Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Σενάριο επιστημονικής φαντασίας


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
4 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   xilaren

xilaren

    iPH Member

  • 337 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/01/2010 - 20:14

Η αλήθεια είναι πως έχω σταθεί πολύ τυχερός με τη συσκευή μου, παρ' όλο που ήταν η πρώτη μου επαφή με την οικογένεια των "i" και την Apple γενικότερα... Την αγόρασα την πρώτη μέρα που κυκλοφόρησε (31/7), μου πέτυχαν με την πρώτη και τα δυο jb (το αρχικό στη 3.0 και το επόμενο στη 3.1.2), και γενικά, ποτέ δε μου παρουσιάστηκε κάποιο πρόβλημα -εντάξει, κάποιες "κουτσουκέλες" που μου κάνει η μπαταρία τις παραβλέπω και παρηγοριέμαι με την ιδέα ότι δεν είμαι ο μόνος που αντιμετωπίζει κάτι τέτοιο.
Όπως καταλαβαίνετε, λοιπόν, κι όπως, φαντάζομαι, θα συμβαίνει με τους περισσότερους εδώ μέσα, το iPhone μου το λατρεύω, κυριολεκτικά! Είναι κάτι παραπάνω από ένα "φετίχ": Είναι κομμάτι της καθημερινότητάς μου, της ζωής μου! Είναι για μένα ότι πιο πολύτιμο (άψυχο) έχω αυτή τη στιγμή!
Τον τελευταίο καιρό, όμως, προβληματίζομαι σε τέτοιο βαθμό, που να διαταρράσεται η ηρεμία και η ησυχία μου. Κάτι έχει μπει μέσα στο μυαλό μου και με τρώει σα σαράκι:
Ας υποθέσουμε (αφού χτυπήσουμε, βέβαια, πρώτα ξύλο) ότι το 4G -ή, με άλλα λόγια το επόμενο μηλόφωνο- "πατώνει"! Δεν τα πάει καθόλου καλά στις πωλήσεις, δε βρίσκει την αναμενόμενη απήχηση από του καταναλωτικό κοινό, δεν κερδίζει την εμπιστοσύνη από τους fans της Apple, δεν, δεν, δεν... Ή, στη χειρότερη περίπτωση, φανταστείτε ότι το 4G δεν έχει καμμία, μα καμμία σχέση και συμβατότητα με τα προηγούμενα iPhones και είναι κάτι εντελώς καινούριο και ξεχωριστό -όπως ακριβώς όταν βγήκε το πρώτο iPhone και τάραξε τα νερά. Πείτε, επίσης, ότι το ίδιο συμβαίνει και με τα iPod Touch. (Ναι, τα iPod Nano, παραδόξως πως, επιβιώνουν!)
Πόση ζωή θα έχουν, από κει και ύστερα, τα iPhones; Για πόσο διάστημα ακόμα θα υποστηρίζονται από την Apple; Και το πιο σημαντικό: Για πόσο καιρό θα συνεχίσουν να βγάζουν εφαρμογές, -αλλά και να αναβαθμίζουν τις ήδη υπάρχουσες- το Appstore, το Cydia και οι διάφοροι προγραμματιστές / διανομείς;
Ξέρω ότι ίσως ακούγεται υπερβολικός ο φόβος μου και σίγουρα σενάριο επιστημονικής φαντασίας... Πιστέψτε με όμως: Θέλω να έχω και να απολαμβάνω τη συσκευή μου, με όλα τα "παρελκόμενά" της και τα applications, για όσο περισσότερο γίνεται!
Ζητάω πολλά;

xilaren

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   MixalisXxx

MixalisXxx

    iPH Elite Poster

  • 2.047 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/01/2010 - 05:37

Δεν ξέρω να σου απαντήσω στις έρωτήσεις σου φίλε μου αλλά το μόνο που θα σου πω είναι οτι ακόμα και σήμερα υπάρχουν εφαρμογές που "παίζουν" ακόμα και στο 2G!

Στο AppStore κάθε εφαρμογή γράφει το compatibility που δηλώνει για πια έκδοση είναι φτιαγμένη! Επίσεις στην περιγραφή της κάπου δηλώνονται οι συσκευές που υποστηρίζει! Πχ Γράφει: This is an application for 2G/3G/3GS κτλ.

Θα περάσει λοιπόν πολύ καιρός για να πεις οτι το 3Gs σου δεν υποστηρίζεται απο εφαρμογές! Σιγουρα θα βγούν κάποιες στην αρχή που θα χρησιμοποιούν το νέο hardware αλλά μην φανταστείς πολλές!

Δεν είναι λογος ανησυχίας!

#3   teke

teke

    iPH newbie

  • 41 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/01/2010 - 22:12

Η δικη μου γνωμη φιλε μου ειναι πως το 4G θα κανει κατι παρομοιο με το 2G οταν ειχε εμφανιστει..Δεν ειναι δυνατον εταιρια σαν την Apple να βγαλει κατι στην αγορα για το οποιο δεν ειναι σιγουρη.Αν σκεφτεις πως θα εχει επεξεργαστει στα 1.2 GHZ..Δεν νομιζω πως περισυει χορος για αμφιβολια..Ηταν ειναι κ θα ειναι το καλυτερο τηλεφωνο-gadget..Θα κανει μεγαλυτερο παταγο απο το πρωτο..Η γνωμη μου.

#4   peterboutsis

peterboutsis

    iPH Contributor

  • 1.031 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 3
  • GameCenter:peterboutsis

Δημοσίευση 20/01/2010 - 22:17

Τα κινητά είναι για να σου διευκολύνουν την ζωή, όχι να στην κάνουν δύσκολη...οπότε απλά χαλάρωσε...

#5   xilaren

xilaren

    iPH Member

  • 337 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/01/2010 - 01:25

Ευχαριστώ, παίδες!... Νά'σαστε καλά!... Με καθησυχάσατε και με ανακουφίσατε! Ξέρω ότι ίσως ν' ακούστηκα λίγο υπερβολικός, αλλά σας πληροφορώ ότι άμα γουστάρω κάτι τρελλά, άμα το λατρεύω, θέλω να το έχω και να το απολαμβάνω όσο γίνεται περισσότερο! Μακάρι να γινόταν και εφ' όρου ζωής, που λένε!...
Και πάλι σας ευχαριστώ!...

xilaren




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες