Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 7 ψήφοι

Τα πρώτα iPhone 6S & 6S Plus - Εντυπώσεις


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
1973 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1336   Thanasiskok

Thanasiskok

    iPH Addict

  • 609 μηνύματα
  • Twitter:@thanasiskok
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:thanasiskok

Δημοσίευση 26/11/2015 - 13:02

Καλημέρα σε όλους ! Θέλω απο κατόχους των 2 συσκευών (s και s plus ) να με βοηθήσουν ! Είμαι κάτοχος 4s εδώ και 3,5+ χρόνια και λέω φέτος να το αντικαταστήσω με το νέο iPhone! Στην αρχή μου μπήκε στο νου το 6s plus 64gb rose gold, αλλα οι ενστάσεις μου ειναι το απαγορευτικό μέγεθος ( κυρίως για την μεταφορά ενδιαφέρομαι σε τσέπες και όχι σε τσαντάκια) για τη χρήση με ένα χέρι ξερω ειναι δύσκολη ειδικά με θήκη και tempered που θα θέλω να το φορέσω αλλα είμαι ψηλός και εχω και μεγάλα χέρια όποτε κυρίως η μεταφορά με απασχολεί! Και έπειτα θέλω να μου πείτε αν αξίζει το ois, η μπαταρία και μετά η οθόνη ώστε να "ανεχτώ" το μεγάλο του μέγεθος! Αξίζουν η να στραφώ στο πιο φθηνό πιο μαζεμένο 6S! Τέλος όσων αφορά το χρωμα το rose gold το βρίσκεται γυναικείο; Αυτά τα όλιγα! Για ρίξτε τις γνώμες σας!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#1337   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 26/11/2015 - 13:06

Καλημέρα σε όλους ! Θέλω απο κατόχους των 2 συσκευών (s και s plus ) να με βοηθήσουν ! Είμαι κάτοχος 4s εδώ και 3,5+ χρόνια και λέω φέτος να το αντικαταστήσω με το νέο iPhone! Στην αρχή μου μπήκε στο νου το 6s plus 64gb rose gold, αλλα οι ενστάσεις μου ειναι το απαγορευτικό μέγεθος ( κυρίως για την μεταφορά ενδιαφέρομαι σε τσέπες και όχι σε τσαντάκια) για τη χρήση με ένα χέρι ξερω ειναι δύσκολη ειδικά με θήκη και tempered που θα θέλω να το φορέσω αλλα είμαι ψηλός και εχω και μεγάλα χέρια όποτε κυρίως η μεταφορά με απασχολεί! Και έπειτα θέλω να μου πείτε αν αξίζει το ois, η μπαταρία και μετά η οθόνη ώστε να "ανεχτώ" το μεγάλο του μέγεθος! Αξίζουν η να στραφώ στο πιο φθηνό πιο μαζεμένο 6S! Τέλος όσων αφορά το χρωμα το rose gold το βρίσκεται γυναικείο; Αυτά τα όλιγα! Για ρίξτε τις γνώμες σας!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Για το χρώμα εσύ αποφασίζεις. Προσωπικά δεν θα το έπαιρνα! Το μέγεθος σε μια εβδομάδα δεν θα σε απασχολεί καθόλου. Σε τσέπες μια χαρά χωράει και μεταφέρετε. 

 

Το OIS φυσικά και είναι από τα μεγάλα πλεονεκτήματα πέραν της οθόνης και της μπαταρίας του Plus μοντέλου. 

 

Εμένα αυτό που με πείραξε πιο πολύ από όλα είναι το γεγονός ότι δεν μπορώ να το χειριστώ με το ένα χέρι. Αν εξαιρέσεις αυτό, η συσκευή τα σπάει.


Once You Go Mac You Never Go Back

#1338   deltakilo

deltakilo

    iPH Enthousiast

  • 386 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 26/11/2015 - 13:26

Γουστα ειναι αυτα αλλα προσωπικα το ροζ μου φαινεται γυναικειο..όπως επισης κ αβολο το plus.


Sent from my iPad using Tapatalk

#1339   Paris1986

Paris1986

    iPH Community Leader

  • 12.695 μηνύματα
  • Twitter:@par1scha
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:Par1s

Δημοσίευση 26/11/2015 - 13:34

Καλημέρα σε όλους ! Θέλω απο κατόχους των 2 συσκευών (s και s plus ) να με βοηθήσουν ! Είμαι κάτοχος 4s εδώ και 3,5+ χρόνια και λέω φέτος να το αντικαταστήσω με το νέο iPhone! Στην αρχή μου μπήκε στο νου το 6s plus 64gb rose gold, αλλα οι ενστάσεις μου ειναι το απαγορευτικό μέγεθος ( κυρίως για την μεταφορά ενδιαφέρομαι σε τσέπες και όχι σε τσαντάκια) για τη χρήση με ένα χέρι ξερω ειναι δύσκολη ειδικά με θήκη και tempered που θα θέλω να το φορέσω αλλα είμαι ψηλός και εχω και μεγάλα χέρια όποτε κυρίως η μεταφορά με απασχολεί! Και έπειτα θέλω να μου πείτε αν αξίζει το ois, η μπαταρία και μετά η οθόνη ώστε να "ανεχτώ" το μεγάλο του μέγεθος! Αξίζουν η να στραφώ στο πιο φθηνό πιο μαζεμένο 6S! Τέλος όσων αφορά το χρωμα το rose gold το βρίσκεται γυναικείο; Αυτά τα όλιγα! Για ρίξτε τις γνώμες σας!
Sent from my iPhone using Tapatalk


Το χρωμα είναι καθαρά υποκειμενικό κομμάτι. Εγω αυτό το χρωμα έχω πάντως και είναι πολύ ωραίο. Τώρα το OIS όπως και η μπαταρία είναι αρκετά περισσότερα πλεονεκτήματα για να πας στο S Plus. Η μεταφορά απο την άλλη εμένα δεν με έχει δυσκολέψει καθόλου.

Καλορίζικο ότι και να πάρεις.

#1340   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9.681 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/11/2015 - 13:35

να προσθεσω σε αυτα του Jimmakos πιο πανω και σαν κατοχος 6s οτι και εδω η μπαταρια ειναι αξιοπρεπεστατη,πιο βολικο μεγεθος σαφως και αισθητικα πιο αποδεκτο.Το plus υπερτερει σε οθονη (θεωρητικα γιατι στη πραξη δεν θα δεις και τιποτα) ,μπαταρια που εχει σαφως καλυτερη και καναδυο επιπλεον χαρακτηριστικα.

Σαν συσκευη ειναι μεγαλη μεν αλλα συνηθιζεται απλα αυτο που δεν μου καθησε ποτε καλα στο ματι ειναι το ποσο "μακροστενη " δειχνει.

Χρωμα παρε οποιο σου αρεσει απλα να θυμασαι οτι τα κλασσικα φευγουν πιο ευκολα οταν ερθει ο καιρος να το δωσεις αν και αυτο σχετικο ειναι



#1341   turbomakis

turbomakis

    iPH Contributor

  • 900 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 26/11/2015 - 15:07

Μετά την Τρίτη φόρτιση νομίζω κρατάει λιγο παραπάνω αλλά μπορεί να είναι και placebo effect!
Χάλια σήμα συνέχεια, κατα κύριο λόγο wifi, heroes charge όπως θα δείτε το μεγαλύτερο ποσοστό μαζί με viber! Φυσάει το κινητό! Δεν ξέρω τι επεξεργαστή φοράει και δεν θέλω να μάθω :P

6S plus 9.0.2!!!!deea18290da421916d4928033bfba922.jpg
6177488627c12e04f7a97e71df8daf50.jpg

Πλέον το χειρίζομαι με το ένα χέρι εκτός και αν βιάζομαι να γράψω που χρησιμοποιώ 2 χερια. Οθόνη απίστευτη! Θα συνιστούσα 6s plus σε υποψήφιο αγοραστή. Δεν μεταφέρεται δύσκολα(πρώην κάτοχος 5S) αλλά μιας και είναι αρχή ακόμα, 6 ημέρες κάτοχος, το έχω στο νου μου να προσέχω.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#1342   gousias

gousias

    iPH Contributor

  • 1.021 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 26/11/2015 - 15:42

Όταν λες χάλια σήμα; Εχει επισημανθεί ξανά αυτο;


Sent from my iPhone using Tapatalk

#1343   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9.681 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/11/2015 - 16:04

Όταν λες χάλια σήμα; Εχει επισημανθεί ξανά αυτο;


Sent from my iPhone using Tapatalk

εννοει στο δικο του τηλ ,στο δικο του δικτυο και για τη περιοχη που ειναι



#1344   Reaver

Reaver

    iPH Elite Poster

  • 2.011 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 26/11/2015 - 16:58


Αυτό είναι σωστό που γράφεις. Όμως δεν σημαίνει ότι από τις πολλές (υποκειμενικές) εντυπώσεις και μορφές χρήσης δεν βγαίνει και κάποιο (αντικειμενικό) συμπέρασμα για την συσκευή.
π.χ. άσχετα από συσκευή, εγώ έχω παρατηρήσει (και αυτό είναι γενικό συμπέρασμα) ότι όταν βγάζεις φωτογραφίες και video, αν έχεις ανοικτό να σου ανεβάζει τις φωτογραφίες στο iCloud, τότε η μπαταρία πέφτει δραματικά γρήγορα (μπορεί και 30% σε μία ώρα).... Επίσης, αν το βάλω για φόρτιση το βράδυ και είναι <20% την επόμενη μέρα δεν κρατάει τόσο πολύ όσο κρατάει αν έχει φορτιστεί το βράδυ με αρχικό ποσοστό >50%. Αυτά είναι γενικά συμπεράσματα. Πολλά παρόμοια θα μπορούν να βγουν και με τη χρήση κάποιων εφαρμογών (FB, κτλ....)



Δεν το χρησιμοποιώ πολύ όλες τις μέρες....υπάρχουν μέρες και καθόλου....


ναι

αυτο που λες για το βράδυ δεν έχει καμία βάση. Δεν μπορεί η μπαταρία να κρατάει πιο πολύ αν το φορτίσεις από το 50 από ότι αν το φορτίσεις από το 20%. Η μπαταρία έχει συγκεκριμένη χωρητικότητα άσχετα με την μέθοδο φόρτισης. Δλδ στο αυτοκίνητο σου βάζεις βενζίνη όταν πάει στο μισό και πάνω για να αντέχει πιο πολύ το ντεπόζιτο; Δεν αντιλέγω ότι σε μακροχρόνιο ορίζοντα ο τρόπος φόρτισης μπορεί να επηρεάζει την ζωή της μπαταρίας αλλά οχι από το βράδυ στο πρωί.. Ένας καλός μου φίλος ειναι ηλεκτρολόγος μηχανικός όποτε θα του θέσω το ερώτημα. Μήπως αν το χαϊδεύω και του δίνω και φιλάκι το βράδυ πριν πάει για ύπνο κρατήσει ακόμα περισσότερο;

Τελευταία επεξεργασία από: Reaver, 26/11/2015 - 16:59


#1345   iUs3r

iUs3r

    iPH Member

  • 294 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 26/11/2015 - 17:01

αυτο που λες για το βράδυ δεν έχει καμία βάση. Δεν μπορεί η μπαταρία να κρατάει πιο πολύ αν το φορτίσεις από το 50 από ότι αν το φορτίσεις από το 20%. Η μπαταρία έχει συγκεκριμένη χωρητικότητα άσχετα με την μέθοδο φόρτισης. Δλδ στο αυτοκίνητο σου βάζεις βενζίνη όταν πάει στο μισό και πάνω για να αντέχει πιο πολύ το ντεπόζιτο; Δεν αντιλέγω ότι σε μακροχρόνιο ορίζοντα ο τρόπος φόρτισης μπορεί να επηρεάζει την ζωή της μπαταρίας αλλά οχι από το βράδυ στο πρωί.. Ένας καλός μου φίλος ειναι ηλεκτρολόγος μηχανικός όποτε θα του θέσω το ερώτημα. Μήπως αν το χαϊδεύω και του δίνω και φιλάκι το βράδυ πριν πάει για ύπνο κρατήσει ακόμα περισσότερο;

 

Δεν κατάλαβες τι λέω.... Λέω ότι αν ένα κινητό φορτίζεται για 7 ώρες με αρχικό ποσοστό πριν μπει στη πρίζα >50% την επόμενη μέρα η μπαταρία κρατάει πιο πολύ απ΄ ότι αν μια άλλη μέρα μπει στη πρίζα για 7 ώρες με αρχικό ποσοστό <20% (με ίδια χρήση εννοείται). Αυτό λέω.

Εξηγείται και επιστημονικά αν θέλεις (είναι φυσική μπαταριών) αλλά μπορείς να το δεις και μόνος σου αν το δοκιμάσεις.....



#1346   Reaver

Reaver

    iPH Elite Poster

  • 2.011 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 26/11/2015 - 17:04

Δεν κατάλαβες τι λέω.... Λέω ότι αν ένα κινητό φορτίζεται για 7 ώρες με αρχικό ποσοστό πριν μπει στη πρίζα >50% την επόμενη μέρα η μπαταρία κρατάει πιο πολύ απ΄ ότι αν μια άλλη μέρα μπει στη πρίζα για 7 ώρες με αρχικό ποσοστό <20% (με ίδια χρήση εννοείται). Αυτό λέω.
Εξηγείται και επιστημονικά αν θέλεις (είναι φυσική μπαταριών) αλλά μπορείς να το δεις και μόνος σου αν το δοκιμάσεις.....

αυτο δεν μπορεί να ισχύει που λες. Αν φορτίζει μέχρι το 100% πως μπορεί να κρατάει παραπάνω στην μια περίπτωση; Αφού το μέγιστο φορτίο που κουβαλάει η μπαταρία ειναι το ίδιο. Για δείξε μου την πηγή που πήρες αυτήν την γνώση να την διαβάσω και εγω. Θα θέσω το ερώτημα σήμερα το βράδυ σε πολύ καλό γνωστη της επιστήμης από περιέργεια.

#1347   iUs3r

iUs3r

    iPH Member

  • 294 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 26/11/2015 - 17:05

Μα είναι προφανές ότι άσχετα αν γράφει 100% η μπαταρία συνεχίζει να φορτίζει...γιατί σου φαίνεται περίεργο;



#1348   Reaver

Reaver

    iPH Elite Poster

  • 2.011 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 26/11/2015 - 17:12

Μα είναι προφανές ότι άσχετα αν γράφει 100% η μπαταρία συνεχίζει να φορτίζει...γιατί σου φαίνεται περίεργο;

η μπαταρία έχει συγκεκριμένη χωρητικότητα. Όταν φτάσει 100% ειδικά οι νέοι φορτιστές σταματούν την φόρτιση για να μην καταστρέφουν τις μπαταρίες. Διαβάζεις τι γράφεις; Συνεχίζει να φορτίζει; αρα άμα το φορτίσω για μια εβδομάδα θα μου κρατήσει ακόμα παραπάνω; Επίσης δεν μπορώ να το δω μόνος μου όπως λες γιατι δεν μπορώ σε καμία περίπτωση να κάνω ακριβώς την ίδια χρήση από μέρα σε μέρα.!και ούτε καν είμαι διατεθειμένος να δοκιμάσω κάτι τέτοιο.

Τελευταία επεξεργασία από: Reaver, 26/11/2015 - 17:19


#1349   iUs3r

iUs3r

    iPH Member

  • 294 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 26/11/2015 - 17:19

η μπαταρία έχει συγκεκριμένη χωρητικότητα. Όταν φτάσει 100% ειδικά οι νέοι φορτιστές σταματούν την φόρτιση για να μην καταστρέφουν τις μπαταρίες. Διαβάζεις τι γράφεις; Συνεχίζει να φορτίζει; αρα άμα το φορτίσω για μια εβδομάδα θα μου κρατήσει ακόμα παραπάνω;

 

 

Εγώ διαβάζω πολύ καλά και τι γράφω εγώ και τι γράφεις εσύ. Εσύ τα διαβάζεις; Ένα κινητό είτε είναι στη πρίζα είτε όχι ακολουθεί τα δεδομένα discharge time της μπαταρίας του (εφόσον δεν φορτίζεται). Αυτό σημαίνει ότι επί της ουσίας ένα κινητό που έχει ξεκινήσει από μεγαλύτερο ποσοστό 1) έχει χρειαστεί λιγότερο χρόνο να περάσει από τους 3 κύκλους φόρτισης που περνάει, 2) έχει παραμείνει στον τρίτο κύκλο για περισσότερο χρόνο, ενώ ταυτόχρονα 3) έχει περάσει λιγότερο χρόνο στην αποφόρτιση, που έτσι και αλλιώς κάνει όταν είναι idle.

Αυτό δε σημαίνει ότι αν το αφήσεις μια βδομάδα θα κρατήσει παραπάνω. Όμως αν το βγάλεις από τη πρίζα αμέσως όταν δείξει 100% ενώ την επομένη το αφήσεις κάποιες ώρες παραπάνω, ναι θα σου κρατήσει παραπάνω..... Μια δοκιμή θα σε πείσει...μπορώ αν θέλεις να σου πω και (σχετικά) επιστημονικό τρόπο να το δοκιμάσεις για να εξομοιώσεις ίδια χρήση μιας ημέρας σε μόνο λίγες ώρες....



#1350   Reaver

Reaver

    iPH Elite Poster

  • 2.011 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 26/11/2015 - 17:22

Εσυ παραπάνω μίλησες για διαφορά όταν φορτίζεις από 50 και 20 οχι αν το αφήσεις παραπάνω στην πρίζα. Μάλλον τα έχεις μπερδέψει. Τακτοποίησε την σκέψη σου και απάντησε μου γιατι ειναι πληροφορίες χρήσιμες αυτές. Επίσης δεν μιλάω για φθορά μπαταρίας μακροχρόνια. Αυτο ειναι άλλο θέμα. Μιλάω για βραχυχρόνια. Δεν με απασχολεί να το δοκιμάσω όπως και δεν με απασχολεί ποσο κρατάει η μπαταρία μου και που να την φορτίσω. Τα τηλέφωνα μου τα πουλάω στον ενα χρόνο, όποτε καθε χρόνο καινούργια μπαταρία έχω. Επίσης προσωπικά όποτε τελειώνει το φορτιζω. Απλά εγκυκλοπαιδικά με ενδιαφέρει.. :)

Τελευταία επεξεργασία από: Reaver, 26/11/2015 - 17:25


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 5

0 μέλη, 4 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    Bing (1)