Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 7 ψήφοι

Διαθέσιμο το OS X - El Capitan


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
480 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#346   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 04/10/2015 - 12:23

θελω να ρωτησω κατι

 

ενα πραγμα μου λειπει απο τα windows και εχει να κανει με την εναλαγη γλωσσας. τι εννοω. στα windows μπορουσες καθε φορα που πηγαινες σε μια νεα εφαρμογη πχ. απο το ιντερνετ στο σημειωματαριο να σου εχει απο μονο του ως πρωτη γλωσσα πληκτρολογιου οταν ανοιξες πρωτη φορα την εφαρμογη τα αγγλικα με αποτελεσμα να μπορεις χωρις να κοιτας τι γλωσσα εχει το συστημα να πατας την αντοιστιχη επιλογη πληκτρων και να βαζεις την γλωσσα που θες. στο mac αυτο δεν βλεπω να ισχυει. μου κραταει μεταξι ενναλαγης εφαρμοφων την γλωσσα που ειχα στην προηγουμενη εφαρμογη και αυτο με μπερδευει συνεχεια γιατι επειδη μπορει να μην ειχα γραψει κατι ξεχναω πια ειχα. αυτο που ειχαν στα windows μπορω να το βαλω στα mac?

 

Φίλε μου, η λογική των Windows δεν έχει καμία σχέση με την λογική του OS X. 

 

Θα σου έλεγα λοιπόν να επικεντρωθείς, να περιγράψεις επακριβώς το θέμα σου

στο Mac ώστε να μπορέσω(ουμε) να σε βοηθήσω. :)


vires acquirit eundo


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#347   Kostinios

Kostinios

    iPH Enthousiast

  • 362 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 04/10/2015 - 12:59

Η αλήθεια είναι ότι δυσκολεύομαι κάπως να το περιγράψω.

 

Όταν εναλλάσσω μεταξύ εφαρμογών θέλω να μου έχει από προεπιλογή την αγγλική γλώσσα ανεξαρτήτως ποια γλώσσα είχε στην προηγούμενη εφαρμογή. Για παράδειγμα ας πούμε ότι είμαι στο Safari και γράφω ελληνικα. Ότανθα πάω στο pages θέλω να μου έχει από προεπιλογή αγγλικα ώστε να μην χρειάζομαι να κοιτάω ποια γλώσσα έχει το σύστημα επειδή δεν θυμάμαι ποια χρησιμοποιουσα στον Safari. Με λίγα λόγια όταν ξεκινάω μια εφαρμογή  πχ το pages να μου έχει από προεπιλογή τα αγγλικά ανεξαρτήτως ποια γλώσσα είχα σε προηγουμενη  εφαρμογή


Τελευταία επεξεργασία από: Kostinios, 04/10/2015 - 13:00


#348   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 04/10/2015 - 13:13

Η αλήθεια είναι ότι δυσκολεύομαι κάπως να το περιγράψω.

 

Όταν εναλλάσσω μεταξύ εφαρμογών θέλω να μου έχει από προεπιλογή την αγγλική γλώσσα ανεξαρτήτως ποια γλώσσα είχε στην προηγούμενη εφαρμογή. Για παράδειγμα ας πούμε ότι είμαι στο Safari και γράφω ελληνικα. Ότανθα πάω στο pages θέλω να μου έχει από προεπιλογή αγγλικα ώστε να μην χρειάζομαι να κοιτάω ποια γλώσσα έχει το σύστημα επειδή δεν θυμάμαι ποια χρησιμοποιουσα στον Safari. Με λίγα λόγια όταν ξεκινάω μια εφαρμογή  πχ το pages να μου έχει από προεπιλογή τα αγγλικά ανεξαρτήτως ποια γλώσσα είχα σε προηγουμενη  εφαρμογή

 

 

Σε εφαρμογές του OS X τουλάχιστον, ανοίγοντας ένα νέο αρχείο έχει την γλώσσα του προηγούμενου που έκανες save.

Ενώ ανοίγοντας το saved αρχείο έχει την γλώσσα που χρησιμοποίησες τελευταία.

 

Όμως δεν βλέπω κάποιο θέμα αφού απλά μπορείς να επιλέξεις/αλλάξεις την γλώσσα με το shortcut cmd-Spacebar.


vires acquirit eundo


#349   Kostinios

Kostinios

    iPH Enthousiast

  • 362 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 04/10/2015 - 13:22

https://developer.ap...authentication/

 

αυτο εδω πως μπορω να το ενεργοποιησω :huh:

 

προσοχη δεν ειναι το γνωστο two step verification


Τελευταία επεξεργασία από: Kostinios, 04/10/2015 - 13:27


#350   Xainis

Xainis

    iPH newbie

  • 40 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/10/2015 - 13:47

Μετα την αναβάθμιση το πρόγραμμα "φωτογραφίες" δεν ανοίγει τον παλιό φάκελο. Μου λέει ότι θέλει repair και μετά ότι δεν μπόρεσε να τον ανοίξει. Έχω χεστεί μη χάσω όλη τη βιβλιοθήκη με τις φωτό μου.. Μπορεί να βοηθήσει κάνεις;

#351   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3.860 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 04/10/2015 - 13:47

Μάλιστα, όμως όταν στο αρχικό σου post (που παιδεύτηκα να το βρω ενώ τα πράγματα θα ήταν πιο απλά αν είχες ανοίξει "Νέο θέμα"

αναφέρεσαι στον δίσκο. Τι σε ενοχλεί και πως εντοπίζεις την δυσλειτουργία του ;.

Έχεις δίκιο, απλά δεν άνοιξα νέο θέμα γιατί το πρόβλημα δημιουργήθηκε αφού έβαλα el capitan. Τέλος πάντων, το πρόβλημα είναι οτι δε μπορώ να αποτρέψω τον δίσκο από το να μπαίνει σε κατάσταση ύπνου όταν απενεργοποιείται η οθόνη



#352   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7.098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 04/10/2015 - 13:54

Η καρτέλα "All Files" στο finder είναι και σε εσάς άδεια;

 

Δεν μου εμφανίζει απολύτως τίποτα, εκτός και εάν πατήσω στο search, γράψω κάτι και το διαγράψω. 

 

2 Relaunch και έστρωσε


Τελευταία επεξεργασία από: PanosMouz, 04/10/2015 - 13:57

| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

#353   vgrigor

vgrigor

    iPH User

  • 170 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 04/10/2015 - 14:32

Είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα σε ένα Mac mini. Έκανα ακριβώς αυτό που είπες (δηλαδή διέγραψα όλους τους φακέλους που αναφέρεις, και τον Caches) και τώρα κάνει bootάρει κανονικά. 

Σε ευχαριστώ πολύ.

 

Upadate:

Τελικά πάλι πρόβλημα. Αναγκαστικά να γυρίσω σε Yosemite.  



#354   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 04/10/2015 - 15:31

Έχεις δίκιο, απλά δεν άνοιξα νέο θέμα γιατί το πρόβλημα δημιουργήθηκε αφού έβαλα el capitan. Τέλος πάντων, το πρόβλημα είναι οτι δε μπορώ να αποτρέψω τον δίσκο από το να μπαίνει σε κατάσταση ύπνου όταν απενεργοποιείται η οθόνη

 

Έχω την αίσθηση ότι δεν πρόκειται για θέμα. :)


vires acquirit eundo


#355   iUs3r

iUs3r

    iPH Member

  • 294 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 04/10/2015 - 15:39

θελω να ρωτησω κατι

 

ενα πραγμα μου λειπει απο τα windows και εχει να κανει με την εναλαγη γλωσσας. τι εννοω. στα windows μπορουσες καθε φορα που πηγαινες σε μια νεα εφαρμογη πχ. απο το ιντερνετ στο σημειωματαριο να σου εχει απο μονο του ως πρωτη γλωσσα πληκτρολογιου οταν ανοιξες πρωτη φορα την εφαρμογη τα αγγλικα με αποτελεσμα να μπορεις χωρις να κοιτας τι γλωσσα εχει το συστημα να πατας την αντοιστιχη επιλογη πληκτρων και να βαζεις την γλωσσα που θες. στο mac αυτο δεν βλεπω να ισχυει. μου κραταει μεταξι ενναλαγης εφαρμοφων την γλωσσα που ειχα στην προηγουμενη εφαρμογη και αυτο με μπερδευει συνεχεια γιατι επειδη μπορει να μην ειχα γραψει κατι ξεχναω πια ειχα. αυτο που ειχαν στα windows μπορω να το βαλω στα mac?

 

System Preferences --> Language & Region --> Keyboard preferences --> Input sources και βάζεις tick στο Automatically switch to a document's input source και είσαι έτοιμος. 



#356   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3.860 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 04/10/2015 - 16:04

Έχω την αίσθηση ότι δεν πρόκειται για θέμα. :)

Δηλαδή;



#357   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7.098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 04/10/2015 - 16:05

Λυπηρή διαπίστωση. Όσο και αν το memory management του El Capitan είναι φανταστικό, το Facebook παραμένει memory killing site :P 

 

2,5Gb ρούφηξε σε 1 ώρα, ενώ τα άλλα site τίποτα.


| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

#358   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 04/10/2015 - 16:09

Μετα την αναβάθμιση το πρόγραμμα "φωτογραφίες" δεν ανοίγει τον παλιό φάκελο. Μου λέει ότι θέλει repair και μετά ότι δεν μπόρεσε να τον ανοίξει. Έχω χεστεί μη χάσω όλη τη βιβλιοθήκη με τις φωτό μου.. Μπορεί να βοηθήσει κάνεις;

 

Για δοκίμασε·

 
• Κλείσε το Photo και το iPhoto. 
• Άνοιξε το Photo με πατημένο το πλήκτρα alt. Βλέπεις την iPhoto Library στην λίστα ;. Αν ναι, επίλεξε την και click “Choose Library” και πρέπει να ανοίξει.
• Διαφορετικά επίλεξε “Other Library”, πήγαινε στην iPhoto Library και προσπάθησε να την ανοίξεις.
 
Και κάτι άλλο· υπάρχει Time Machine backup ;.

vires acquirit eundo


#359   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 04/10/2015 - 16:12

Δηλαδή;

 

Το ότι ο δίσκος μπαίνει σε κατάσταση ύπνου δεν έχει κάποια επίπτωση στην λειτουργία του ή του μηχανήματος αν θέλεις.


vires acquirit eundo


#360   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3.860 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 04/10/2015 - 16:15

Το ότι ο δίσκος μπαίνει σε κατάσταση ύπνου δεν έχει κάποια επίπτωση στην λειτουργία του ή του μηχανήματος αν θέλεις.

Για μένα είναι πρόβλημα γιατί δεν μπορώ να έχω πρόσβαση στο plex στο AppleTV



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες