Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 7 ψήφοι

Τα πρώτα iPhone 6S & 6S Plus - Εντυπώσεις


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
1973 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#991   flip

flip

    iPH newbie

  • 77 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/10/2015 - 22:07

να κάνω μια ερώτηση στις live photo οταν τραβάω selfie παίζουν κανονικά ενώ όταν τραβάω με την πίσω κάμερα πάει πιο γρήγορα είναι φυσιολογικό αυτό?



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#992   jorges83

jorges83

    iPH newbie

  • 31 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 20/10/2015 - 00:17

καλημερα στην παρεα του forum!! αν κ απειχα πολυ καιρο απο το forum κ απο apple συσκευες (πολυ κακος), ηρθε η ωρα να παρω το 6s. ημουν κατοχος ενος 4s που για την εποχη του ηταν τελειο!! μετα απο καποιες android συσκευες, s5 samsung k note3  πραγματικα περιμενω αυριο να παρω το νεο μου iphone! το ποστ μου ειναι λιγο ακυρο στο topic αλλα θα επανερθω με τις εντυπωσεις μου σε λιγες μερες!! καλη συνεχεια σε ολους!! 



#993   Andreas2000

Andreas2000

    iPH newbie

  • 80 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/10/2015 - 00:19

Λοιπόν προερχόμενος από το πολύ καλό 6+ στο 6S+ δεν κρύβω ότι με όλα αυτά που διάβαζα φοβόμουν για το θέμα της αυτονομίας. Αν προσθέσω ότι διαπίστωσα ότι έχω Samsung επεξεργαστή είπα μέσα μου ότι ωχ τη κάτσαμε τη βάρκα.

 

Ομως μετά την πρώτη εκφόρτιση (ουτε καν πλήρη φόρτιση δεν έχω κάνει ακόμα από το 60% που ηταν το φόρτισα ) είμαι σουπερ ευχαριστημένος και θα συμφωνήσω και εγω ότι αυτο το gate είναι απλά να έχουμε να λέμε. 

 

Το τηλέφωνο σε σχέση με το 6+ είναι πιο στοιβαρό, πολύ πιο γρήγορο και γενικά για να μην επαναλαμβάνω τα ίδια με τους υπόλοιπους είναι όπως θα έπρεπε να είναι εξαρχής το 6+ αλλά για λόγους marketing η apple το κράτησε πιο πίσω (φυσικά θα μπορύσε να έχει 2 RAM, 12 mpx καμερα κλπ κλπ από πέρυσι)

 

Τέλος πάντων σε σχέση με τη μπαταρία θα βιαστω να πω πως μάλλον είναι καλύτερο από το 6 γιατι όταν έπαιζα παχνίδια η αυτονομία δεν έπιανε 2 ημέρες. Χωρίς παιχνίδια είχα δει 2,5 ημέρες με 12 ώρες χρήσης. 

 

Για να είμαι ακριβής και να μην βλέπουν τα screenshot κάποιοι και χτυπιούνται για το δικό τους iphone πρεπει να αναφέρουμε και τις ρυθμίσεις.

 

Συνεχώς ανοικτό wifi - 3G - mobile data.

To 4G κλειστό και μόνο 3G (γιατι η συνεχής προσπαθεια να πιάσει 4G εξαντλεί την μπαταρία)

Φωτεινότητα γύρω στο 40% (υπεραρκετή, πιο ψηλά από 70% τυφλώνει) 

Ταπετσαρίες με animation φυσικά απενεργοποιημένες (τρωνε απίστευτη ενεργεια)

Απενεργοποιημενες οι περισσότερες εφαρμογές στο να κάνουν update στο background (πάντως facebook και gmail ανοικτά στο να κάνουν upadate)

 

 

Συνημμένα αρχεία



#994   kospankavv98

kospankavv98

    iPH Addict

  • 705 μηνύματα
  • Twitter:@kospankavv
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 21/10/2015 - 19:38

Έφτασε!! Από κόσμους χθεσινή παραγγελία! Μοναδικό πρόβλημα που έπρεπε να βγάλω το πιν από τη σιμ γιατί δεν την αναγνώριζε

#995   Jeff2010

Jeff2010

    iPH newbie

  • 87 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/10/2015 - 11:36

Έφτασε και το δικό μου!! 64αρι Silver και απλά δεν παίζεται!! 

Τεράστια διαφορά σε σχέση με το 4S που είχα (αναμενόμενο). Φοβερή η οθόνη αν και με κουράζει λίγο γιατί την αισθάνομαι λίγο μεγάλη και το μάτι μου πηγαίνει πάνω κάτω συνέχεια.

 

Η μπαταρία μου φάνηκε ότι τελείωσε σχετικά γρήγορα αλλά δεν μπορώ να είμαι αντικειμενικός γιατί τώρα κάνω την πρώτη φόρτιση. Διαχειρίζεται καλύτερα την μπαταρία και πιστεύω όταν στρώσει με τις φορτίσεις θα φαίνεται περισσότερο.

 

Το μόνο που με αγχώνει είναι το home button γιατί έχει διαφορετικό πάτημα από το 4s που πρέπει να το συνηθίσω και αισθάνομαι ότι το πάτημα του είναι λίγο προς τα αριστερά και όχι στο κέντρο. Βέβαια, μπορεί να είναι η μεμβράνη που έβαλα και δεν είναι 100% ίση περιμετρικά του button αλλά και πάλι όταν έχεις καινούρια συσκευή κοιτάς και την παραμικρή λεπτομέρεια που μπορεί να είναι απλά χαζή. 

 

 

(Silver είναι αλλά δεν είχα βγάλει τη ζελατίνα ακόμα)

Συνημμένα αρχεία



#996   sakis697

sakis697

    iPH Hero

  • 3.909 μηνύματα
  • Twitter:@sakis3112
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G
  • GameCenter:RED-BLUE BLUR 12

Δημοσίευση 22/10/2015 - 11:41

Έφτασε και το δικό μου!! 64αρι Silver και απλά δεν παίζεται!! 

Τεράστια διαφορά σε σχέση με το 4S που είχα (αναμενόμενο). Φοβερή η οθόνη αν και με κουράζει λίγο γιατί την αισθάνομαι λίγο μεγάλη και το μάτι μου πηγαίνει πάνω κάτω συνέχεια.

 

Η μπαταρία μου φάνηκε ότι τελείωσε σχετικά γρήγορα αλλά δεν μπορώ να είμαι αντικειμενικός γιατί τώρα κάνω την πρώτη φόρτιση. Διαχειρίζεται καλύτερα την μπαταρία και πιστεύω όταν στρώσει με τις φορτίσεις θα φαίνεται περισσότερο.

 

Το μόνο που με αγχώνει είναι το home button γιατί έχει διαφορετικό πάτημα από το 4s που πρέπει να το συνηθίσω και αισθάνομαι ότι το πάτημα του είναι λίγο προς τα αριστερά και όχι στο κέντρο. Βέβαια, μπορεί να είναι η μεμβράνη που έβαλα και δεν είναι 100% ίση περιμετρικά του button αλλά και πάλι όταν έχεις καινούρια συσκευή κοιτάς και την παραμικρή λεπτομέρεια που μπορεί να είναι απλά χαζή. 

 

 

(Silver είναι αλλά δεν είχα βγάλει τη ζελατίνα ακόμα)

Ετσι που φαινεται γαλαζιο το σημα εμενα μου αρεσει απιστευτα! 


Μια φορά Εύζων, για πάντα Εύζων! 


#997   trickster

trickster

    iPH newbie

  • 32 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 22/10/2015 - 16:15

Πάντως μιας και ο φίλος αναφέρει οτι αναβάθμισε από 4S (όπως κι εγώ) θέλω να πω κάτι που με τρώει.
Ασφαλώς και το 6S ειναι πιο γρήγορο αλλά δεν βλέπω καμία εξωφρενική διαφορά στην ταχύτητα. Μόνο την προφανή και αναμενόμενη.
Το σχόλιο όμως έχει να κάνει με τα παιδιά που αναφέρουν ότι το 6S ειναι πολύ γρήγορο σε σχέση με το 6. Αυτό δεν μπορώ να το καταλάβω.
Σε ποια σημεία ακριβώς επικεντρώνουν τη διαφορά στην ταχύτητα στα οποία χτυπάει τόσο πολύ και φαίνεται;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: trickster, 22/10/2015 - 16:16


#998   gousias

gousias

    iPH Contributor

  • 1.027 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 22/10/2015 - 17:48

Ενδιαφέρομαι για την αγορά του 6s, μπορείτε να αναφέρετε τα σημεία που αξίζουν προσοχή κατά την αγορά και ποιά προβλήματα έχουν εμφανιστεί ως τώρα, μπορεί να τα συγκεντρώσει κάποιος; Δηλαδή τι μπορώ να ζητήσω γιατί διαβάζω για DOA και ουσιαστικά μόνο αυτό δεν νομίζω ότι ισχύει. Επίσης ποιά καταστήματα προσφέρουν DOA και γνήσιες συσκευές με εγγύηση της αντιπροσωπείας; Αν δεν θέλετε να φανεί ότι κάνετε διαφήμιση, στείλτε pm.



#999   giannik

giannik

    iPH Enthousiast

  • 447 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2 +4G
  • GameCenter:gianni_k

Δημοσίευση 22/10/2015 - 18:18

Απο προσωπική εμπειρία το καλύτερο doa προσφέρουν τα καταστήματα της COSMOTE.
Σε μαύρο 5,προβλημα στην βαφή,το άλλαξαν με σφραγισμένο 4 φορές ..

Τελευταία επεξεργασία από: giannik, 22/10/2015 - 18:19


#1000   vagfilippo

vagfilippo

    iPH Elite Poster

  • 2.277 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 22/10/2015 - 18:43

Πάντως μιας και ο φίλος αναφέρει οτι αναβάθμισε από 4S (όπως κι εγώ) θέλω να πω κάτι που με τρώει.
Ασφαλώς και το 6S ειναι πιο γρήγορο αλλά δεν βλέπω καμία εξωφρενική διαφορά στην ταχύτητα. Μόνο την προφανή και αναμενόμενη.
Το σχόλιο όμως έχει να κάνει με τα παιδιά που αναφέρουν ότι το 6S ειναι πολύ γρήγορο σε σχέση με το 6. Αυτό δεν μπορώ να το καταλάβω.
Σε ποια σημεία ακριβώς επικεντρώνουν τη διαφορά στην ταχύτητα στα οποία χτυπάει τόσο πολύ και φαίνεται;
Sent from my iPhone using Tapatalk


Κατα πρωτον τι εννοεις την προφανη κ αναμενωμενη; Αφου ειχες 4s πως μπορεις και εχεις αποψη για το ποια αναμενωμενη περιμενες;; Εγω λοιπον σου λεω οτι απο το 2g εχω περασει απο ολα τα μοντελα κ οντως σε σχεση με το προηγουμενο μου 6αρι εχει διαφορα. και στην ταχυτητα που ανοιγει το safari πραγμα που τσεκαρα οταν ταχα κ τα 2 μαζι αλλα κ στο ανοιγμα κ κλεισιμο εφαρμογων (και το multitasking). Οπως κ το ποσο πιο γρηγορα κ στρωτα μπαινει καποιος στο mail του.

φιλικα

#1001   trickster

trickster

    iPH newbie

  • 32 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 22/10/2015 - 18:57

Κατα πρωτον τι εννοεις την προφανη κ αναμενωμενη; Αφου ειχες 4s πως μπορεις και εχεις αποψη για το ποια αναμενωμενη περιμενες;; Εγω λοιπον σου λεω οτι απο το 2g εχω περασει απο ολα τα μοντελα κ οντως σε σχεση με το προηγουμενο μου 6αρι εχει διαφορα. και στην ταχυτητα που ανοιγει το safari πραγμα που τσεκαρα οταν ταχα κ τα 2 μαζι αλλα κ στο ανοιγμα κ κλεισιμο εφαρμογων (και το multitasking). Οπως κ το ποσο πιο γρηγορα κ στρωτα μπαινει καποιος στο mail του.

φιλικα

Προφανης απο τη στιγμη που επιασα στα χερια μου ενα 6S και αναμενομενη καθως πριν το αγορασω ημουν κομματακι σιγουρος οτι θα πηγαινει γρηγοροτερα απο το 4S.

Εβαλα κι εγω ενα 6αρι και ενα 6S διπλα διπλα και τα δοκιμασα και ειδα μια ελαχιστη διαφορα σε πολλες εφαρμογες και σε σε καποιες καμια. Ηταν βεβαια demo και δεν εδιναν εικονα για εφαρμογες που χρησιμοποιω συχνα αλλα πανω κατω ειδα τι παιζει με καμερα, σαφαρι, χαρτες. Messenger, Facebook, Mail Κλπ που φορτωνουν δεδομενα δεν μπορουσα να τσεκαρω. Απο απλη περιεργια και μονο.

Αυτες τις μερες δουλευω και το 3GS μου και θυμηθηκα ποσο αισθητη ηταν η διαφορα οταν εκανα το περασμα στο 4S.



#1002   vagfilippo

vagfilippo

    iPH Elite Poster

  • 2.277 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 22/10/2015 - 19:02

Προφανης απο τη στιγμη που επιασα στα χερια μου ενα 6S και αναμενομενη καθως πριν το αγορασω ημουν κομματακι σιγουρος οτι θα πηγαινει γρηγοροτερα απο το 4S.
Εβαλα κι εγω ενα 6αρι και ενα 6S διπλα διπλα και τα δοκιμασα και ειδα μια ελαχιστη διαφορα σε πολλες εφαρμογες και σε σε καποιες καμια. Ηταν βεβαια demo και δεν εδιναν εικονα για εφαρμογες που χρησιμοποιω συχνα αλλα πανω κατω ειδα τι παιζει με καμερα, σαφαρι, χαρτες. Messenger, Facebook, Mail Κλπ που φορτωνουν δεδομενα δεν μπορουσα να τσεκαρω. Απο απλη περιεργια και μονο.
Αυτες τις μερες δουλευω και το 3GS μου και θυμηθηκα ποσο αισθητη ηταν η διαφορα οταν εκανα το περασμα στο 4S.


Δουλεψε το 6s σου και θα δεις με τον καιρο τη διαφορα. μονο κ μονο που πηγαμε απο 1 στα 2g μνημη πιστευω οτι η διαφορα ειναι εμφανης. τα δικα μου δεν ηταν demo. και αν θες υπαρχουν και test στο youtube -ριξε μια ματια :)
καλοριζικο το 6s σου!

#1003   Dejang

Dejang

    iPH User

  • 137 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 22/10/2015 - 19:05

Ενδιαφέρομαι για την αγορά του 6s, μπορείτε να αναφέρετε τα σημεία που αξίζουν προσοχή κατά την αγορά και ποιά προβλήματα έχουν εμφανιστεί ως τώρα, μπορεί να τα συγκεντρώσει κάποιος; Δηλαδή τι μπορώ να ζητήσω γιατί διαβάζω για DOA και ουσιαστικά μόνο αυτό δεν νομίζω ότι ισχύει. Επίσης ποιά καταστήματα προσφέρουν DOA και γνήσιες συσκευές με εγγύηση της αντιπροσωπείας; Αν δεν θέλετε να φανεί ότι κάνετε διαφήμιση, στείλτε pm.

Καλού κακού κάνε έναν έλεγχο για καμμένα pixels, γιατί εμένα μου συνέβη για πρώτη φορά στο 6s+. Αν και είναι σχετικά σπάνιο πρόβλημα.

Εύχομαι να αποκτήσεις μια άριστη συσκευή !



#1004   trickster

trickster

    iPH newbie

  • 32 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 22/10/2015 - 19:21

Δουλεψε το 6s σου και θα δεις με τον καιρο τη διαφορα. μονο κ μονο που πηγαμε απο 1 στα 2g μνημη πιστευω οτι η διαφορα ειναι εμφανης. τα δικα μου δεν ηταν demo. και αν θες υπαρχουν και test στο youtube -ριξε μια ματια :)
καλοριζικο το 6s σου!

Thanks!

Του βγαζω το λαδι καθημερινως



#1005   Jeff2010

Jeff2010

    iPH newbie

  • 87 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/10/2015 - 19:48

Τώρα που έχω το 6S, αν το συγχρονίσω με το iTunes και κάνω BackUp θα χάσω το τελευταίο BackUp του 4S?? Και αν ναι, πως μπορώ να το παρακάμψω ώστε να έχω BackUp και από τις 2 συσκευές??



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες