Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 14 ψήφοι

Στοπ σε αγορές με Ελληνικές κάρτες και Paypal


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
3275 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1036   GayWarrior

GayWarrior

    iPH newbie

  • 30 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 11/08/2015 - 17:28

Tώρα για να σπάσουν εντελώς τα capital controls και να μπορείτε να κάνετε ΟΛΕΣ τις αγορές ελεύθερα  λίγες είναι οι πιο πρόσφορες λύσεις:

 

1.Μoneysafe+neteller αλλά με τραγικές χρεώσεις (εγώ ήδη το έχω μετανιώσει).Συν το πρόβλημα με τα τερματικά.

2.bitcoins με επίσης μεγάλη επισφάλεια αλλά εδώ τουλάχιστον υπάρχει η δυνατότητα αν ξέρεις πότε/πως να αγοράσεις κ να πουλήσεις να βγάλεις ακόμα κ κέρδος.

3.Τα pockee με τα οποία ούτε καν έχω ασχοληθεί.

4.Προφανώς να έχετε φιλικό-συγγενικό πρόσωπο εξωτερικό κ να σας φορτώνει το paypal ή να έχετε δικό σας λογαριασμό στο εξωτερικό.

 

 

Πάντως εγώ τι έκανα τις τελευταίες μέρες: Ακολούθησα τα πόστ για τα btc που λέγαμε προχθές, έκανα το account στη BTCGreece, έστειλα έμβασμα από την τράπεζα μου, αγόρασα btc (με σύνθετη αγορά κ έτσι πέτυχα καλύτερη ισοτιμία-περίμενα κανα 4ώρο όμως) από τη BTCGreece και στα καπάκια άνοιξα ένα λογαριασμό στη Spectrocoin κ έναν στη Spectrocard.Mετέφερα εκεί άμεσα τα bitcoins μου από BTCGreece (σε 15 λεπτά μου τα είχαν μεταφέρει στην Spectrocoin) οπού κ τα πούλησα για ευρώ κ στα καπάκια έβγαλα την virtual Mastercard από την Spectrocard (άμεσα έγιναν όλα αυτά).Στη συνέχεια πέρασα την Mastercard της Spectrocard στο paypal κ άμεσα την επιβεβαίωσα (αστραπιαία εμφανίστηκε ο κωδικός του paypal στο online statement της Spectrocard).Έκανα μια μικρή αγορά από ebay για να τεστάρω (ένα τρέντικο πορτοφολάκι που είχα βλεφαριάσει καιρό) και ολοκληρώθηκε επιτυχώς η αγορά (αγορά η οποία θα έτρωγε άκυρο με Ελληνική κάρτα).Οπότε αποφάσισα να πάρει τον μπούλο η moneysafe κ να κρατήσω την Mastercard της Spectrocard για τις μικρές προσωπικές μου αγορές.

 

Τις επόμενες μέρες τώρα για μια μεγάλη σοβαρή αγορά που θέλω να κάνω για την επιχείρηση μου θα ακολουθήσω τα όσα είχαμε συζητήσει με τον zarzonis στα προχθεσινά πόστ για την localbitcoins.Ήδη έχω σταμπάρει τους αγοραστές που προσφέρουν καλή ισοτιμία ενώ να τονίσω πως θα προσέξω επίσης ξανά πως κ πότε θα αγοράσω btc από την BTCGreece (δλδ θα κάνω σύνθετη αγορά κ θα περιμένω κάποιες ώρες αναγκαστικά για να χτυπήσω καλή ισοτιμία).Ταυτόχρονα με αυτόν τον τρόπο αποφασίσαμε με τον σύντροφο μου να πιστώνω το paypal του (κ να πηγαίνουν στα καπάκια στο λογαριασμό του στο εξωτερικό) για να μην μένουν εγκλωβισμένα τα μετρητά μου σπίτι.


Τελευταία επεξεργασία από: GayWarrior, 11/08/2015 - 17:33


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#1037   biller1

biller1

    iPH newbie

  • 1 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 11/08/2015 - 18:18

Μαγκες σχετικα με την Spectrocoin virtual καρτα...βλεπω πανω δεν αναφερει mastercard/visa Η κατι τετοιο.Τι επιλογη βαζω οταν θελω να κανω μια αγορα, εφοσον η καρτα δεν ειναι ουτε visa ουτε mastercard ?



#1038   GayWarrior

GayWarrior

    iPH newbie

  • 30 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 11/08/2015 - 18:28

Spectrocoin virtual=Visa

Spectrocard virtual=Mastercard



#1039   leliforever

leliforever

    iPH newbie

  • 3 μηνύματα

Δημοσίευση 11/08/2015 - 18:36

μόλις με άφησε το amazon.co.uk να κάνω αγορά ατζέντας και ήρθε και mail επιβεβαίωσης από amazon. VISA Πειραιώς.

Να σημειώσω ότι είχα ξαναδοκιμάσει πριν 10 μέρες και δε δεχόταν την κάρτα.



#1040   bezoss

bezoss

    iPH Enthousiast

  • 408 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 12/08/2015 - 08:06

Καλημέρα, σήμερα με άφησε να κάνω renew μια συνδρομή στην υπηρεσία Lastpass με κάρτα eurobank mastercard debit.

Τις προηγούμενες μέρες μου έλεγε card declined.

 

Δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι ή αν ήταν τυχαίο!



#1041   diwali33

diwali33

    iPH Member

  • 250 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 12/08/2015 - 10:12

Και εγώ μπόρεσα να αγοράσω από Xbox store. Μέχρι χθες δεν περνάνε καμία καρτα

#1042   daskalakispavlos

daskalakispavlos

    iPH Elite Poster

  • 3.421 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:daskalakisp

Δημοσίευση 12/08/2015 - 10:48

Απλά παιδιά μπορούν να γίνουν συναλλαγές το μόνο που πρέπει είναι να προλάβετε το ημερήσιο όριο που έχει η τράπεζα...εδώ που τα λέμε 300.000€ άνα τράπεζα την ημέρα είναι σαν 30€ μόνο εμείς νομίζεται οτι θελουμε σαν τρελοί να παραγγείλουμε κάτι εκτός από πολλά μικρά μαγαζιά που βάζουν παρραγγελια καλή 5000-6000€ υπάρχουν άλλοι τόσοι σαν εμάς άρα το να προλάβουμε όλοι αυτό το όριο είναι σαν να πιάνουμε τζόκερ απλά......απλά προσπαθητε κάθε μέρα και αν έχετε και δυο τρεις τράπεζες ακόμα καλύτερα εγώ έχω MasterCard eurobank Πειραιώς και εθνική ακόμα δεν έχω κάνει κάποια συναλλαγή γιατί δεν χρειάστηκε αλλά να ξέρετε οτι κάποιοι κάνουν συναλλαγή και άλλοι όχι και πολλές φορές και από την ίδια τράπεζα γιατί κάποιοι προλαβαίνουν το όριο και άλλοι όχι...και δεν είμαστε μόνοι μας......

Τελευταία επεξεργασία από: daskalakispavlos, 12/08/2015 - 10:48

Knowledge Is Power


#1043   argate7

argate7

    iPH Contributor

  • 1.735 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 12/08/2015 - 15:00

Δε μου φαίνεται πως στέκει και πολύ το τελευταίο και αυτό γιατί είναι άκυρο. Δεν είναι δυνατόν να λειτουργούν οι τράπεζες σαν το ΙΚΑ και να εξετάζονται οι πρώτοι 50 και οι άλλοι να πάνε στο καλό... Μπορεί να κάνω και λάθος. Δεν το γνωρίζω απλά λέω ότι όλο αυτό στο δικό μου το κεφάλι δε στέκει.



#1044   sterzam

sterzam

    iPH newbie

  • 29 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 12/08/2015 - 16:22

Υπαρχει τροποςνα φορτισουμε το paypal, απο πιστωτικη καρτα;

#1045   billymos

billymos

    iPH newbie

  • 53 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 12/08/2015 - 16:25

Tώρα για να σπάσουν εντελώς τα capital controls και να μπορείτε να κάνετε ΟΛΕΣ τις αγορές ελεύθερα  λίγες είναι οι πιο πρόσφορες λύσεις:

 

4.Προφανώς να έχετε φιλικό-συγγενικό πρόσωπο εξωτερικό κ να σας φορτώνει το paypal ή να έχετε δικό σας λογαριασμό στο εξωτερικό.

 

 Σορυ για την ισως ανοητη ερωτηση, αλλα πως φορτωνει καποιος το paypal μας? Μεσω paypal το μονο που χρειαζεται, ειναι να μπει στο λογαριασμο του και να κανει transfer στο email-username μας? Μιλαω παντα για προσωπα και λογαριασμους εκτος Ελλαδας..



#1046   daskalakispavlos

daskalakispavlos

    iPH Elite Poster

  • 3.421 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:daskalakisp

Δημοσίευση 12/08/2015 - 17:10

Δε μου φαίνεται πως στέκει και πολύ το τελευταίο και αυτό γιατί είναι άκυρο. Δεν είναι δυνατόν να λειτουργούν οι τράπεζες σαν το ΙΚΑ και να εξετάζονται οι πρώτοι 50 και οι άλλοι να πάνε στο καλό... Μπορεί να κάνω και λάθος. Δεν το γνωρίζω απλά λέω ότι όλο αυτό στο δικό μου το κεφάλι δε στέκει.

Το τελευταίο ΠΝΠ το λέει καθαρά 300000€ άνα τράπεζα την ημέρα όχι εγώ.....άρα οποίος πρόλαβε τον κύριο είδε (εμείς παλεύουμε για 20-50€ η εταιρίες όμως στέλνουν παραγγελία όμως 10000€ άρα σχετικά δύσκολα προλαβαίνεις αυτό το όριο) ισχύει και παρά ισχύει αν εμείς δεν θελουμε να το καταλάβουμε τι να σου πω φίλε μου μην το δέχεσαι....φιλικά πάντα εγώ απαντάω στην ερώτηση μερικων γιατί εγώ με την ίδια κάρτα τρώω άκυρο και ο άλλος μπορεί να κάνει συναλλαγή η απάντηση είναι αυτή που λέω με βάση το τελευταίο ΠΝΠ που μπορεί να διαβάσει οποιοδήποτε....αν δεν προλάβεις το όριο ναι ΙΚΑ κατάσταση δοκίμασε πάλι αύριο

Τελευταία επεξεργασία από: daskalakispavlos, 12/08/2015 - 17:14

Knowledge Is Power


#1047   johnmast

johnmast

    iPH User

  • 179 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 12/08/2015 - 18:30

Η Πειραιώς ανανέωσε τη λίστα με τους εμπόρους που επιτρέπει συναλλαγές https://www.winbank....uments/msgs.pdf
Σε επικοινωνία μου με την τράπεζα μου διευκρίνισαν ότι το τι πουλάει ο καθένας π.χ. υπηρεσία file host, υπηρεσίες ηλ. εκπαίδευσης είναι κάτι που ορίζει ο έμπορος.

Εν πάση περιπτώσει  εγώ την δουλειά μου την έκανα με Euro -> BTCgreece -> Bitcoin και μετά Bitcoin -> localbitcoins.com -> Paypal



#1048   vkouk

vkouk

    iPH Contributor

  • 951 μηνύματα
  • Twitter:@vkoukoutis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:v.kouk

Δημοσίευση 12/08/2015 - 19:34

Ξαναέκανα ανενωση 170 ευρώ στο Lynda με MasterCard eurobank.

#1049   sterzam

sterzam

    iPH newbie

  • 29 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 12/08/2015 - 19:39

Εν πάση περιπτώσει  εγώ την δουλειά μου την έκανα με Euro -> BTCgreece -> Bitcoin και μετά Bitcoin -> localbitcoins.com -> Paypal

Στο BTCgreece μου βγαζει λάθος τον λογαριασμό eurobank στο ebanking της τράπεζας... Επίσης, τον κωδικό που δίνει το BTCgreece, που τον βάζουμε;



#1050   nik75

nik75

    iPH Elite Poster

  • 3.401 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 12/08/2015 - 21:37

Ξαναέκανα ανενωση 170 ευρώ στο Lynda με MasterCard eurobank.

Ασχετο,αυτο το lunda τι ειναι;

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 3

0 μέλη, 3 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες