Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 14 ψήφοι

Στοπ σε αγορές με Ελληνικές κάρτες και Paypal


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
3275 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#2791   prophil

prophil

    iPH Contributor

  • 1.193 μηνύματα
  • Twitter:@prophil
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 10/01/2016 - 14:41

Παιδιά εγώ έχω δημιουργήσει λογαριασμό στην SCRILL. Προσπαθώ να φορτώσω τον λογαριαμό με μια prepaid από την Πειραιώς και δεν με αφήνει.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2792   108

108

    iPH Contributor

  • 1.260 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 10/01/2016 - 14:57

Παιδιά εγώ έχω δημιουργήσει λογαριασμό στην SCRILL. Προσπαθώ να φορτώσω τον λογαριαμό με μια prepaid από την Πειραιώς και δεν με αφήνει.

η scrill είναι της Αγγλίας και γι αυτό δεν σε αφήνει να μεταφέρεις χρήματα. σαν εταιρεία δεν θα την συνιστούσα.



#2793   daskalakispavlos

daskalakispavlos

    iPH Elite Poster

  • 3.421 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:daskalakisp

Δημοσίευση 10/01/2016 - 15:55

Παιδιά εγώ έχω δημιουργήσει λογαριασμό στην SCRILL. Προσπαθώ να φορτώσω τον λογαριαμό με μια prepaid από την Πειραιώς και δεν με αφήνει.

Αν έχει να κανεις μεταφορά απο λογαριασμό μέσω εμβάσματος μόνο τότε μπορείς να βάλεις λεφτά...νομίζω έχει τέτοια δυνατότητα...


Knowledge is Power

Knowledge Is Power


#2794   prophil

prophil

    iPH Contributor

  • 1.193 μηνύματα
  • Twitter:@prophil
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 10/01/2016 - 17:06

Μόλις άνοιξα λογαριασμό στο number 26 και στο Revolut.

Αντιμετώπισα τα εξής:

 

Number 26:Αφού έδωσα όλα τα στοιχεία μου στην σχετική φόρμα, έκανα επιπλέον βιντεοκλήση με έναν Γερμαναρά εκπρόσωπο της εταιρίας, ο οποίος επέμενε ότι πρέπει να του δώσω του δείξω στην κάμερα το διαβατήριό μου. Του εξήγησα ότι δεν έχω διαβατήριο αλλά έχω στην  διάθεσή μου την ταυτότητά μου και την άδεια οδήγησης. Ήταν απόλυτως ότι μόνο με το διαβατήριο μπορεί να προχωρήσει η επιβεβαίωση του λογαριασμού μου.Έστειλα email διαμαρτυρίας και περιμένω την επίσημη απάντηση.

 

Revolut: Έκανα κανονικά την εγγραφή μου και μου ζήτησε για επιβεβαίωση το διαβατήριο ή την άδεια οδήγησης. Επέλεξα την άδεια οδήγησης, μου ενεργοποιήθηκε η κάμερα, έβαλα το δίπλωμα μου στην κάμερα και μετά δεν μπορούσα να προχωρήσω στο επόμενο βήμα. Κάποια βοήθεια?



#2795   tsokorrello

tsokorrello

    iPH newbie

  • 34 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 10/01/2016 - 17:35

Θέλει λίγο χρόνο για επεξεργασία στοιχείων. Αλλά μίλησε και με support και πες τους το. Είναι πολύ εξυπηρετικοί.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#2796   108

108

    iPH Contributor

  • 1.260 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 10/01/2016 - 18:07

Μόλις άνοιξα λογαριασμό στο number 26 και στο Revolut.

Αντιμετώπισα τα εξής:

 

Number 26:Αφού έδωσα όλα τα στοιχεία μου στην σχετική φόρμα, έκανα επιπλέον βιντεοκλήση με έναν Γερμαναρά εκπρόσωπο της εταιρίας, ο οποίος επέμενε ότι πρέπει να του δώσω του δείξω στην κάμερα το διαβατήριό μου. Του εξήγησα ότι δεν έχω διαβατήριο αλλά έχω στην  διάθεσή μου την ταυτότητά μου και την άδεια οδήγησης. Ήταν απόλυτως ότι μόνο με το διαβατήριο μπορεί να προχωρήσει η επιβεβαίωση του λογαριασμού μου.Έστειλα email διαμαρτυρίας και περιμένω την επίσημη απάντηση.

 

Revolut: Έκανα κανονικά την εγγραφή μου και μου ζήτησε για επιβεβαίωση το διαβατήριο ή την άδεια οδήγησης. Επέλεξα την άδεια οδήγησης, μου ενεργοποιήθηκε η κάμερα, έβαλα το δίπλωμα μου στην κάμερα και μετά δεν μπορούσα να προχωρήσω στο επόμενο βήμα. Κάποια βοήθεια?

για την number26 είναι ξεκάθαρα τα πράγματα, πριν ενεργοποιήσεις στην βιντεοκλήση σου λέει ότι πρέπει να έχεις έτοιμο το διαβατήριο. αυτή είναι η πολιτική τους και δεν αλλάζει γιατί η ταυτοποίηση γίνετε από την IDnow αν ψάξεις θα δεις ότι έχει να κάνει με ευρωπαϊκούς νόμους.

 

για την revolut απλά στείλε ένα μήνυμα στο chat και πες τους να σου στείλουν ένα email ώστε να γίνει το verification manually.



#2797   pakos30

pakos30

    iPH Hero

  • 4.037 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 10/01/2016 - 19:36

Να ρωτήσω κάτι γιατί απο χθες προσπαθώ να κατεβάσω μια δωρεάν εφαρμογή και μου ζητάει να επιλέξω visa master και τα σχετικά αφού η εφαρμογή ειναιfree?


Sent from my iPhone using Tapatalk

#2798   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 10/01/2016 - 19:47

Καλησπέρα.

Σήμερα για πρώτη φορά προσπάθησα να κάνω ανάληψη απο ΑΤΜ της Πειραιώς 20€ με την κάρτα της revolut.

Αρχικά με ρώταγε αν θέλω να κάνω ανάληψη με κλειδωμένη ισοτιμία δικιά τους που μου την έλεγε εκείνη την στιγμή ή να κάνω με την τρέχουσα ισοτιμία της συναλλαγής.

Δεν ήξερα τι να απαντήσω και πάτησα με την τρέχουσα.

Μετά δεν μου αναγνώριζε το pin. Το έβαλα τρεις φορές και μπλόκαρε η κάρτα.

Ήρθα σπίτι επικοινώνησα με το support της revolut και το pin ξεμπλοκαρίστηκε.

Μου λέει όμως :

" I have unblocked your pin. Please try it again at a Mastercard-approved ATM (not a merchant!) to update the card and enter the pin shown in Card-->Show My Pin. If it does not work the first time, take out the card, reinsert it and try again. The second time works like a charm. :) "

Το ερώτημα το δικό μου τώρα : που βρίσκω ΑΤΜ not a merchant στην Αθήνα ; Πως θα το καταλάβω ;

Προφανώς αυτό το θέλει την πρώτη φορά για να ενεργοποιηθεί η κάρτα αλλά που το βρίσκω ;



Sent from my iPhone using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: petervgr, 10/01/2016 - 19:48


#2799   dennis97

dennis97

    iPH Contributor

  • 1.292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/01/2016 - 20:04

Ξέρει κανείς εαν γίνονται αγορές από το Steam μέσω Paypal;



#2800   stefanosgti

stefanosgti

    iPH newbie

  • 63 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 10/01/2016 - 20:10

Skrill απο μενα η καλυτερη. Eχουν τραπεζικο λογαριασμο στην ελλαδα, οποτε δεν υπαρχει το οριο των 500 ευρω το μηνα για εμβασμα στο εξωτερικο. Απλα θελει η καταθεση στην τραπεζα(alpha bank) ή εμβασμα μεσω web banking.



#2801   108

108

    iPH Contributor

  • 1.260 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 10/01/2016 - 20:19

Καλησπέρα.

Σήμερα για πρώτη φορά προσπάθησα να κάνω ανάληψη απο ΑΤΜ της Πειραιώς 20€ με την κάρτα της revolut.

Αρχικά με ρώταγε αν θέλω να κάνω ανάληψη με κλειδωμένη ισοτιμία δικιά τους που μου την έλεγε εκείνη την στιγμή ή να κάνω με την τρέχουσα ισοτιμία της συναλλαγής.

Δεν ήξερα τι να απαντήσω και πάτησα με την τρέχουσα.

Μετά δεν μου αναγνώριζε το pin. Το έβαλα τρεις φορές και μπλόκαρε η κάρτα.

Ήρθα σπίτι επικοινώνησα με το support της revolut και το pin ξεμπλοκαρίστηκε.

Μου λέει όμως :

" I have unblocked your pin. Please try it again at a Mastercard-approved ATM (not a merchant!) to update the card and enter the pin shown in Card-->Show My Pin. If it does not work the first time, take out the card, reinsert it and try again. The second time works like a charm. :) "

Το ερώτημα το δικό μου τώρα : που βρίσκω ΑΤΜ not a merchant στην Αθήνα ; Πως θα το καταλάβω ;

Προφανώς αυτό το θέλει την πρώτη φορά για να ενεργοποιηθεί η κάρτα αλλά που το βρίσκω ;



Sent from my iPhone using Tapatalk

τα merchant atm είναι της διας, κανονικά δεν θα έπρεπε να γίνει αυτό που έγινε στην κάρτα σου, ίσως να δοκίμαζες ένα άλλο atm τράπεζας. από την άλλη μπορεί να μην είχε χρήματα το atm. πάντως είσαι τυχερός, γιατί 3 ''αποτυχημένες'' προσπάθειες pin συνήθως την τρώει το atm.

 

 

 

Skrill απο μενα η καλυτερη. Eχουν τραπεζικο λογαριασμο στην ελλαδα, οποτε δεν υπαρχει το οριο των 500 ευρω το μηνα για εμβασμα στο εξωτερικο. Απλα θελει η καταθεση στην τραπεζα(alpha bank) ή εμβασμα μεσω web banking.

γιατί κάποιος να πληρώσει 10 ευρώ για έκδοση κάρτας και 3% σε κάθε μετατροπή συναλλάγματος, όταν μπορείς να τα έχεις free.

για το όριο συμφωνώ αλλά τα χρήματα που θα βάλεις στην skrill θα πρέπει να τα κάνεις εκ νέου έμβασμα με 3 ευρώ κόστος ώστε να τα στείλεις σε άλλη υπηρεσία.

προφανώς εσύ την χρησιμοποιείς για στοιχηματικούς λόγους για αυτό δεν σε απασχόλησε κάτι από τα παραπάνω.


Τελευταία επεξεργασία από: 108, 10/01/2016 - 20:27


#2802   stefanosgti

stefanosgti

    iPH newbie

  • 63 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 10/01/2016 - 20:40

 

γιατί κάποιος να πληρώσει 10 ευρώ για έκδοση κάρτας και 3% σε κάθε μετατροπή συναλλάγματος, όταν μπορείς να τα έχεις free.

για το όριο συμφωνώ αλλά τα χρήματα που θα βάλεις στην skrill θα πρέπει να τα κάνεις εκ νέου έμβασμα με 3 ευρώ κόστος ώστε να τα στείλεις σε άλλη υπηρεσία.

προφανώς εσύ την χρησιμοποιείς για στοιχηματικούς λόγους για αυτό δεν σε απασχόλησε κάτι από τα παραπάνω.

Την χρησιμοποιω και για στοιχηματικους σκοπους αλλα δεν το λεω μονο για αυτο. Ειναι κ τι ταιριαζει στον καθενα μας. Οπως ειπα οταν κανω καταθεση δεν κραταει ουτε το ενα ευρω που κρατανε οι αλλες(στο ταμειο της τραπεζας).δεν υπαρχει κανενα οριο το μηνα. τωρα το 10 ευρω το δινεις μια φορα το χρονο,ενταξει κανεις τα στραβα ματια.. συναλλαγμα δεν εχει χρειαστει ποτε να κανω. 


Τελευταία επεξεργασία από: stefanosgti, 10/01/2016 - 20:41


#2803   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7.098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 10/01/2016 - 20:48

Έχω βγάλει Money Safe από την αρχή των Capital Controls και είμαι αρκετά ικανοποιημένος αφού φορτίζω άμεσα όποια στιγμή θέλω με ένα Voucher από το περίπτερο.

 

Το πρόβλημα είναι αυτό το 1,5ευρώ συνδρομή που έχει το μήνα, αφού σε περίπτωση που δεν χρησιμοποιήσω την κάρτα για 1-2 μήνες (αποκλείεται βέβαια αφού την έχω συνδεμένη σε paypal/apple ID) θα μου χρεώσει 3 ευρώ χωρίς να έχω κάνει τίποτα.

 

Έχω αρχίσει να σκέφτομαι τη μετάβαση προς Revolut αλλά με προβληματίζει λίγο η μη αμεσότητα στο φόρτωμα. Π.χ. αν μου έρθει να αγοράσω κάτι τώρα, θα πρέπει να περιμένω 2-3 μέρες μέχρι να γεμίσει η κάρτα και μέχρι τότε μπορεί να έχω χάσει μια πιθανή προσφορά.

 

Από την άλλη είναι πολύ θετικό το σχεδόν μηδενικό κόστος φορτώματος, αφού στην περίπτωση των 50ευρω π.χ. η Revolut θα μου φάει μόνο 1 ευρώ , ενώ αντίστοιχα η Money Safe θα μου έχει φάει 2 ευρώ & 1,5 ευρώ το μήνα.

 

Τι λέτε εσείς; Έχω μπει σε δίλλημα γενικά.

 

Η άλλη περίπτωση είναι απλά να εκδώσω και Revolut ώστε να έχω μια εναλλακτική.


Τελευταία επεξεργασία από: PanosMouz, 10/01/2016 - 20:49

| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

#2804   108

108

    iPH Contributor

  • 1.260 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 10/01/2016 - 20:51

Την χρησιμοποιω και για στοιχηματικους σκοπους αλλα δεν το λεω μονο για αυτο. Ειναι κ τι ταιριαζει στον καθενα μας. Οπως ειπα οταν κανω καταθεση δεν κραταει ουτε το ενα ευρω που κρατανε οι αλλες(στο ταμειο της τραπεζας).δεν υπαρχει κανενα οριο το μηνα. τωρα το 10 ευρω το δινεις μια φορα το χρονο,ενταξει κανεις τα στραβα ματια.. συναλλαγμα δεν εχει χρειαστει ποτε να κανω. 

εγώ με την skrill στέλνω τα χρήματα στις άλλες υπηρεσίες, με 3 ευρώ έμβασμα. η δωρεάν αποστολή των χρημάτων στο ταμείο είναι από τα θετικά της υπηρεσίας.



#2805   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 10/01/2016 - 20:53

Ξέρει κανείς εαν γίνονται αγορές από το Steam μέσω Paypal;

Μέσω PP, ακόμα όχι.

 

Απευθείας στη κάρτα σου δε νομίζω να έχεις πρόβλημα. Ειδικά απο Πειραιώς περνάνε κανονικά.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 6

0 μέλη, 6 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες