

karless

    iPH Hero

  • 5.021 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 01/08/2016 - 15:02

Είναι μια τροποποίηση σε ένα σενάριο που αφορά την αυτόματη απενεργοποίηση του WiFi όταν δεν υπάρχουν διαθέσιμα προς σύνδεση δίκτυα.
Επίσης η συσκευή μεταπέφτει πάντα σε 2G όταν είναι κλειδωμένη και δεν είσαι σπίτι σου. Ρίξτου μια ματιά, κάνει και άλλα.

Η τροποποίηση είναι για να λειτουργεί σε 9.2+ και μέχρι να αναβαθμιστεί το 3G Flipswitch.
Θα το ανεβάσω στο Repo σήμερα.

γινετε να κανει αυτοματη απενεργοποιηση και παλι αυτοματη ενεργοποιηση οταν υπαρχει καποιο χωρις να μεταπεφτει σε 2g?αυτο το σεναριο που αναφερεις δεν το κανει μονο του το Rubik?ειδα και το αλλο π σου ειχα ζητησει και μ εφτιαξες με το panicmode,και δειχνει απιστευτο θα το δοκιμασω οταν γυρισω σπιτι


Sent from my iPad using Tapatalk

#764   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/08/2016 - 15:33

γινετε να κανει αυτοματη απενεργοποιηση και παλι αυτοματη ενεργοποιηση οταν υπαρχει καποιο χωρις να μεταπεφτει σε 2g?αυτο το σεναριο που αναφερεις δεν το κανει μονο του το Rubik?ειδα και το αλλο π σου ειχα ζητησει και μ εφτιαξες με το panicmode,και δειχνει απιστευτο θα το δοκιμασω οταν γυρισω σπιτι


Sent from my iPad using Tapatalk

Αν επιθυμείς κάτι διαφορετκό από το WiFier, περιέγραψε το να το φτιάξουμε. 

 

Η αυτόματη εναλλαγή στο οτιδήποτε δεν πρέπει να ξεφεύγει από την φιλοσοφία του Activator που είναι να μην επηρεάζεται αρνητικά η μπαταρία.

Αν τρέχει στο υπόβαθρο 24/7 κάποιο script, προκειμένου να αναλύσει επιλογές συνδεσιμότητας, την χάσαμε την μπάλα :P

Είναι λοιπόν πιο συνετό να σκεφτούμε ως εξής: 

 

Όταν η συσκευή ξεκλειδώσει, δηλαδή όταν ο χρήστης αποφασίσει να αλληλεπιδράσει με την συσκευή του και να "ζητήσει" πόρους, τότε να τρέξουν τα σενάρια και να προσαρμόσουν την κατάσταση δικτύου στα θέλω του.

Αντιστρόφως όταν η συσκευή κλειδώσει, δηλαδή όταν ο χρήστης αποφασίσει να μην ασχοληθεί με την συσκευή, τότε μπορούν να τρέξουν άλλα σενάρια της αρεσκείας του.

 

Δεν υπάρχει λόγος όταν η συσκευή κοιμάται, να αυτοματοποιούνται συνδέσεις/αποσυνδέσεις σε δίκτυα από την στιγμή που δεν υπάρχει απαίτηση σε πόρους δικτύου και η συσκευή δεν χρησιμοποιείται.

Το Activator έρχεται να αναγνωρίσει πως η συσκευή πρόκειται να κοιμηθεί ή να ξυπνήσει (δηλαδή να χρησιμοποιηθεί ή όχι) και αυτομάτως να προσαρμόσει το Network Configuration της συσκευής στις ανάγκες του χρήστη.


Τελευταία επεξεργασία από: vrachamis, 01/08/2016 - 15:37

Big things have small beginnings

#765   karless

karless

    iPH Hero

  • 5.021 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 01/08/2016 - 15:37

Καταλαβα τι λες,ειναι πιο ενεργοβορο αυτο λεω.Το οτι στο σπιτι μου και να το κλειδωσω δεν μπει σε 2g,μπορουμε να βαλουμε και αλλα wifi μαζι;επισης θα πηγαινε αυτοματα σε 2g και μετα απο cc το γυρναω σε οτι θελω;


Sent from my iPad using Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    Bing (1)