Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 7 ψήφοι

Τα πρώτα iPhone 6S & 6S Plus - Εντυπώσεις


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
1973 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1561   AntonisssVR46

AntonisssVR46

    iPH newbie

  • 43 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 27/12/2015 - 14:34

Από τη στιγμή που δεν μπορείς να ρυθμίσεις τη διάρκεια ανοίγματος του κλείστρου (ώστε να "ρουφήξει" περισσότερο φως και να φανεί πιο φωτεινή) τότε θεωρητικά αυτό είναι το καλύτερο αποτέλεσμα που μπορεί να δώσει


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#1562   souzana

souzana

    iPH Contributor

  • 914 μηνύματα
  • Twitter:@soyz__
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad mini Retina +4G
  • GameCenter:souzi13

Δημοσίευση 27/12/2015 - 15:17

Την αυτοματη φωτεινοτητα πως την φτιχνω; Εγω θελω οταν ειναι σκοτεινα να εχω πιο πολυ φωτεινοτητα και πταν εχει φως εξω και ειναι πιο ανοιχτα να μην εχει τοσο
Το εχω ρυθμισμενο στην αυτοματη φωτεινοτητα αλλα δεν γινονται τα παραπανω


Sent from my iPhone 6 using Tapatalk

#1563   tgousopoulos

tgousopoulos

    iPH Intergalactic Leader

  • 21.638 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:tgousopoulos

Δημοσίευση 27/12/2015 - 15:38

Την αυτοματη φωτεινοτητα πως την φτιχνω; Εγω θελω οταν ειναι σκοτεινα να εχω πιο πολυ φωτεινοτητα και πταν εχει φως εξω και ειναι πιο ανοιχτα να μην εχει τοσο
Το εχω ρυθμισμενο στην αυτοματη φωτεινοτητα αλλα δεν γινονται τα παραπανω
Sent from my iPhone 6 using Tapatalk


Το κανεις χειροκινητα. Το σωστο ειναι αυτο που κανει η αυτοματη φωτεινοτητα.

#1564   kostasxan

kostasxan

    iPH Addict

  • 692 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 28/12/2015 - 10:22

Καλημέρα και χρόνια πολλά . Έχω παρατηρήσει για χρήση δεδομένων παραπάνω κατανάλωση σε σχέση με αλλά μοντέλα συσκευών πχ samsung . 6s plus Cosmote . Έχει παρατηρήσει κάποιος κάτι αντίστοιχο ή είναι η ιδέα μου


Sent from my iPhone using Tapatalk

#1565   tesalat

tesalat

    iPH Enthousiast

  • 443 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 28/12/2015 - 13:33

Από τη στιγμή που δεν μπορείς να ρυθμίσεις τη διάρκεια ανοίγματος του κλείστρου (ώστε να "ρουφήξει" περισσότερο φως και να φανεί πιο φωτεινή) τότε θεωρητικά αυτό είναι το καλύτερο αποτέλεσμα που μπορεί να δώσει


Sent from my iPhone using Tapatalk

Η κάμερα του iPhone 6s Plus στις βραδινές αλλα και γενικά όταν υπάρχει χαμηλός φωτισμός δωματίου, ειναι πολυ μέτρια.
Ναι μεν οι φωτογραφίες βγαίνουν χρωματικά ισορροπημένες, με σωστές ρυθμίσεις ISO και κλείστρου, όμως ο αισθητήρας με f2.2 ειναι ανεπαρκής στο να επιτρέψει να περάσει το φως που χρειάζεται και μοιραία εμφανίζεται θόρυβος όταν μεγενθυνουμε λίγο την φωτογραφία στον υπολογιστή μας.
Έχω δοκιμάσει και με εφαρμογή κάμερας που επιτρέπει manual ρυθμίσεις αλλα οι drivers της επιτρέπουν να φτάσει μεχρι 1/4 το κλείστρο. Το οποίο δεν κανει τιποτα αφού και στο auto η official εφαρμογή τοσο το ρυθμίζει.

Το προβλημα εντοπίζεται κυρίως όταν φωτογραφίζεις ανθρώπους και οχι αντικείμενα. Όπου υπάρχει σκιά στα προσωπα γεμίζουν θόρυβο και επίσης η ευκρινεια ειναι χαμηλότερη σε σχέση με τον ανταγωνισμό.
Στην παρακάτω φωτογραφία αριστερά ειναι του i6s+ και δεξιά του Note5.
Δεν ειναι σε πλήρη ανάλυση βέβαια αλλα φαίνεται η διαφορά υπέρ του Note5 παρόλο που στην φωτο του iPhone έχω κανει επεξεργασία ανεβάζοντας την ευκρίνεια, την όξυνση και μείωση θορύβου (μέσα απο την εφαρμογή photos του MacBook).

 

Καλημέρα και χρόνια πολλά . Έχω παρατηρήσει για χρήση δεδομένων παραπάνω κατανάλωση σε σχέση με αλλά μοντέλα συσκευών πχ samsung . 6s plus Cosmote . Έχει παρατηρήσει κάποιος κάτι αντίστοιχο ή είναι η ιδέα μου


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ναι ισχύει το έχω παρατηρήσει κι εγώ αλλα δεν έχω ψάξει ακομα την αιτία.

Sent from my iPhone using Tapatalk


Τελευταία επεξεργασία από: jimmakos, 28/12/2015 - 13:46


#1566   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 28/12/2015 - 13:47

Η κάμερα του iPhone 6s Plus στις βραδινές αλλα και γενικά όταν υπάρχει χαμηλός φωτισμός δωματίου, ειναι πολυ μέτρια.
Ναι μεν οι φωτογραφίες βγαίνουν χρωματικά ισορροπημένες, με σωστές ρυθμίσεις ISO και κλείστρου, όμως ο αισθητήρας με f2.2 ειναι ανεπαρκής στο να επιτρέψει να περάσει το φως που χρειάζεται και μοιραία εμφανίζεται θόρυβος όταν μεγενθυνουμε λίγο την φωτογραφία στον υπολογιστή μας.
Έχω δοκιμάσει και με εφαρμογή κάμερας που επιτρέπει manual ρυθμίσεις αλλα οι drivers της επιτρέπουν να φτάσει μεχρι 1/4 το κλείστρο. Το οποίο δεν κανει τιποτα αφού και στο auto η official εφαρμογή τοσο το ρυθμίζει.

Το προβλημα εντοπίζεται κυρίως όταν φωτογραφίζεις ανθρώπους και οχι αντικείμενα. Όπου υπάρχει σκιά στα προσωπα γεμίζουν θόρυβο και επίσης η ευκρινεια ειναι χαμηλότερη σε σχέση με τον ανταγωνισμό.
Στην παρακάτω φωτογραφία αριστερά ειναι του i6s+ και δεξιά του Note5.
Δεν ειναι σε πλήρη ανάλυση βέβαια αλλα φαίνεται η διαφορά υπέρ του Note5 παρόλο που στην φωτο του iPhone έχω κανει επεξεργασία ανεβάζοντας την ευκρίνεια, την όξυνση και μείωση θορύβου (μέσα απο την εφαρμογή photos του MacBook).

 

Ναι ισχύει το έχω παρατηρήσει κι εγώ αλλα δεν έχω ψάξει ακομα την αιτία.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Μιας και η μικρή είναι ανήλικη, στις κατέβασα τις φωτογραφίες. Ελπίζω να καταλαβαίνεις. 


Once You Go Mac You Never Go Back

#1567   Paris1986

Paris1986

    iPH Community Leader

  • 12.704 μηνύματα
  • Twitter:@par1scha
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:Par1s

Δημοσίευση 28/12/2015 - 14:03

Καλημέρα και χρόνια πολλά . Έχω παρατηρήσει για χρήση δεδομένων παραπάνω κατανάλωση σε σχέση με αλλά μοντέλα συσκευών πχ samsung . 6s plus Cosmote . Έχει παρατηρήσει κάποιος κάτι αντίστοιχο ή είναι η ιδέα μου
Sent from my iPhone using Tapatalk


Πήγαινε στα δεδομένα και κάτω κάτω λέει wifi assist και βάλε το στο off. Πιθανών να είναι αυτό που σου καταναλώνει περισσότερο.

#1568   kostasxan

kostasxan

    iPH Addict

  • 692 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 28/12/2015 - 14:06

Πήγαινε στα δεδομένα και κάτω κάτω λέει wifi assist και βάλε το στο off. Πιθανών να είναι αυτό που σου καταναλώνει περισσότερο.

Στο off το έχω


Sent from my iPhone using Tapatalk

#1569   tesalat

tesalat

    iPH Enthousiast

  • 443 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 28/12/2015 - 18:37

Καλημέρα και χρόνια πολλά . Έχω παρατηρήσει για χρήση δεδομένων παραπάνω κατανάλωση σε σχέση με αλλά μοντέλα συσκευών πχ samsung . 6s plus Cosmote . Έχει παρατηρήσει κάποιος κάτι αντίστοιχο ή είναι η ιδέα μου


Sent from my iPhone using Tapatalk

χρησιμοποιείς αρκετά το Facebook για ενημέρωση;
Έριξα μια μάτια στην δίκη μου χρήση που αυτό τον μηνα έφτασα αισίως τα 5gb. Τα 2 ειναι απο το Facebook όπου εκτός φίλων παρακολουθώ αρκετά ειδησεογραφικά sites και όταν ανοίγω κάποιον σύνδεσμο μπαίνει με το browser του Facebook ο οποίος σε αντίθεση με τον chrome δεν έχει δυνατότητα συμπίεσης δεδομένων.
Στις android συσκευες μου υπήρχε ρύθμιση στο FB και τα links άνοιγαν στον chrome οποτε είχα 40% οικονομία.

Επίσης αν δεις στις ρυθμίσεις της συσκευής/ δεδομένα/ κατω χαμηλά υπάρχει η επιλογή υπηρεσίες συστήματος.
Αυτά ειναι τα data που ξοδεύει το σύστημα χωρις δίκη σου παρεμβαςη για τις ενημερώσεις των λειτουργιών του, ειδοποιησεις κλπ.
Κατανάλωσε μεχρι τώρα 150 mb.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#1570   kostasxan

kostasxan

    iPH Addict

  • 692 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 28/12/2015 - 19:05

χρησιμοποιείς αρκετά το Facebook για ενημέρωση;
Έριξα μια μάτια στην δίκη μου χρήση που αυτό τον μηνα έφτασα αισίως τα 5gb. Τα 2 ειναι απο το Facebook όπου εκτός φίλων παρακολουθώ αρκετά ειδησεογραφικά sites και όταν ανοίγω κάποιον σύνδεσμο μπαίνει με το browser του Facebook ο οποίος σε αντίθεση με τον chrome δεν έχει δυνατότητα συμπίεσης δεδομένων.
Στις android συσκευες μου υπήρχε ρύθμιση στο FB και τα links άνοιγαν στον chrome οποτε είχα 40% οικονομία.

Επίσης αν δεις στις ρυθμίσεις της συσκευής/ δεδομένα/ κατω χαμηλά υπάρχει η επιλογή υπηρεσίες συστήματος.
Αυτά ειναι τα data που ξοδεύει το σύστημα χωρις δίκη σου παρεμβαςη για τις ενημερώσεις των λειτουργιών του, ειδοποιησεις κλπ.
Κατανάλωσε μεχρι τώρα 150 mb.


Sent from my iPhone using Tapatalk


Σωστά κατ αρχήν ευχαριστώ για την απάντηση σου , έτσι όπως τα λες είναι , εάν χρησιμοποιούμε το FB από bowser θα είναι καλύτερα ; Και ποιον θα πρότεινες για καλύτερο εγώ χρησιμοποιώ τον opera

#1571   tesalat

tesalat

    iPH Enthousiast

  • 443 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 29/12/2015 - 02:03

Σωστά κατ αρχήν ευχαριστώ για την απάντηση σου , έτσι όπως τα λες είναι , εάν χρησιμοποιούμε το FB από bowser θα είναι καλύτερα ; Και ποιον θα πρότεινες για καλύτερο εγώ χρησιμοποιώ τον opera

Εννοείς να μπαίνεις στο facebook μεσω browser. Αν είσαι με data θα σου έλεγα chrome που διαθέτει εξοικονόμηση. Διαφορετικά δεν υπάρχει τιποτα καλύτερο απο τον Safari.

Εγώ πριν εννοούσα ότι στην εφαρμογή Facebook για android υπήρχε επιλογή στις ρυθμίσεις να ανοίγει τα link σε browser οχι μέσα απο την ίδια την εφαρμογή κάτι που απουσιάζει στο FB για iOS.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#1572   kostasxan

kostasxan

    iPH Addict

  • 692 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 29/12/2015 - 08:24

Εννοείς να μπαίνεις στο facebook μεσω browser. Αν είσαι με data θα σου έλεγα chrome που διαθέτει εξοικονόμηση. Διαφορετικά δεν υπάρχει τιποτα καλύτερο απο τον Safari.

Εγώ πριν εννοούσα ότι στην εφαρμογή Facebook για android υπήρχε επιλογή στις ρυθμίσεις να ανοίγει τα link σε browser οχι μέσα απο την ίδια την εφαρμογή κάτι που απουσιάζει στο FB για iOS.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ναι αυτό εννοώ . Και ο Opera έχει εξοικονόμηση , αλλά θα δοκιμάσω και τον chrome . Σε ευχαριστώ

#1573   smoothjimmy27

smoothjimmy27

    iPH Addict

  • 803 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:smoothjimmy27

Δημοσίευση 04/01/2016 - 01:36

Καλη χρονια σε ολους!! Ηρθε η ωρα να χτυπησω και εγω ενα 6s!! Θα παρω το 64αρι. Να προτιμησω καποιο καταστημα skroutz οπως εκανα παλιοτερα ή media markt και Κωτσοβολο για το θεμα doa?? Επισης νομιζω τα oteshops εχουν καλο doa?? Βεβαια καλη η διαφορα τιμης σε απο skroutz αλλα να μην εχει και καποιο θεμα η συσκευη. Ειναι αρκετα τα χρηματα. Οποιος εχει διαθεση ας βοηθησει!!! Thanks!!!

#1574   lefteristz

lefteristz

    iPH Elite Poster

  • 2.132 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 04/01/2016 - 01:41

Καλη χρονια σε ολους!! Ηρθε η ωρα να χτυπησω και εγω ενα 6s!! Θα παρω το 64αρι. Να προτιμησω καποιο καταστημα skroutz οπως εκανα παλιοτερα ή media markt και Κωτσοβολο για το θεμα doa?? Επισης νομιζω τα oteshops εχουν καλο doa?? Βεβαια καλη η διαφορα τιμης σε απο skroutz αλλα να μην εχει και καποιο θεμα η συσκευη. Ειναι αρκετα τα χρηματα. Οποιος εχει διαθεση ας βοηθησει!!! Thanks!!!

γνωμη μου να προτιμησεις καταστημα απο skroutz.οσο αναφορα αν "θα εχει καποιο θεμα η συσκευη" δεν υπαρχει κανενα απολυτως θεμα με τα κινητα του oteshops,κωτσοβολο κλπ.ψαξε για καταστημα που δινει doa.



#1575   smoothjimmy27

smoothjimmy27

    iPH Addict

  • 803 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:smoothjimmy27

Δημοσίευση 04/01/2016 - 01:48

γνωμη μου να προτιμησεις καταστημα απο skroutz.οσο αναφορα αν "θα εχει καποιο θεμα η συσκευη" δεν υπαρχει κανενα απολυτως θεμα με τα κινητα του oteshops,κωτσοβολο κλπ.ψαξε για καταστημα που δινει doa.


Το 6αρι μου το ειχα αγορασει απο kaizershop. Δεν ειχα θεμα με τη συσκευη. Απλα ειναι καλο πιστευω να υπαρχει και το doa. Τα media markt προσφερουν το οτι καλυτερο(15μερες) και τα oteshops 6 απο οτι ξερω. Απλα και τα 150 ευρω ειναι καλη διαφορα βεβαια. Σε τελικη αναλυση χτυπας και καμια θηκουλα. Τα σκρουτζομαγαζα απο οτι ξερω δε δινουν doa τουλαχιστον αμεσα. Παει infoquest η συσκευη και μετα περνεις ανακατασκευασμενο. Ξερεις καποιο αξιοπιστο καταστημα σε αυτο το θεμα;;

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 11

0 μέλη, 11 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες