Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Δημοψήφισμα στις 5 Ιουλίου - "Ναι ή όχι" στην πρόταση των δανειστών


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
60 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   vkouk

vkouk

    iPH Contributor

  • 951 μηνύματα
  • Twitter:@vkoukoutis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:v.kouk

Δημοσίευση 30/06/2015 - 14:10

Συνονόματε απλά συζητάμε. Δεν μπορεί κανείς να μας το άπαωορευσει αυτο. Δεν υπάρχει λόγος να κλείσουμε κανένα τοπίκ ούτε να διαγράψουμε τιποτα.

Επίσης όχι και πάλι όχι.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/06/2015 - 14:36

Για τα δικά μου σχόλια είπα οχι τα δικά σας φίλτατε.



#33   atari4

atari4

    iPH Hero

  • 5.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:YNWA

Δημοσίευση 30/06/2015 - 16:32

Εγω ειδα το ψηφοδελτιο και απλα γελουσα. Σα να διαβαζα κουλουρι.

You'll Never Walk Alone


#34   akarthis

akarthis

    iPH User

  • 131 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • GameCenter:akarthis

Δημοσίευση 30/06/2015 - 16:40

Το ολο θεμα θελει σκεψη και μελετη. Κανεις δεν θα σας ενημερωσει για τις πιθανες συνεπειες καθε αποτελεσματος. Το σιγουρο ειναι οτι ζουμε ιστορικες στιγμες και ελπιζω να σταθουμε ανταξιοι των περιστασεων.



#35   tzigis

tzigis

    iPH Addict

  • 664 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/06/2015 - 17:03

Το τελευταίο δημοψήφισμα στην χώρα αν δεν απαιτούμε αφορούσε τον βασιλιά , όποτε ναι για μένα είναι πολύ σημαντικό το να αποφασίσει ο λαός για το μέλλον του και όχι ο Αδωνης Γεωργιαδης ...η Γάλλοι και οι Ολλανδοί προχώρησαν σε δημοψήφισμα για το κάθε τι που αφορούσε την χώρα τους , με τους Γάλλους να καταψηφίζουν το ευρωπαϊκό Σύνταγμα ..(για την ιστορία και μόνο)
Σε εμάς δεν έδωσε καμία κυβέρνηση δικαίωμα και επιλογή για οτιδήποτε !!
Όσο για τις συνέπειες ναι θα είναι οδυνηρές ...
Είναι καιρός μετά απο 75 χρόνια οι Έλληνες να πουν ενα ΟΧΙ για ακόμα μια φορά στον άξονα ..
Γιατί άξονας είναι ,αλλα καμουφλαρισμένος .

#36   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 01/07/2015 - 09:12

Οχι .
Απο την εε κ το ευρω δεν εχει δικαιωμα να μας διωξει κανεις. Μην ακουτε ρε παιδια τους πληρωμενους πρακτορες. Αυριο θα πανε στο Συνταγμα να διαδηλωσουν υπερ του νεου μνημονιου. Ειμαστε καλυτεροι απο αυτο.

 

 

Ολόσωστος.

 

Φτανει πια, ΟΧΙ άλλο κάρβουνο, ενημερωθείτε. Σε εσάς στηρίζεται το μέλλον αυτής της χωρας, και των παιδιών σας.

 

''Η αποβολή κράτους-μέλους από την Ε.Ε. ή την ΟΝΕ είναι νομικά αδύνατη, υπογραμμίζει με αναρτήσεις της στο twitter η επικεφαλής της Επιτροπής Συνταγματικών Υποθέσεων του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου, Ντανούτα Χούμπνερ.''

 

λινκ:

 

 

 

Δεν ξεχνώ.

Απο τον Στρατηγο Γεωργιο Καραισκακη, σε όλους τους προσκυνημένους. 

 


Τελευταία επεξεργασία από: iLuxus, 01/07/2015 - 09:19

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#37   AvgoustisP

AvgoustisP

    iPH Elite Poster

  • 2.254 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:avgoustisp

Δημοσίευση 01/07/2015 - 09:28

Ολόσωστος.

Φτανει πια, ΟΧΙ άλλο κάρβουνο, ενημερωθείτε. Σε εσάς στηρίζεται το μέλλον αυτής της χωρας, και των παιδιών σας.

''Η αποβολή κράτους-μέλους από την Ε.Ε. ή την ΟΝΕ είναι νομικά αδύνατη, υπογραμμίζει με αναρτήσεις της στο twitter η επικεφαλής της Επιτροπής Συνταγματικών Υποθέσεων του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου, Ντανούτα Χούμπνερ.''

λινκ:



Δεν ξεχνώ.
Απο τον Στρατηγο Γεωργιο Καραισκακη, σε όλους τους προσκυνημένους.

[/font][/color])][font=helvetica]


Σαφώς και κανείς δεν μπορεί να μας βγάλει. Πρέπει να το αποφασίσει ενα κράτος μόνο του. Αλλά απάντησε μου σε αυτήν την ερώτηση. Εάν πεις όχι η Ευρώπη θα κόψει την χρηματοδότηση (δάνεια-μνημόνια ) άρα οι τράπεζες δεν θα έχουν χρήματα να κινηθούν, δεν θα έχουν χρήματα να βάλουν στα ATM και η αγορά θα παγώσει (δεν θα μπορείς να βγάλεις ούτε 1€ και δεν θα λειτουργούν ουτε οι κάρτες). Δυστυχώς δεν έχουμε το δικαίωμα απο μόνοι να κόψουμε ευρώ μιας και μόνο η κεντρική ευρωπαϊκή τράπεζα μπορεί να δώσει τέτοια εντολή. Οποτε θα αναγκαστούμε μόνοι μας να φύγουμε απο το ευρώ για να κόψουμε δικό μας εθνικό νόμισμα. Και αυτό δεν γίνεται απο την μια μέρα στην άλλη. Θα χρειαστεί χρόνο πολύ χρόνο και δεν τον έχουμε.
Εκτός εάν είναι έτοιμοι απο καιρό.
Και για να σε προλάβω είμαι ιδιωτικός υπάλληλος και τον τελευταίο καιρό εχω χάσει πάνω απο το 50% του εισοδήματος μου, απλά εχω δυο παιδιά και δεν θέλω να ζήσουν σαν επαίτες.
Οποτε ποιό είναι το plan B???

#38   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 01/07/2015 - 10:05

Φιλε μου χρήματα δεν υπήρχαν εδώ και χρόνια. Με δανεικά κινούμασταν.

 

Και όσο ο χρόνος πέρναγε, και παρα τις οποιες υποσχέσεις των προηγούμενων κυβερνήσεων ότι βαδίζουμε προς την έξοδο των μνημονίων, τόσο πιο βαθεια μεσα μπαίναμε, και αλλα τόσα χρήματα δανειζόμασταν από τους τοκογλύφους εταίρους μας!

 

Δεν βλέπεις ότι δεν υπήρχε λογική; Απλα μαθηματικά, αν δεν μπορείς να επιστρέψεις σήμερα στην τράπεζα ένα Α ποσό, πως θα επιστρέψεις αύριο να επιστρέψεις Α² ;;

 

Απλη ερώτηση σου κάνω και εγώ. 

 

Στην ερώτηση τώρα που καεί εσένα και όλους τους Έλληνες ανεξαιρέτως (και εμενα μαζι) πως θα ζήσω λοιπόν εγώ και η οικογένεια μου χωρίς χρήμα, η απάντηση είναι απλή.

 

Η θα αναγκαστούν να σου δώσουν πάλι χρήμα, έναντι καποιους από τους ορους τους, έτσι για την φανέλα που λεμε, μην πούνε οι άλλοι ότι κοιτα η Ελλάδα έκανε εκβιασμό και κέρδισε, είτε θα σε γυρίσουν στη δραχμή, αλλα με στήριξη από πίσω τα πρώτα 2 χρονια ίσως (λέω εγώ τώρα) για να μην γινεις Ουγκαντα λόγο πληθωρισμού.  

 

Αν η Ελλάδα βγει από το ευρω και από την ΕΕ, είναι η αρχή του τέλους για αυτό το δημιούργημα που λέγεται Ευρωπη. Και δεν είναι υπερβολή.

 

Δειχνει άμεσα και ξεκάθαρα ότι η Ευρωπη δεν μπορεί να βρει λύση, και να βοηθήσει τα ιδια της τα μελη κράτη να βγουν από το όποιο αδιέξοδο.  Οι ξένοι επενδυτές θα χάσουν την εμπιστοσύνη (δείτε ΝΙΚKΕΙ Dow Jones etc με το άνοιγμα χθες) η εμπιστοσύνη μεταξύ των μελών κρατών θα ταλαντευθεί, και αποσταθεροποίηση θα αρχίσει να δείχνει την παρουσία της. 

 

Και αυτά θα είναι μονο τα πρώτα σημάδια πριν από τελική πτώση. 

 

Το παιχνίδι που παίζεται με την Ελλάδα, ξεπερνάει και την φαντασία του Στιβεν Σπιλπεργκ. Και φυσικά δεν είναι τα 280δις, που θα μπορούσαν να τα διαγράψουν αύριο.

 

Ειναι η γεωπολιτική θέση της Ελλάδας, (βλπ αγωγός φυσικού αερίου) και η τιμωρητική απάντηση που θέλει να δώσει η Γερμανια σε κάθε ευρωπαικη χωρα που σκέφτεται να βαδίσει ''αριστερά''. ( βλπ Ποδεμος στην Ισπανια).  

 

Δεν σηκώνεις κεφαλι στον Αξονα που λέει και ο φίλος από πάνω, ειδικά αν δεν είσαι μέρος αυτού. 

 

Αυτη η κυβέρνηση σήμερα είχε το κουράγιο να σηκώσει το ανάστημα της μπροστά στα μεγάλα οικονομικά λόμπι. Και με έξυπνους χειρισμούς (δικια μου άποψη) να προσπαθήσει να γυρίσει το παιχνίδι προς το μερος της. (ρεφερέντουμ)

 

Δυσκολο, ειδικά όταν έχεις όλα τα μίντια εναντίον σου (τα οικον. λόμπι που λέγαμε) το ΕΚΤ, το ELA, και όλους τους εταίρους ''φίλους'' μας, να σε έχουν στήσει στον τοίχο, και να σε σημαδεύουν.

 

Αν υπάρχει πλαν b και ποιο είναι αυτό, δυστυχώς δεν είμαι στην κυβέρνηση να το γνωρίζω. 

 

Αλλα σε ότι με αφορά, και βάση της δικής μου λογικής, καλύτερα να έχω εγώ την τελευταία λέξη για το μέλλον μου, παρά οι Σαμαροβενιζελιδες, Γιουνκερ, Μερκελ, και όλο το ευρ. κατακάθι.

 

Για να μπορώ αύριο να λέω, δικό μου λάθος, και όχι αλλωνών. 

 

Αν και εύχομαι βέβαια να μην χρειαστεί ποτέ να το πούμε.


Τελευταία επεξεργασία από: iLuxus, 01/07/2015 - 10:07

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#39   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/07/2015 - 12:28

Προχθές έβλεπα τον ενικό. Τα μέτρα προβλέπουν μεγάλες περικοπές και το γνωρίζουμε όλοι μας. Γνωστός πολιτικός της αξιωματικής αντιπολίτευσης παραδέχτηκε οτι αν πούμε ναι, τα μέτρα επαρκούν για 12-18 μήνες για να εξασφαλίσουμε την χρηματοδότηση εαν δεν κάνω λάθος. Αργότερα τι περικοπές θα μας ζητήσουν να κάνουμε? Τι άλλο έμεινε να ξεπουλήσουμε? Μήπως να χαρίσουμε και κανένα νησί στους ευρωπαίους φίλους μας τόσα έχουμε! Στα μέτρα υπάρχει πρόβλεψη να ανεβάσουν τον φπα στα νησιά. Άραγε αν τον ανεβάσουν θα μπορέσουμε να κοντράρουμε την Τουρκία στον τουρισμό και τα ξενοδοχεία τους που ανήκουν στους Γερμανούς? Εγώ να δεχτώ να φαω το δηλητηριασμένο φαγητό που προσφέρουν οι ευρωπαίοι για να ανοίξουν τις τράπεζες. Μπορεί να μου εγγυηθεί κάποιος με το χέρι στην καρδιά οτι δεν θα μας ξανααπειλήσουν να πάρουμε και χειρότερα μέτρα και να κλείσουν μετά από 12-18 μήνες και πάλι τις τράπεζες?

 

Μαθηματικά δεν γνωρίζω και δηλώνω άσχετος. Μπορεί να μου αποδείξει κάποιος με απλά μαθηματικά πως τα μέτρα θα φέρουν την ανάπτυξη σε ορίζοντα άντε όχι πενταετίας αλλά 25ετίας? Γνωρίζετε οτι απειλούν να κλείσουν και τα σουπερ μαρκετ εαν ψηφίσουμε οχι? Παρατηρούμε όλες αυτές τις μέρες τα κανάλια να τάσσονται υπερ του ναι. Ε γ@μω την πουτ@ν@ μου από πότε η δημοσιογραφία από απλή παράθεση των γεγονότων μετατράπηκε σε επιβολή άποψης? Και μόνο και μόνο αυτό τα λέει όλα. Η Μαρία γνώριζε και απέκρυπτε γεγονότα η Όλγαρα ενημερωνόταν για το πως θα μας πλασσάρουν το δντ στην Ελλάδα ως σωτήρες και εμείς τους ακούμε ακόμα? Εγω έκλεισα την τηλεόραση όσο μας πλασσάρουν την άποψη τους να ψηφίσουμε ναι τόσο θα υποστηρίζω το όχι. Τελείωσαν και αυτοί οι αντικειμενικοί δημοσιογράφοι για εμένα. Έχουμε πτωχεύσει κύριοι θα πρέπει να κοιτάξουμε την επόμενη μέρα εαν θα συνεχίζουμε να μαστε στην πρωτόγονη στάση στα 4 ή εαν θα προσπαθήσουμε να σηκωθούμε. Αυτά από μένα. Η επόμενη μέρα εύχομαι από καρδιας του ναι και του όχι να μας βρει αγκαλιά και αγαπημένους και να μην διχαστούμε όπως κάποτε κατάφερναν να μας διχασουν


Τελευταία επεξεργασία από: billytilaver, 01/07/2015 - 12:31


#40   akarthis

akarthis

    iPH User

  • 131 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • GameCenter:akarthis

Δημοσίευση 01/07/2015 - 20:14

Η χωρα αυτη χρεωκοπησε πριν 5 χρονια. Ακομη και τοτε ομως υποστηριζα οτι θα πρεπει να πορευτουμε μεσα στο ευρω. Πιστευα οτι θα βαζαμε μυαλο και θα διορθωναμε ολα τα παραλογα αυτου του κρατους. Μετα απο 5 χρονια ειμαστε στο ιδιο σημειο. Πρεπει να καταλαβουμε οτι κανεις δε θα μας σωσει. Βγουμε απο το ευρω η οχι, αν δε διορθωσουμε αυτα που πρεπει να διορθωθουν μετα απο 5 χρονια παλι τα ιδια θα λεμε. Λογικη σκεψη, αυτοκριτικη, αναληψη ευθυνων και δουλεια.

Καλα κουραγια 



#41   efib

efib

    iPH Elite Poster

  • 2.944 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 01/07/2015 - 20:34

Προσωπικά θα δεχόμουν αρκετά ΑΝ όσοι τα έκαναν οπως τα έκαναν για προσωπικό τους κέρδος, μπουν φυλακή. Ετσι ο λαός θα δει πως οι ευθύνες αποδίδονται επιτέλους. Επισης ενα "Rebranding Greece" ειναι must, να το δουμε και λιγο ποιοτικά το ολο πρόβλημα.

#42   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/07/2015 - 09:03

Αντε μπας και ηρεμήσουμε λίγο και σηκωθούμε και εμείς να γυμναστούμε :P



#43   chaostar

chaostar

    iPH newbie

  • 85 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 02/07/2015 - 11:54

Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα ότι και να γίνει σίγουρα θα εχει πόνο.

#44   atari4

atari4

    iPH Hero

  • 5.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:YNWA

Δημοσίευση 02/07/2015 - 15:44

Αυτοι ειναι σταρχιδια τους, εμεις να δουμε τι θα κανουμε.

http://www.tanea.gr/...ra-gia-60-eyrw/

You'll Never Walk Alone


#45   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/07/2015 - 16:44

 

Το 1821 κάποιοι αγωνίστηκαν για να τολμάμε να λεγόμαστε Έλληνες και όχι ραγιάδες. Το 1940 κάποιοι αγωνίστηκαν στα ελληνοαλβανικά σύνορα για να είμαστε ελεύθεροι. Δεν έχω το δικαίωμα να τους ακυρώσω αυτούς τους ήρωες, που μου έδωσαν την τιμή να λέγομαι Έλληνας.

Το 2015 με καλούν να επιλέξω εαν ο τόπος μου θα πουληθεί κομμάτι κομμάτι στους ευρωπαίους προσφέροντας μου το φαγητό της Μέρκελ που είναι δηλητηριασμένο για λίγα χρήματα ή εαν θα αυτοκτονήσω φεύγοντας απο την εε και θα αυτοκτονήσω με περίστροφο. Ε ναι επιλεγώ τον δεύτερο τρόπο ίσως τα παιδιά μου και τα παιδιών μου δουν καλύτερες ημέρες αλλά τουλάχιστον θα αναπνέουν ελεύθερα. Σαν Έλληνας δεν τίμησα ποτέ τους προγόνους μου και τους αγώνες τους για μένα. Έχω μια ευκαιρία να επανορθώσω και να κοιτάξω τον τόπο μακροπρόθεσμα και όχι βραχυπρόθεσμα.

 

Σε όσους πουν ναι και αυτούς τους κατανοώ γιατί ειλικρινά θα πεινάσουμε όλοι μας. Αδέρφια υπομονή έρχονται δύσκολες ημέρες.


Τελευταία επεξεργασία από: billytilaver, 02/07/2015 - 16:45


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες