Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Ad Hoc Connection


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
59 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16.182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/02/2010 - 00:56

Αν εννοείς να βλέπεις την οθόνη του τηλεφώνου σε οθόνη pc δεν γίνεται. Μόνο με TV-out και ένα προγραμματάκι απο cydia αν θυμάμαι καλά.



πως δεν γίνεται;Ρίξε μια ματιά στο veency από cydia και στο realvnc για το pc σου...



Δηλαδη αυτο ειναι για να μπαινει το Iphone στο internet μεσω του υπολογιστη?

δεν νομιζω οι φιλοι παραπανω να μιλουν για internet διαβασε ποιο προσεκτικα και θα καταλαβεις.. :)
edit: και η marian μιλα για ad hoc συνδεση δηλαδη το laptop γινεται ας πουμε wifi router..

Τελευταία επεξεργασία από: DINFUN, 21/02/2010 - 00:59


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   megaloupaixtou

megaloupaixtou

    iPH Addict

  • 651 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/04/2010 - 14:32

εγώ που έχω ιντερνετ με 3g usb modem της wind, γιατι δε βγάζω άκρη ρε παιδιά?

κάνω τις οδηγίες αλλα ο safari στο iphone, αρνειται να μπει στο ιντενετ!!

#18   alexcbr

alexcbr

    iPH User

  • 192 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:Alex 2000

Δημοσίευση 13/04/2010 - 15:18

Επειδή μετά από ένα search στο φόρουμ έψαξα και δε βρήκα κάποιο topic είπα να φτιάξω ένα guide για το πώς κάνουμε μια σύνδεση ad hoc με τον υπολογιστη μας ή laptop και το iphone-iTouch

Βαθμός δυσκολίας: 1/5

Για όσους δεν ξέρουν τι είναι ad hoc connection: http://en.wikipedia.org/wiki/Ad_hoc

Ουσιαστικά "μετατρέπει" κανείς το pc του σε wireless access point. Χρησιμεύει σε όσους δεν έχουν wireless σύνδεση για κάποιο λόγο (το σήμα του router δεν είναι δυνατό στο σημείο που βρίσκονται, είναι σε μέρος χωρίς wifi κλπ) και θέλουν να μπουν στο internet μέσω του iphone-iTouch για να δούν e-mail, να μεταφέρουν αρχεία κλπ. Προσωπικά χρησιμοποιώ τέτοιου είδους σύνδεση στο δωμάτιό μου που το wireless του router είναι πολύ αδύναμο για το iphone-iTouch.

Τι χρειαζόμαστε:

ένα iphone-iTouch (προφανώς :P)
ένα pc/laptop με ασύρματη κάρτα δικτύου, που όμως να είναι συνδεδεμένο μέσω ethernet στο router
windows OS (ο οδηγός είναι για vista/windows 7 αλλά παρόμοια γίνεται και σε xp)

Αρχικά ενεργοποιούμε την ασύρματη σύνδεση στο pc/laptop (συνήθως τα laptop έχουν κουμπάκι)

Πηγαίνουμε Control Panel -> Network and Sharing Center. Αριστερά επιλέγουμε Manage wireless networks

Στο παράθυρο που εμφανίζεται πατάμε Add και επιλέγουμε Create an ad hoc Network και μετά πατάμε Next

Στην επόμενη οθόνη διαλέγουμε ένα όνομα για το δίκτυο πχ iPhone. Ως Security type επιλέγουμε WEP. ΠΡΟΣΟΧΗ!!! αν επιλέξετε τα υπόλοιπα το iphone-iTouch θα συνδέεται φαινομενικά αλλά δεν θα έχει πρόσβαση στο internet! Για Security key διαλέγουμε ένα με 5 νούμερα. ΠΡΟΣΟΧΗ!!! μόνο νούμερα και μόνο 5 αλλιώς θα έχετε το ίδιο πρόβλημα με το Security type. Μετά επιλέγουμε Save this network και πατάμε Next.

Περιμένουμε να κάνει τις ρυθμίσεις και πατάμε Turn on Internet Connection Sharing και αφού κάνει τις ρυθμίσεις πατάμε Close.

Παίρνουμε το iphone-iTouch και ενεργοποιούμε το wifi. Επιλέγουμε από τη λίστα το δίκτυο που μόλις δημιουργήσαμε και βάζουμε τον κωδικό. Στο pc θα εμφανιστεί ένα παράθυρο και θα μας ρωτάει τι είδους σύνδεση θέλουμε να είναι. Επιλέγουμε Home.

Πάμε στο safari και δοκιμάζουμε να κάνουμε load μια σελίδα. Μπορεί να βγάλει μήνυμα αδύνατης σύνδεσης. Αν συμβεί αυτό κάνουμε ένα refresh τη σελίδα και λογικά θα λειτουργήσει! Καλό surfarisma!!!

Αν ο safari εμφανίζει γκρι οθόνη και λεει connecting σημαίνει ότι κάνατε κάποιο λάθος στη ρύθμιση του security type (ΜΟΝΟ WEP) ή του security key (5 νούμερα)


πολυ καλο φιλε το εχω κανει και εγω με μια μικρη διαφορα,πιανω σημα με το laptop μου απο την αδερφη μου διπλα και επειδη ποιανω μονο στο σαλονι πηρα ενα Linksys Compact Wireless-G USB Adapter και εκανα το laptop μου wireless router,απο την καρτα του laptop πιανω σημα και απο το Wireless-G USB Adapter εκπεμπω,ετσι εχω σημα σε ολα τα δωματια του σπιτιου...

#19   megaloupaixtou

megaloupaixtou

    iPH Addict

  • 651 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/04/2010 - 12:28

εγώ που έχω ιντερνετ με 3g usb modem της wind, γιατι δε βγάζω άκρη ρε παιδιά?

κάνω τις οδηγίες αλλα ο safari στο iphone, αρνειται να μπει στο ιντενετ!!



καμια βοήθεια ?? εχω λιώσει στις προσπάθειες!!

#20   computeras

computeras

    Advanced Member

  • 916 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 14/04/2010 - 15:14

@megaloupaixtou λογικά κάνεις κάποιο λάθος στην δημιουργία της γέφυρας για να μην παίρνει σήμα internet το iphone. Κάνε έναν έλεγχο εκεί που δημιουργείς την γέφυρα μεταξύ των δύο συνδέσεων.

#21   megaloupaixtou

megaloupaixtou

    iPH Addict

  • 651 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/04/2010 - 17:26

@megaloupaixtou λογικά κάνεις κάποιο λάθος στην δημιουργία της γέφυρας για να μην παίρνει σήμα internet το iphone. Κάνε έναν έλεγχο εκεί που δημιουργείς την γέφυρα μεταξύ των δύο συνδέσεων.



φίλε μου ευχαριστώ για τη βοηθειά σου και το δοκίμασα!

Πήγα όμως να δημιουργήσω γέφυρα μεταξύ της ADSM και του Wireless, αλλα μου βγάζει το εξής μήνυμα:

"Για να δημιουργήσετε μια γέφυρα δικτύου, πρέπει να επιλέξετε τουλάχιστον δυο συνδέσεις δικτύου ή Internet υψηλής ταχύτητας που δεν χρησιμοποιούνται απο την κοινόχρηστη σύνδεση στο Internet".

τι κανουμε τώρα??

#22   Smaug

Smaug

    iPH Contributor

  • 1.771 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:smaug.gr

Δημοσίευση 14/04/2010 - 18:06

καμια βοήθεια ?? εχω λιώσει στις προσπάθειες!!


Έχεις 2 interfaces. Ένα είναι το wifi-του laptop και το 2 είναι το usb 3G-modem. Πρέπει απο το usb interface να κάνεις share τη σύνδεση σου στο wifi του laptop. Στη συνέχεια άνοιξε το τηλέφωνο δες τι ip παίρνει και ενημέρωσέ μας πάλι.

#23   computeras

computeras

    Advanced Member

  • 916 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 14/04/2010 - 18:09

Λοιπόν αν έχεις windows 7 (εσύ και οποιοσδήποτε) μπορείς να χρησιμοποιήσεις το connectify. Είναι ένα προγραμματάκι που σου κάνει όλη αυτή τη δουλειά, μόνο που σε καθοδηγεί μέσω ενός οδηγού ρυθμίσεων. Είναι δωρεάν και μπορείς να το κατεβάσεις εδώ.

Αν πάλι δεν είσαι χρήστης windows 7, τότε πες μου για να σου πω πως θα πρέπει να κάνεις την διαδικασία.

#24   megaloupaixtou

megaloupaixtou

    iPH Addict

  • 651 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/04/2010 - 21:24

Έχεις 2 interfaces. Ένα είναι το wifi-του laptop και το 2 είναι το usb 3G-modem. Πρέπει απο το usb interface να κάνεις share τη σύνδεση σου στο wifi του laptop. Στη συνέχεια άνοιξε το τηλέφωνο δες τι ip παίρνει και ενημέρωσέ μας πάλι.


Αν θέλεις φίλε smaug λίγο πιο αναλυτικά τα βήματα?

έχω κανει τη σύνδεση του 3g modem να επιτρεπει τη σύνδεση στο ιντερνετ σε άλλους χρήστες, αν εννοεις αυτό λεγοντας να κανω share.αν όχι θα με βοηθούσες λίγο περισσότερο?

#25   megaloupaixtou

megaloupaixtou

    iPH Addict

  • 651 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/04/2010 - 21:33

Λοιπόν αν έχεις windows 7 (εσύ και οποιοσδήποτε) μπορείς να χρησιμοποιήσεις το connectify. Είναι ένα προγραμματάκι που σου κάνει όλη αυτή τη δουλειά, μόνο που σε καθοδηγεί μέσω ενός οδηγού ρυθμίσεων. Είναι δωρεάν και μπορείς να το κατεβάσεις εδώ.

Αν πάλι δεν είσαι χρήστης windows 7, τότε πες μου για να σου πω πως θα πρέπει να κάνεις την διαδικασία.



φίλε computera, έχω δυστυχώς vista! το βρήκα και εγώ αυτο το cconnectify! κ εψαξα αν υπάρχει κάτι ανάλογο για vista, αλλα τπτ!

οπότε θα το εκτιμούσα αν είχα λίγη βοήθεια παραπάνω!

#26   megaloupaixtou

megaloupaixtou

    iPH Addict

  • 651 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/04/2010 - 01:22

Σύνδεση ADSM

IPv4: 188.73.234.178
Μασκα Υποδικτυου: 255.255.255.255
dns: 212.152.70.6 και 7
WINS: 10.11.12.13 και 14

Σύνδεση adhoc


IPv4: 169.254.111.112 (με προεπιλεγμενη πύλη την 111)
Μασκα Υποδικτυου: 255.255.255.0
dns: 68.28.114.91

iphone
ip: 169.254.188.250
Μασκα: 255.255.0.0


Για να σας προλαβω, δοκιμασα να βαλω στατική IP και Μάσκα στο iphone (192.168.0.1 στο λαπτοπ και 2 στο iphone) αλλα παλι τπτ!

#27   Smaug

Smaug

    iPH Contributor

  • 1.771 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:smaug.gr

Δημοσίευση 15/04/2010 - 15:16

Έχουν διαφορετική μάσκα το adhoc με το iphone. Επίσης εκτός απο το 192.168.0.2 στο iphone και μάσκα 255.255.255.0 πρέπει να βάλεις και dns,router το 192.168.0.1 που είναι το adhoc. Δοκίμασε πάλι και πες μας.

#28   megaloupaixtou

megaloupaixtou

    iPH Addict

  • 651 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/04/2010 - 16:59

Έχουν διαφορετική μάσκα το adhoc με το iphone. Επίσης εκτός απο το 192.168.0.2 στο iphone και μάσκα 255.255.255.0 πρέπει να βάλεις και dns,router το 192.168.0.1 που είναι το adhoc. Δοκίμασε πάλι και πες μας.


το δοκίμασα...Τζίφος!!! :(

επίσης οταν εβαλα την 192.168.0.1 στο adhoc και ολα τα αλλα που μου ειπες στο iphone(ip 192.168.0.2,μάσκα 255.255.255.0 και dns,router το 192.168.0.1) και πήγα στη σύνδεση του ADSM για να κανω κοινη χρηση ιντερνετ, μου εβγαλε ενα μηνυμα οτι το 192.168.0.1 χρησιμοποειται απο το ethernet και οτι ισως εχω προβλημα συνδεσης μετα με τα αλλα δικτυα(για αυτα που αν ειχα συνδεσει με ethernet, θα εννοουσε μαλλον)και οτι πρεπει να βαλω αυτοματη αποδοση ip και οχι στατική.

δοκιμασα και με 192.168.1.1 και .2 για iphone ....τπτ πάλι!!

δεν έχω ούτε firewall!τι φταιει! θα τρελαθώ

Τελευταία επεξεργασία από: megaloupaixtou, 15/04/2010 - 17:08


#29   Smaug

Smaug

    iPH Contributor

  • 1.771 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:smaug.gr

Δημοσίευση 15/04/2010 - 17:35

Ωραία γίνεται conflict με 192.xxx.xxx δοκίμασε με αυτόματα να δείς τι ip range θα πάρει τo wifi. Δές το απο κονσόλα με την εντολή route print αν δεν μπορείς να την δείς αλλιώς και προσπαθησε να βάλεις τα ανάλογα απο πάνω για την νέα range.

Τελευταία επεξεργασία από: Smaug, 15/04/2010 - 17:36


#30   megaloupaixtou

megaloupaixtou

    iPH Addict

  • 651 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/04/2010 - 21:39

Ωραία γίνεται conflict με 192.xxx.xxx δοκίμασε με αυτόματα να δείς τι ip range θα πάρει τo wifi. Δές το απο κονσόλα με την εντολή route print αν δεν μπορείς να την δείς αλλιώς και προσπαθησε να βάλεις τα ανάλογα απο πάνω για την νέα range.



Αυτά μου βγάζει

αλλα πιο ειναι το range των ip? από 169.254.188.251 έως .255??

αν θέλεις φίλε Smaug, λίγο πιο αναλυτικα, γιατι οτι εμαθα για δικτυα και ip, το εμαθα απο μονος και απο ενα φιλο, και δεν ειμαι συνιθισμενος με τις ορολογιες!

Συνημμένα αρχεία



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες