Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 9 ψήφοι

Τα πρώτα Apple Watches - Εντυπώσεις


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
1342 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#61   eddiedimitris

eddiedimitris

    iPH Enthousiast

  • 490 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 20/04/2015 - 18:35

Η αληθεια ειναι πως το eco drive το citizen που εχω εδω και 8 χρονια και βασικος λογος που το πηρα ειναι για να μην αλλαζω μπαταριες δυσκολα θα το αλλαζα για το iwatch.

Παντως μια 3μερη δοκιμη ανετα θα την εκανα...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#62   Dkoukou

Dkoukou

    iPH Contributor

  • 991 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 20/04/2015 - 19:11

Το μεγαλύτερο πρόβλημα για την apple ειναι να πείσει τον υποψήφιο αγοραστή να απαρνηθεί το ακριβό αυτόματο ρολόι του (γιατί για να σκέφτεται μια τέτοια αγορα πιθανότατα ειναι 30+ με μια σχετική οικονομική άνεση, άρα μάλλον φοράει κατι τέτοιο στον καρπό) για κατι που έχει συγκριτικά τραγική αυτονομία, μικρότερη αξιοπιστία και αντοχή στο χρονο, κύκλο ζωής 2-3 έτη το πολύ, αμφίβολη χρησιμότητα ενώ χαρίζει σαφώς λιγότερο πρεστίζ στον κάτοχο..

#63   iAthanasios

iAthanasios

    iPH Addict

  • 835 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:AthanasiosPap

Δημοσίευση 20/04/2015 - 19:11

δεν ξέρω..μενω στην αρχική μου άποψη ότι το μονο κόσμημα που έχει ένας άντρας να δείξει είναι το ρολοι του.

 

αλοιμονο και κάθε μερα φόρτιζα το ρολοι η την ώρα που το φορας να ξεφορτίζει και να μένεις από ρολοι!(τραγικό)

 

αν κατάφερνε να φορτίζει με ηλιο όπως έχουν κάποια citizen promaster μπορεί και να το σκεφτόμουν καλύτερα.αλλα έτσι όχι με τίποτα. :)

Έχει Power Saving Mode, όπου θα το ενεργοποιείς και θα αντέχει η μπαταρία για πολλή ώρα ακόμα. Έχοντας βέβαια τις smart λειτουργίες απενεργοποιημένες.



#64   atari4

atari4

    iPH Hero

  • 5.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:YNWA

Δημοσίευση 20/04/2015 - 19:31

Έχει Power Saving Mode, όπου θα το ενεργοποιείς και θα αντέχει η μπαταρία για πολλή ώρα ακόμα. Έχοντας βέβαια τις smart λειτουργίες απενεργοποιημένες.


Αν τοχεις τελειως σβηστο και τοχεις απλα στο χερι, ποσες μερες κραταει;;

You'll Never Walk Alone


#65   Stratos441

Stratos441

    iPH Enthousiast

  • 361 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 20/04/2015 - 19:42

Αν το 'χεις τελείως κλειστό παίζει όμως να σου ρίξει και την αρτηριακή πίεση, έτσι; 



#66   iAthanasios

iAthanasios

    iPH Addict

  • 835 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:AthanasiosPap

Δημοσίευση 20/04/2015 - 19:54

Μπαίνουμε σε μία νέα εποχή όπου στον καρπό μας, εκτός από την ανάδειξη της ώρας και του μισθού μας, υπάρχει πλέον και η δυνατότητα ανάδειξης πολλών επιπλέον πληροφοριών. Με κόστος σχεδόν μηδενικό. Μόνο το ρεύμα που καταναλώνεται.

 

Φαντάζομαι ότι όσοι είναι φορείς "καλών" ρολογιών, κάθε βράδυ πριν πάνε για ύπνο, παραπετούν τα ακριβά ρολόγια τους από εδώ και από εκεί, και δεν τα βάζουν σε μία θέση που δεν θα φθαρούν... ένα καλάθι... ένα μαξιλαράκι...

Ε, λοιπόν δεν εντοπίζω το πρόβλημα του να το βάζεις στην βάση του, φορτίζοντάς το και να είναι έτοιμο για την επόμενη μέρα!

Και επίσης λέγεται ότι την βγάζει άνετα την μέρα και με βαριά χρήση.

Σε περίπτωση όμως που δεν την βγάλει, υπάρχει και το Power Reserve Mode να σου δείχνει σαν παλιομοδίτικο ρολόι, μόνο την ώρα.

Αλλάζει ο κόσμος. Κάποτε δεν είχαμε σούπερ υπολογιστές στην τσέπη μας. Τώρα σας φαντάζεστε χωρίς αυτά?



#67   Reaver

Reaver

    iPH Elite Poster

  • 2.011 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 20/04/2015 - 21:26

Μπαίνουμε σε μία νέα εποχή όπου στον καρπό μας, εκτός από την ανάδειξη της ώρας και του μισθού μας, υπάρχει πλέον και η δυνατότητα ανάδειξης πολλών επιπλέον πληροφοριών. Με κόστος σχεδόν μηδενικό. Μόνο το ρεύμα που καταναλώνεται.

Φαντάζομαι ότι όσοι είναι φορείς "καλών" ρολογιών, κάθε βράδυ πριν πάνε για ύπνο, παραπετούν τα ακριβά ρολόγια τους από εδώ και από εκεί, και δεν τα βάζουν σε μία θέση που δεν θα φθαρούν... ένα καλάθι... ένα μαξιλαράκι...
Ε, λοιπόν δεν εντοπίζω το πρόβλημα του να το βάζεις στην βάση του, φορτίζοντάς το και να είναι έτοιμο για την επόμενη μέρα!
Και επίσης λέγεται ότι την βγάζει άνετα την μέρα και με βαριά χρήση.
Σε περίπτωση όμως που δεν την βγάλει, υπάρχει και το Power Reserve Mode να σου δείχνει σαν παλιομοδίτικο ρολόι, μόνο την ώρα.
Αλλάζει ο κόσμος. Κάποτε δεν είχαμε σούπερ υπολογιστές στην τσέπη μας. Τώρα σας φαντάζεστε χωρίς αυτά?

Συμφωνώ απόλυτα.. Και να συμπληρώσω οτι και ένα ακριβό αυτόματο ρολόι θέλει και αυτό κούρδισμα.. Μιλάω σαν κάτοχος vacheron constantin το οποίο όταν δεν το φοράω είναι στην βάση του ο οποία το κρατάει και κουρδισμένο. Εγώ έχω να πω οτι όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια.

Τελευταία επεξεργασία από: Reaver, 20/04/2015 - 21:27


#68   gmakris

gmakris

    iPH newbie

  • 59 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 20/04/2015 - 21:26

οτι και να ειπωθει η αυτονομια του ειναι τραγικη. τα αυτομστα ρολογια εχουν αυτονομια 48 ωρες και επανερχονται αμεσα εαν δεν τα φορτισεις....ρολοι που να εχει μπαταρια και να βγαζει με το ζορι την ημερα μου θυμιζει κατι κουρδιστα που ειχαμε καποτε.

Ωραιο και πρακτικο γκατζετ αλλα χαλια εκτελεση. Η επομενη εκδοση ειμαι σιγουρος οτι θα δωσει εμφαση στην αυτονομια και ελπιζω στην εμφανιση γιατι ειναι μαπα ως κατασκευασμα. αναρρωτιεμαι πως θα πουλησει...

#69   Reaver

Reaver

    iPH Elite Poster

  • 2.011 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 20/04/2015 - 21:28

οτι και να ειπωθει η αυτονομια του ειναι τραγικη. τα αυτομστα ρολογια εχουν αυτονομια 48 ωρες και επανερχονται αμεσα εαν δεν τα φορτισεις....ρολοι που να εχει μπαταρια και να βγαζει με το ζορι την ημερα μου θυμιζει κατι κουρδιστα που ειχαμε καποτε.

Ωραιο και πρακτικο γκατζετ αλλα χαλια εκτελεση. Η επομενη εκδοση ειμαι σιγουρος οτι θα δωσει εμφαση στην αυτονομια και ελπιζω στην εμφανιση γιατι ειναι μαπα ως κατασκευασμα. αναρρωτιεμαι πως θα πουλησει...


Έχεις δίκιο δεν πουλάει καθόλου...

#70   iAthanasios

iAthanasios

    iPH Addict

  • 835 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:AthanasiosPap

Δημοσίευση 20/04/2015 - 22:10

οτι και να ειπωθει η αυτονομια του ειναι τραγικη. τα αυτομστα ρολογια εχουν αυτονομια 48 ωρες και επανερχονται αμεσα εαν δεν τα φορτισεις....ρολοι που να εχει μπαταρια και να βγαζει με το ζορι την ημερα μου θυμιζει κατι κουρδιστα που ειχαμε καποτε.
Ωραιο και πρακτικο γκατζετ αλλα χαλια εκτελεση. Η επομενη εκδοση ειμαι σιγουρος οτι θα δωσει εμφαση στην αυτονομια και ελπιζω στην εμφανιση γιατι ειναι μαπα ως κατασκευασμα. αναρρωτιεμαι πως θα πουλησει...


Όντως δεν πουλάει καθόλου!!! LOL
Η tagheuer ψάχνει γνώστες-συνεργάτες για να φτιάξει κάτι τεχνολογικά πιο μοντέρνο. Να προλάβει την νέα ανοιγόμενη αγορά!
Εγώ και 10.000€ να είχα για ρολόι, δεν νομίζω να μου'φτανε μόνο να κοιτάω την ώρα και τα φεγγάρια.

Όσο για την αυτονομία, εκεί θα μείνει, στην μία γεμάτη ημέρα, μέχρι να έρθει υπερτεχνολογία μπαταριών. Στο iPhone, δεν είδαμε ποτέ την βελτίωση πέραν της μιας μέρας, εξαιρουμένου του iPhone 6 plus.

#71   Dkoukou

Dkoukou

    iPH Contributor

  • 991 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 20/04/2015 - 22:16

. Και να συμπληρώσω οτι και ένα ακριβό αυτόματο ρολόι θέλει και αυτό κούρδισμα.. Μιλάω σαν κάτοχος vacheron constantin το οποίο όταν δεν το φοράω είναι στην βάση του ο οποία το κρατάει και κουρδισμένο. Εγώ έχω να πω οτι όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια.


Ενα ηλεκτρονικό ρολόι ειναι, δεν ειναι και κανένα vintage (αυτο παει στην αλεπού).
Και δεν είπα ποτε οτι δεν μου αρέσει. Απλα το θεωρώ στην παρούσα φάση αδιάφορο προσωπικά.
Με γεια σας όσοι το αγοράσατε και να το χαρείτε, και φυσικα θα περιμένουμε με ενδιαφέρον τις εντυπώσεις σας απο τη συμβίωση μαζί του.

#72   Velkus

Velkus

    iPH Hero

  • 5.457 μηνύματα
  • Twitter:@SpyVeProductions
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Velinikus

Δημοσίευση 21/04/2015 - 00:33

Με 15 ρολόγια στην κατοχή μου από 150$ μέχρι 1200$ ( Καταραμένο Ωmega πότε θα σε αποκτήσω? :P ) δεν με απασχολεί να αποχωριστώ το καθημερινό μου ρολόι αφού σχεδόν κάθε μέρα αλλάζω, έτσι θα γίνει και με αυτό, ανάλογα με την διάθεση και την περίσταση.. Απλά στην αρχές σαν καινούργιο κοσκινάκι και για δοκιμές της Apple θα το φοράω καθημερινά..

 

Δεν θα σου αντικαταστήσει το ήδη καλό υπάρχων που θα έχεις είναι η άποψη μου... Όταν έρθει πως είπε ο Dkoukou θα έχουμε εντυπώσεις χειροπιαστές από την καθημερινότητα..


@CaLi@


#73   vdkour

vdkour

    iPH Master

  • 5.828 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 21/04/2015 - 00:43

Βεβαια υπαρχει αλλη μια λυση που δεν ειχα σκεφτει!ενα ρολοι στο δεξι χερι και το apple watch στο αριστερο! :-P

#74   efib

efib

    iPH Elite Poster

  • 2.944 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 21/04/2015 - 00:59

Τα edition δεν πρόκειται να πάρουν την θέση ενός σοβαρού ρολογιού, ειναι κόσμημα και κύρος το patek κλπ. Όταν ο Sir Ive έλεγε "τρέμε Ελβετια" ελπίζω να εννοούσε τα swatch άντε και κανενα tissot ( δύσκολα). Δεν ειναι γκατζετ το διαχρονικό ρολόι, ειναι πάθος και πόθος, ειναι ενα χειροποίητο αριστούργημα, δεν μπορεί να παρει την θέση σου του το edition.


Συμφωνώ απόλυτα.. Και να συμπληρώσω οτι και ένα ακριβό αυτόματο ρολόι θέλει και αυτό κούρδισμα.. Μιλάω σαν κάτοχος vacheron constantin το οποίο όταν δεν το φοράω είναι στην βάση του ο οποία το κρατάει και κουρδισμένο. Εγώ έχω να πω οτι όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια.


Και δεν θα ντρέπεσαι να φοράς το edition στο London, στα ραντεβού με πελάτες (McKinsey ;), δίπλα στο iPhone που εισαι ο μάγκας που έφτιαξε τη ζωη του ετσι, ώστε να του περισσεύουν για καμία 10αρια plus το μήνα;

#75   gmakris

gmakris

    iPH newbie

  • 59 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 21/04/2015 - 09:26

Οτι το ρολοι εχει πωλησεις τις πρωτες ημερες κυκλοφοριας δεν μου λεει απολυτως τιποτα - μολις περασει το πρωτο κυμα "apple fans" που αγοραζει οτιδηποτε εχει το μηλαρακι σε βαθος μερικων μηνων θα δειξει εαν το concept ειναι επιτυχημένο ή οχι. Αλλα οπως και να το κανουμε ενα ρολοι ειναι κοσμημα και εαν ειναι καθε 1-2 χρονια αλλαζει μοντελο τοτε χανει την αξια του και τη χαρα να το φοράς (ισχυει για ολα τα smart watches). Το ρολοι με τη λογικη αυτη πρεπει να αλλαζει με τη συχνοτητα που αλλαζουμε κινητο για να απολαμβανουμε ολα τα νεα features.

 

To Οmega που εχω ειναι 10 ετων και ειναι σχεδον ιδιο με το σημερινο - αλλα και αλλες κατασκευες πριν 20 χρονια ειναι το ιδιο ομορφες και δουλευουν μια χαρα. Δυστυχως τα smart watches μετα απο 3-4 χρονια χρησης θα πανε για ανακυκλωση....Ως κατοχος ενος αντιστοιχου ρολογιου κατανοώ τον ενθουσιασμο μερικων να παρουν κατι εντελως νεο και οπως εχω πει ειναι σιγουρα πρακτικο. Εαν η Apple εφταχνε το ρολοι σε μια ομορφη στρογγυλη κασα οπως τα αντιστοιχα android (οπως το πανεμορφο LG Urbane http://www.cnet.com/...g-watch-urbane/  ) θα το ειχα παρει χθες - (εαν συμβιβαζομουν οτι καθε βραδυ επρεπε να το φορτιζω) 

 



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 9

0 μέλη, 9 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες