Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

iPhone 6S/Plus με Force Touch, Α9 επεξεργαστή +2GB RAM, 12MP Camera και νέο χρώμα Rose Gold


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
82 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#61   fireleader

fireleader

    iPH Enthousiast

  • 378 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 14/05/2015 - 18:31

Ναι αλλα απο την αλλη τα 64 εχουν την τιμη του 32. Αρα εμεις που περναμε 32αρι δεν μας χαλασε γιατι στην ιδια τιμη εχουμε τα 64αρια.

 

Αυτος που επαιρνε 16αρι παλι 16αρι θα παρει. Κ συνηθως αυτος που εχει το 16αρι ειναι αυτος που εχει αιφον απλα για να εχει. Και οχι χρηστης σαν "εμας"

Αυτό που καταλαβαίνω εγώ είναι ότι, πριν το keynote που παρουσίασαν τις αλαγές στις χωρητικότητες, θα αγόραζες τα 32gb έχοντας στο μυαλό σου ότι θα πληρώσεις 860 ευρώ και ότι προφανώς σου αρκούν τα 32gb και δεν χρειάζεσαι τα 64gb! Επομένως, αν η "βάση" στο 6αρι ήταν τα 32gb θα αγόραζες εκείνο με 740 ευρώ και θα χαιρόσουν που πλήρωσες 120ευρώ λιγότερα για αυτό που ήθελες και όχι 860 ευρώ για κάτι που (πριν το keynote τουλάχιστον) σου φαίνοταν "too much" και αχρείαστο (δλδ τα 64gb). Αλλά τώρα λες: οκ, εχω παραπάνω GB στα ίδια λεφτά. Όμως δεν είναι έτσι (δλδ στα "ίδια λεφτά") γιατί θα μπορούσες να είχες δώσει 120 ευρώ λιγότερα για να αγοράσεις τα 32gb κάτι που πιστεύω θα σου άρεζε περισσότερο σαν σενάριο. Εγώ έτσι το σκέφτομαι. Ήμουν στην ίδια θέση με εσένα, δηλαδή θα αγόραζα το 32αρι. Προσωπικά με "χάλασε" που δεν γλίτωσα 120 ευρώ. Νομίζω, λοιπόν ότι η λογική σου είναι λίγο λανθασμένη. Και ούτως ή άλλως δεν έχει νόημα να κρατάει τη "βάση" στα 16gb ούτε εμείς να προσπαθούμε να δικαιολογήσουμε αυτήν της την κίνηση. Είναι πλέον πολύ λίγα! Πριν λίγο διάβαζα αυτό και μου φαίνεται πραγματικά αστείο. Η samsung αν δεν κάνω λάθος έβαλε 32gb στο S6.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#62   sakis697

sakis697

    iPH Hero

  • 3.939 μηνύματα
  • Twitter:@sakis3112
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G
  • GameCenter:RED-BLUE BLUR 12

Δημοσίευση 14/05/2015 - 18:35

Αυτό που καταλαβαίνω εγώ είναι ότι, πριν το keynote που παρουσίασαν τις αλαγές στις χωρητικότητες, θα αγόραζες τα 32gb έχοντας στο μυαλό σου ότι θα πληρώσεις 860 ευρώ και ότι προφανώς σου αρκούν τα 32gb και δεν χρειάζεσαι τα 64gb! Επομένως, αν η "βάση" στο 6αρι ήταν τα 32gb θα αγόραζες εκείνο με 740 ευρώ και θα χαιρόσουν που πλήρωσες 120ευρώ λιγότερα για αυτό που ήθελες και όχι 860 ευρώ για κάτι που (πριν το keynote τουλάχιστον) σου φαίνοταν "too much" και αχρείαστο (δλδ τα 64gb). Αλλά τώρα λες: οκ, εχω παραπάνω GB στα ίδια λεφτά. Όμως δεν είναι έτσι (δλδ στα "ίδια λεφτά") γιατί θα μπορούσες να είχες δώσει 120 ευρώ λιγότερα για να αγοράσεις τα 32gb κάτι που πιστεύω θα σου άρεζε περισσότερο σαν σενάριο. Εγώ έτσι το σκέφτομαι. Ήμουν στην ίδια θέση με εσένα, δηλαδή θα αγόραζα το 32αρι. Προσωπικά με "χάλασε" που δεν γλίτωσα 120 ευρώ. Νομίζω, λοιπόν ότι η λογική σου είναι λίγο λανθασμένη. Και ούτως ή άλλως δεν έχει νόημα να κρατάει τη "βάση" στα 16gb ούτε εμείς να προσπαθούμε να δικαιολογήσουμε αυτήν της την κίνηση. Είναι πλέον πολύ λίγα! Πριν λίγο διάβαζα αυτό και μου φαίνεται πραγματικά αστείο. Η samsung αν δεν κάνω λάθος έβαλε 32gb στο S6.



Ναι συμφωνώ απόλυτα με αυτό που λες γιατι εννοείται οτι δεν θα με χαλούσε το 32αρι στην τιμή του 16 και να γλύτωνα τα λεφτά.

Αλλά η απλ δεν μας έχει συνηθίσει σε κάτι τέτοια σχεδόν ποτέ αν δεν κανω λάθος. Όποτε γλυκαινω το χάπι προφανώς κ λέω με τα ίδια λεφτά πήρα πιο μεγάλο!

Μια φορά Εύζων, για πάντα Εύζων! 


#63   dsmpampis

dsmpampis

    iPH Contributor

  • 935 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:dsmpampis

Δημοσίευση 14/05/2015 - 18:37

Ρε παιδιά διαβάζω και βλέπω οτι πολλα άτομα ειναι ευχαριστημένα με το 16αρι και οτι παλι 16αρι θα αγόραζαν. Πραγματικά απορώ πως σας φτάνει ο χώρος όταν out of the box έχει περίπου 12;

Εγώ έχω το iPhone 1 μήνα και έχω μέχρι στιγμής 22gigs δεσμευμένα χωρίς μουσική.

Οκ να μου πει κάποιος οτι τα 32(που δεν υπάρχουν πλέον ) ειναι αρκετά θα πω οκ ...αλλά 16;

Εγώ 128αρι έχω και ξέρω οτι δεν θα το γεμίσω αλλά πιστεύω οτι 64 ειναι η καλύτερη λύση( μιας και στο προηγούμενο κινητό είχα περίπου 50gigs δεσμευμένα.)

#64   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.188 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 14/05/2015 - 18:45

Η αλήθεια είναι πως τα 16GB σε δεσμεύουν από την άποψη να βάλεις τραγούδια, να τραβήξεις πολλά βίντεο και φωτογραφίες και να το φορτώσεις με αρκετές εφαρμογές. 

 

Αλλά με σωστή διαχείριση πιστεύω πως φτάνουν. 

 

Προσωπικά 64GB έχω και δεν μου έφταναν τα 16GB, αλλά ο καθένας με τις ανάγκες του.


Once You Go Mac You Never Go Back

#65   VasmaV

VasmaV

    iPH Member

  • 242 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2 +3G
  • GameCenter:VASMAV

Δημοσίευση 14/05/2015 - 18:48

Κοιτά εγώ που δεν παίζω παιχνίδια στο κινητό (έχω ps4) και δεν βγάζω και φωτό με το κινητό (έχω μια Nikon d750), τι να τα κάνω τα παραπάνω giga? έχω 1.5gb μουσική και καμία 50αρια apps και πάλι μου μένουν 3.5gb ελεύθερα. Το iPad το χω 64αρι μόνο και μόνο γιατί εκεί έχω φορτώσει όλες τις φωτό από την dslr

Όλα εξαρτώνται από τις ανάγκες και τη χρήση που κάνει ο καθένας μας. Για κάποιους τα 16 φτάνουν και περισσεύουν, ενώ άλλοι τα γεμίζουν την πρώτη μέρα

#66   sakis697

sakis697

    iPH Hero

  • 3.939 μηνύματα
  • Twitter:@sakis3112
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G
  • GameCenter:RED-BLUE BLUR 12

Δημοσίευση 14/05/2015 - 18:56

Ειναι ο καθενας με τις αναγκες του... Εγω εχω κολλημα κ εχω ολες τις "καλες" φωτο που εχω τραβηξει απο το πρωτο κινητο με καμερα που ειχα. Θελω να τις εχω ολες στο κινητο ακομα και αν ειναι απο το 2005. 

 

Οποτε τα 16 εννοειται δεν μου φτανουν. Βιτσια ειναι αυτα! 


Μια φορά Εύζων, για πάντα Εύζων! 


#67   turbomakis

turbomakis

    iPH Contributor

  • 900 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 14/05/2015 - 20:33

16αρι είχα Ανέκαθεν αλλά πάντα έχω 5-6gb ελεύθερα! Φωτογραφίες και βίντεο αποθηκεύονται στο πισι! Παιχνίδια στο iPad και εφαρμογές όσες μου χρειάζονται! Πραγματικά το επόμενο Iphone ενώ θα μου άρεσε να το πάρω σε 64αρι, σκέφτομαι πως δεν θα αξιοποιήσω ποτέ τον χώρο του! Αλλά, αν όντως μπει νέα κάμερα και δεν μπορώ να τραβάω ότι θέλω και με περιορίζει, θα πάω αναγκαστικά σε 64αρι!

Τελευταία επεξεργασία από: turbomakis, 14/05/2015 - 20:34


#68   kostas4

kostas4

    iPH Addict

  • 627 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 14/05/2015 - 21:24

Μα τα κάθε 3-4-5-6 είναι τα beta hardware για τα 3gs-4s-5s-6s....δεν είναι τυχαίο πχ στο 4 θέμα με το σήμα στο 4s το έλυσαν βάζοντας μια κεραία ακόμα στο 5 θέμα με το χρώμα στο 5s το έλυσαν στο 6 θέμα που λυγίζει στο 6s λέει ότι θα το λύσουν με ενίσχυση του μηχανισμού από μέσα.....

Μια χαρά τα λες.Σχεδόν τα πρώτα μοντέλα iPhone λειτουργών ως πειραματόζωα για τα μοντέλα s.Είναι σα να θέλει Κανείς Να αγοράσει Ένα αυτοκίνητο Και ενώ ξέρει ότι θα του βγάλει κάποια προβλήματα δεν περιμένει λίγο καιρο Για να πάρει το ίδιο μοντέλο απροβλημάτιστο και βελτιωμένο με τα ίδια χρήματα!

#69   agnostos13

agnostos13

    iPH Contributor

  • 1.823 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 14/05/2015 - 22:11

Εγω παλι με 16gb και γυρω στις 100 εφαρμογες (μεσαιου και μικρου μεγεθους) και 700 φωτογραφιες φουλαρει!
Αν αδειασω τις φωτογραφιες θα μεινουν 2gb αλλα τι να φτασει...
Θα ηθελα σιγουρα 32gb για να εχω και κανενα τραγουδακι μεσα και να μην χρειαζεται να διαγραφω τις μεγαλες εφαρμογες (>500mb) και τις φωτογραφιες καθε τρεις και λιγο!
Καλα για ληψη full hd video ουτε λογος...

Τελευταία επεξεργασία από: agnostos13, 14/05/2015 - 22:11


#70   atari4

atari4

    iPH Hero

  • 5.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:YNWA

Δημοσίευση 14/05/2015 - 22:14

Εγω εχω κολλημα κ εχω ολες τις "καλες" φωτο που εχω τραβηξει απο το πρωτο κινητο με καμερα που ειχα. Θελω να τις εχω ολες στο κινητο ακομα και αν ειναι απο το 2005.


Αποκλείεται να μην εχεις "καλη" φωτο πριν το 2005. Αποψη μου ειναι οτι πρεπει να τις σκαναρεις και να τις περασεις και αυτες στο κινητο!

You'll Never Walk Alone


#71   agpol07

agpol07

    iPH Contributor

  • 1.093 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus

Δημοσίευση 14/05/2015 - 23:37

Πιο off-topic πεθαινεις το thread..



#72   AZAZ

AZAZ

    iPH Member

  • 337 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 14/05/2015 - 23:56

Παιδια εγω εδωσε το Νοεμβρη 1100 ευρω για το plus 128...
Και καπουτσινο να φτιαχνει το καινουργιο,δεν με βλεπω να ξαναχωνω τοσο χρημα για s εκδοση...
Επισης, τα εκατομμυρια των 6 και 6plus που εχουν πουληθει παγκοσμιως,κατι μου λεει οτι δεν θα φυγουν απο τα χερια των κατοχων τους,ετσι ευκολα ...
Γνωμη μου παντα,ειναι οτι το s-αυτη τη φορα θα αντιμετωπισει πολλες εμπορικες δυσκολιες...



#73   omilitis1987

omilitis1987

    iPH Hero

  • 4.524 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 15/05/2015 - 00:23

...Γνωμη μου παντα,ειναι οτι το s-αυτη τη φορα θα αντιμετωπισει πολλες εμπορικες δυσκολιες...


Θα τρίζουν τα κόκκαλα του Steve Jobs με αυτές τις κουβέντες.

#74   AZAZ

AZAZ

    iPH Member

  • 337 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 15/05/2015 - 00:31

Θα τρίζουν τα κόκκαλα του Steve Jobs με αυτές τις κουβέντες.

Ελα τωρα...καταλαβαινεις  τι λεω..



#75   Nerazzurro10

Nerazzurro10

    iPH Enthousiast

  • 423 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 15/05/2015 - 00:49

Με τον Tim Cook στο τιμόνι, το μόνο που δεν θα αντιμετωπίσει η Apple τα επόμενα χρόνια είναι εμπορικές δυσκολίες. Ο άνθρωπος είναι "μετρ" στα οικονομικά! 

 

Δεν είναι τυχαίο πως η Apple γράφει το ένα ρεκόρ μετά το άλλο από τότε που ανέλαβε ο Tim (τον οποίο δεν πάω καθόλου). Ιδανική περίπτωση θα ήταν ο Jony Ive, ο οποίος πιστεύω πως θα αναλάβει κάποια στιγμή στο μέλλον.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες