Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

Move to iOS: Η εφαρμογή της Apple που απευθύνεται σε δυσαρεστημένους Android χρήστες δέχεται "πόλεμο" στο Google Play


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
49 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   sip1995

sip1995

    iPH newbie

  • 61 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S

Δημοσίευση 17/09/2015 - 15:13

Οι 4 μεγάλες αλήθειες κατ εμε

1. Οι μισοι που το κατακρίνουν το ios/που έδωσε τα φώτα στο android δεν έχουν την δυνατότητα να το αγοράσουν το Iphone. Δεν είναι κακό και εγώ το κατέκρινα μέχρι να το αγοράσω. Είναι πολύ ακριβό αλλά αυτό που κάνει, το κάνει καλά.(ξεβρακώνει κάθε android,windows με το appstore του)
2. Οι μισοι αναπαράγουν όσα ακούν και δεν έχουν ιδέα τι κάνει ενα mac ή το πως ενα ταπεινο iphone 6 ξεπερναει το note 5 που κλείνει τις εφαρμογές από μόνο του οταν τα βάζουν σε σύγκριση.
3. Οι μισοι από δαύτους δεν μπορούν  να δεχτούν πως μια συσκευή με επεξεργαστη A8,A9x διπυρηνο ή τριπύρηνο κοντράρει τα s6,note με 8 πυρηνους επεξεργαστές ξεχνώντας το κομμάτι software και τις κακής υλοποίσης software σε σχέση με το hardware. Θεωρουν οτι μετά τον 8πυρηνο αν βγει 26πυρηνος θα ισοσκελήσει το κακό software.
4. Οι μισοί για να δικαιολογήσουν τα 300 ευρώ που έδωσαν ή 500 αναφέρουν δίχως σταματημό την ανωτερότητα της συσκευής τους, αλλά αυτό μοιάζει φυσιολογικό οταν ξοδεύεις κάποια χρήματα δεν μπορείς να δεχτείς ελέω του εγωισμού οτι μπορεί να υπάρχει κάτι καλύτερο από αυτό που έχεις.(ναι το 6s είναι σαφώς ανώτερο από το 6 είναι αλήθεια αλλά αφού δεν έχω την δυνατότητα την οικονομική να το αγοράσω δεν θα το θάψω κιολας)

 

Ας μην ξεχναμε αυτό που έλεγε και o Frank 'You buy a Ferrari when you want to be somebody. You buy a Lamborghini when you are somebody

Στο 1ο συμφωνώ.

Στο 2ο δεν συμφωνώ τελείως, καθώς το Note 5 έχει καταπληκτικό hardware, αλλά αυτό το TouchWiz (που έχουν ως skin στο android) τα χαλάει ΌΛΑ κυριολεκτικά.

Για το 3ο ισχύει ότι είπα για το 2ο.

Τώρα για το 4ο, είναι καθαρά προσωπικό θέμα και εξαρτάται με το τι ψυχολογικά έχει ο καθένας.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   AvgoustisP

AvgoustisP

    iPH Elite Poster

  • 2.254 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:avgoustisp

Δημοσίευση 17/09/2015 - 15:35

Να δω ποτέ οι δυο πλευρές θα καταλάβουν ότι δεν υπάρχει καλύτερο ή χειρότερο. Μιλάμε για 2 διαφορετικά πράγματα που έρχονται να καλύψουν τις διαφορετικές ανάγκες του κάθε χρήστη. Είναι δηλαδή σαν την ερώτηση. Ποιο είναι καλύτερο αυτοκίνητο η Ferrari FF ή το νέο Toyota Hilux.

#18   igogos

igogos

    iPH Contributor

  • 1.044 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/09/2015 - 15:49

Να δω ποτέ οι δυο πλευρές θα καταλάβουν ότι δεν υπάρχει καλύτερο ή χειρότερο. Μιλάμε για 2 διαφορετικά πράγματα που έρχονται να καλύψουν τις διαφορετικές ανάγκες του κάθε χρήστη. Είναι δηλαδή σαν την ερώτηση. Ποιο είναι καλύτερο αυτοκίνητο η Ferrari FF ή το νέο Toyota Hilux.

Καλά το είπες αλλά το να πάρει κανείς android δεν είναι θέμα τόσο επιλογής όσο είναι χρημάτων. Αυτό δεν έχει καταλάβει η Samsung ότι ό,τι και να βγάλει για να "χτυπήσει" το άηφον δεν θα πιάσει ειδικά αν είναι στα ίδια λεφτά. Δεν έχω συναντήσει ακόμη άνθρωπο να έχει 800 ευρώ για τηλέφωνο και να πεί "ξεκάθαρα πάω samsung". Δεν πα να βάλει πλαϊνές οθόνες εξτρα φωτάκια το android OS είναι παρα πολύ πίσω και συμπεριφέρεται λίγο σαν windows. Όχι βαραίνει όχι κολλάει όχι τρέξε το antivirus!!!! όχι κάνε και ένα defragment.

 

Απλά επειδή υπάρχει τεράστια αγορά στα "φτηνά" τηλέφωνα υπάρχει ακόμη το android. Λυπάμαι αν έθιξα κάποιον που του αρέσουν τα android αλλά έτσι το βλέπω.



#19   parafron4

parafron4

    iPH Elite Poster

  • 3.006 μηνύματα
  • Twitter:@parafron4
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:parafron4-

Δημοσίευση 17/09/2015 - 16:02

Καλά το είπες αλλά το να πάρει κανείς android δεν είναι θέμα τόσο επιλογής όσο είναι χρημάτων. Αυτό δεν έχει καταλάβει η Samsung ότι ό,τι και να βγάλει για να "χτυπήσει" το άηφον δεν θα πιάσει ειδικά αν είναι στα ίδια λεφτά. Δεν έχω συναντήσει ακόμη άνθρωπο να έχει 800 ευρώ για τηλέφωνο και να πεί "ξεκάθαρα πάω samsung". Δεν πα να βάλει πλαϊνές οθόνες εξτρα φωτάκια το android OS είναι παρα πολύ πίσω και συμπεριφέρεται λίγο σαν windows. Όχι βαραίνει όχι κολλάει όχι τρέξε το antivirus!!!! όχι κάνε και ένα defragment.

 

Απλά επειδή υπάρχει τεράστια αγορά στα "φτηνά" τηλέφωνα υπάρχει ακόμη το android. Λυπάμαι αν έθιξα κάποιον που του αρέσουν τα android αλλά έτσι το βλέπω.

Mεγα λαθος...Το ανδροιδ ειναι πολυ μπροστα στο θεμα λειτουργιων απλα χανει παρα πολυ σε σταθεροτητα.

Επρεπε να κανω jb και να βαλω καμια 20αρια tweaks για να κανω αυτα που κανει ενα καλο android out of the box.

 

Τελος παντων δεν εχει νοημα να μπουμε στη διαδικασια να αναλυσουμε ποιο λειτουργικο ειναι καλυτερο...Και τα δυο εχουν τα υπερ και τα κατα τους



#20   theoapo

theoapo

    iPH Addict

  • 646 μηνύματα
  • Twitter:@theoapo
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/09/2015 - 16:04

Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα...

Απλά καλό είναι κάποια πράγματα να τα βλέπουμε και με λίγο χιούμορ... Δεν έχουμε πόλεμο!
;)

#21   thanosdk

thanosdk

    iPH Contributor

  • 1.095 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 17/09/2015 - 16:14

Ειναι διαφορετικα, εχω και απο τα δυο, και τα δυο κανουν την δουλεια τους, jailbreak απο την μια για παραμετροποιηση- theming και απειρες roms απο την αλλη, σε δουλεια να βρισκομαστε... Αλλα οτι υπαρχει ενα κομπλεξ απο ανδροϊδες υπαρχει, φαινεται οσο εχει και η εθνικη μπασκετ με την Ισπανια, τι να κανουμε τωρα.



#22   sip1995

sip1995

    iPH newbie

  • 61 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S

Δημοσίευση 17/09/2015 - 16:19

Mεγα λαθος...Το ανδροιδ ειναι πολυ μπροστα στο θεμα λειτουργιων απλα χανει παρα πολυ σε σταθεροτητα.

Επρεπε να κανω jb και να βαλω καμια 20αρια tweaks για να κανω αυτα που κανει ενα καλο android out of the box.

 

Τελος παντων δεν εχει νοημα να μπουμε στη διαδικασια να αναλυσουμε ποιο λειτουργικο ειναι καλυτερο...Και τα δυο εχουν τα υπερ και τα κατα τους

Για τη σταθερότητα δε φταίει τόσο η Google όσο φταίνε οι OEMs με τα βαριά skin που βάζουν στα κινητά τους. δες για παράδειγμα τα Nexus και Motorola πως πάνε. 



#23   parafron4

parafron4

    iPH Elite Poster

  • 3.006 μηνύματα
  • Twitter:@parafron4
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:parafron4-

Δημοσίευση 17/09/2015 - 16:23

Για τη σταθερότητα δε φταίει τόσο η Google όσο φταίνε οι OEMs με τα βαριά skin που βάζουν στα κινητά τους. δες για παράδειγμα τα Nexus και Motorola πως πάνε. 

Σωστος...για τον ιδιο λογο χρειαζονται και δυνατο hw για να τρεξουν σωστα.



#24   GodfatherGR

GodfatherGR

    iPH Addict

  • 844 μηνύματα
  • Twitter:@Godfather_gr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:gcop33

Δημοσίευση 17/09/2015 - 18:05

το android είναι εκείνο το έλευθερο σύστημα του προγραμματισμού που δεν μπορείς να κάνεις τίποτα ? εμείς κάνουμε ένα jailbreak αμα λάχει και κάνουμε τα τετράγωνα εικονίδια 6 σε μια σειρά, τρίγωνα με 38 γωνίες και όταν βήχουμε το κινητό μας μας λέει και "γείτσες". εκείνοι όταν φτερνιστούν πρέπει να κατεβάσουν avast μπας και κόλλησε τίποτα !!!



#25   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 17/09/2015 - 19:17

Συγκρατηθείτε και αποφύγετε προσωπικές επιθέσεις!

Μην λέμε πάλι τα ίδια.

Φιλικά :)
Behind the Scenes...

#26   thanosdk

thanosdk

    iPH Contributor

  • 1.095 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 17/09/2015 - 19:28

Επιθετικο το ποπκορν...

 

Φιλικα :)



#27   geORGIOSb

geORGIOSb

    iPH Master

  • 7.215 μηνύματα
  • Twitter:@georgiosbr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad+3G

Δημοσίευση 17/09/2015 - 19:32

εγω εχω και το note3  και το 6αρι με το ιδιο νουμερο. δυο σιμ ιδιο νουμερο. με ενδιαφερει μια τετοια συσκευη για να εχω παντα ενημερωμενες τις επαφες τα μεηλ και ολα χωρις να αναγκαζομαι να καταφευγω στον υπολογιστη. απο την δικη μου λοιπον σκοπια μπραβο στην απλ γι αυτο.



#28   thanosdk

thanosdk

    iPH Contributor

  • 1.095 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 17/09/2015 - 19:36

εγω εχω και το note3  και το 6αρι με το ιδιο νουμερο. δυο σιμ ιδιο νουμερο. με ενδιαφερει μια τετοια συσκευη για να εχω παντα ενημερωμενες τις επαφες τα μεηλ και ολα χωρις να αναγκαζομαι να καταφευγω στον υπολογιστη. απο την δικη μου λοιπον σκοπια μπραβο στην απλ γι αυτο.

Παιζει το Note 3 που απεκτησα προσφατα να ειναι οτι πιο ωραιο εχω κρατησει απο κινητο στα χερια μου, σιγουρα η εφαρμογη της Apple βοηθαει παρα πολυ αν και με ολα τα cloud πλεον ολα τα χεις με την μια, αλλα καθε βοηθεια ειναι καλοδεχουμενη φυσικα :)



#29   geORGIOSb

geORGIOSb

    iPH Master

  • 7.215 μηνύματα
  • Twitter:@georgiosbr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad+3G

Δημοσίευση 17/09/2015 - 19:55

αν ολα τα κινητα ειχαν τη δυνατοτητα ανοιγματος δυο εφαρμογων οπως το note και τη σταθεροτητα του ioς την στιβαροτητα κατασκευης της απλ και την ευκολια χωρις jb παραμετροποιησης αφου το root καμια σχεση με αυτο που εννοουμε jb τοτε ισως να ειχε αντιπαλο η απλ. απλα εχω την εντυπωση οτι το αντροιντ αυτο καθ αυτο απευθυνεται σε χρηστες με περιορισμενες δυνατοτητες χρησης. δεν θα εμπιστευομουν ποτε ενα κινητο τετοιο για ασυρματες πληρωμες και ολα αυτα. επισης μου τη δινει που ψαχνω για αναβαθμιση και αναθεμα κι αν καταλαβαινω ποια πρεπει να βαλω. 

στο ios oλα απλα και κατανοητα κι ευκολα.

ναι σε οθονη ζηλευω το νοτε σε σχεση με το 6αρι. δεν ξερω πως θα ηταν με το 6+

απο την αλλη οταν γραφω με το 6 και κανω λαθος τοσο ευκολο με το swipe sellection να παω να το διορθωσω.

στα δυσκολα ψηφιζω απλ. στα καθημερινα δλδ τηλ μνμ φωτο εκει παιζει το αντροιντ.

να σας θυμισω διαμαχες μεταξυ χρηστων μοτορολα και νοκια? τι λετε ποιο ηταν ποιο καλο τηλεφωνο? η δυσκολια χρησης ομως του μενου σε συνδυασμο με την μη υπαρξη τοτε επισημου σερβις εφερνε στα καλοντιζαινατα νοκια πρωτιες στις πωλησεις.

και κατι ακομα. ιδια τιμη αγορας ειχαν και τα δυο μου κινητα. οποτε το θεμα τοσο ακριβη συσκευη το 6 και να εχει μικροθεματα δεν παιζει. και η φερραρι προβληματα εχει.



#30   geORGIOSb

geORGIOSb

    iPH Master

  • 7.215 μηνύματα
  • Twitter:@georgiosbr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad+3G

Δημοσίευση 17/09/2015 - 19:58

Παιζει το Note 3 που απεκτησα προσφατα να ειναι οτι πιο ωραιο εχω κρατησει απο κινητο στα χερια μου, σιγουρα η εφαρμογη της Apple βοηθαει παρα πολυ αν και με ολα τα cloud πλεον ολα τα χεις με την μια, αλλα καθε βοηθεια ειναι καλοδεχουμενη φυσικα :)

δεν παιζει. για να μεταφερεις επαφες απο το ενα στο αλλο δυσκολο με cloud. θελεις σαφαρι θελεις chrome  και υπολογιστη. τωρα τσακ μπαμ



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες