Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 5 ψήφοι

HomeKit και “έξυπνα” αξεσουάρ σπιτιού


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
685 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#46   Braker

Braker

    Advanced Member

  • 441 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 28/01/2016 - 18:43

Και επειδή το συζητάμε...... πριν από ένα τέταρτο περίπου δέχτηκα ειδοποίηση πως η κόρη μου απομακρύνθηκε από το φροντιστήριο της και μόλις τώρα μια ειδοποίηση από το "σπίτι", πως έφτασε και βρίσκεται μέσα.

 

attachicon.gifsiri.png

 

για πες... πως το εκανες αυτο... (έχουμε και εμεις παιδια)


Τελευταία επεξεργασία από: Braker, 28/01/2016 - 18:43


#47   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/01/2016 - 18:45

για το orvibo απάντησα και παραπάνω. δεν θα παίξει με όλα τα Α/C που έχω σπίτι γιατί θέλει οπτικη επαφή με τις συσκευες.

 

ο lazy bone διακόπτης φαίνεται ενδιαφέρουσα λύση. δεν ξέρω όμως αν παίζει και με 3G ή πρέπει υποχρεωτικά να έχω συνδεθεί στο wi-fi. (θα το ψάξω με το lazy bone) 

 

σε ευχαριστώ.

Να' σαι καλά. Εναλλακτικό του Orbivo, πάλι orbivo, αλλά χρειάζεσαι όσα τα A/C. Τα διαχειρίζεσαι όλα από την ίδια εφαρμογή


Big things have small beginnings

#48   Braker

Braker

    Advanced Member

  • 441 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 28/01/2016 - 18:52

Να' σαι καλά. Εναλλακτικό του Orbivo, πάλι orbivo, αλλά χρειάζεσαι όσα τα A/C. Τα διαχειρίζεσαι όλα από την ίδια εφαρμογή

 

χε,χε σε πρόλαβα, έχω ήδη βάλει το EDUP και παίζει μια χαρά αλλά είναι μόνο ON/OFF (δες post #26)



#49   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/01/2016 - 19:01

χε,χε σε πρόλαβα, έχω ήδη βάλει το EDUP και παίζει μια χαρά αλλά είναι μόνο ON/OFF (δες post #26)

:o Οκ. Και έτσι γίνεται λοιπόν, αλλά πρέπει να είσαι Jb για να γίνει με Geofencing σε πραγματικό χρόνο. Όπως και στο παράδειγμα του φροντιστηρίου, και οι 2 συσκευές είναι Jb. 


Big things have small beginnings

#50   Braker

Braker

    Advanced Member

  • 441 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 28/01/2016 - 19:17

:(



#51   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3.859 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 28/01/2016 - 20:52

και 4 φωτογραφίες.

Είσαι ένας μικρός Θεός!!!!
Λέω να αρχίσω με τα AC. Απλά αγοράζω αυτές τις πρίζες τις οποίες συνδέω στις υπάρχουσες και μετά βάζω επάνω τα AC?


Sent from my iPad using Tapatalk

#52   Braker

Braker

    Advanced Member

  • 441 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 28/01/2016 - 21:54

όπως το έγραψες, βασικά δεν είναι μόνο για τα AC, ότι συσκευή και να βάλεις μπορείς να την ελέγχεις από το κινητό σου (μόνο όμως ON / OFF). όπου και να είσαι αρκεί να έχεις σύνδεση Wi-Fi ή 3G/GPRS.

 

το προιόν ειναι το EDUP EP-3703 http://www.szedup.co...ow.aspx?id=1772

 

στο video έχει τις οδηγίες σύνδεσης: 

 

την πουλάνε και εδώ Ελλάδα αλλά την έχουν ακριβά: http://www.geta.gr/e...ernet/405-17536

 

και το App για iPhone: https://itunes.apple...d785025947?mt=8 


Τελευταία επεξεργασία από: Braker, 28/01/2016 - 21:55


#53   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/01/2016 - 23:42

χε,χε σε πρόλαβα, έχω ήδη βάλει το EDUP και παίζει μια χαρά αλλά είναι μόνο ON/OFF (δες post #26)


Αξίζει να σημειώσω πως το Orbivo, πέρα από το On/Off function, διαθέτει τις παρακάτω επιπλέον δυνατότητες πλήρως διαχειρίσιμες μέσα από την εφαρμογή του:
1. Προγραμματισμός έως και 10 διαφορετικών On/Off γεγονότων σε εβδομαδιαία βάση (24/7).
Για παράδειγμα έχω προγραμματίσει ένα Orbivo να διακόπτει το ρεύμα στην TV για όση ώρα διαρκεί η καθημερινή μελέτη των παιδιών (16:00 - 19:00) πλην Σ/Κ.
2. Προγραμματισμός αυτόματου Off μετά το πέρας προκαθορισμένου χρόνου από το On.
Για παράδειγμα εάν ανάψει κάποιος τον θερμοσίφωνα ή ξεκινήσει την φόρτιση της συσκευή του, δεν θα ανησυχεί μήπως ξεχάσει να το κλείσει. Θα κλείσει μόνο του μετά από χ χρόνο αυτόματα.

3. Υποστήριξη ακολουθίας γεγονότων που εμπλέκουν πολλά Orbivo μαζί με ετεροχρονισμένα On/Off γεγονότα.
Για παράδειγμα Orbivo 1 off, μετά από 10´ Orbivo 2 on μετά από 60´ Orbivo 2 on & Orbivo 3 off....κ.ο.κ.

Με Jb τα πράγματα γίνονται τόσο "διαστημικά".... που ούτε όταν έβλεπα Flash Gordon στην ΥΕΝΕΔ όταν ήμουν πιτσιρικάς δεν το φανταζόμουν.
Λες στην Siri "Let there be light" και σου ανάβει τα φώτα, της λες "Light my fire baby" και ανάβει το boiler... και άλλα πολλά.
Αυτό που ευχαριστιέμαι πιο πολύ από όλα είναι που αυτοφορτίζεται το τηλ μόνο του, μιας που συνηθίζω να το φορτίζω νύχτα και ενώ κοιμάμαι.

Για να το προστατεύσω λοιπόν από περιττές ώρες υπερφόρτισης, έχω ορίσει στο 20% της εναπομείνασας ενέργειας της μπαταρίας να δίνει ρεύμα στον εαυτό του (Orbivo on) και εφόσον φτάσει στο 90% και πάντα ενώ κοιμάμαι, να κόβει το ρεύμα στον φορτιστή.

Συνημμένο αρχείο  ImageUploadedByTapatalk1454017297.745304.jpg   51,74KB   59 λήψειςΣυνημμένο αρχείο  ImageUploadedByTapatalk1454017314.394514.jpg   40,04KB   56 λήψειςΣυνημμένο αρχείο  ImageUploadedByTapatalk1454017330.730713.jpg   71,77KB   59 λήψεις
Big things have small beginnings

#54   Braker

Braker

    Advanced Member

  • 441 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 29/01/2016 - 00:21

οι πριζες του orvibo ειναι stand alone η θελουν το hub ;;;

και αν θελουν hub παιζουν με το smarthings ;;;

timer εχει και το edup

Συνημμένα αρχεία

  • Συνημμένο αρχείο  image.png   96,83KB   49 λήψεις

Τελευταία επεξεργασία από: Braker, 29/01/2016 - 00:23


#55   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/01/2016 - 09:13

οι πριζες του orvibo ειναι stand alone η θελουν το hub ;;;

και αν θελουν hub παιζουν με το smarthings ;;;

timer εχει και το edup

Καλημέρα. Ευτυχώς είναι stand alone.
Big things have small beginnings

#56   SLK200GR

SLK200GR

    iPH Contributor

  • 1.196 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen

Δημοσίευση 29/01/2016 - 10:49

αντι να παρουμε ειδικες λαμπες που ειναι πανακριβες δεν υπαρχει wifi διακοπτης για τα φωτα?εγω παντως εχω σε app τον ενισχυτη μου (yamaha) πολυ βολικο,τα κληματιστικα που ειναι samsung wifi δεν χρειαζεται σταθερη ip,2 πριζες κινεζικες των 13 ε που δουλευουν τελεια με το app και τις καμερες με το eagles eye που ομως χρειαζονατι σταθερη ip h dyndns (που εχω εγω ) αλλα υπαρχουν πια καταγραφικα που δεν χρειαζονατι σταθερη ip οπως τα κληματιστικα μου



#57   Braker

Braker

    Advanced Member

  • 441 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 29/01/2016 - 11:00

Καλημέρα. Ευτυχώς είναι stand alone.

πάντως οι orvibo κατά τη γνώμη μου έχουν καλύτερο design από τις edup. να υποθέσω και οι orvibo γίνονται control και μέσω 3G ;;; 



#58   Braker

Braker

    Advanced Member

  • 441 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 29/01/2016 - 11:04

αντι να παρουμε ειδικες λαμπες που ειναι πανακριβες δεν υπαρχει wifi διακοπτης για τα φωτα?εγω παντως εχω σε app τον ενισχυτη μου (yamaha) πολυ βολικο,τα κληματιστικα που ειναι samsung wifi δεν χρειαζεται σταθερη ip,2 πριζες κινεζικες των 13 ε που δουλευουν τελεια με το app και τις καμερες με το eagles eye που ομως χρειαζονατι σταθερη ip h dyndns (που εχω εγω ) αλλα υπαρχουν πια καταγραφικα που δεν χρειαζονατι σταθερη ip οπως τα κληματιστικα μου

 

ναι υπάρχουν και wifi διακόπτες για τα φώτα δες εδώ. ποια κλιματιστικά samsung έχεις ;;



#59   Braker

Braker

    Advanced Member

  • 441 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 29/01/2016 - 11:17

Αξίζει να σημειώσω πως το Orbivo, πέρα από το On/Off function, διαθέτει τις παρακάτω επιπλέον δυνατότητες πλήρως διαχειρίσιμες μέσα από την εφαρμογή του:
1. Προγραμματισμός έως και 10 διαφορετικών On/Off γεγονότων σε εβδομαδιαία βάση (24/7).
Για παράδειγμα έχω προγραμματίσει ένα Orbivo να διακόπτει το ρεύμα στην TV για όση ώρα διαρκεί η καθημερινή μελέτη των παιδιών (16:00 - 19:00) πλην Σ/Κ.
2. Προγραμματισμός αυτόματου Off μετά το πέρας προκαθορισμένου χρόνου από το On.
Για παράδειγμα εάν ανάψει κάποιος τον θερμοσίφωνα ή ξεκινήσει την φόρτιση της συσκευή του, δεν θα ανησυχεί μήπως ξεχάσει να το κλείσει. Θα κλείσει μόνο του μετά από χ χρόνο αυτόματα.

3. Υποστήριξη ακολουθίας γεγονότων που εμπλέκουν πολλά Orbivo μαζί με ετεροχρονισμένα On/Off γεγονότα.
Για παράδειγμα Orbivo 1 off, μετά από 10´ Orbivo 2 on μετά από 60´ Orbivo 2 on & Orbivo 3 off....κ.ο.κ.

 

Αυτό πάντως που έκανες με τις πρίζες το έχω κάνει με τα φώτα.
 

07:00 ανάβουν κουζίνας και σαλονιού σε μπλε του πάγου χρώμα.

08:00 σβήνουν

Έως τις 22:00 το κάθε μέλος της οικογένειας κάνει ότι γουστάρει.

Στις 22:00 ανάβουν σε συγκεκριμένα χρώματα σε ένταση γύρω στο 50% στις 01:00 κλείνουν όλα εκτός από 1 το οποίο πέφτει στο 20%, στις 06:00 κλείνει και το 1 που παραμένει ανοιχτό όλο το βράδυ και ξανά ο ίδιος κύκλος από την αρχή στις 07:00 της επόμενης μέρας (ο κύκλος αυτός συνεχίζεται από Δευτέρα έως Παραρσκευή)

 

Χωρίς βέβαια να υπάρχει κάποιο κλείδωμα... αν κάποιος μέλος στης οικογένειας θέλει πχ να ανοίξει τα φώτα στο full για να βρεί κάτι κλπ μπορεί να το κάνει από το iPad του.

 

χώρια τα διάφορα recipes που δοκιμάζω με το IFTTT



#60   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/01/2016 - 11:34

αντι να παρουμε ειδικες λαμπες που ειναι πανακριβες δεν υπαρχει wifi διακοπτης για τα φωτα?εγω παντως εχω σε app τον ενισχυτη μου (yamaha) πολυ βολικο,τα κληματιστικα που ειναι samsung wifi δεν χρειαζεται σταθερη ip,2 πριζες κινεζικες των 13 ε που δουλευουν τελεια με το app και τις καμερες με το eagles eye που ομως χρειαζονατι σταθερη ip h dyndns (που εχω εγω ) αλλα υπαρχουν πια καταγραφικα που δεν χρειαζονατι σταθερη ip οπως τα κληματιστικα μου

Πράγματι η Στατική IP είναι must σε τέτοιου είδους εφαρμογές ακόμα και αν κάποια devices λειτουργούν και με δυναμική.

Εγώ επειδή πριν κάποια χρόνια είχα αγοράσει την Ναυαρχίδα τότε της D-LINK (DIR 868L), μου έχει δώσει δωρεάν & εφ' όρου ζωής dyndns από τον Server της.

 

Για τα φώτα υπάρχει επίσης αυτό.

 

Αυτό πάντως που έκανες με τις πρίζες το έχω κάνει με τα φώτα.
 

07:00 ανάβουν κουζίνας και σαλονιού σε μπλε του πάγου χρώμα.

08:00 σβήνουν

Έως τις 22:00 το κάθε μέλος της οικογένειας κάνει ότι γουστάρει.

Στις 22:00 ανάβουν σε συγκεκριμένα χρώματα σε ένταση γύρω στο 50% στις 01:00 κλείνουν όλα εκτός από 1 το οποίο πέφτει στο 20%, στις 06:00 κλείνει και το 1 που παραμένει ανοιχτό όλο το βράδυ και ξανά ο ίδιος κύκλος από την αρχή στις 07:00 της επόμενης μέρας (ο κύκλος αυτός συνεχίζεται από Δευτέρα έως Παραρσκευή)

 

Χωρίς βέβαια να υπάρχει κάποιο κλείδωμα... αν κάποιος μέλος στης οικογένειας θέλει πχ να ανοίξει τα φώτα στο full για να βρεί κάτι κλπ μπορεί να το κάνει από το iPad του.

 

χώρια τα διάφορα recipes που δοκιμάζω με το IFTTT

Το Orbivo υποστηρίζει 3G/LTE και επίσης κλείδωμα με password σε περίπτωση που θέλεις να απαγορεύσεις την πρόσβαση σε τρίτους από άλλες συσκευές.

Μπορείς άμα θέλεις να παραγγείλεις ένα κομμάτι, να εξαντλήσεις τις εφαρμογές του και αν μείνεις ευχαριστημένος παραγγέλνεις και άλλα. Άλλωστε είναι πολύ φθηνά γι' αυτό που κάνουν. ( όριο φορτίου 10Amps)

Τέλος σου προτείνω να κατεβάσεις την εφαρμογή του (έστω και τώρα) γιατί περιλαμβάνει πολύ επεξηγηματικά tutorials με όλες τις περιπτώσεις.


Τελευταία επεξεργασία από: vrachamis, 29/01/2016 - 11:40

Big things have small beginnings




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες