Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία

Ο Prince Kajuku είναι στο AppStore, Αλληλούια!


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
24 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   PrinceKajuku

PrinceKajuku

    iPH newbie

  • 19 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 13/01/2010 - 03:26

Απο σήμερα, 13 Ιανουαρίου 2010 Ο Prince Kajuku είναι διαθέσιμος στο AppStore. Πρόκειται για ένα app το οποίο είναι φτιαγμενο με το AppMakr που παρουσιάστηκε πρόσφατα στο iPhoneHellas. θα το βρείτε κάνοντας search με το όνομα "PrinceKajuku" ή σκέτο "Kajuku". Φυσικά το AppMakr φρόντισε να τονίσει την συνεισφορά του στην δημιουργία της εφαρμογής προσθέτοντας το "built by AppMakr.com" στον τίτλο. Εντάξει, λογικό, θα μπορούσαν να με καπελώσουν με δεκάδες άλλους τρόπους (όπως πχ να βάλουν το logo τους στο splash screen της εφαρμογής), αλλά δεν το έκαναν. Πάλι καλά. Προφανώς αρκούνται στο να σε χρεώνουν τα κέρατα τους (λογικόκι αυτό).

Prince Kajuku

Καταρχάς δυο λόγια για τον Kajuku (δηλαδή για μένα): Δεν έχω ιδέα απο προγραμματισμό, οπότε μην κάνετε καν τον κόπο να με χαρακτηρίσετε developer. Το να φτιάξεις ένα blog, να ενεργοποιήσεις τα rss feeds και στην συνέχεια να στήσεις ένα app στο AppMakr δεν είναι προγραμματισμός, είναι υπόθεση εργασίας στην καλύτερη περίπτωση. Δεν μου πήρε πάνω απο δυο ώρες να στήσω blog και να φτιάξω το app, μαζί με την αγορά των δικαιωμάτων του γραφικού που χρησιμοποιώ (σιγά μην καθόμουν να σχεδιάσω το πρόβατο, υπάρχουν επαγγελματίες γραφίστες που κάνουν καταπληκτική δουλειά σε αυτό τον τομέα, οπότε διάλεξα αυτό που μου άρεσε, πλήρωσα 3 ευρώ et voila). Η όλη ιστορία στήθηκε καθαρά επειδή μου αρέσει να γράφω και να σχολιάζω (και να μπινελικώνω), και επειδή γούσταρα να κάνω κάτι για την πλατφόρμα του iphone αλλά δεν ήξερα πως. Το AppMakr ήταν προφανώς η κατάλληλη ευκαιρία. Κατά τα άλλα δεν έχω απαιτήσεις, θέλω μόνο το app μου να γίνει Νο1 σε όλο τον κόσμο και οι χρήστες να πίνουν νερό στο όνομα μου (lol).

Τώρα που ξεμπερδέψαμε με τα βασικά, δυό λόγια για την εφαρμογή. Καταρχάς είναι δωρεάν. θα ήθελα σκότωμα αμα ζήταγα λεφτά για ένα app που στην καλύτερη περίπτωση είναι ένας περιορισμένου βεληνεκούς rss reader. Επίσης, θέλει Internet για να να δουλέψει (είπαμε, ουσιαστικά είναι rss feed, και το offline viewing δεν υποστηρίζεται ακόμα). Ο Prince Kajuku αποτελείται ουσιαστικά απο 3 μέρη: το daily rant, το tech trench και το twit bits. Το πρώτο περιέχει καθημερινά σχόλια και ειδήσεις απο το αφρικανικό βασίλειο του Ελλαδιστάν, όπως τα βιώνει ο Kajuku, το μαύρο πρόβατο της αγέλης των Ελληνόφονων αιγοπροβάτων. Το δεύτερο περιέχει νέα και απόψεις απο τον θαυμαστό κόσμο της τεχνολογίας. Και το τρίτο είναι απλά twits με ότι μου κατέβει. Υπάρχει και ένα τέταρτο tab στην εφαρμογή, το App Info. Αυτό απλά αναφέρει πράγματα σχετικά με την εφαρμογή, και προφανώς δεν θα ενημερώνεται σε καθημερινή βάση.

Μια σημείωση: η εφαρμογή είναι rated 12+ λόγω "profanity and crude humour, mature and suggestive themes, and references to alcohol/drugs/tobacco". Δε γίνεται άλλωστε να είσαι μαύρο πρόβατο και να πηγαίνεις με το σταυρό στο χέρι, μη τρελαθούμε κιόλας. Απο εκεί και πέρα η ανανέωση θα είναι καθημερινή, εκτός κι αν συμβεί τίποτε κοσμοϊστορικό όπως η Συντέλεια του Κόσμου (που θα γίνει το 2012 αλλά ποτέ δεν ξέρεις), κολλήσω γρίπη (άμα γίνει αυτό θα πάρει πολλούς ο διάολος γιατί έκανα 3 εμβόλια), ή πάρει φέτος η ΑΕΚ το πρωτάθλημα (το τελευταίο δεν θα είναι απλά κοσμοϊστορικό γεγονός, θα είναι ΘΑΥΜΑ και η απόδειξη της ύπαρξης του Θεού).

Προσεχώς το AppMakr θα κάνει αρκετές αναβαθμίσεις στην υπηρεσία του, οπότε ανάλογα με τα καινούργια καλούδια που θα φτιάξει (offline viewing, push notifications, σχόλια χρηστών κλπ) θα αναβαθμίσω και εγώ την εφαρμογή (και εφόσον βέβαια φτιάξουν το ρημάδι το app update plan, γιατί επι του παρόντος σου κόβουν τον κώλο με κάθε αναβάθμιση, με το συμπάθιο).

Αυτά τα ολίγα. Αμα γουστάρετε, κατεβάστε την, τζάμπα είναι. Αμα δεν γουστάρετε, κατεβάστε την, τζάμπα είναι. Σχόλια, παρατηρήσεις, κριτική, όλα ευπρόσδεκτα. Και άμα σας αρέσει (λέμε άμα) πείτε και καμιά καλή κουβέντα "να στηρίξουμε και τους Έλληνες developers" (γουάου!). Άμα πάλι δεν σας αρέσει, πείτε περισσότερες κουβέντες, και δώστε μου την διεύθυνση του σπιτιού σας να σας στείλω εκείνον τον τύπο στην τηλεόραση που πάει και ανακαινίζει σπίτια (μετά τη φωτιά θα τη χρειαστείτε την ανακαίνιση)...

Τελευταία επεξεργασία από: PrinceKajuku, 13/01/2010 - 03:27


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   peterboutsis

peterboutsis

    iPH Contributor

  • 1.031 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 3
  • GameCenter:peterboutsis

Δημοσίευση 13/01/2010 - 04:17

εγω την κατεβασα μονο και μονο επιδη τα λες ωραια και εχεις χιουμορ!! :lol: :lol:

#3   PrinceKajuku

PrinceKajuku

    iPH newbie

  • 19 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 13/01/2010 - 11:40

Και μερικά screenshots της εφαρμογής τα οποία τράβηξα με την τσίμπλα στο μάτι: Είδα ένα παράξενο όνειρο, και σήμερα το πρωϊ άνοιξα αμέσως τον Ονειροκρίτη ο οποίος με συμβούλεψε πρωτού κάνω οτιδήποτε άλλο να τραβήξω screenshots, γιατί διαφορετικά θα μπλοκάρει ο Σισέ και τέρμα τα δίφραγκα για τον ΠΑΟ...

Αναρτημένη εικόνα
Daily Rant tab, ή αλλιώς το καθημερινό κουτσομπολιό.

Αναρτημένη εικόνα
Daily Rant - Επιλεγμένο θέμα προς ανάγνωση

Αναρτημένη εικόνα
Tech Trench tab, ή αλλιώς το καθημερινό κουτσομπολιό των geeks.

Αναρτημένη εικόνα
Tech Trench - Επιλεγμένο θέμα προς ανάγνωση

Αναρτημένη εικόνα
Twit Bits tab, ή αλλιώς περί ανέμων και υδάτων σε μικρές θανατηφόρες δόσεις...

#4   fuzzy

fuzzy

    iPH Addict

  • 725 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 13/01/2010 - 13:09

ωραίο χιούμορ, καλή τύχη εύχομαι στην εφαρμογή σου! :D

Το γραφικό από που το αγόρασες?

Τελευταία επεξεργασία από: fuzzy, 13/01/2010 - 13:09


#5   WoodyAllen

WoodyAllen

    iPH Contributor

  • 1.116 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/01/2010 - 13:16

έξυπνη ιδέα για να προβάλεις το blog σου και να βγάλεις και κάποια χρήματα από διαφημίσεις.

Βρήκα και το πρώτο bug. Την ώρα που ανοίγεις την εφαρμογή και κάνει loading έτσι και πατήσεις πάνω στο row του datagrid Που λέει loading σε πετάει έξω από την εφαρμογή. Αν δεν πατήσεις και το αφήσεις τότε κάνει refresh κανονικά σου εμφανίζει κανονικά τις εγγραφές.

#6   virland

virland

    iPH newbie

  • 32 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 13/01/2010 - 13:45

Την κατέβασα κιόλας.....
Πολύ καλή με ωραίο χιούμορ..... :D :D :D :D

#7   PrinceKajuku

PrinceKajuku

    iPH newbie

  • 19 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 13/01/2010 - 14:03

@ fuzzy:
Απο το www.dreamstime.com. Έχει πολύ καλές δουλειές και χαμηλές τιμές.

@ woodyAllen:
Το συγκεκριμένο blog το έφτιαξα αποκλειστικά για το app, και χρήματα απο διαφημίσεις δεν σκοπεύω να βγάλω (αν είχα τέτοιο σκοπό, θα είχα ήδη βάλει διαφημίσεις μέσα στο app, το AppMakr δίνει τέτοια επιλογή...) Thanks και για την αναφορά του bug, θα μελετηθεί...

@virlnad
Συγχαρητήρια, μόλις κέρδισες ένα promo code της δωρεάν αυτής εφαρμογής, το οποίο μπορείς να εξαργυρώσεις στο AppStore της Αιτής, μόλις καταφέρουν να αναστηλώσουν το δίκτυο των επικοινωνιών της πρωτεύουσας, μιας και έχουν μερικά προβληματάκια τώρα με τον σεισμό και με το τσουνάμι που περιμένουν...

#8   WoodyAllen

WoodyAllen

    iPH Contributor

  • 1.116 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/01/2010 - 14:13

Το συγκεκριμένο blog το έφτιαξα αποκλειστικά για το app, και χρήματα απο διαφημίσεις δεν σκοπεύω να βγάλω (αν είχα τέτοιο σκοπό, θα είχα ήδη βάλει διαφημίσεις μέσα στο app, το AppMakr δίνει τέτοια επιλογή...) Thanks και για την αναφορά του bug, θα μελετηθεί...


Τότε ζητάω ταπεινά συγγνώμη. Τώρα που το είδα καλύτερα έχεις δίκιο, δεν έχει διαφημίσεις...

Και για να ελαφρύνω λίγο το κλίμα χαίρομαι που βρήκα κάποιον που επιβεβαιώνει το ρητό. Το χρήμα πολλοί εμίσησαν, την δόξα ουδείς!! :lol:

Καλές δημοσιεύσεις και μακρυά από writers blocks και τέτοια ζιζάνια. Είθε ο Νιόμπλιας να μας οδηγήσει στην γη της επαγγελίας (έστω και χωρίς τον killer στόπερ)

#9   DSOdysseas

DSOdysseas

    iPH Enthousiast

  • 470 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/01/2010 - 14:25

Θα το κατέβαζα και εγώ, αλλά, αν είναι δυνατόν, ξέχασα το iphone στο σπίτι όταν έφυγα για δουλειά!!! Ντροπή μου το ξέρω...δεν λέω τίποτα άλλο..

...το kajuku σημαίνει κάτι??

#10   PrinceKajuku

PrinceKajuku

    iPH newbie

  • 19 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 13/01/2010 - 14:37

@ woodyAllen:
Ακριβώς. Γι΄ αυτό δοξάστε με! Επίσης, όσον αφορά τον Νιόμπλια, ελπίζω να πάρει το πρωτάθλημα μόνο και μόνο για να μάθει ο Κόκκαλης πως μια ζωή με τσιγγουνιές δεν του εξασφαλίζει εσαεί τον τίτλο. Απο εκεί και πέρα, ζήτω η ΑΕΚ και μακάρι να δω κάποια μέρα πρωταθλητή τον Αστέρα Τρίπολης...

@ DSOdysseas:
Ντροπή δεν λές τίποτα. Δεν έχει promo code για σενα.
Όσον αφορά το Kajuku, είναι τίτλος δύο τραγουδιών των UFO (Prince Kajuku και Coming of Prince Kajuku). Το διάλεξα γιατί α) το album στο οποίο βρίσκονται (Flying) είναι αριστουργηματικό, β) είναι γαμάτο όνομα, και γ) κάνει τους άλλους να ψαρώνουν και να αναρωτιούνται αν σημαίνει κάτι...

#11   ca6pma

ca6pma

    iPH User

  • 132 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/01/2010 - 14:52

Φίλε PrinceKajuku μόλις την κατέβασα και γω και έχω να αναφέρω τα καλύτερα!

Η εφαρμογή είναι απλά ένας τρόπος επικοινωνίας στη δική σου περίπτωση και αυτό που μετράει είναι η χιουμοριστική πλευρά της αναφοράς ειδήσεων και όχι μόνο!

Με βλέπω να τη χρησιμοποιώ καθημερινά.

Μπράβο, πάντα τέτοια!

#12   PrinceKajuku

PrinceKajuku

    iPH newbie

  • 19 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 13/01/2010 - 22:13

Σε ευχαριστώ φίλε ca6pma για τα καλά σου λόγια, θύμισε μου τα επόμενα Χριστούγεννα να σου στείλω ένα ημερολόγιο του 2010, βασιλόπιτα, και τις δωρεάν - απολύτως έγκυρες - αστρολογικές προβλέψεις του έτους που φεύγει...

#13   PrinceKajuku

PrinceKajuku

    iPH newbie

  • 19 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 13/01/2010 - 22:26

Ένα - ενα τα θυμάμαι, ένα μυαλό τι να σου κάνει το έρημο...

--Banner--

Αναρτημένη εικόνα

#14   adenadoume

adenadoume

    iPH Addict

  • 610 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/01/2010 - 23:01

Φίλε μου...απλά δεν υπάρχεις :D

Άπαιχτη πένα, εκπληκτικό χιούμορ (και το αγαπημένο μαύρο κιόλας) και φυσικά ΑΕΚ μια ζωή (ως απόδειξη πως δεν υπάρχει Θεός)

Πολύ καλό το τρίπυτχο DailyRant-TechTrench-TwitBits με καλύπτει απόλυτα, η εφαρμογή σου ήδη γλύστρησε μέσα στο iPhone-περιβάλλον μου, όμως χίλια συγγνώμη άλλαξα το εικονίδιο για να ταιριάζει με το theme μου - σου χρωστάω 3 ευρώ :P

Α μην το ξεχάσω, είχα φτάσει να πιστεύω πως κανείς δεν γνωρίζει τον Bill Maher στην Ελλάδα, χαίρομαι που διαψέυδομαι...

Congrats και keep it up... κοινό υπάρχει!

Τελευταία επεξεργασία από: adenadoume, 13/01/2010 - 23:03


#15   PrinceKajuku

PrinceKajuku

    iPH newbie

  • 19 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 14/01/2010 - 00:17

Σου άρεσε ε; και που να δείς τις "5 Συμβουλές για να μην σας κλέψουν το iPhone" που ανέβασα πριν λίγο στο Tech Trench. Θα ρέψεις...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες