Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Ad Hoc Connection


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
59 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   marian

marian

    iPH Addict

  • 894 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 17/01/2010 - 02:52

Επειδή μετά από ένα search στο φόρουμ έψαξα και δε βρήκα κάποιο topic είπα να φτιάξω ένα guide για το πώς κάνουμε μια σύνδεση ad hoc με τον υπολογιστη μας ή laptop και το iphone-iTouch

Βαθμός δυσκολίας: 1/5

Για όσους δεν ξέρουν τι είναι ad hoc connection: http://en.wikipedia.org/wiki/Ad_hoc

Ουσιαστικά "μετατρέπει" κανείς το pc του σε wireless access point. Χρησιμεύει σε όσους δεν έχουν wireless σύνδεση για κάποιο λόγο (το σήμα του router δεν είναι δυνατό στο σημείο που βρίσκονται, είναι σε μέρος χωρίς wifi κλπ) και θέλουν να μπουν στο internet μέσω του iphone-iTouch για να δούν e-mail, να μεταφέρουν αρχεία κλπ. Προσωπικά χρησιμοποιώ τέτοιου είδους σύνδεση στο δωμάτιό μου που το wireless του router είναι πολύ αδύναμο για το iphone-iTouch.

Τι χρειαζόμαστε:

ένα iphone-iTouch (προφανώς :P)
ένα pc/laptop με ασύρματη κάρτα δικτύου, που όμως να είναι συνδεδεμένο μέσω ethernet στο router
windows OS (ο οδηγός είναι για vista/windows 7 αλλά παρόμοια γίνεται και σε xp)

Αρχικά ενεργοποιούμε την ασύρματη σύνδεση στο pc/laptop (συνήθως τα laptop έχουν κουμπάκι)

Πηγαίνουμε Control Panel -> Network and Sharing Center. Αριστερά επιλέγουμε Manage wireless networks

Στο παράθυρο που εμφανίζεται πατάμε Add και επιλέγουμε Create an ad hoc Network και μετά πατάμε Next

Στην επόμενη οθόνη διαλέγουμε ένα όνομα για το δίκτυο πχ iPhone. Ως Security type επιλέγουμε WEP. ΠΡΟΣΟΧΗ!!! αν επιλέξετε τα υπόλοιπα το iphone-iTouch θα συνδέεται φαινομενικά αλλά δεν θα έχει πρόσβαση στο internet! Για Security key διαλέγουμε ένα με 5 νούμερα. ΠΡΟΣΟΧΗ!!! μόνο νούμερα και μόνο 5 αλλιώς θα έχετε το ίδιο πρόβλημα με το Security type. Μετά επιλέγουμε Save this network και πατάμε Next.

Περιμένουμε να κάνει τις ρυθμίσεις και πατάμε Turn on Internet Connection Sharing και αφού κάνει τις ρυθμίσεις πατάμε Close.

Παίρνουμε το iphone-iTouch και ενεργοποιούμε το wifi. Επιλέγουμε από τη λίστα το δίκτυο που μόλις δημιουργήσαμε και βάζουμε τον κωδικό. Στο pc θα εμφανιστεί ένα παράθυρο και θα μας ρωτάει τι είδους σύνδεση θέλουμε να είναι. Επιλέγουμε Home.

Πάμε στο safari και δοκιμάζουμε να κάνουμε load μια σελίδα. Μπορεί να βγάλει μήνυμα αδύνατης σύνδεσης. Αν συμβεί αυτό κάνουμε ένα refresh τη σελίδα και λογικά θα λειτουργήσει! Καλό surfarisma!!!

Αν ο safari εμφανίζει γκρι οθόνη και λεει connecting σημαίνει ότι κάνατε κάποιο λάθος στη ρύθμιση του security type (ΜΟΝΟ WEP) ή του security key (5 νούμερα)

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   computeras

computeras

    Advanced Member

  • 916 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 17/01/2010 - 10:34

Ωραίος οδηγός και ευχαριστούμε. Πάντως αν θυμάμαι καλά κάπου υπήρχε ένας τέτοιος οδηγός και σε video κιόλας :)

#3   Jimaaras

Jimaaras

    iPH Addict

  • 731 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/01/2010 - 11:16

Πολύ χρήσιμο

#4   computeras

computeras

    Advanced Member

  • 916 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 17/01/2010 - 13:33

Έχω μόνο να κάνω κάποιες παρατηρήσεις/ερωτήσεις.

Το ipod δεν υποστηρίζει WPA??? Πάντως το iphone υποστηρίζει και δεν υπάρχει λόγος να χρησιμοποιεί κανείς WEP που σπάει για την πλάκα εάν υπάρχει υποστήριξη WPA.

Επιπλέον αυτό με τα 5 νούμερα δεν κατάλαβα τι ακριβώς εννοείς. Όταν πας να ρυθμίσεις ένα WEP κλειδί σου ζητάει να βάλεις έναν δικό σου κωδικό και αυτό αυτόματα παράγει κάποια πιθανά κλειδιά μέσω κάποιων συναρτήσεων ή σε αφήνει να ορίσεις μόνος σου ένα κλειδί με 10 ή 13 16δικά ψηφία. Άρα ότι και να βάλεις εσύ σαν κλειδί δεν έχει αποτέλεσμα στο εάν είναι συμβατό το κλειδί με κάποιες συσκευές ή όχι.

Τελευταία επεξεργασία από: computeras, 17/01/2010 - 13:34


#5   MixalisXxx

MixalisXxx

    iPH Elite Poster

  • 2.047 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/01/2010 - 13:44

Ερώτηση: Αυτο πιάνει και σε pc που δεν είναι συνδεδεμένο στο Ίντερνετ;

Το θέλω για το αμάξι! Έχω εγκαταστήσει κομπιούτερ στο αυτοκίνητο και έχει κάρτα δικτύου ασύρματη! Ήθελα να συνδεω το iPhone σε ad hoc για να μπορώ να βλέπω το τηλέφωνο από τη οθόνη του pc μέσω του vnc! Μπορώ με αυτό τον τροπο η πρέπει αναγκάστηκα το pc να είναι συνδεδεμένο με Ethernet;

Ευχαριστώ πολύ!

#6   marian

marian

    iPH Addict

  • 894 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 17/01/2010 - 13:54

Υποστηρίζει κανονικά WPA/WPA2 και το iTouch. Και εμένα μου κάνει εντύπωση που σκαλώνει αν βάλεις WPA στην ad hoc αφού συνδέομαι κανονικά και με iphone + iTouch σε όλα τα δίκτυα ανεξαρτήτως WEP/WPA etc. Στην αρχή είχα βάλει WPA και ενώ συνδεόταν και έπαιρνε IP, ο safari έβγαζε γκρι οθόνι και έλεγε connecting επ' αόριστο...

Το ίδιο συμβαίνει αν βάλεις πάνω από 5 χαρακτήρες στο WEP.

Γενικά τέτοια ad hoc connections είναι λίγο buggy. Πάντως αν τα κάνετε όπως τα έγραψα στον οδηγό θα παίζει σίγουρα...

Αν ανακαλύψετε κάποια άλλη ρύθμιση που δουλεύει παρακαλώ ποστάρετε

Τελευταία επεξεργασία από: marian, 17/01/2010 - 13:54


#7   Smaug

Smaug

    iPH Contributor

  • 1.771 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:smaug.gr

Δημοσίευση 17/01/2010 - 13:58

Ερώτηση: Αυτο πιάνει και σε pc που δεν είναι συνδεδεμένο στο Ίντερνετ;

Το θέλω για το αμάξι! Έχω εγκαταστήσει κομπιούτερ στο αυτοκίνητο και έχει κάρτα δικτύου ασύρματη! Ήθελα να συνδεω το iPhone σε ad hoc για να μπορώ να βλέπω το τηλέφωνο από τη οθόνη του pc μέσω του vnc! Μπορώ με αυτό τον τροπο η πρέπει αναγκάστηκα το pc να είναι συνδεδεμένο με Ethernet;

Ευχαριστώ πολύ!


Αν εννοείς να βλέπεις την οθόνη του τηλεφώνου σε οθόνη pc δεν γίνεται. Μόνο με TV-out και ένα προγραμματάκι απο cydia αν θυμάμαι καλά.

#8   marian

marian

    iPH Addict

  • 894 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 17/01/2010 - 14:01

Ερώτηση: Αυτο πιάνει και σε pc που δεν είναι συνδεδεμένο στο Ίντερνετ;

Το θέλω για το αμάξι! Έχω εγκαταστήσει κομπιούτερ στο αυτοκίνητο και έχει κάρτα δικτύου ασύρματη! Ήθελα να συνδεω το iPhone σε ad hoc για να μπορώ να βλέπω το τηλέφωνο από τη οθόνη του pc μέσω του vnc! Μπορώ με αυτό τον τροπο η πρέπει αναγκάστηκα το pc να είναι συνδεδεμένο με Ethernet;

Ευχαριστώ πολύ!


Η σύνδεση ad hoc θα γίνει ανεξάρτητα αν το pc σου είναι στο internet ή όχι. Απλά προφανώς δεν θα έχεις internet. Θα έχεις όμως επικοινωνία μεταξύ υπολογιστή και του laptop. πχ θα μπορείς να ανταλλάξεις αρχεία μεταξύ τους. Εγώ στο iphone που δεν ήταν jailbreak το έκανα με το FileApp (free application που χρησιμοποιώ για να διαβάζει pdf, doc, etc)

Το τηλέφωνο παίρνει IP την οποία μπορείς να χρησιμοποιήσεις κανονικά για να δουλέψεις μεταξύ iphone-laptop

Τελευταία επεξεργασία από: marian, 17/01/2010 - 14:02


#9   GoS

GoS

    iPH Member

  • 333 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 17/01/2010 - 15:51

Το ίδιο συμβαίνει αν βάλεις πάνω από 5 χαρακτήρες στο WEP.

Γενικά τέτοια ad hoc connections είναι λίγο buggy. Πάντως αν τα κάνετε όπως τα έγραψα στον οδηγό θα παίζει σίγουρα...

Αν ανακαλύψετε κάποια άλλη ρύθμιση που δουλεύει παρακαλώ ποστάρετε


Για πάνω απο 1 χρόνο ειχα adhoc δικτυο..Όντως είναι εκνευριστικο και ειναι buggy,αλλά αυτό για τους 5 χαρακτήρες στο WEP ποτέ δεν το συνάντησα..Το οτι μέσω adhoc το iphone συνδέεται μόνο μεσω WEP είναι γνωστό αλλά η WEP σύνδεση είναι είτε ανοιχτή είτε έχει 6bit ή 13bit password..Το λογικό είναι δλδ απο την αρχή που κάνεις δημιουργία του δικτύου να μην σε αφήνει με 5χαρακτήρες..Με 13 είναι μια χαρά και δουλεύουν όλα και έχεις και μεγαλύτερη ασφάλεια

#10   marian

marian

    iPH Addict

  • 894 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 17/01/2010 - 17:06

Thnx για το feedback!

#11   AlexisGon

AlexisGon

    iPH Contributor

  • 842 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 17/01/2010 - 17:40

+1 πολύ καλό! ;)

#12   iPodTouchPro

iPodTouchPro

    iPH Elite Poster

  • 3.187 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/01/2010 - 22:15

Υπάρχει όντως βίντεο στο CNet:
Google this: Make your laptop a WiFi hotspot cnet

#13   MixalisXxx

MixalisXxx

    iPH Elite Poster

  • 2.047 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/01/2010 - 22:29

Αν εννοείς να βλέπεις την οθόνη του τηλεφώνου σε οθόνη pc δεν γίνεται. Μόνο με TV-out και ένα προγραμματάκι απο cydia αν θυμάμαι καλά.


πως δεν γίνεται;

Ρίξε μια ματιά στο veency από cydia και στο realvnc για το pc σου...

#14   Smaug

Smaug

    iPH Contributor

  • 1.771 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:smaug.gr

Δημοσίευση 17/01/2010 - 22:50

Μy bad...Έχεις δίκιο, απλά φαίνεται έχω μείνει λίγο πίσω! :blush:

#15   Hidalgo

Hidalgo

    iPH Contributor

  • 1.344 μηνύματα
  • Twitter:@Lkatsougris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini 4
  • GameCenter:Montecristo(LK)

Δημοσίευση 21/02/2010 - 00:52

Δηλαδη αυτο ειναι για να μπαινει το Iphone στο internet μεσω του υπολογιστη?

My life's goal is only to fight


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες