Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

H Apple πιέζει τις μεγάλες δισκογραφικές εταιρίες να εγκαταλείψουν το δωρεάν streaming του Spotify;


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
7 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 04/05/2015 - 17:36

apple-doj-investigation.jpg

 

Το Υπουργείο Δικαιοσύνης των Η.Π.Α αλλά και η Επιτροπή Ανταγωνισμού της Ευρωπαϊκής Ένωσης διερευνούν καταγγελίες που θέλουν την Apple να πιέζει τις μεγάλες δισκογραφικές εταιρίες να εγκαταλείψουν το δωρεάν streaming του Spotify* ενώ ταυτόχρονα υπόσχεται να κάνει price match στα licensing fees του YouTube.
 
* Το Spotify αυτή τη στιγμή έχει 60 εκατ. συνδρομητές από τους οποίους όμως τα 45 εκατ. χρησιμοποιούν το δωρεάν πακέτο της υπηρεσίας ενώ μόλις τα 15 εκατ. είναι επί-πληρωμή συνδρομητές.
 

The Department of Justice is looking closely into Apple’s business practices in relation to its upcoming music streaming service, according to multiple sources. The Verge has learned that Apple has been pushing major music labels to force streaming services like Spotify to abandon their free tiers, which will dramatically reduce the competition for Apple’s upcoming offering. DOJ officials have already interviewed high-ranking music industry executives about Apple’s business habits.

Apple has been using its considerable power in the music industry to stop the music labels from renewing Spotify’s license to stream music through its free tier. Spotify currently has 60 million listeners, but only 15 million of them are paid users. Getting the music labels to kill the freemium tiers from Spotify and others could put Apple in prime position to grab a large swath of new users when it launches its own streaming service, which is widely expected to feature a considerable amount of exclusive content. "All the way up to Tim Cook, these guys are cutthroat," one music industry source said.

Sources also indicated that Apple offered to pay YouTube’s music licensing fee to Universal Music Group if the label stopped allowing its songs on YouTube. Apple is seemingly trying to clear a path before its streaming service launches, which is expected to debut at WWDC in June. If Apple convinces the labels to stop licensing freemium services from Spotify and YouTube, it could take out a significant portion of business from its two largest music competitors.

 
Προς το παρόν δεν υπάρχει κάποιο σχόλιο από την πλευρά της Apple. Παρακολουθούμε την εξέλιξη της ιστορίας με ιδιαίτερο ενδιαφέρον καθώς τον επόμενο μήνα αναμένεται η ανακοίνωση της συνδρομητικής μουσικής υπηρεσίας στο WWDC. Θα έχουμε άραγε ανατροπές στα όσα μας ετοιμάζει η Apple;
 

Πηγή: The Verge

 

Διαβάστε επίσης:


Behind the Scenes...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   technomonster

technomonster

    iPH Elite Poster

  • 1.908 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 05/05/2015 - 00:23

Μάλλον θα κάνει μουσική υπηρεσία μαζί με τα beats.



#3   dedalos

dedalos

    iPH Member

  • 273 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/05/2015 - 22:33

Εύχομαι στην apple να πάρει το τρίτο το μακρύτερο σε σχέση με το spotify.

#4   technomonster

technomonster

    iPH Elite Poster

  • 1.908 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 05/05/2015 - 22:44

Εύχομαι στην apple να πάρει το τρίτο το μακρύτερο σε σχέση με το spotify.

Μην είσαι κακός  :P Το χρήμα να κινείται..



#5   technomonster

technomonster

    iPH Elite Poster

  • 1.908 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 06/05/2015 - 11:42

Εδώ είμαστε

http://www.macrumors...eaming-serivce/



#6   dream21

dream21

    iPH Hero

  • 3.897 μηνύματα
  • Twitter:@dream2100
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:iPhonegr

Δημοσίευση 06/05/2015 - 14:19

Εύχομαι στην apple να πάρει το τρίτο το μακρύτερο σε σχέση με το spotify.


Μια από τα ίδια μακάρι να πάρει από τα 3 το μακρύτερο.

Ρε παιδί μου πως να το πω χωρίς να κάνω διαφήμιση αλλά τραβάς ένα πάγιο COSMOTE 65 και σου παρέχει UNLIMITED STREAMING στο Spotify χωρίς αστεράκια στο συμβόλαιο και λαλακιες , συν το ότι δεν πληρώνεις και τα 5€ κάθε μήνα για συνδρομή premium στο spotify γλυτώσεις και τα 60€ κάθε χρόνο και είσαι Αρχηγός.



#7   gismo301278

gismo301278

    iPH Hero

  • 5.413 μηνύματα
  • Twitter:@Fstavrou
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:gismo301278

Δημοσίευση 07/05/2015 - 17:53

εγω δεν αλλαζω το spotify με cosmote που εχω στα πεντε ευρω για κανεναν λογο!!!ειδαν οτι εχει ψωμι και βουτηξαν κι αυτοι ασε που θα χει συνεχεις διαφημισεις για αγορες απο το store τους
Rafael Nadal

#8   akarthis

akarthis

    iPH User

  • 131 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • GameCenter:akarthis

Δημοσίευση 07/05/2015 - 18:45

Και εμενα δε μου καθεται καλα η τακτικη της apple(αν ισχυει). Κανε το promotion σου, δειξε τι προσφερεις και μετα αν ειναι αξιολογο χρεωσε το. Εχω την εντυπωση οτι θεωρει τους πελατες της θυματα, οποτε αν εξαφανισω το δωρεαν απο τον ανταγωνισμο, οι πελατες μου αμεσως θα μου τα σκασουν.






Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες