Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

Google Photos: Δωρεάν και απεριόριστο Cloud hosting για όλες τις φωτογραφίες και τα videos


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
46 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   parafron4

parafron4

    iPH Elite Poster

  • 3.006 μηνύματα
  • Twitter:@parafron4
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:parafron4-

Δημοσίευση 29/05/2015 - 17:01

Τις φωτογραφίες τις κάνει Downscale στην περίπτωση που είναι μεγαλύτερες των 16Mpxls, και αντίστοιχα τα video τα κάνει re-encode στα 1080p.
Βέβαια, όσο αφορά τα videos, αυτό είναι άκρως ασαφές δεδομένου ότι η ποιότητα τους δεν συνδέεται μονοδιάστατα με την ανάλυση τους αλλά και με το Bitrate τους. (mb/sec)

Δηλαδή όταν μια φωτογραφία των 5mp στα 2mb την ανεβάζει στο unlimited στα 1.3mb δεν έπιρεαζει καθόλου την ποιότητα της;

Τελευταία επεξεργασία από: parafron4, 29/05/2015 - 17:01


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/05/2015 - 17:04

Δηλαδή όταν μια φωτογραφία των 5mp στα 2mb την ανεβάζει στο unlimited στα 1.3mb δεν έπιρεαζει καθόλου την ποιότητα της;

Εννοείται πως Ναι!!! Την συμπιέζει.
Big things have small beginnings

#18   parafron4

parafron4

    iPH Elite Poster

  • 3.006 μηνύματα
  • Twitter:@parafron4
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:parafron4-

Δημοσίευση 29/05/2015 - 17:08

Εννοείται πως Ναι!!! Την συμπιέζει.

καταλαβα...Όποτε άκυρο από εμένα δυστυχώς.

#19   applyr

applyr

    iPH Member

  • 224 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 29/05/2015 - 17:25

Να ρωτήσω κάτι, αυτή η εφαρμογή ή/και οι άλλες παρόμοιες (OneDrive, Flickr) σε αφήνουν να κάνεις back up στο background (όπως γίνεται με το iCloud) ή πρέπει το τηλέφωνο να είναι ανοιχτό συνέχεια;



#20   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/05/2015 - 17:28

Να ρωτήσω κάτι, αυτή η εφαρμογή ή/και οι άλλες παρόμοιες (OneDrive, Flickr) σε αφήνουν να κάνεις back up στο background (όπως γίνεται με το iCloud) ή πρέπει το τηλέφωνο να είναι ανοιχτό συνέχεια;

Δυστυχώς το δεύτερο, εφόσον οι εφαρμογές υπόκεινται στους περιορισμούς που θέτει το iOS και αδρανοποιούνται. Μικρή εξαίρεση το Dropbox που συνεχίζει να μεταφορτώνει ... μόνο όμως όταν το τηλέφωνο ταυτόχρονα φορτίζει και η εφαρμογή "τρέχει" στην οθόνη σου.


Τελευταία επεξεργασία από: vrachamis, 29/05/2015 - 17:30

Big things have small beginnings

#21   applyr

applyr

    iPH Member

  • 224 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 29/05/2015 - 17:43

Δυστυχώς το δεύτερο, εφόσον οι εφαρμογές υπόκεινται στους περιορισμούς που θέτει το iOS και αδρανοποιούνται. Μικρή εξαίρεση το Dropbox που συνεχίζει να μεταφορτώνει ... μόνο όμως όταν το τηλέφωνο ταυτόχρονα φορτίζει και η εφαρμογή "τρέχει" στην οθόνη σου.

Οπότε ειδικά για εμάς στην Ελλάδα με τις ταχύτητες upload που έχουμε δεν είναι και πολύ πρακτικό αυτό. Νομίζω καλό θα ήταν να το αλλάξει αυτό η Αpple στο iOS 9, ειδικά από την στιγμή που μας αφήνει να επιλέξουμε ποια apps μπορούν να τρέχουν στο background και ποια όχι.



#22   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/05/2015 - 17:48

Οπότε ειδικά για εμάς στην Ελλάδα με τις ταχύτητες upload που έχουμε δεν είναι και πολύ πρακτικό αυτό. Νομίζω καλό θα ήταν να το αλλάξει αυτό η Αpple στο iOS 9, ειδικά από την στιγμή που μας αφήνει να επιλέξουμε ποια apps μπορούν να τρέχουν στο background και ποια όχι.

Η αλήθεια είναι πως θα ήταν τρομερά ενεργοβόρο να το επέτρεπε αυτό. Αν επέτρεπε δε να τρέχουν όλες οι ανοιχτές εφαρμογές στο background, τότε θα είχαμε και θέματα με RAM κ.ο.κ. 

Παρόλα αυτά με Jb γίνεται: http://www.iphonehel...3788-activator-εξαντλήστε-την-εφευρετικότητα-σας/?p=1691620


Τελευταία επεξεργασία από: vrachamis, 29/05/2015 - 17:52

Big things have small beginnings

#23   fragment

fragment

    iPH User

  • 192 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 5
  • GameCenter:dennmtr

Δημοσίευση 29/05/2015 - 21:30

Flickr με 1tb δωρεάν χώρο κ αντε γεια!!!
Η υπηρεσία υπάρχει εδω κ 2 χρονια περίπου με την διαφορα οτι στο Flickr δεν εχει περιορισμό του μεγέθους της φωτογραφίας!!!
Αν κ θα βγω λιγο εκτός θέματος θα πω οτι η yahoo εδω κ μια 2ετια ειναι απο τις πιο προσεγμένες εταιρείες κ σε ιδέες εφαρμογών αλλα κ υπηρεσιών!!!


Η υπηρεσία Flickr υπάρχει από το 2009

#24   Gagarin

Gagarin

    iPH Enthousiast

  • 543 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:aterzop

Δημοσίευση 29/05/2015 - 21:35

Η υπηρεσία Flickr υπάρχει από το 2009

Σαν υπηρεσία ναι!!!
Εγώ λέω για το cloud storage...
http://www.insomnia....ν-αποθηκε-r4844

#25   Gagarin

Gagarin

    iPH Enthousiast

  • 543 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:aterzop

Δημοσίευση 29/05/2015 - 21:40

Άσχετο το Flickr είναι απο το 2004...όπως κ να έχει εγώ δεν το αλλάζω!!!Αλλα κ η εν λόγω υπηρεσία της Google αξίζει μιας κ καλύπτει τα περισσότερα κινητά της αγοράς (μεχρι 16ΜΡ)...

#26   dsmpampis

dsmpampis

    iPH Contributor

  • 935 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:dsmpampis

Δημοσίευση 30/05/2015 - 09:46

Να ρωτήσω κάτι, αυτή η εφαρμογή ή/και οι άλλες παρόμοιες (OneDrive, Flickr) σε αφήνουν να κάνεις back up στο background (όπως γίνεται με το iCloud) ή πρέπει το τηλέφωνο να είναι ανοιχτό συνέχεια;


Πλέον το onedrive τρέχει στο background και τις ανεβάζει αυτόματα. Ειναι το μοναδικό σε σχέση με το Flickr & Gphotos.

#27   technomonster

technomonster

    iPH Elite Poster

  • 1.908 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 30/05/2015 - 10:55

Για να δούμε πώς θα απαντήσει το μηλαράκι. Ότι κάνει πρέπει να το κάνει με το ιος9.

 

Το photo storage πουλά αρκετά τον τελευταίο καιρό! 



#28   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/05/2015 - 10:59

Πλέον το onedrive τρέχει στο background και τις ανεβάζει αυτόματα. Ειναι το μοναδικό σε σχέση με το Flickr & Gphotos.

Δυστυχώς καμία εφαρμογή συμπεριλαμβανομένου και του OneDrive, δεν τρέχει στο background. 30sec μετά όλες οι εφαρμογές αδρανοποιούνται. Το χαρακτηριστικό που επικαλείσαι ουσιαστικά ξυπνά την εφαρμογή και συνεχίζει το upload όταν το τηλ αλλάξει τοποθεσία (το είχε ανέκαθεν και το Dropox) και πάλι ωστόσο για λίγα λεπτά.
Big things have small beginnings

#29   soniasim

soniasim

    iPH Contributor

  • 1.498 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 30/05/2015 - 23:08

Αφού κατέβασα την εφαρμογή για Mac, δοκίμασα απ´το Mac, να κάνω sync τους folders που έχω σωσμένους στο Dropbox μου, περιμένοντας προφανώς πως θα κρατήσει τη διάταξη που έχω θέσει, τοποθετώντας αντίστοιχους φακέλους στο Collections... Αντ'αυτού όμως, μου τις πετάει όλες χύμα στο Photos... Τι πρέπει να κάνω για να μου τις περάσει με τους φακέλους που έχω ήδη; Ευχαριστώ προκαταβολικά!

#30   soniasim

soniasim

    iPH Contributor

  • 1.498 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 31/05/2015 - 06:53

Δηλαδή όταν μια φωτογραφία των 5mp στα 2mb την ανεβάζει στο unlimited στα 1.3mb δεν έπιρεαζει καθόλου την ποιότητα της;


Εννοείται πως Ναι!!! Την συμπιέζει.

Τεράστια παγίδα από τη Google αυτό, κι εγώ νόμιζα πως μέχρι 16 MP δε γίνεται κανενός είδους compression στις φώτος στο Unlimited... Είμαι σίγουρη πως δεν είμαι η μόνη...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες