Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία

Βοήθεια σχετικά με Swift


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
2 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   klepi

klepi

    iPH newbie

  • 4 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus

Δημοσίευση 16/04/2015 - 10:53

Καλησπέρα παιδια , είμαι νέος στον χώρο της δημιουργίας εφαρμογών για iOS , σε λίγο καιρό θα έχω στο App Store 3 εφαρμογές και είμαι στην δημιουργία μιας 4ης.

 

Το πρόβλημα μου είναι ότι δεν γνωρίζω και δεν βρίσκω κάτι με αναζητήσεις στο πως να βάλω Limitation σε ένα button μου , θα ήθελα ο χρήστης να μην μπορεί να το πατάει περισσότερες από 2 φορές σε ένα 24ωρό , μπορεί κάποιος να με βοηθήσει σε αυτό ?

 

Η αρχική μου σκέψη ήταν να γίνει με NSTimer αλλά δεν είμαι σίγουρος πως θα λειτουργήσει αυτό.

 

Όποιος μπορεί να με βοηθήσει θα το εκτιμούσα :D

Αν έχω βάλει το θέμα σε λάθος Thread παρακαλώ συτγχωρέστε με και μεταφέρετε το στο σωστό :D



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   WizeMan

WizeMan

    iPH Enthousiast

  • 541 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/04/2015 - 22:34

Καλησπέρα παιδια , είμαι νέος στον χώρο της δημιουργίας εφαρμογών για iOS , σε λίγο καιρό θα έχω στο App Store 3 εφαρμογές και είμαι στην δημιουργία μιας 4ης.

 

Το πρόβλημα μου είναι ότι δεν γνωρίζω και δεν βρίσκω κάτι με αναζητήσεις στο πως να βάλω Limitation σε ένα button μου , θα ήθελα ο χρήστης να μην μπορεί να το πατάει περισσότερες από 2 φορές σε ένα 24ωρό , μπορεί κάποιος να με βοηθήσει σε αυτό ?

 

Η αρχική μου σκέψη ήταν να γίνει με NSTimer αλλά δεν είμαι σίγουρος πως θα λειτουργήσει αυτό.

 

Όποιος μπορεί να με βοηθήσει θα το εκτιμούσα :D

Αν έχω βάλει το θέμα σε λάθος Thread παρακαλώ συτγχωρέστε με και μεταφέρετε το στο σωστό :D

 

Καλησπέρα και καλώς ήλθες στον κόσμο του iOS Development!

 

Με το NSTimer δεν μπορείς να το κάνεις αυτό, υπάρχουν πολλά εμπόδια.

 

Μπορείς όμως να κάνεις το εξής:

Αποθηκεύεις στα NSUserDefaults ένα NSDate για παράδειγμα "lastBlockedTime" στο οποίο βάζεις το time stamp που έγινε inactive το κουμπί και ένα Bool "isBlocked" = false. Επίσης φτιάχνεις ένα property "timesTapped" integer που θα κρατάς πόσες φορές έχει πατήσει ο χρήστης το κουμπί.

 

μόλις απενεργοποιείς το κουμπί (εκεί που θες να μπλοκάρει το timesTapped) κάνεις bacground fetch να συγκρίνει τις ημερομηνίες και αν έχει περάσει μια πλήρης ημέρα τότε να αλλάζει τα δύο κλειδιά που έχουμε βάλει στο NSUserDefaults. Το ίδιο μπορείς να κάνεις για κάθε φορά που γίνεται returnfrombackround

 

επιπλέον όταν επιστρέφεις στο app ή όποτε θέλεις τέλος πάντων τσεκάρεις τα κλειδιά και πράττεις καταλλήλως στο κουμπί σου.

 

Αν θέλεις περισσότερη βοήθεια στείλε μου μήνυμα.

 

Επίσης αξίζει να συμπληρώσω πως έχουμε σχηματίσει ένα Greek iOS Developers group στο Facebook. Αν θέλεις να γίνεις μέλος δες εδώ: https://www.facebook...ekiOSDevelopers


Τελευταία επεξεργασία από: WizeMan, 16/04/2015 - 22:35


#3   klepi

klepi

    iPH newbie

  • 4 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus

Δημοσίευση 17/04/2015 - 18:29

Αρχικά σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απαντηση :D Θα γίνω άμεσα μέλος της ομάδας και θα ρωτήσω εκεί ότι άλλες απορίες έχω






Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες