Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Στρατιωτικη θητεια - Που υπηρετησατε


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
93 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#46   tpal12

tpal12

    iPH Contributor

  • 1.289 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • GameCenter:tpal12

Δημοσίευση 05/09/2015 - 21:40

Α ρε μάγκες. Καλή δύναμη. Του χρόνου τέτοιες μέρες θα ειμαι στη θέση σας με υγεία πάνω από ολα. Αν και άργησα αρκετά.
Δεν έχω ιδέα από στρατό απλα γράφω για να σας πω καλή δύναμη και υπομονή.

Και μην πάρετε κινητό Χαχαχχα.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#47   tgousopoulos

tgousopoulos

    iPH Intergalactic Leader

  • 21.638 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:tgousopoulos

Δημοσίευση 05/09/2015 - 23:43

Εγω στο κεντρο ειχα ενα νοκια που ειχε και φακο. Αλλη φαση. Το βραδυ μεσα στο θαλαμο με εσωσε απειρες φορες.

Καλη θητεια μαγκες. Και το κινητο καλυτερα οταν φυγετε απο το κεντρο.

#48   dpapae

dpapae

    iPH Enthousiast

  • 378 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 06/09/2015 - 01:50

Παιδια εκοψα την αναβολη μεσα στον Αυγουστο μιας και οι σπουδες μου φτανουν στο τελος τους και μπαινω το Νοεμβρη. Με απασχολει αρκετα ομως το θεμα με το κινητο. Να το παρω?? Να μην το παρω?? Να εχω μαζι μου στην αρχη κανενα με κουμπια και να το παρω μετα?? Σε τι ποσοστο μπαταριας να το αφησω κλειστο αμα δεν το παρω?? Ζητω συγνωμη αν βγαινω λιγο off topic το κανω να μην ανοιγω νεο. :)

Εγω παντως ειχα ενα 12.000 mah power bank μαζι μου, και φορτιζα αυτο ολη μερα (το παρατουσα στην πριζα για την ακριβεια), και φορτιζα το κινητο μου το βραδυ που το ειχα ολη μερα πανω μου.. Ουσιαστικα το θεμα σε εμας (κεντρο Τριπολη, 11ΣΠ) ηταν οτι 60 ατομα ειχαμε 6 πριζες, οποτε καταλαβαινεται τι γινοταν.. Συν οτι δεν ηταν ευκολα να ελεγχεις το κινητο σου με το να καθεσαι για μια ωρα πανω απο αυτη την πριζα. 

Οποτε το πρωι που ελειπαν ολοι απο τους θαλαμους, αφηνα το power bank να φορτιζει, που οι 55 απο τους 60 το κοιτουσαν λες και ηταν εξωγηινος (2011 βλεπεις), και απο το απογευμα και μετα το φορτιζα μονιμως το κινητο οτι και αν εκανα. Ετσι και αλλιως ειτε δεν θα κανεις πολυ χρηση του κινητου, ειτε δεν θα μπορεις να το βγαλεις γιατι εχει "καμερα". 

Σε περιπτωση απλα που παρεις σμαρτφον, ας εχεις μαζι σου ενα εφεδρικο με κουμπακια να κανεις την δουλεια σου αν πεσεις σε κανενα περιεργο λοχαγο που σε πετυχει.

Εμας μπαινοντας οταν μας τσεκαραν τα πραγματα, μου ζητησαν να τους δειξω το κινητο, εδειξα το παλιο προφανως, και μετα ζητησαν να τους δειξω και τον φορτιστη του, μηπως και το εβαλα μονο για περασω απο την πυλη.

 



#49   vagos456

vagos456

    iPH Contributor

  • 1.287 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/09/2015 - 21:23

Στο κέντρο Λαμία που ήμασταν μας έψαξαν για όλους τους σάκους,μήπως έχουμε κινητό με κάμερα ή μαχαίρι κτλπ. Όσοι θέλουν smartphones στο κέντρο που θα είναι, μπορούνε να τους φέρουν οι γονείς τους,όταν επιτρέψει το στρατόπεδο επίσκεψη.



#50   djtakis

djtakis

    iPH Member

  • 226 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 06/09/2015 - 23:21

Α ρε λεβεντιές πόσα χρόνια με γυρίσατε... Να ξέρετε ότι είναι χρόνια αξέχαστα αυτά που θα περάσετε. 94Γ' ΕΣΣΟ εδώ. 230 σειρά. 17 μήνες θητεία. Θα ξαναπήγαινα χθες. Κινητά δεν υπήρχαν. Μάνα και γκόμενα να σε παίρνουν στο σταθερό της μονάδας. Αξέχαστα χρόνια, παρέες, και εξόδους. Στην ταξιαρχία πεζοναυτών στον Βόλο που ήμουν, δεν το λες και κολέγιο, αλλά είσαι και δυο βήματα από την Αθήνα όπου μένω. Διανυκτερεύσεις με ψεύτικα χαρτιά. Όταν οι "κοινοί θνητοί" πηγαίναν να μπουν μέσα, εμείς πηγαίναμε Αλυκές Βόλου στα παραλιακά club μέχρι το πρωί. Σκοπιές με εφόδους που σου την πέφτανε με έρπιν. Ραδιάκι με αφιερώσεις. Σχοινάκια, πορείες, βολές, ανταρτοπόλεμος στα βουνά του Πηλίου. Να κοιμάσαι 10 μέρες με τα ίδια ρούχα, τα ίδια άρβυλα και κάλτσες. Γιατί το βράδυ υποτίθεται που θα έρθει ο εχθρός δεν θα έχεις χρόνο να ντυθείς.

 

Θυμάμαι μια φάση σε ανταρτοπόλεμο που κατά τις 2:30 το βράδυ που κοιμόμασταν στα σχοινάκια φωνάζει ο λοχαγός "Λαγός 4", και καλά ήταν η τοποθεσία που προς τα εκεί έπρεπε να φύγουμε. Πετάγεται ένας και λέει "Και ουρακοτάγκος 12 να είναι εγώ δεν πάω πουθενά. Να πας να γ@μ..εις". Φυσικά δεν πήγαμε πουθενά. Μέχρι τις 6 το πρωί κάμψεις κάναμε. Ακόμα τον ψάχνουμε αυτόν που το φώναξε. Αλλά και να τον βρίσκαμε δεν έτρεχε τίποτα. Όλοι είμασταν για όλους.

 

Πολύ αγαπημένη μονάδα. Το πρωί μέχρι το μεσημέρι-απόγευμα πήξιμο, και μετά έξοδοι, χαβαλές και σουβλάκια. Ο τότε ταξίαρχος είχε απαγορεύσει τις παραγγελίες. Εδώ στις ειδικές δυνάμεις (έλεγε) έχουμε καλό φαγητό, δεν σας χρειάζονται μαλακ,,ς απ' έξω. Οπότε κάθε φορά που παραγγέλναμε ήταν λες και κάναμε Mission Impossible για να πάρουμε την παραγγελία. Πολλές φορές δεν βγαίναμε εξοδούχοι, γιατί περνάγαμε πολύ καλά μέσα. Δεν υπήρχαν και λεφτά για τους περισσότερους άλλωστε. Υπήρχε αλληλεγγύη στην μονάδα και όλοι αγαπούσαμε όλους, αλλά και βοηθούσαμε τον "συνάδερφό" μας όπου χρειαζόταν. Ψυχολογικά, οικονομικά κλπ.

 

Είχαμε και έναν δόκιμο που όποτε έμπαινε αξιωματικός υπηρεσίας ΣΚ, αφού δεν ήταν άλλοι αξιωματικοί μέσα, ήταν η καλύτερή μας. Ξυπνάγαμε 10-11-12... Όποτε να 'ναι, αναφορά δεν έπαιρνε. Οι περισσότερες παρέες χάθηκαν καπάκι μόλις απολυθήκαμε. Κανένας δεν πήρε τηλέφωνο κανέναν. Κάποιες λίγες κράτησαν κάποιους μήνες μετά τον Στρατό. Έτσι γίνεται συνήθως.

 

Χαλαρά αντικαθιστούσα κάποιον από εσάς για να πάω στη θέση του. Αλλά με την ανεμελιά του τότε. Όχι με το άγχος του σήμερα. Σόρρυ για το σεντόνι μου, αλλά έχω πιει και τα ουισκάκια μου και με ταξιδέψατε αφάνταστα. Α ρε λεβεντιές πόσα χρόνια με γυρίσατε...

 

1) Κ.Ε.Ε.Δ (Μεγάλο Πεύκο)

2) Κ.Ε.Τ.Χ (Πάτρα)

3) 304 Π.Ε.Β (Βελεστίνο Βόλου)

4) 32 ΤΑΞ Π/Ν (Βόλος)



#51   tpal12

tpal12

    iPH Contributor

  • 1.289 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • GameCenter:tpal12

Δημοσίευση 07/09/2015 - 00:54

Ωραία τα λες και μακάρι να ήταν ίδιες εποχές. Αν και φαντάζομαι δεν πηγες πολυ πισω αλλα σκέφτομαι τη σειρά μου που θα μπω του χρόνου και τον καθε περίεργο που θα συναντήσω μεσα εκεί.
Πάντως ετσι όπως τα έγραψες μας έδωσες ωραία εικόνα

#52   paparainbow

paparainbow

    iPH Contributor

  • 1.875 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 07/09/2015 - 02:44

Ο στρατος χρειαζεται μωρομαντηλα κ γαντια μιας χρησης χειρουργικα τυπου.
Κ κανενα ντετολ..

legit


#53   VasmaV

VasmaV

    iPH Member

  • 241 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2 +3G
  • GameCenter:VASMAV

Δημοσίευση 07/09/2015 - 09:24

σειρά 276 (2002Α) διαβιβάσεις. Ξεκίνησα με χαιδάρι ΚΕΔΒ, μετά 30ΛΔΒ στο Λαγό (ανάμεσα Ορεστιάδα και Διδυμότειχο) και στο τέλος επέστρεψα και απολύθηκα από το ΓΕΣ

 

Ωραία εποχή αν και χωρίς καμία χρησιμότητα. 

Όσο είσαι μέσα σου φαίνονται όλα μαύρα, σκοπιές, αγγαρείες, σκηνάκια, πορείες κτλπ. Μόλις βγεις όμως και περάσει κάνα 6μηνο, τα θυμάσαι όλα τόσο όμορφα. Από τις τελευταίες περιόδους της ζωής που δεν έχεις καμία πραγματική ευθύνη και σου μένουν ιστορίες που θα τις λες για μια ζωή. 



#54   kamounias

kamounias

    iPH User

  • 124 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 07/09/2015 - 14:04

290 Μυτιλήνη κανεις;;; Βασικά πέτρα κ μόρια .....πολυβολιτης!!

Τελευταία επεξεργασία από: kamounias, 07/09/2015 - 14:04


#55   djtakis

djtakis

    iPH Member

  • 226 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 07/09/2015 - 16:43

@tpal12

 

Όντως τον κάθε πικραμένο και περίεργο δεν τον αποφεύγεις. Ειδικά στο κέντρο. Και όντως όπως τα λέει ο φίλος πιο πάνω είναι. Στην αρχή σου φαίνονται όλα μαύρα. Απλά έτυχα σε καλά παιδιά και με συνεννόηση στη μονάδα και περνάγαμε καλά. Και γι' αυτό σταμάτησαν να μου φαίνονται όλα μαύρα ακόμα και πριν απολυθώ. Το καψόνι βέβαια έπεφτε σύννεφο από τους παλιούς. Αλλά όσο πιο πολύ κάνεις ότι σου λένε και πας με τα νερά τους, τόσο πιο γρήγορα σε αφήνουν ήσυχο και γίνεστε και φιλαράκια μετά, εφόσον δεν έχετε να χωρίσετε τίποτα. Άλλοι δεν είναι έτσι. Θεωρούν ότι τους προσβάλλει και τους μειώνει το καψόνι και θίγονται. Αν και τώρα δε νομίζω να γίνονται όπως παλιά.

 

Θα έχεις και καλές και κακές στιγμές. Θα σου τη σπάνε πολλά. Απλά δεν δίνεις σημασία. Περαστικός είσαι από εκεί. Εμένα αν και στην ουσία δεν μπορώ να πω ότι με βοήθησε ο στρατός όσον αφορά αν γίνει πόλεμος, (την τύφλα μου δεν θυμάμαι και ας πήγα και άλλες δυο φορές για μετεκπαίδευση) μπορώ να πω όμως ότι με βοήθησε στη ζωή μου. Να έχω μια τάξη και μια πειθαρχεία και να βάζω σωστές προτεραιότητες. Να έχω σεβασμό στον συνάνθρωπό μου και να τον βοηθάω όπου μπορώ. Μπορεί πάλι και όχι. Να γινόμουν ότι έγινα και χωρίς στρατό. Λόγω χαρακτήρα. Δεν ξέρω. Απλά είδα τον εαυτό μου ν' αλλάζει προς το καλύτερο τον πρώτο καιρό σαν πολίτης.



#56   dgeorge4

dgeorge4

    iPH Enthousiast

  • 489 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S

Δημοσίευση 07/09/2015 - 17:57

301, ΕΛΔΥΚ 1ο Μ/Κ Τάγμα, 3 μήνες πίκρα, 9 μήνες ζωάρα..

Τελευταία επεξεργασία από: dgeorge4, 07/09/2015 - 17:59


#57   tsiliscfu

tsiliscfu

    iPH Member

  • 217 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 07/09/2015 - 20:53

[quote name="VasmaV" post="1735608" timestamp="1441610694"]σειρά 276 (2002Α) διαβιβάσεις. Ξεκίνησα με χαιδάρι ΚΕΔΒ, μετά 30ΛΔΒ στο Λαγό (ανάμεσα Ορεστιάδα και Διδυμότειχο) και στο τέλος επέστρεψα και απολύθηκα από το ΓΕΣ/quote]

276 εσύ, 275 εγώ !

Δεν μπορεί, κάπου θα σε πέτυχα στο ΚΕΔΒ! Τέλη Μαρτίου του 2002 πήρα μετάθεση για μονάδα! Για δώσε more info about ΚΕΔΒ...

Τελευταία επεξεργασία από: tsiliscfu, 07/09/2015 - 20:54


#58   SaLaZaRGR

SaLaZaRGR

    iPH newbie

  • 6 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 07/09/2015 - 21:07

Αρχικά Αυλώνα Διαβιβάσεις , μετά πέρασα αθλήματα , πήγα Ορεινός , τοποθετήθηκα στη Κύπρο   35 Μοίρα Καταδρομών 41ος  Λόχος Κρούσεως.
 

Πλέον 9 μήνες ο Στρατός  δεν το καταλαβαίνεις. Έχει γίνει 1 μήνας το κέντρο , 1 μήνας ΠΕΝ , 1 μήνας άδειες , λίγο να μάθεις τη μονάδα σου ,ένα άγημα ,  πέρασε.



#59   W3rtY88

W3rtY88

    iPH Elite Poster

  • 2.979 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 07/09/2015 - 21:55

Αρχικά Αυλώνα Διαβιβάσεις , μετά πέρασα αθλήματα , πήγα Ορεινός , τοποθετήθηκα στη Κύπρο 35 Μοίρα Καταδρομών 41ος Λόχος Κρούσεως.

Πλέον 9 μήνες ο Στρατός δεν το καταλαβαίνεις. Έχει γίνει 1 μήνας το κέντρο , 1 μήνας ΠΕΝ , 1 μήνας άδειες , λίγο να μάθεις τη μονάδα σου ,ένα άγημα , πέρασε.


Σειρά ;

ο γούγλης είναι φίλος μας και τα ξέρει όλα ... Οπότε, ρώτα πρώτα αυτόν και μετά όλους τους άλλους :P


#60   VasmaV

VasmaV

    iPH Member

  • 241 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2 +3G
  • GameCenter:VASMAV

Δημοσίευση 08/09/2015 - 09:48

[quote name="VasmaV" post="1735608" timestamp="1441610694"]σειρά 276 (2002Α) διαβιβάσεις. Ξεκίνησα με χαιδάρι ΚΕΔΒ, μετά 30ΛΔΒ στο Λαγό (ανάμεσα Ορεστιάδα και Διδυμότειχο) και στο τέλος επέστρεψα και απολύθηκα από το ΓΕΣ/quote]

276 εσύ, 275 εγώ !

Δεν μπορεί, κάπου θα σε πέτυχα στο ΚΕΔΒ! Τέλη Μαρτίου του 2002 πήρα μετάθεση για μονάδα! Για δώσε more info about ΚΕΔΒ...

τέλη μαρτιού έφυγα και εγώ για λαγό. Στο 2ο λόχο ήμουν αν θυμάμαι καλά. Λογικά όντως κάπου θα είχαμε βρεθεί



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες