Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 5 ψήφοι

HomeKit και “έξυπνα” αξεσουάρ σπιτιού


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
685 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#316   Braker

Braker

    Advanced Member

  • 441 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 10/11/2017 - 16:26

Δηλαδη μονο το 2 way communication ειναι το βασικο που δεν εχει?motion detect εχει?εχω δει και την Piper που επισης ειναι αρκατα καλη

 

έχει και motion detection. το link που έχω στο προηγούμενο post έχει συγκριτικό τι παραπάνω παρέχει η συνδρομή.


Τελευταία επεξεργασία από: Braker, 10/11/2017 - 16:26


#317   Braker

Braker

    Advanced Member

  • 441 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 12/11/2017 - 00:53

μου αρεσει το 960. το εχει κανεις (ή κατι αντιστοιχο) για να μας γραψει την αποψη του ;;

http://www.irobot.co...ing/Roomba.aspx

Τελευταία επεξεργασία από: Braker, 12/11/2017 - 00:55


#318   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/11/2017 - 13:29

Τελικά πόσοι από εσάς χρησιμοποιείτε καθημερινά το Homekit με αυτοματισμούς, ιδίως μετά την μεγάλη αναβάθμιση του iOS 11 ; 


Big things have small beginnings

#319   jig

jig

    iPH Elite Poster

  • 2.009 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/11/2017 - 13:50

:rolleyes: 

 

Καθημερινά!


ⓜⓘⓚⓔ   ✈︎  Everything you can imagine is real [P²]


#320   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/11/2017 - 14:02

Ψοφάω να μάθω μερικά από τα σενάρια σου. Από το πιο απλό έως το πιο σύνθετο.  :)


Τελευταία επεξεργασία από: vrachamis, 21/11/2017 - 14:02

Big things have small beginnings

#321   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 21/11/2017 - 14:32

Έχει κανείς καμία ιδέα για το πως να μετατρέψουμε ένα απλό air condition σε homekit enabled συσκευή?

 

Οι διάφορες πρίζες που κυκλοφορούν δεν με καλύπτουν αφενός γιατί το δικό μου AC όταν του κόψεις το ρεύμα και του το ξαναδώσεις δεν ανάβει από μόνο του και αφετέρου γιατί με αυτά δεν μπορώ να ελέγξω τη θερμοκρασία.

 

Βρήκα το Momit Cool αλλά δυστυχώς δεν υποστηρίζει Homekit. Η εταιρεία σε mail Που τους έστειλα είπε ότι είναι το επόμενο βήμα τους επειδή τους το ζητάνε αρκετά, αλλά δεν έχουμε συγκεκριμένο χρονοδιάγραμμα...



#322   Braker

Braker

    Advanced Member

  • 441 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 21/11/2017 - 14:35

Έχει κανείς καμία ιδέα για το πως να μετατρέψουμε ένα απλό air condition σε homekit enabled συσκευή?

 

Οι διάφορες πρίζες που κυκλοφορούν δεν με καλύπτουν αφενός γιατί το δικό μου AC όταν του κόψεις το ρεύμα και του το ξαναδώσεις δεν ανάβει από μόνο του και αφετέρου γιατί με αυτά δεν μπορώ να ελέγξω τη θερμοκρασία.

 

Βρήκα το Momit Cool αλλά δυστυχώς δεν υποστηρίζει Homekit. Η εταιρεία σε mail Που τους έστειλα είπε ότι είναι το επόμενο βήμα τους επειδή τους το ζητάνε αρκετά, αλλά δεν έχουμε συγκεκριμένο χρονοδιάγραμμα...

https://sensibo.com/



#323   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 21/11/2017 - 14:38

Δεν υποστηρίζει Homekit το Sensibo...



#324   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 21/11/2017 - 14:40

Δεν υποστηρίζει Homekit το Sensibo...

Νίκο δεν ξέρω κατά πόσο θα είναι εύκολο να βρεις κάτι που να υποστηρίζει και HomeKit. Το καλοκαίρι είχα πάρει ένα Morris με ενσωματωμένο WiFi και δουλεύει εξ αποστάσεως κτλ, αλλά μια δική τους κινέζικη φάση εφαρμογή. 


Once You Go Mac You Never Go Back

#325   Braker

Braker

    Advanced Member

  • 441 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 21/11/2017 - 14:42

Δεν υποστηρίζει Homekit το Sensibo...

εε και ;;; παίζει με Alexa. Εγώ πάντως μόλις πήρα ένα Sensibo μιας και το έχουν και σε προσφορά λόγω black friday. 



#326   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/11/2017 - 14:50

Δεν υποστηρίζει Homekit το Sensibo...

Δυστυχώς δεν θα βρεις κάτι. Μόνο αν τρέχεις Homebridge server στο σπίτι και έχεις γνώσεις προγραμματισμού.

 

εε και ;;; παίζει με Alexa. Εγώ πάντως μόλις πήρα ένα Sensibo μιας και το έχουν και σε προσφορά λόγω black friday. 

Είναι πολύ σημαντικό, γιατί αφενός ρώτησε για Homekit compatible συσκευή και αφετέρου διότι θα μπορεί να συνεργάζεται με όλα τα υπόλοιπα εγκατεστημένα Homekit Accessories σε ποικίλους μεταξύ τους αυτοματισμούς. Και όλα αυτά από μια εφαρμογή. Όχι μια εφαρμογή για κάθε Accessory


Big things have small beginnings

#327   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 21/11/2017 - 15:04

εε και ;;; παίζει με Alexa. Εγώ πάντως μόλις πήρα ένα Sensibo μιας και το έχουν και σε προσφορά λόγω black friday. 

 

Δυστυχώς δεν θα βρεις κάτι. Μόνο αν τρέχεις Homebridge server στο σπίτι και έχεις γνώσεις προγραμματισμού.

 

Είναι πολύ σημαντικό, γιατί αφενός ρώτησε για Homekit compatible συσκευή και αφετέρου διότι θα μπορεί να συνεργάζεται με όλα τα υπόλοιπα εγκατεστημένα Homekit Accessories σε ποικίλους μεταξύ τους αυτοματισμούς. Και όλα αυτά από μια εφαρμογή. Όχι μια εφαρμογή για κάθε Accessory

Αυτό ακριβώς. Σκοπεύω το επόμενο διάστημα να μετατρέψω το σπίτι μου σε Smart.

 

Η ουσία του όλου πράγματος είναι τα αυτοματοποιημένα σενάρια, όχι να μπορώ να κάνω φιγούρα λέγοντας "Alexa, turn AC on" ή να έχω ξεχωριστή εφαρμογή με το κάθε εξάρτημα και να μην συνεργάζονται μεταξύ τους.

 

Για αυτό ότι και να κοιτάω φροντίζω να είναι Homekit compatible ώστε να μπορούν να δουλέψουν όλα με όλα ανεξαρτήτως εταιρείας.



#328   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/11/2017 - 15:19

Νίκο αν πραγματικά θέλεις να ασχοληθείς,  πρέπει να εγκαταστήσεις το HomeBridge.

 

Είναι μια δωρεάν πλατφόρμα που τρέχει σε PC ή Mac και μετατρέπει τα περισσότερα μη compatible με το Homekit προιόντα, σε συμβατά.

 

Επιπλέον προσφέρει άπειρες δυνατότητες διότι με την εγκατάσταση των κατάλληλων Plugins, προσθέτει στο Homekit Virtual συσκευές που χτίζουν απίστευτους αυτοματισμούς.

 

Ασχολούμαι τους τελευταίους 10 μήνες και έχω μείνει άναυδος.

 

Παράδειγμα αυτοματισμού: 

 

1. Όταν φύγω από το σπίτι και ταυτόχρονα δεν βρίσκεται κανείς άλλος στο σπίτι, μετά από 3΄ σβήσε όλα τα φώτα

2. Αν η θερμοκρασία πέσει κάτω από 19 και ταυτόχρονα δεν βρίσκεται κανείς άλλος στο σπίτι, άναψε το καλοριφέρ, αλλά όταν η θερμοκρασία φτάσει στους 21, σβήσε το.

3. Αν για 5 λεπτά δεν ανιχνεύεται κίνηση στο σαλόνι και τα φώτα είναι ανοιχτά, τότε σβήσ'τα.

4. Όταν επιστρέψουν τα παιδιά από το σχολείο, άναψε την θέρμανση στο δωμάτιο τους εφόσον η θερμοκρασία είναι κάτω από 19,5

 

Edit: Στο προηγούμενο Post ανέφερα περί γνώσεων προγραμματισμού αναφερόμενος συγκεκριμένα στο Sensible διότι....

 

Sensibo has an extensive open API, with many extensions and integrations created by the community for SmartThings, OpenHab, Homebridge (for HomeKit) and more.

Τίποτε από τα παραπάνω που περιέγραψα δεν χρειάζεται ιδιαίτερη τεχνογνωσία.


Τελευταία επεξεργασία από: vrachamis, 21/11/2017 - 17:01

Big things have small beginnings

#329   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 21/11/2017 - 19:01

Γενικά πιστεύω ότι πλέον μετά την αλλαγή στο Homekit (πλέον δεν χρειάζεται συγκεκριμένο hardware για να είναι μία συσκευή Homekit Compatible, γίνεται και μέσω softaware) πολλές εταιρείες θα μπουν στο παιχνίδι.

 

Τον μεγάλο όγκο των συσκευών στο σπίτι τις έχω ήδη κλειδώσει στο τι θα αγοράσω, το Air Condition και τα φώτα μου μένουν μόνο.

 

Στα φώτα απλά δεν έχω καταλήξει αν θα πάω στην πλήρη πλατφόρμα του ΙΚΕΑ ή σε κάτι άλλο με απλούς διακόπτες όπως της KooGeek σε πρώτη φάση.

 

Τώρα όσο για τα παραπάνω, δεν κατάλαβα, τέτοια σενάρια δεν μπορείς πρακτικά να φτιάξεις και μέσα από το Home App?

 

Ή δεν υπάρχει δυνατότητα για τόσο συγκεκριμένα και ειδικά σενάρια και είναι πιο απλά τα πράγματα εκεί?



#330   gkok

gkok

    iPH Enthousiast

  • 563 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 21/11/2017 - 19:18

Νίκο αν πραγματικά θέλεις να ασχοληθείς,  πρέπει να εγκαταστήσεις το HomeBridge.

 

Είναι μια δωρεάν πλατφόρμα που τρέχει σε PC ή Mac και μετατρέπει τα περισσότερα μη compatible με το Homekit προιόντα, σε συμβατά.

 

Επιπλέον προσφέρει άπειρες δυνατότητες διότι με την εγκατάσταση των κατάλληλων Plugins, προσθέτει στο Homekit Virtual συσκευές που χτίζουν απίστευτους αυτοματισμούς.

 

Ασχολούμαι τους τελευταίους 10 μήνες και έχω μείνει άναυδος.

 

Παράδειγμα αυτοματισμού: 

 

2. Αν η θερμοκρασία πέσει κάτω από 19 και ταυτόχρονα δεν βρίσκεται κανείς άλλος στο σπίτι, άναψε το καλοριφέρ, αλλά όταν η θερμοκρασία φτάσει στους 21, σβήσε το.

 

4. Όταν επιστρέψουν τα παιδιά από το σχολείο, άναψε την θέρμανση στο δωμάτιο τους εφόσον η θερμοκρασία είναι κάτω από 19,5

 

 

 

Για το καλοριφέρ ποια συσκευή έχεις βάλει;






Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 3

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    Google (3)