Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 4 ψήφοι

WWDC 2015, το μέλλον του iOS και OS X στις 8-12 Ιουνίου


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
505 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#226   mihalis

mihalis

    iPH Addict

  • 681 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 09/06/2015 - 09:46

Μονο στο Air 2 !!!

Στο air 2 νομίζω θα μπορείς να βλέπει 50-50 τις 2 εφαρμογές που θα τρέχουνε.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#227   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 09/06/2015 - 10:02

Λίστα χαρακτηριστικών του iOS 9 που παρουσιάστηκαν στιγμιαία σε slide κατά το χτεσινό keynote: 

  • OCR accessory setup
  • Audio unit extension
  • VPN plug-in extension
  • Swift 2
  • Map customization
  • Direct document
  • UI testing in Xcode
  • Sensor profile
  • Motorized windows profile
  • New Health data types
  • Code coverage
  • Gaming APIs
  • Automated shades profile
  • Layout guide
  • Shortcut Bar
  • New multitasking APIs
  • New HomeKit profiles
  • iCloud open in place
  • Home security profile
  • Storyboard references
  • App transport security API
  • Stack view
  • Wireless CarPlay
  • HomeKit iCloud remote access

Behind the Scenes...

#228   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/06/2015 - 10:34

Πέρα από τις καινούργιες συνδρομητικές υπηρεσίες που ανακοινώθηκαν και πέρα από τα καινούργια χαρακτηριστικά που δεν βρίσκουν προς το παρόν εφαρμογή εντός Ελλάδος...

.... κατά την άποψή μου και σε επίπεδο απλού χρήστη, οι βελτιώσεις του iOS συμπυκνώνονται στα εξής:

 

- Στην Multitasking εμπειρία (στα 3 διαφορετικά επίπεδα που αναφέρθηκαν), της οποίας όμως η ευχρηστία & η εργονομία  θα πρέπει να περάσει τις απαραίτητες εξετάσεις....

- Στην ανανέωση της εμπειρίας του χρήστη με το πληκτρολόγιο...

- Στην πολύ σημαντική και ευπρόσδεκτη αναβάθμιση του iCloud Drive, που εύχομαι να αποκτήσει τα χαρακτηριστικά και τις δυνατότητες των σύγχρονων Cloud Services και όχι μόνο. Η προσβασιμότητα, η ποικιλία στα Backup/Sync options, το File management, η αλληλεπίδραση με 3rd party Apps και όλα αυτά κάτω από την ομπρέλα της αυξημένης ασφάλειας του iOS, θα το καταστήσουν κυρίαρχο. Η μέχρι τώρα διαδρομή του ήταν τουλάχιστον "δυσκοίλια", αναξιόπιστη (Βιβλιοθήκη φωτογραφιών) και προβληματική (optimization- sync problems).


Big things have small beginnings

#229   argate7

argate7

    iPH Contributor

  • 1.735 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 09/06/2015 - 10:57

Για μένα πολύ σημαντικό το γεγονός ότι γλυτώνεις 3gb από τη συσκευή σου με τη μείωση της χωρητικότητας που καταλαμβάνει το λειτουργικό. Βέβαια αυτό μόνο για όσους έχουν 16άρι. Οι υπόλοιποι δεν νομίζω ότι νοιάζονται και καθόλου.

 

Με χάλασε λίγο που το splitview δεν παίζει στο ipad air. Θεωρώ κακή μεταχείριση από πλευράς της εταιρίας. Δε νομίζω να ήταν ανέφικτο κάτι τέτοιο..

 

Τέλος πάντων, το σημαντικό είναι ότι έρχονται αλλαγές που δείχνουν ότι είναι για καλό!



#230   peros550

peros550

    iPH Addict

  • 716 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 09/06/2015 - 11:02

νομίζω ότι η μείωση χωρητικότητας έχει να κάνει με τη διαδικασία του update. Δηλαδή σου διευκολύνουν το update. 

 

δεν είναι ξεκάθαρο τι χώρο πιάνει μετά την ολοκλήρωση του update. 

 

Κάποιο παιδί παραπάνω  έγραψε ότι με clean install σε iphone 6 16GB είχε ελεύθερα 11,45GB



#231   iThanos

iThanos

    iPH Enthousiast

  • 474 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 09/06/2015 - 11:04

Πλέον εχει αρχίσει να το ξεφτιλίζει η Apple..και δεν ανταμείβει σωστά τους πελάτες του εκτός απο τις 8-10 γνωστές χωρες(ΗΠΑ,UK κτλ)..το iOS 9 ειναι μονο 2-3 χαρακτηριστικά απο τα 10 που παρουσίασαν..!!!!ολα τα αλλα λειτουργούν σε γερμανιες και αγγλιες...παλια δεν ήταν ετσι το πράγμα..δλδ η Google αποδεικν μερα με την μερα οτι ειναι μεγαλύτερη εταιρία και οτι δεν σκέφτεται μονο τους Αμερικανούς αλλα πολυ περισσότερες χώρες αποτι η Apple..ξεπέρασε καθε προσδοκία το iOS 9 ενα πληκτρολόγιο δίνουν και αυτο το εχουμε απο το Cydia..για την σιρι δεν το συζητώ οτι δεν προκειτε να το δούμε ουτε στο iOS 53...ακόμα κα το news που μου άρεσε σαν ιδέα και εφαρμογή δεν λειτουργεί....πφφφφ μας κουρασες ρε Apple..

Τελευταία επεξεργασία από: iThanos, 09/06/2015 - 11:07


#232   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/06/2015 - 11:08

iPad iOS 9 wallpaper

 

Συνημμένο αρχείο  iOS9.jpg   61,48KB   57 λήψεις


Τελευταία επεξεργασία από: vrachamis, 09/06/2015 - 11:12

Big things have small beginnings

#233   argate7

argate7

    iPH Contributor

  • 1.735 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 09/06/2015 - 11:09

Πλέον εχει αρχίσει να το ξεφτιλίζει η Apple..και δεν ανταμείβει σωστά τους πελάτες του εκτός απο τις 8-10 γνωστές χωρες(ΗΠΑ,UK κτλ)..το iOS 9 ειναι μονο 2-3 χαρακτηριστικά απο τα 10 που παρουσίασαν..!!!!ολα τα αλλα λειτουργούν σε γερμανιες και αγγλιες...παλια δεν ήταν ετσι το πράγμα..δλδ η Google αποδεικν μερα με την μερα οτι ειναι μεγαλύτερη εταιρία και οτι δεν σκέφτεται μονο τους Αμερικανούς αλλα πολυ περισσότερες χώρες αποτι η Apple..ξεπέρασε καθε προσδοκία το iOS 9 ενα πληκτρολόγιο δίνουν και αυτο το εχουμε απο το Cydia..για την σιρι δεν το συζητώ οτι δεν προκειτε να το δούμε ουτε στο iOS 53...ακόμα κα το news που μου άρεσε σαν ιδέα και εφαρμογή δεν λειτουργεί....πφφφφ μας κουρασες ρε Apple..

Νομίζω πως αυτό δεν είναι απόλυτα έτσι όπως το λες..

Κάπου φταίμε και εμείς σαν χώρα. Γιατί να μην έχουμε τις υποδομές της Αγγλίας για παράδειγμα και να μην έχεις και εσύ παράπονο??

 

Εδώ η τιτανομεγιστοτεράστια πρωθυπουργάρα μας (πανάθεμα τον) είπε ότι θα μας βάλει wifi σε όλη τη χώρα και τρέξανε όλοι να τον φάνε..

 

Πέρα από την πλάκα, σε ποιες λειτουργίες αναφέρεσαι?



#234   gas

gas

    iPH Elite Poster

  • 2.750 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:Gasantony

Δημοσίευση 09/06/2015 - 11:18

Tελικά το κόλπο ήταν τα 9,99 δολαριάκια του music με πλούσιο περιτύλιγμα !! Το σουμί ήταν στο χρήμα που πρέπει να πληρώσει κανείς !! 



#235   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 09/06/2015 - 11:32

Το iOS 9 θα 'ναι το νέο iOS 6.

 

Για τα ψιλά γράμματα..

 

 

UAxHZx8.png


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#236   iThanos

iThanos

    iPH Enthousiast

  • 474 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 09/06/2015 - 11:32

Εννοώ το maps με όλες τις καινούργιες λειτουργιες(όχι οτι εχει απο το iOS 8 τις λειτουργίες) την σιρι που δεν το σχολιάζω..Apple pay σε καμια δεκαετία...iOS news δεν άποσο διάβασα δεν θα ειναι διαθέσιμο..Apple music για αρχή Αμερική...ακόμα και το multitasking με το σταγονόμετρο..μονο σε iPad Air 2..γιατι δεν το δίνει και για το μίνι για τα 6αρια.....ναι σωστά μωρε...τι θα δώσει στο iOS 10......τουλάχιστον ρε παιδιά μην την δικαιολογούμε..ας ειμαστε αντικειμενικοί...δεν είπα για ολα να εχουμε υποστήριξη αλλα όχι και ετσι....

#237   panagiotis1932

panagiotis1932

    iPH Member

  • 216 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 2G

Δημοσίευση 09/06/2015 - 11:33

Η Siri θα μιλάει Ελληνικά στο ios 9;
Καιρός είναι πλάκα πλάκα...


φιλε απο τοτε που βγηκε η siri και εγω τα ιδια ελεγα.μεχρι που καταλαβα πως δε προκειται να γινει ποτε αυτο,ξεχασε το.

φιλε απο τοτε που βγηκε η siri και εγω τα ιδια ελεγα.μεχρι που καταλαβα πως δε προκειται να γινει ποτε αυτο,ξεχασε το.

θα γίνει, αλλά μάλλον θα πάρει χρόνο. Πέρυσι έδωσε το dictation....

Τελευταία επεξεργασία από: nikosgnr, 09/06/2015 - 11:38


#238   Thodoris19s

Thodoris19s

    iPH Addict

  • 647 μηνύματα
  • Twitter:@tspatas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:thodoris20

Δημοσίευση 09/06/2015 - 11:43

Πλέον εχει αρχίσει να το ξεφτιλίζει η Apple..και δεν ανταμείβει σωστά τους πελάτες του εκτός απο τις 8-10 γνωστές χωρες(ΗΠΑ,UK κτλ)..το iOS 9 ειναι μονο 2-3 χαρακτηριστικά απο τα 10 που παρουσίασαν..!!!!ολα τα αλλα λειτουργούν σε γερμανιες και αγγλιες...παλια δεν ήταν ετσι το πράγμα..δλδ η Google αποδεικν μερα με την μερα οτι ειναι μεγαλύτερη εταιρία και οτι δεν σκέφτεται μονο τους Αμερικανούς αλλα πολυ περισσότερες χώρες αποτι η Apple..ξεπέρασε καθε προσδοκία το iOS 9 ενα πληκτρολόγιο δίνουν και αυτο το εχουμε απο το Cydia..για την σιρι δεν το συζητώ οτι δεν προκειτε να το δούμε ουτε στο iOS 53...ακόμα κα το news που μου άρεσε σαν ιδέα και εφαρμογή δεν λειτουργεί....πφφφφ μας κουρασες ρε Apple..

 

 

Εννοώ το maps με όλες τις καινούργιες λειτουργιες(όχι οτι εχει απο το iOS 8 τις λειτουργίες) την σιρι που δεν το σχολιάζω..Apple pay σε καμια δεκαετία...iOS news δεν άποσο διάβασα δεν θα ειναι διαθέσιμο..Apple music για αρχή Αμερική...ακόμα και το multitasking με το σταγονόμετρο..μονο σε iPad Air 2..γιατι δεν το δίνει και για το μίνι για τα 6αρια.....ναι σωστά μωρε...τι θα δώσει στο iOS 10......τουλάχιστον ρε παιδιά μην την δικαιολογούμε..ας ειμαστε αντικειμενικοί...δεν είπα για ολα να εχουμε υποστήριξη αλλα όχι και ετσι....

Πάντως φίλε μου εγώ με Nexus 5 και όλα τα τελευταία update το google now δεν το έχω καταφέρει να δουλέψει. Να του λέω π.χ κάλεσε τον Γιάννη και να παίρνει. Οκ στο google search δουλεύει αλλά τι να το κάνω μόνο για τον browser. Στους χάρτες από την άλλη είναι έτη φωτός μπροστά. Βγάζει συγκοινωνίες λεωφορεία κλπ είναι πολύ πρακτικό.
Τώρα αυτό που λες για το multitasking είναι φαντάζομαι περισσότερο θέμα hardware και όχι ότι δεν θα ήθελε να το δώσει και στις άλλες συσκευές. Απλά η Apple έτσι είναι θα σου δώσει κάποιο νέο feature μόνο αν είναι 1000% σίγουρη ότι θα δουλεύει άριστα, απροβλημάτιστα και ομαλά. Και προφανώς αυτό θα γίνεται μόνο με το Ipad Air 2 καθαρά και μόνο λόγω 2gb ram. Οπότε ότι συσκευές θα έρχονται από δω και πέρα να είστε σίγουροι ότι θα έχουν 2gb ram. Είναι κρίμα πάντως γι αυτούς που έχουν το απλό Air. 



#239   Marios092

Marios092

    iPH Addict

  • 773 μηνύματα
  • Twitter:@Marios092
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • GameCenter:marios92

Δημοσίευση 09/06/2015 - 11:51

νομίζω ότι η μείωση χωρητικότητας έχει να κάνει με τη διαδικασία του update. Δηλαδή σου διευκολύνουν το update. 
 
δεν είναι ξεκάθαρο τι χώρο πιάνει μετά την ολοκλήρωση του update. 
 
Κάποιο παιδί παραπάνω  έγραψε ότι με clean install σε iphone 6 16GB είχε ελεύθερα 11,45GB


Ακριβώς. Καμία διαφορά σε θέμα χωρητικότητας. Δεν θυμάμαι ποσά είχα με clean install στη 8 αλλά δεν υπάρχει ουσιαστική διαφορά. Πέρα από αυτό τα Skype, whats app, Facebook, messenger, spotlfy λειτουργούν άψογα. Η μπαταρία είναι πολύ κακή σε αυτή την beta. Το πληκτρολόγιο πολύ laggy. Και ψήνεις άνετα αυγά πάνω στην συσκευή - άμα κλείσεις τις εφαρμογές από το app switcher πέφτει η θερμοκρασία όποτε πιστεύω έχει να κάνει με το background app refresh. Δεν συστήνω να την βάλει κανένας για καθημερινή χρήση. Εγώ έχω το MacBook για εξωτερική μπαταρία από εχθές το βράδυ!
Όσο για το slip screen multitasking πιστεύω μπορεί να τρέξει και σε συσκευές με 1 γιιγα ραμ απλά δεν θα το κάνουν. Αλλά με jb όλα θα γίνουν.

#240   peros550

peros550

    iPH Addict

  • 716 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 09/06/2015 - 11:56

Μάριε

 

πάντα μετά από εγκατάσταση ios το λειτουργικό δουλεύει υπερωρίες για λίγο και ζεσταίνεται. Μετά από λίγο στρώνει. 

Λογικά θα δούμε μείωση στον χώρο που πιάνουν οι ανανεωμένες εφαρμογές, οπότε ίσως από εκεί εξασφαλίσουμε λιγο χώρο παραπάνω. 

 

Μια και το έβαλες μπορείς να μας γράψεις σχετικά με το ελληνικό πληκτρολόγιο αν έχει το νέο feature (swipe)... 

 

thanks



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 3

0 μέλη, 3 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες