Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 7 ψήφοι

Τα πρώτα iPhone 6S & 6S Plus - Εντυπώσεις


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
1973 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#886   vagos456

vagos456

    iPH Contributor

  • 1.287 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/10/2015 - 21:24

Παιδιά μια ερώτηση.Το βράδυ γύρω στης 2:30 το έβαλα να φορτίζει ανοιχτό. Προχθές το πήρα Iphone 6s και είχα κάνει restore από το back up του αυγούστου απο 5s.΄Εβαλα ξυπνητήρι στης 6:30 για να σηκωθώ να το βγάλω απο την φόρτιση και το βρήκα κλειστό. Υπάρχει καμία τέτοια λειτουργία ή έχω θέμα;;;

Και κάτι ακόμα.σήμερα έδειχνε ότι έχω 4g και ήθελα να μπώ με δεδομένα στο ιντερνετ και μου έλεγε δεν υπάρχει σύνδεση δεδομένων η ανοίξτε το wifi. Τα έκλεισα τα ξανα άνοιξα και πάλι το ίδιο. Έκανα επανεκκίνηση και δούλευαν. Τι σκ@τ@ παίζει:;;;;;;

Κοίτα με restore μήπως φτιάξει... Αλλά με παραξενεύει πως γίνεται να κλείσει την στιγμή που το είχες στη φόρτιση.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#887   ChrisGrcck

ChrisGrcck

    iPH User

  • 108 μηνύματα
  • Twitter:@chriskaramitso
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 16/10/2015 - 21:28

Εδώ γκαντέμης.... Ρε τι πάθαμε πάλι. Πρίν λίγο γύρισα από Πλαίσιο Ευκαρπίας (θες/νίκη). Στις 20:10 έσκασα 1000 ευρώ για ένα iphone 6s plus 64 και στις 20:25 το παρέδωσα στο σέρβις τους για έλεγχο-αποστολή στην infoquest. Τόσο όμορφα!! Κατα την ενεργοποίηση που κάναμε εκεί με τον πωλητή, παρατηρήσαμε μία μαύρη γραμμή-σκιά στον φωτισμό της οθόνης. Κάτω αριστερά. Τα πιάσαμε τα λεφτά μας πάλι. Περιμένω τηλ από το σέρβις αύριο. Απ ότι είπαν θα το παλέψουν για να μου δώσουν καινούριο πριν καν πάει στην infoquest το προβληματικό. Διαφορετικά θα περιμένουν το πιστωτικό απο την info. Έτσι κι αλλιώς ανακατασκευασμένα δε παίζουν ακόμα ευτυχώς. Αλλά αν παίζαν, στην ουσία θα αγόραζα ανακατασκευασμένο τηλ 1000 ευρώ. Ααα ρε apple. Σκέτο ξενέρωμα. Την πάτησα μία με το 6άρι και μία μ αυτό. Ε τέλος πιστεύω. Τέτοια ψυχοφθορά δεν αξίζει για τίποτα!


Sent from my iPhone using Tapatalk

#888   vagos456

vagos456

    iPH Contributor

  • 1.287 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/10/2015 - 21:33

Εδώ γκαντέμης.... Ρε τι πάθαμε πάλι. Πρίν λίγο γύρισα από Πλαίσιο Ευκαρπίας (θες/νίκη). Στις 20:10 έσκασα 1000 ευρώ για ένα iphone 6s plus 64 και στις 20:25 το παρέδωσα στο σέρβις τους για έλεγχο-αποστολή στην infoquest. Τόσο όμορφα!! Κατα την ενεργοποίηση που κάναμε εκεί με τον πωλητή, παρατηρήσαμε μία μαύρη γραμμή-σκιά στον φωτισμό της οθόνης. Κάτω αριστερά. Τα πιάσαμε τα λεφτά μας πάλι. Περιμένω τηλ από το σέρβις αύριο. Απ ότι είπαν θα το παλέψουν για να μου δώσουν καινούριο πριν καν πάει στην infoquest το προβληματικό. Διαφορετικά θα περιμένουν το πιστωτικό απο την info. Έτσι κι αλλιώς ανακατασκευασμένα δε παίζουν ακόμα ευτυχώς. Αλλά αν παίζαν, στην ουσία θα αγόραζα ανακατασκευασμένο τηλ 1000 ευρώ. Ααα ρε apple. Σκέτο ξενέρωμα. Την πάτησα μία με το 6άρι και μία μ αυτό. Ε τέλος πιστεύω. Τέτοια ψυχοφθορά δεν αξίζει για τίποτα!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Κρίμα....Προσπάθησε να πάρεις καινούργιο. Ανακατασκευασμένα υπάρχουν. 



#889   kostasxan

kostasxan

    iPH Addict

  • 692 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 16/10/2015 - 21:34

μαλλον δεν το γραψα καλα.. Εχω τελειωσ κλειστη την εφαρμογη φωτο, την ανοιγω χρησμιμοποιωντας 3d touch-Πιο Προσφατη, ανοιγει κανονικα η φωτογραφια και οταν κανω slide στη προηγουμενη κρασαρει η εφαρμογη φωτογραφιες.
Αν τρεχει ηδη στο background δεν υφισταται προβλημα. μονο οταν εχει τερματιστει.
και η τελευταια πρεπει να ειναι screenshot, αν ειναι κανονικη φωτο δεν κρσασαρει

Και σε μένα s plus


Sent from my iPhone using Tapatalk

#890   japan

japan

    iPH Addict

  • 620 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 16/10/2015 - 21:36

Εδώ γκαντέμης.... Ρε τι πάθαμε πάλι. Πρίν λίγο γύρισα από Πλαίσιο Ευκαρπίας (θες/νίκη). Στις 20:10 έσκασα 1000 ευρώ για ένα iphone 6s plus 64 και στις 20:25 το παρέδωσα στο σέρβις τους για έλεγχο-αποστολή στην infoquest. Τόσο όμορφα!! Κατα την ενεργοποίηση που κάναμε εκεί με τον πωλητή, παρατηρήσαμε μία μαύρη γραμμή-σκιά στον φωτισμό της οθόνης. Κάτω αριστερά. Τα πιάσαμε τα λεφτά μας πάλι. Περιμένω τηλ από το σέρβις αύριο. Απ ότι είπαν θα το παλέψουν για να μου δώσουν καινούριο πριν καν πάει στην infoquest το προβληματικό. Διαφορετικά θα περιμένουν το πιστωτικό απο την info. Έτσι κι αλλιώς ανακατασκευασμένα δε παίζουν ακόμα ευτυχώς. Αλλά αν παίζαν, στην ουσία θα αγόραζα ανακατασκευασμένο τηλ 1000 ευρώ. Ααα ρε apple. Σκέτο ξενέρωμα. Την πάτησα μία με το 6άρι και μία μ αυτό. Ε τέλος πιστεύω. Τέτοια ψυχοφθορά δεν αξίζει για τίποτα!


Sent from my iPhone using Tapatalk

γιατι επιλεγης πλαισιο και οχι καποιο αλλο που εχει doa να το δοκιμασεις και να το αλλάξεις εκεινη την στιγμη?



#891   ChrisGrcck

ChrisGrcck

    iPH User

  • 108 μηνύματα
  • Twitter:@chriskaramitso
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 16/10/2015 - 21:41

γιατι επιλεγης πλαισιο και οχι καποιο αλλο που εχει doa να το δοκιμασεις και να το αλλάξεις εκεινη την στιγμη?


Έλα ντέ! Ότι και να λέμε τώρα έγινε. Περιμένω να δω τί θα μου πούν αύριο. Γενικά είμαι πελάτης και προσωπικά και εταιρικά. Δεν είχα ποτέ θέμα με το συγκεκριμένο κατάστημα-αλυσίδα. Ελπίζω να μην μου πουλούσε φούμαρα ο προιστάμενος για το οτι θα προσπαθήσει για άμεση αλλαγή. Ούτως η αλλως δεν είχαν αλλο σε στοκ στο συγκεκριμένο κατάστημα!


Sent from my iPhone using Tapatalk

#892   japan

japan

    iPH Addict

  • 620 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 16/10/2015 - 21:44

Έλα ντέ! Ότι και να λέμε τώρα έγινε. Περιμένω να δω τί θα μου πούν αύριο. Γενικά είμαι πελάτης και προσωπικά και εταιρικά. Δεν είχα ποτέ θέμα με το συγκεκριμένο κατάστημα-αλυσίδα. Ελπίζω να μην μου πουλούσε φούμαρα ο προιστάμενος για το οτι θα προσπαθήσει για άμεση αλλαγή. Ούτως η αλλως δεν είχαν αλλο σε στοκ στο συγκεκριμένο κατάστημα!


Sent from my iPhone using Tapatalk

μην κανεις πισω καθολου .θα βγαλεις ακρη αν εισαι απόλυτος .μακαρι να σου πανε ολα καλα ειναι κριμα τοσα λεφτα τηλ και να εχει εστω και το παραμικρο.



#893   DrBendova

DrBendova

    iPH User

  • 137 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 16/10/2015 - 22:34

Έχει τσεκάρει κανένας τον μετρητή βημάτων; Σε διάδρομο που έκανα μου έβγαλε περισσότερη απόσταση σε σχέση με το μηχάνημα.



#894   BIOXALK

BIOXALK

    iPH Addict

  • 709 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen

Δημοσίευση 16/10/2015 - 22:53

Εδώ γκαντέμης.... Ρε τι πάθαμε πάλι. Πρίν λίγο γύρισα από Πλαίσιο Ευκαρπίας (θες/νίκη). Στις 20:10 έσκασα 1000 ευρώ για ένα iphone 6s plus 64 και στις 20:25 το παρέδωσα στο σέρβις τους για έλεγχο-αποστολή στην infoquest. Τόσο όμορφα!! Κατα την ενεργοποίηση που κάναμε εκεί με τον πωλητή, παρατηρήσαμε μία μαύρη γραμμή-σκιά στον φωτισμό της οθόνης. Κάτω αριστερά. Τα πιάσαμε τα λεφτά μας πάλι. Περιμένω τηλ από το σέρβις αύριο. Απ ότι είπαν θα το παλέψουν για να μου δώσουν καινούριο πριν καν πάει στην infoquest το προβληματικό. Διαφορετικά θα περιμένουν το πιστωτικό απο την info. Έτσι κι αλλιώς ανακατασκευασμένα δε παίζουν ακόμα ευτυχώς. Αλλά αν παίζαν, στην ουσία θα αγόραζα ανακατασκευασμένο τηλ 1000 ευρώ. Ααα ρε apple. Σκέτο ξενέρωμα. Την πάτησα μία με το 6άρι και μία μ αυτό. Ε τέλος πιστεύω. Τέτοια ψυχοφθορά δεν αξίζει για τίποτα!
Sent from my iPhone using Tapatalk

Εμ, τα έγραφα εγώ αλλά δε με ακούτε. Ακριβώς αυτό περιέγραψα πριν από λίγες σελίδες. Στείλε μήνυμα για παράπονο στην ηλεκτρονική τους διεύθυνση, και γράψε τους ότι είσαι πελάτης. Θα επικοινωνήσουν άμεσα μαζί σου. Πες τους ότι θες καινούργιο. Μια φορά μου είχε συμβεί αντίστοιχο με κίτρινη οθόνη σε 4s, και ενώ ο υπεύθυνος του καταστήματος δε μου το άλλαζε, μόλις έστειλα μήνυμα μου τηλεφώνησαν και πήγα άμεσα και πήρα καινούργιο του κουτιού. Καλή τύχη!!
Άσχετο, αλλά βελτιώθηκε πολύ η ποιότητα του ακουστικού. Ο ήχος είναι πολύ πιο ποιοτικός.

#895   dennis97

dennis97

    iPH Contributor

  • 1.292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/10/2015 - 23:32

Εδώ γκαντέμης.... Ρε τι πάθαμε πάλι. Πρίν λίγο γύρισα από Πλαίσιο Ευκαρπίας (θες/νίκη). Στις 20:10 έσκασα 1000 ευρώ για ένα iphone 6s plus 64 και στις 20:25 το παρέδωσα στο σέρβις τους για έλεγχο-αποστολή στην infoquest. Τόσο όμορφα!! Κατα την ενεργοποίηση που κάναμε εκεί με τον πωλητή, παρατηρήσαμε μία μαύρη γραμμή-σκιά στον φωτισμό της οθόνης. Κάτω αριστερά. Τα πιάσαμε τα λεφτά μας πάλι. Περιμένω τηλ από το σέρβις αύριο. Απ ότι είπαν θα το παλέψουν για να μου δώσουν καινούριο πριν καν πάει στην infoquest το προβληματικό. Διαφορετικά θα περιμένουν το πιστωτικό απο την info. Έτσι κι αλλιώς ανακατασκευασμένα δε παίζουν ακόμα ευτυχώς. Αλλά αν παίζαν, στην ουσία θα αγόραζα ανακατασκευασμένο τηλ 1000 ευρώ. Ααα ρε apple. Σκέτο ξενέρωμα. Την πάτησα μία με το 6άρι και μία μ αυτό. Ε τέλος πιστεύω. Τέτοια ψυχοφθορά δεν αξίζει για τίποτα!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Πάρε τηλέφωνο infoquest και ρώτα τι δίνουν σε περίπτωση προβλήματος iPhone 6S.

 

Άσχετο,αλλά σε γνωστό μου που είχε πρόβλημα με το LG G3,η Procordia (υπεύθηνη για το service της LG) λόγω (προσωρινής) μη διαθεσιμότητας ανταλλακτικού,συνενοήθηκε με το Πλαίσιο από όπου είχε αγορασθεί η συσκευή και του έβγαλε πιστωτικό με το αρχικό ποσό αγοράς.



#896   zEr0c0oL

zEr0c0oL

    iPH Enthousiast

  • 389 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:valexo83

Δημοσίευση 16/10/2015 - 23:35

Το μόνο που έχω να πω είναι ότι με το 6αρι και τη χρήση που κάνω, το πολύ μέχρι τις 7 το απόγευμα ήθελε φόρτιση..
Συνημμένο αρχείο  ImageUploadedByTapatalk1445031280.061379.jpg   95,38KB   82 λήψειςΣυνημμένο αρχείο  ImageUploadedByTapatalk1445031298.478963.jpg   137,98KB   81 λήψεις


Sent from my iPhone using Tapatalk

#897   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7.098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 17/10/2015 - 00:09

Σήμερα μετά από τόσο καιρό είχα την τύχη να έρθω σε επαφή με ένα iPhone 6S Plus Gold (στα Public Νέας Σμύρνης) και με ένα 6S Rose Gold (στον Γερμανό).

 

Πρώτες εντυπώσεις ιδιαίτερα θετικές , με το 3D Touch λόγω της μικρής γκάμας εφαρμογών και του μικρού εύρους χρήσης να μου φαίνεται αδιάφορο για την ώρα (κάτι σαν το εφέ που άλλαζες φωτογραφίες κουνώντας τα χέρια σου σε παλιές Galaxy συσκευές).

 

Σίγουρα έχει μέλλον και πιστεύω ότι θα δούμε πολύ όμορφες εφαρμογές του όταν δωθεί το API στους Developers (καλό ios 10 λογικά).

 

Το μόνο που δεν μου άρεσε ήταν το Haptic Feedback. Ο λόγος; Ότι το νιώθεις πιο πολύ σαν δόνηση και λιγότερο σαν κλικ (θεωρητικά έπρεπε να ήταν ίδια η αίσθηση με αυτή που έχεις όταν κάνεις κλικ στο Trackpad ενός Macbook , αλλά δεν).

 

Η συσκευή δεν θα πω ότι ήταν έτη φωτός πιο γρήγορη από το ταπεινό 6 Plus μου, αλλά τη διαφορά την αισθανόσουν. Τα 2GB Ram φαίνεται να κάνουν μεγάλη διαφορά στον τρόπο λειτουργίας του multitasking , κάτι που αποτελεί μια πολύ ευχάριστη έκπληξη.

 

Τέλος, το Rose Gold ήταν όμορφο σαν χρώμα και δεν μου έδωσε την αίσθηση του ροζ που λένε πολλοί. Σίγουρα θα το προτιμούσα με μαύρο πλαίσιο οθόνης (μιας και όταν βλέπω σειρές - ταινίες το λευκό κουράζει ιδιαίτερα το μάτι). Είναι ιδιαίτερο και καθόλου γυναικείο που λένε αρκετοί.

 

Όσοι έχετε τη συσκευή σίγουρα έχετε να πείτε πολλά παραπάνω από αυτά, αλλά μια πρώτη επαφή που είχα με τη συσκευή ήταν αυτή. Δεν ξέρω αν θα προβώ σε αγορά, πάντως σίγουρα αποτελεί μια καλή αναβάθμιση.

 

Κλείνοντας θα πω και κάτι για το ios 9. Μπορεί η συσκευή να ήταν demo , φορτωμένη με 10000 εφαρμογές, αλλα αυτό που παρατήρησα ήταν ότι ήταν ιδιαίτερα smooth και χωρίς κανένα κόλλημα, όσο και αν προσπάθησα να το δημιουργήσω.


| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

#898   Reaver

Reaver

    iPH Elite Poster

  • 2.011 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 17/10/2015 - 00:31

Σήμερα μετά από τόσο καιρό είχα την τύχη να έρθω σε επαφή με ένα iPhone 6S Plus Gold (στα Public Νέας Σμύρνης) και με ένα 6S Rose Gold (στον Γερμανό).

 

Πρώτες εντυπώσεις ιδιαίτερα θετικές , με το 3D Touch λόγω της μικρής γκάμας εφαρμογών και του μικρού εύρους χρήσης να μου φαίνεται αδιάφορο για την ώρα (κάτι σαν το εφέ που άλλαζες φωτογραφίες κουνώντας τα χέρια σου σε παλιές Galaxy συσκευές).

 

Σίγουρα έχει μέλλον και πιστεύω ότι θα δούμε πολύ όμορφες εφαρμογές του όταν δωθεί το API στους Developers (καλό ios 10 λογικά).

 

Το μόνο που δεν μου άρεσε ήταν το Haptic Feedback. Ο λόγος; Ότι το νιώθεις πιο πολύ σαν δόνηση και λιγότερο σαν κλικ (θεωρητικά έπρεπε να ήταν ίδια η αίσθηση με αυτή που έχεις όταν κάνεις κλικ στο Trackpad ενός Macbook , αλλά δεν).

 

Η συσκευή δεν θα πω ότι ήταν έτη φωτός πιο γρήγορη από το ταπεινό 6 Plus μου, αλλά τη διαφορά την αισθανόσουν. Τα 2GB Ram φαίνεται να κάνουν μεγάλη διαφορά στον τρόπο λειτουργίας του multitasking , κάτι που αποτελεί μια πολύ ευχάριστη έκπληξη.

 

Τέλος, το Rose Gold ήταν όμορφο σαν χρώμα και δεν μου έδωσε την αίσθηση του ροζ που λένε πολλοί. Σίγουρα θα το προτιμούσα με μαύρο πλαίσιο οθόνης (μιας και όταν βλέπω σειρές - ταινίες το λευκό κουράζει ιδιαίτερα το μάτι). Είναι ιδιαίτερο και καθόλου γυναικείο που λένε αρκετοί.

 

Όσοι έχετε τη συσκευή σίγουρα έχετε να πείτε πολλά παραπάνω από αυτά, αλλά μια πρώτη επαφή που είχα με τη συσκευή ήταν αυτή. Δεν ξέρω αν θα προβώ σε αγορά, πάντως σίγουρα αποτελεί μια καλή αναβάθμιση.

 

Κλείνοντας θα πω και κάτι για το ios 9. Μπορεί η συσκευή να ήταν demo , φορτωμένη με 10000 εφαρμογές, αλλα αυτό που παρατήρησα ήταν ότι ήταν ιδιαίτερα smooth και χωρίς κανένα κόλλημα, όσο και αν προσπάθησα να το δημιουργήσω.

Με τοσο λιγο που το χρησιμοποιησες λογικο να μην σου εκανε εντυπωση το 3d touch. Με την καθημερινη χρηση αντιλαμβανεσαι την ευκολια που προσφερει. Δεν ειναι για μενα προσωπικα τοσο οι επιλογες που υπαρχουν στην αρχικη οθονα αλλα οι επιλογες που δινει μεσα σε εφαρμογες οπως τα μυνηματα και το μαιλ. Εκει γινετε πολυ χρηστικο μολις το συνηθισεις. Επισης φανταζομαι στο μελον οι δυνατοτητες και εφαρμογες θα πληθυνουν οπως με ολες τις τεχνολογιες. Το haptic δεν εχει σεση με την δονηση. Η παλια δονηση ηταν αχαρη μπροστα στο καινουργιο θα ελεγα. Το rose gold  το εχει η κοπελα μου και μπορω να πω και εγω οτι δεν ειναι τοσο ροζ, ισα ισα εχει εναν ωραιο τονο. Οσο για smooth αυτο ελειπε να μην ηταν.. :) 



#899   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7.098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 17/10/2015 - 00:39

Με τοσο λιγο που το χρησιμοποιησες λογικο να μην σου εκανε εντυπωση το 3d touch. Με την καθημερινη χρηση αντιλαμβανεσαι την ευκολια που προσφερει. Δεν ειναι για μενα προσωπικα τοσο οι επιλογες που υπαρχουν στην αρχικη οθονα αλλα οι επιλογες που δινει μεσα σε εφαρμογες οπως τα μυνηματα και το μαιλ. Εκει γινετε πολυ χρηστικο μολις το συνηθισεις. Επισης φανταζομαι στο μελον οι δυνατοτητες και εφαρμογες θα πληθυνουν οπως με ολες τις τεχνολογιες. Το haptic δεν εχει σεση με την δονηση. Η παλια δονηση ηταν αχαρη μπροστα στο καινουργιο θα ελεγα. Το rose gold  το εχει η κοπελα μου και μπορω να πω και εγω οτι δεν ειναι τοσο ροζ, ισα ισα εχει εναν ωραιο τονο. Οσο για smooth αυτο ελειπε να μην ηταν.. :)

Θα μείνω μονο στο κομμάτι του haptic (αφού στα υπόλοιπα σίγουρα έχεις καλύτερη γνώμη λόγω καθημερινής χρήσης). 

 

Προσωπικά μου έδωσε την αίσθηση ότι είναι μικρή δόνηση αντί να κάνει το ίδιο που γίνεται στα νέα Macbook. Αν τα χρησιμοποιήσεις παράλληλα θα δεις ότι ενώ έχουν την ίδια ονομασία, η λειτουργία είναι λίγο διαφορετική. Συγκεκριμένα ενώ στο trackpad σου δίνει την αίσθηση ότι το πατάς και κάνει μονο ένα στιγμιαίο "κλικ", στο iPhone ένιωσα μια μικρή δόνηση πέρα από αυτό το κλικ που περιγράφω (μιλώντας πάντα για χρήση του 3D Touch και όχι άλλη δόνηση).

 

Ανεπαίσθητό ίσως, αλλά ήταν εντελώς διαφορετικό από αυτό που είχα στο μυαλό μου γνωρίζοντας την ύπαρξη taptic engine αντίστοιχης με αυτή του mac. 

 

Τέλος πάντων, όπως είπα, προφανώς πρόκειται για πολύ δυνατή συσκευή σε σύνολο. Το 3D Touch είναι κάτι που πιστεύω θα αναπτυχθεί με τον καιρό και θα δούμε πολύ καλύτερες εφαρμογές (όντως το peek & pop ίσως είναι ότι καλύτερο έχει να προσφέρει μέχρι τώρα). 


| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

#900   Reaver

Reaver

    iPH Elite Poster

  • 2.011 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 17/10/2015 - 00:48

Θα μείνω μονο στο κομμάτι του haptic (αφού στα υπόλοιπα σίγουρα έχεις καλύτερη γνώμη λόγω καθημερινής χρήσης). 

 

Προσωπικά μου έδωσε την αίσθηση ότι είναι μικρή δόνηση αντί να κάνει το ίδιο που γίνεται στα νέα Macbook. Αν τα χρησιμοποιήσεις παράλληλα θα δεις ότι ενώ έχουν την ίδια ονομασία, η λειτουργία είναι λίγο διαφορετική. Συγκεκριμένα ενώ στο trackpad σου δίνει την αίσθηση ότι το πατάς και κάνει μονο ένα στιγμιαίο "κλικ", στο iPhone ένιωσα μια μικρή δόνηση πέρα από αυτό το κλικ που περιγράφω (μιλώντας πάντα για χρήση του 3D Touch και όχι άλλη δόνηση).

 

Ανεπαίσθητό ίσως, αλλά ήταν εντελώς διαφορετικό από αυτό που είχα στο μυαλό μου γνωρίζοντας την ύπαρξη taptic engine αντίστοιχης με αυτή του mac. 

 

Τέλος πάντων, όπως είπα, προφανώς πρόκειται για πολύ δυνατή συσκευή σε σύνολο. Το 3D Touch είναι κάτι που πιστεύω θα αναπτυχθεί με τον καιρό και θα δούμε πολύ καλύτερες εφαρμογές (όντως το peek & pop ίσως είναι ότι καλύτερο έχει να προσφέρει μέχρι τώρα). 

Φυσικα και υπαρχει διαφορα αναμεσα στο κινητο και σε εναν υπολογιστη. στο ενα ακουμπας μονο το δαχτυλο σου πανω και εχει και ενα βαρος σαν μηχανημα ενω το αλλο το κρατας στην παλαμη σου και το βαρος ειναι πολυ μικροτερο. ΚΑι τα δυο δονηση ειναι απλα η αισθηση ειναι διαφορετικη. Εμενα πλεον με ενοχλει η δονηση στο 6 πλας μου. Εχω και ενα oneplus one το οποιο δε οταν δονειται ακουγεται σαν κομπρεσερ λογω της πλαστικης κατασκευης. Εμανα προσωπικα παντα μου αρεσει το haptic πολυ περισσοτερο απο την παλια δονηση. Επισης εβαλα κατι tweaks στο παλιο που το εκανα jailbreak. Ενα απο αυτα προσωμοιωνει το haptic αλλα δεν πλησιαζει καθολου. Αυτο ειναι απλα μια μικρη δονηση και εκει φαινεται και ηα διαφορα αναμεσα στα δυο.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 11

0 μέλη, 11 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες