Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 9 ψήφοι

Activator: Εξαντλήστε την εφευρετικότητα σας!


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
1186 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#211   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/07/2015 - 09:13

UPDATE: Ξέχασα να αναφέρω ότι κάπου διάβασα για ένα tweak που λέγεται notiaction το οποίο υποτίθεται πως μπορεί να διαβάσει τα notifications και να κάνει trigger activator actions.

Καλημέρα φίλε μου,

 

Το NotiAction θα χρειαστεί στην περίπτωση σου και πιθανόν να το διάβασες εδώ

 

Χρειάζομαι ωστόσο τις εξής πληροφορίες:

 

  • Ποια είναι η AppStore εφαρμογή που σου στέλνει τις ειδοποιήσεις
  • Ποιο το λεκτικό περιεχόμενο της ειδοποίησης
  • Αν χρησιμοποιείς την εφαρμογή της Philips για να αναβοσβήνεις τα φώτα σου από την συσκευή σου
  • Αν η webcam που έχεις εκτός από τα Notifications υποστηρίζει και την αποστολή email σε περίπτωση ανίχνευσης κίνησης.
  • Αν έχεις στατική εξωτερική IP στον χώρο που υπάρχει η κάμερα
  • Ποια version του Activator έχεις, Τι iOS & ποιο iDevice

Big things have small beginnings

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#212   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/07/2015 - 09:23

Καταρχην συγχαρητηρια επειδη κουφαθηκα στα 25 μου ! :D 

Θα ηθελα να σε ρωτησω ποιες εντολες πρεπει να αλλαζω καθε φορα πχ αν θελω οπως ανεφερες και εσυ να κλεισω το κινητο μου ! 


Ευχαριστω εκ των προτερων !

Καλημέρα και σ΄ευχαριστώ!

 

Εδώ τα πράγματα είναι απλά....

 

Ανοίγουμε τον Activator > Anywhere> και πατάμε το “More” πάνω δεξιά. Επιλέγουμε το Received Message, αφήνουμε το πεδίο “Sender” κενό και στο πεδίο “Message” γράφουμε “powerdown”. Πατάμε save και στην επόμενη οθόνη "done".Scroll down στο section “Received Message”event, επιλέγουμε το event “powerdown”(που μόλις δημιούργησες) & ξανά Scroll down (τέρμα κάτω) στο section "System Actions" όπου επιλέγουμε το "Power Down".

 

Είσαι έτοιμος. Κάθε φορά που το τηλ σου θα δέχεται εισερχόμενο SMS/ iMessage με την λέξη powerdown, θα κλείνει μόνο του!! :)


Big things have small beginnings

#213   jaymzz

jaymzz

    iPH Member

  • 317 μηνύματα
  • Twitter:@Jaymzz23
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 10/07/2015 - 09:43

 

Μπορούμε να διαχειριστούμε απομακρυσμένα το τηλέφωνο μας με πολλούς τρόπους και πάντα με την βοήθεια του Activator.

 

Συγκεκριμένα και εφόσον συζητήθηκε, θα δημιουργήσουμε μια δέσμη ενεργειών που θα εκκινείται από εμάς, όταν το τηλέφωνο μας βρεθεί σε κατάσταση απώλειας (lostmode) για να μπορούμε να το εντοπίσουμε.

Πως θα εκκινείται όλο αυτό;;  Με την αποστολή στο τηλ μας ενός απλού SMS/iMessage με συγκεκριμένο περιεχόμενο. (προφανώς αυτό μπορεί να γίνει από μια οποιαδήποτε άλλη συσκευή).

 

Ακόμα πιο συγκεκριμένα, η άφιξη του SMS, θα ξυπνά τον Activator και αυτός με την σειρά του θα ανοίγει τους παρακάτω διακόπτες:

 

  • Location Services
  • WiFi
  • Data

Ξεκινάμε...

 

Ανοίγουμε τον Activator > Anywhere> και πατάμε το “More” πάνω δεξιά. Επιλέγουμε το Received Message, αφήνουμε το πεδίο “Sender” κενό και στο πεδίο “Message” γράφουμε “lostmode”. Πατάμε save και done στην επόμενη οθόνη.

 

 Scroll down στο section “Received Message”event, επιλέγουμε το event “lostmode” και στην επόμενη οθόνη πατάμε πάλι το “More” πάνω δεξιά. Tap πάνω στο “Run Command” και στον τίτλο γράφουμε “Activate lostmode”, στο δε Command αντιγράφουμε το παρακάτω script:

 

(Προσοχή στην αντιγραφή, είναι case sensitive, ακόμα και ένα λάθος space, δεν θα λειτουργήσει)

activator send switch-on.com.a3tweaks.switch.wifi && sleep 0.3 && activator send switch-on.com.a3tweaks.switch.location && sleep 0.3 && activator send switch-on.com.a3tweaks.switch.cellular-data

Πατάμε save και done στην επόμενη οθόνη. Scroll down στο section “Run Command” όπου επιλέγουμε το Command που φτιάξαμε με τίτλο “Activate lostmode”.

 

Τελειώσαμε.

 

Δεν έχετε λοιπόν, παρά να στείλετε ένα απλό SMS με την λέξη lostmode.... και τα υπόλοιπα αφήστε τα στον Activator

 

Ο παραπάνω τρόπος είναι αυτός που συστηματικά χρησιμοποιώ όταν ξεχάσω το τηλ μου στο σπίτι ή σε φιλικό περιβάλλον (σπάνιο αλλά μου συμβαίνει).

Στέλνω ένα SMS με την λέξη powerdown και το κλείνω απομακρυσμένα. :)

 

Καταρχήν μπράβο και ευχαριστώ, εγώ το δοκίμασα και μόλις μου ήρθε το μήνυμα μια χαρά μου άνοιξε το wifi και location services αλλά τα δεδομένα όχι ξέρουμε γιατί,  το μήνυμα στο command είναι σίγουρα σωστό.



#214   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/07/2015 - 10:01

Καταρχήν μπράβο και ευχαριστώ, εγώ το δοκίμασα και μόλις μου ήρθε το μήνυμα μια χαρά μου άνοιξε το wifi και location services αλλά τα δεδομένα όχι ξέρουμε γιατί,  το μήνυμα στο command είναι σίγουρα σωστό.

Γιατί προφανώς χρησιμοποιείς Rubik ή 3G Flipwsitch (Legacy).

Αν όχι βεβαιώσου πως έχεις γράψει σωστά το Command. Συνήθως στο copy paste και εκεί που αλλάζει η γραμμή σου προσθέτει ένα space.

 

Edit: Σίγουρα κάπου υπάρχει ένα επιπλέον space. τσέκαρε στο

&& sleep 0.3 && activator send switch-on.com.a3tweaks.switch.cellular-data

Τελευταία επεξεργασία από: vrachamis, 10/07/2015 - 10:07

Big things have small beginnings

#215   nicsid

nicsid

    iPH newbie

  • 16 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus

Δημοσίευση 10/07/2015 - 10:04

Καλημέρα μήπως θα μπορούσαμε να ενεργοποιούνται το wi-fi data location services μεσω activator όταν για παράδειγμα βάλει κάποιος 2 φορές πχ λάθος passcode στην lockscreen ή λάθος touch id;

#216   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/07/2015 - 10:16

Καλημέρα μήπως θα μπορούσαμε να ενεργοποιούνται το wi-fi data location services μεσω activator όταν για παράδειγμα βάλει κάποιος 2 φορές πχ λάθος passcode στην lockscreen ή λάθος touch id;

Καλημέρα. Το Activator από μόνο του δεν μπορεί να το κάνει αυτό. Τσέκαρε αυτό τo Activator addon που ταιριάζει σε αυτό που ζητάς.


Big things have small beginnings

#217   jaymzz

jaymzz

    iPH Member

  • 317 μηνύματα
  • Twitter:@Jaymzz23
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 10/07/2015 - 10:25

 

Γιατί προφανώς χρησιμοποιείς Rubik ή 3G Flipwsitch (Legacy).

Αν όχι βεβαιώσου πως έχεις γράψει σωστά το Command. Συνήθως στο copy paste και εκεί που αλλάζει η γραμμή σου προσθέτει ένα space.

 

Edit: Σίγουρα κάπου υπάρχει ένα επιπλέον space. τσέκαρε στο

&& sleep 0.3 && activator send switch-on.com.a3tweaks.switch.cellular-data

Είχες δίκιο όλα μια χαρά τώρα να σαι καλά είσαι και ο πρώτος!!!!



#218   nicsid

nicsid

    iPH newbie

  • 16 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus

Δημοσίευση 10/07/2015 - 10:36



Καλημέρα. Το Activator από μόνο του δεν μπορεί να το κάνει αυτό. Τσέκαρε αυτό τo Activator addon που ταιριάζει σε αυτό που ζητάς.


Thank's

#219   stark

stark

    iPH Contributor

  • 1.055 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE

Δημοσίευση 10/07/2015 - 12:15

Ξεκινάς με...

 

Activator - Anywhere - More (πάνω δεξιά) - Battery Charges (βάζουμε 99%) πατάμε save και Done στην επόμενη οθόνη. Μετα πάμε....

 

Activator - Anywhere - Battery Charges Past 99% - Ringtones (Επιλέγουμε τον ήχο που θέλουμε)

Για την περίπτωση του ήχου όταν η φόρτιση έχει φτάσει στο 100%...

 

Να προσθέσω ότι μπορούμε ταυτόχρονα με τον ήχο, να βάλουμε και ένα μήνυμα που θα μένει στην οθόνη μέχρι να το δούμε.

Το θεωρώ αρκετά σημαντικό καθότι τον ήχο μπορεί να μην τον ακούσουμε (δεν είναι συνεχής, σταματάει στη μία φορά).

 

Αν πατήσουμε, λοιπόν, στο MORE του "Battery Charges Past 99%" εχει επιλογή για "Show Message Alert" όπου βάζουμε εμείς ότι ακριβώς θέλουμε να μας λέει.

Συνημμένα αρχεία



#220   hellkiller

hellkiller

    iPH newbie

  • 4 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 10/07/2015 - 12:32

καλησπέρα παιδιά έχω ένα θέμα ενώ ενεργοποιούνται όλα δεν μου ανοίγει το 3g lte κτλ..σε "iphone" 5... το δοκίμασα σε "ιiphone 6" όλα ok..έχω δοκιμάσει τα tweaks που γράψατε παραπάνω δεν τα έχω στο cydia..και όσο αφορά τα κενά δεν τα έκανα copy paste κάποια help?



#221   ToroLoco

ToroLoco

    Member

  • 139 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/07/2015 - 12:47

Για αρχή πας Ρυθμίσεις τηλεφώνου>ActIf, και στο πεδίο "WiFi, Connected to....", γράφεις το SSID του δικτύου του σπιτιού σου. (προσοχή είναι CaseSensitive)

 

Αμέσως μετά πας Activator>At Lockscreen> (LockScreen) Double Tap Clock>(ActIf actions) WiFi condition.

 

Επιστρέφεις και πας Activator>At LockScreen>(ActIf conditions) WiFi condition passed>ByPass    και είσαι έτοιμος.

 

Στην πράξη .... Όταν το τηλ σου θα είναι συνδεδεμένο με το SSID του σπιτιού σου και μόνο....τότε..... όταν θα κάνεις διπλό tap πάνω στο ρολόι της Lockscreen, το τηλ θα ξεκλειδώνει μόνο του χωρίς να ζητάει passcode.

Αντιστρόφως όταν είσαι εκτός σπιτιού αυτό δεν θα ισχύει. 

 

Έτσι ακόμα και όταν κάποιος μέσα στο σπίτι σου προσπαθήσει να ξεκλειδώσει το τηλ σου με τον παραδοσιακό τρόπο , πάλι θα ζητήσει passcode το τηλέφωνο (επιπλέον ασφάλεια).

 

Τέλος να σου θυμίσω πως το gesture "Double Tap Clock" το έβαλα σαν παράδειγμα και μπορείς να το αντικαταστήσεις με όποιο θέλεις εσύ.

 

Μόλις απόκτησες και κρυφό gesture λοιπόν. ;)

Δεν βρίσκω ByPass μετά που θα επιλέξω Activator>At LockScreen>(ActIf conditions) WiFi condition passed

Είναι μήπως κάπου που δεν το βλέπω?



#222   gismo301278

gismo301278

    iPH Hero

  • 5.413 μηνύματα
  • Twitter:@Fstavrou
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:gismo301278

Δημοσίευση 10/07/2015 - 12:53

Ειχαμε κανενα update της εφαρμογης;;;;;
Rafael Nadal

#223   meres

meres

    iPH Enthousiast

  • 459 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/07/2015 - 12:57

Γεια σας, έχω βάλει να κάνει simulate to home button όταν κάνω single press στο touch id (Για να μην επιβαρύνω το home button). Έτσι όμως κάθε φορά που πατάω κανονικά το home button, μου ανοίγει το multitasking και επίσης ΔΕΝ δουλεύει η Siri όταν το κρατάω πατημένο. Έχετε καμιά πρόταση-λύση;



#224   tsoupri

tsoupri

    iPH Contributor

  • 1.309 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 10/07/2015 - 13:33

Vrachamis ενώ μέχρι εχθές λειτουργούσε κανονικά όλη η διαδικασία με τις "Ταχειες κλήσεις" τωρα μια απο αυτές πατάω για να καλέσει και μου βγάζει το παρακάτω μήνυμα.
Τα διέγραψα όλα, τα ξαναέκανα όλα απο την αρχή και συνεχίζει το ίδιο προβλημα. Μήπως ξέρεις γιατί μπορεί μα γίνεται αυτό; Μονο σε μια επαφή συμβαίνει. Όλες οι άλλες λειτουργούν κανονικότατα...

Συνημμένο αρχείο  ImageUploadedByTapatalk1436527958.529929.jpg   28,37KB   40 λήψεις

#225   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/07/2015 - 13:40

Vrachamis ενώ μέχρι εχθές λειτουργούσε κανονικά όλη η διαδικασία με τις "Ταχειες κλήσεις" τωρα μια απο αυτές πατάω για να καλέσει και μου βγάζει το παρακάτω μήνυμα.
Τα διέγραψα όλα, τα ξαναέκανα όλα απο την αρχή και συνεχίζει το ίδιο προβλημα. Μήπως ξέρεις γιατί μπορεί μα γίνεται αυτό; Μονο σε μια επαφή συμβαίνει. Όλες οι άλλες λειτουργούν κανονικότατα...

attachicon.gifImageUploadedByTapatalk1436527958.529929.jpg

Έχει συμβεί και σ΄εμένα. Διέγραψε την συγκεκριμένη επαφή από το menu του Activator και από τα Contacts.

 

Ξανα καταχώρησε την επαφή στις επαφές (ο αριθμός τηλ να έχει και το πρόθεμα +30), περίμενε λίγο να συγχρονίσει με iCloud & πρόσθεσε την πάλι στο menu του Activator


Big things have small beginnings

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες