Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Macbook Pro Vs Imac.


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
31 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   antonis17

antonis17

    iPH Addict

  • 694 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 31/03/2015 - 23:51

hey guys.Μια ερωτηση..εχω απο τον σεπτεμβρη το Macbook Pro 2014 15ri με 16Gb.Το βασικο μοντελο βασικα της σειρας.Σκεφτομαι ομως οτι δεν ειναι τοσο ανθεκτικο σε επομενες αναβαθμησεις..(εχω σκοπο να το κρατησω 2-4 χρονια.Μου εχει μπει στο μυαλο να το πουλησω (αρκετα ευκολα εδω στην γερμανια και σε καλη τιμη) και να αγορασω εναν IMAC.Πηγα σημερα στα  media markt και κοιταξα τα μοντελα και να πω την αληθεια μου γυαλισαν τα 21,5 διοτι τα 27 τα θεωρησα πολυ μεγαλα για υπολογιστη σπιτιου.Ποια ειναι η αποψη σας? να κανω την αλλαγη η θα το μετανιωσω?Στα χαρτια τουλαχιστον ο IMAC ειναι πιο ισχυρος..η εχω χασει καποια επεισοδια? η φορητοτητα δεν με τρελενει μιας και δεν το κουναω ποτε απο το γραφειο το μηχανημα. οι αποψεις σας θα με βοηθησουν.βαζω εδω και τις φωτο απο τα μοντελα..φυσικα θα τα παρω με 16gb kai ssd!

 

 

Συνημμένα αρχεία



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   technomonster

technomonster

    iPH Elite Poster

  • 1.908 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 31/03/2015 - 23:59

Ποιος  είναι  λόγος που θέλεις να αλλάξεις σε iMac ποιος είναι? Γιατί μιλάμε για διαφορετική χρήση κ απόσο βλέπω μια χαρά είναι το macbook σου



#3   antonis17

antonis17

    iPH Addict

  • 694 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 01/04/2015 - 08:31

Με λιγότερα χρηματα καλύτερο και δυνατοτερο μοντέλο...και από την στιγμή που δεν το μετακινώ κιόλας δεν με ενδιαφέρει η φορητότητα του Laptop.

Τελευταία επεξεργασία από: antonis17, 01/04/2015 - 08:32


#4   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 01/04/2015 - 09:49

Με λιγότερα χρηματα καλύτερο και δυνατοτερο μοντέλο...και από την στιγμή που δεν το μετακινώ κιόλας δεν με ενδιαφέρει η φορητότητα του Laptop.

Μπορείς κάλλιστα να πάρεις μια καλή εξωτερική οθόνη και ένα πληκτρολόγιο και να τον κάνεις σταθερό και να έχεις και τα 2...


Once You Go Mac You Never Go Back

#5   Stratos441

Stratos441

    iPH Enthousiast

  • 361 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 01/04/2015 - 09:53

Μπορείς κάλλιστα να πάρεις μια καλή εξωτερική οθόνη και ένα πληκτρολόγιο και να τον κάνεις σταθερό και να έχεις και τα 2...

 

Σωστό. Αλλά είναι κι αυτή η άτιμη η ιδέα, που αν σου μπει στο μυαλό γίνεται sticky note. Σαν μικρόβιο ένα πράγμα...  :P



#6   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 01/04/2015 - 09:55

Σωστό. Αλλά είναι κι αυτή η άτιμη η ιδέα, που αν σου μπει στο μυαλό γίνεται sticky note. Σαν μικρόβιο ένα πράγμα...  :P

Δεν έχεις άδικο, εγώ μιλάω εκ του ασφαλούς διότι έχω και iMac και macbook pro :P


Once You Go Mac You Never Go Back

#7   antonis17

antonis17

    iPH Addict

  • 694 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 01/04/2015 - 09:55

Και πως θα δικαιολογήσω την αγορά iPad jimmakos? . Αλλά ο iMac σε θέμα χαρακτηριστικών είναι καλύτερος η κάνω λάθος ;

#8   antonis17

antonis17

    iPH Addict

  • 694 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 01/04/2015 - 09:57

Πέρα από την πλάκα. Το λαπτοπ το έχω κύριος για ταινίες/φωτογραφίες και τέτοια. Θεωρώ ότι είναι λίγο μικρό. Μετά βέβαια το 27 είναι γιγαντιαίο για εμένα

#9   Stratos441

Stratos441

    iPH Enthousiast

  • 361 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 01/04/2015 - 10:02

Εφόσον δεν σ' ενδιαφέρει η φορητότητα, που είναι και η ουσιαστική διαφορά κατά τη γνώμη μου, αφού και τα δύο είναι πολύ καλά από άποψη χαρακτηριστικών, προχωράς στην αλλαγή.  :)



#10   antonis17

antonis17

    iPH Addict

  • 694 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 01/04/2015 - 10:03

Οκ.να ρωτήσω. Πρέπει να έχω ups λογικά έτσι ; Κάποιο καλό έχετε να μου προτείνετε;

#11   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 01/04/2015 - 10:04

Αντώνη το θέμα είναι τι εργασίες θέλεις να κάνεις, διότι το macbook που έχεις για μέση χρήση και άνω μπορώ να πω μια 5ετία την βγάζει στο άνετο και παραπάνω μην σου πω. 

 

Οπότε με σχετικά λίγα χρήματα παίρνεις μια καλή οθόνη στις ίντσες που θέλεις και το κάνεις σταθερό και έχεις και την φορητότητα όποτε την χρειαστείς.


Once You Go Mac You Never Go Back

#12   PetrosMac

PetrosMac

    iPH Contributor

  • 1.013 μηνύματα

Δημοσίευση 01/04/2015 - 11:24

Φίλε μου έχω MacBook Pro 15" Mid 2009 και είναι ακομα ζωντανό.Δεν καταλαβαίνει τίποτα.Η μόνη αλλαγή θα είναι ένας SSD και θα με βγάλει για ακόμα κάποια χρόνια.Οπότε με το τέρας που έχεις εσύ ο jimmakos έχει δίκιο.Θα σε βγάλει αρκετά χρόνια.Κρατησε το και βάλε μια εξωτερική οθόνη όπως σου είπαν τα παιδιά.

#13   technomonster

technomonster

    iPH Elite Poster

  • 1.908 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 01/04/2015 - 19:33

Αστεία Αστεία το  ο iMac (21.5 - inch, mid 2011)  μεταχειρισμένο πόσο πάει?



#14   iliasgk74

iliasgk74

    iPH newbie

  • 56 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/04/2015 - 20:56

Πέρα από την πλάκα. Το λαπτοπ το έχω κύριος για ταινίες/φωτογραφίες και τέτοια. Θεωρώ ότι είναι λίγο μικρό. Μετά βέβαια το 27 είναι γιγαντιαίο για εμένα

κ εγω ετσι σκεφτομουν, τελικα πηρα το 27αρι ,Τωρα μου φαινεται νορμαλ κ δεν μπορω να κατσω σε μικροτερη οθονη!



#15   antonis17

antonis17

    iPH Addict

  • 694 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 01/04/2015 - 22:52

στο καταστημα μου φανηκε αρκετα τερατωδες να πω την αληθεια.. αφου εκνευροζομουνα τοση ωρα που ηθελα να παω απο ακρη σε ακρη της οθονης!!! ακομα το ψαχνω βασικα...το σκεφτομαι.ειναι βεβαια μεχρι να βρω καποιον να πουλησω το λαπτοπ μου φαινεται!! αμα ειναι να βαλω ups εχετε καποιο να μου προτεινετε?Τι γινεται στην περιπτωση που θα μου βγαλει κανα προβλημα? ερχεται η apple και το περνει η πρεπει να τρεχω στο apple store?



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες