Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Γιατί πρέπει να κάνω full reset του Time Machine, πριν το upgrade σε El Capitan ;


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
47 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3.859 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 01/10/2015 - 00:26

 

 
4. Στο παράθυρο που θα προκύψει, click Use as Backup Disk, το backup θα τρέξει και τελειώσατε.
 
• Όπως και να έχει, καλό θα ήταν να τρέχει κανείς περιοδικά το reset, για διασφάλιση της πληρότητας των backups.

 

Μετά το restart δεν ανοίγει κανένα παράθυρο



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   mitsakos123

mitsakos123

    iPH User

  • 142 μηνύματα
  • Twitter:@Dimitris_Panagi
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 01/10/2015 - 02:14

Για να κάνω time machine backup χρειάζεται να κάνω format τον εξωτερικό σκληρό; Αν ναι τι format; 


Τελευταία επεξεργασία από: mitsakos123, 01/10/2015 - 02:15


#18   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 01/10/2015 - 06:37

Για να κάνω time machine backup χρειάζεται να κάνω format τον εξωτερικό σκληρό; Αν ναι τι format; 

 

Θα πρέπει να τον φορμάρεις, σύμφωνα με την διαδικασία·

 

1. Συνδέεις το δίσκο στο μηχάνημα. 

2. Ανοίγεις το Disk Utility. 
3. Επιλέγεις το πρώτο εικονίδιο του δίσκου στην αριστερή στήλη, επιλέγεις το tab Erase και από την drop
down λίστα του Format επιλέγεις Mac OS Extended (Journaled) και click το μπουτόν Erase  κάτω δεξιά και
πάλι Erase στο pop-up.
4.  Επιλέγεις το tab Partition. 
6. Από την drop-down λίστα του Partition Layout επιλέγεις 1 Partition, ώστε να καθορισθεί το partition map. 
7. Στο Name μπορείς να ονοματίσεις τον δίσκο.
8. Click το μπουτόν Apply, στη συνέχεια click Partition στο pop-up και ο δίσκος είναι έτοιμος προς χρήση.

vires acquirit eundo


#19   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 01/10/2015 - 06:43

Μετά το restart δεν ανοίγει κανένα παράθυρο

 

Πήγαινε τότε στο "Open Time Machine Preferences" και κάνε το χειροκίνητα. 


vires acquirit eundo


#20   Leo10

Leo10

    iPH Contributor

  • 982 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 01/10/2015 - 07:43

 

 
Πριν προχωρήσει κανείς στην εγκατάσταση του El Capitan, επιβάλλεται η λήψη ενός Time Machine backup. Πέρα από την διασφάλιση των data και για έναν ακόμη απλό λόγο, την ενδεχόμενη απρόσκοπτη επιστροφή (downgrade) στην προηγούμενη version του OS X. 
 
Το Time Machine είναι βέβαια μια αξιόπιστη εφαρμογή, που κατά κανόνα δουλεύει άψογα. Όμως, σαν εφαρμογή, μπορεί κι αυτή να παρουσιάσει αλλοιώσεις ή προβλήματα αν προτιμάτε με πιο σημαντικό την παράλειψη backup αρχείων.
 
Η παράλειψη δυστυχώς γίνεται αντιληπτή  μετά το downgrade ή “κατόπιν εορτής”, όπου τα ελλείποντα αρχεία έχουν πλέον χαθεί οριστικά. Το ίδιο ισχύει βέβαια και σε αναγκαστικό restore του συστήματος, όταν παρ’ ελπίδα κάτι δεν πάει καλά κατά την εγκατάσταση του upgrade.
 
Κι αυτό συμβαίνει διότι η ρουτίνα “Restore from Time Machine backup” διαγράφει τα πάντα στον δίσκο, εγκαθιστά την προηγούμενη version του OS X ή το προηγούμενο σύστημα σας αν θέλετε, από το οποίο έλειπαν κάποια αρχεία.
 
Το θέμα προκαλείται λοιπόν από αλλοίωση του ΤΜ preference file και αποκαθίσταται με full reset της διάταξης του ΤΜ. Η διαδικασία δεν θίγει τα υφιστάμενα backups, ενώ το backup που θα προκύψει μετά το reset προστίθεται σαν σύνηθες backup σε συνέχεια των υφιστάμενων.
 
1. Ανοίγετε τα TΜ Preferences και σύρετε το slider στο OFF. Κλείνετε το παράθυρο.
 
2. Συνδέετε τον δίσκο backup, ή τον αποσυνδέετε και τον συνδέετε ξανά μετά από ≈15”.
 
3. Πηγαίνετε Macintosh HD > Library > Preferences και σύρετε τον κάδο το αρχείο com.apple.TimeMachine.plist, πιστοποιηθείτε και restart το Mac.
 
4. Στο παράθυρο που θα προκύψει, click Use as Backup Disk, το backup θα τρέξει και τελειώσατε.
 
• Όπως και να έχει, καλό θα ήταν να τρέχει κανείς περιοδικά το reset, για διασφάλιση της πληρότητας των backups.

 

Να φανταστώ δεν πειράζει να αδειάσουμε τον κάδο που περιέχει αυτό το αρχείο;



#21   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3.859 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 01/10/2015 - 09:02

Πήγαινε τότε στο "Open Time Machine Preferences" και κάνε το χειροκίνητα. 

Ναι, αυτό έκανα και πήρε καινούργιο backup. Είμαι ok τώρα;



#22   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 01/10/2015 - 09:14

Ναι, αυτό έκανα και πήρε καινούργιο backup. Είμαι ok τώρα;

Ναι, βέβαια.


vires acquirit eundo


#23   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 01/10/2015 - 11:17

Να φανταστώ δεν πειράζει να αδειάσουμε τον κάδο που περιέχει αυτό το αρχείο;

Και βέβαια να τον αδειάσεις.


vires acquirit eundo


#24   vdkour

vdkour

    iPH Master

  • 5.829 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 01/10/2015 - 11:20

Και βέβαια να τον αδειάσεις.

τωρα με το νεο capt να βαλω να κανει ενα tm back up η δεν χρειαζεται?εχω τον δισκο με τα προηγουμενα απο γιοσεμιτι κτλ..αυτα τα αφηνω οπως εχουν ε?



#25   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 01/10/2015 - 11:24

τωρα με το νεο capt να βαλω να κανει ενα tm back up η δεν χρειαζεται?εχω τον δισκο με τα προηγουμενα απο γιοσεμιτι κτλ..αυτα τα αφηνω οπως εχουν ε?

 

Άστα όπως είναι, θα τρέξει ένα ογκώδες ή αρκετών GB αν θέλεις  αρχικό cap backup και θα είσαι μια χαρά. 


vires acquirit eundo


#26   vdkour

vdkour

    iPH Master

  • 5.829 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 01/10/2015 - 11:26

Άστα όπως είναι, θα τρέξει ένα ογκώδες ή αρκετών GB αν θέλεις  αρχικό cap backup και θα είσαι μια χαρά. 

οκ ευχαριστω και παλι!



#27   mitsakos123

mitsakos123

    iPH User

  • 142 μηνύματα
  • Twitter:@Dimitris_Panagi
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 01/10/2015 - 13:31

 

Θα πρέπει να τον φορμάρεις, σύμφωνα με την διαδικασία·

 

1. Συνδέεις το δίσκο στο μηχάνημα. 

2. Ανοίγεις το Disk Utility. 
3. Επιλέγεις το πρώτο εικονίδιο του δίσκου στην αριστερή στήλη, επιλέγεις το tab Erase και από την drop
down λίστα του Format επιλέγεις Mac OS Extended (Journaled) και click το μπουτόν Erase  κάτω δεξιά και
πάλι Erase στο pop-up.
4.  Επιλέγεις το tab Partition. 
6. Από την drop-down λίστα του Partition Layout επιλέγεις 1 Partition, ώστε να καθορισθεί το partition map. 
7. Στο Name μπορείς να ονοματίσεις τον δίσκο.
8. Click το μπουτόν Apply, στη συνέχεια click Partition στο pop-up και ο δίσκος είναι έτοιμος προς χρήση.

 

Ο εξωτερικός σκληρός που έχω (επειδή είναι Lacie και συνεργάζεται πολύ καλά με mac) είναι ήδη σε MAC OS Extended (Journaled) μπορώ να κάνω κατ' ευθείαν time machine back up; Επίσης...τα αρχεία μου είναι όλα αποθηκευμένα αλλά το σκέφτομαι αυτό σε περίπτωση που θέλω να γυρίσω σε mavericks. Θα μπορώ έτσι;


Τελευταία επεξεργασία από: mitsakos123, 01/10/2015 - 13:35


#28   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 01/10/2015 - 13:39

Ο εξωτερικός σκληρός που έχω (επειδή είναι Lacie και συνεργάζεται πολύ καλά με mac) είναι ήδη σε MAC OS Extended (Journaled) μπορώ να κάνω κατ' ευθείαν time machine back up. Επίσης...τα αρχεία μου είναι όλα αποθηκευμένα αλλά το σκέφτομαι αυτό σε περίπτωση που θέλω να γυρίσω σε mavericks. Θα μπορώ έτσι;

Και βέβαια μπορείς. Όμως να γυρίσεις πίσω σε Maverick δεν νομίζω ότι πρέπει να το σκέπεσαι καν, η version είναι ξεπερασμένη.

 

Πιστεύω ότι θα μπορείς. Πάντως επειδή πρόκειται για παλιά version, πάρε ένα κλώνο του συστήματος για να είσαι σίγουρος.


vires acquirit eundo


#29   mitsakos123

mitsakos123

    iPH User

  • 142 μηνύματα
  • Twitter:@Dimitris_Panagi
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 01/10/2015 - 13:42

Και βέβαια μπορείς. Όμως να γυρίσεις πίσω σε Maverick δεν νομίζω ότι πρέπει να το σκέπεσαι καν, η version είναι ξεπερασμένη.

 

Πιστεύω ότι θα μπορείς. Πάντως επειδή πρόκειται για παλιά version, πάρε ένα κλώνο του συστήματος για να είσαι σίγουρος.

Απλά μου αρέσει που με το mavericks δεν κολλάει πουθενά και φοβάμαι μη το χάσω αυτό με την αναβάθμιση. Τι εννοείς κλώνο;



#30   kostakiss

kostakiss

    iPH Elite Poster

  • 1.910 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS

Δημοσίευση 01/10/2015 - 14:16

Πριν προχωρήσει κανείς στην εγκατάσταση του El Capitan, επιβάλλεται η λήψη ενός Time Machine backup. Πέρα από την διασφάλιση των data και για έναν ακόμη απλό λόγο, την ενδεχόμενη απρόσκοπτη επιστροφή (downgrade) στην προηγούμενη version του OS X.

Το Time Machine είναι βέβαια μια αξιόπιστη εφαρμογή, που κατά κανόνα δουλεύει άψογα. Όμως, σαν εφαρμογή, μπορεί κι αυτή να παρουσιάσει αλλοιώσεις ή προβλήματα αν προτιμάτε με πιο σημαντικό την παράλειψη backup αρχείων.

Η παράλειψη δυστυχώς γίνεται αντιληπτή μετά το downgrade ή “κατόπιν εορτής”, όπου τα ελλείποντα αρχεία έχουν πλέον χαθεί οριστικά. Το ίδιο ισχύει βέβαια και σε αναγκαστικό restore του συστήματος, όταν παρ’ ελπίδα κάτι δεν πάει καλά κατά την εγκατάσταση του upgrade.

Κι αυτό συμβαίνει διότι η ρουτίνα “Restore from Time Machine backup” διαγράφει τα πάντα στον δίσκο, εγκαθιστά την προηγούμενη version του OS X ή το προηγούμενο σύστημα σας αν θέλετε, από το οποίο έλειπαν κάποια αρχεία.

Το θέμα προκαλείται λοιπόν από αλλοίωση του ΤΜ preference file και αποκαθίσταται με full reset της διάταξης του ΤΜ. Η διαδικασία δεν θίγει τα υφιστάμενα backups, ενώ το backup που θα προκύψει μετά το reset προστίθεται σαν σύνηθες backup σε συνέχεια των υφιστάμενων.

1. Ανοίγετε τα TΜ Preferences και σύρετε το slider στο OFF. Κλείνετε το παράθυρο.

2. Συνδέετε τον δίσκο backup, ή τον αποσυνδέετε και τον συνδέετε ξανά μετά από ≈15”.

3. Πηγαίνετε Macintosh HD > Library > Preferences και σύρετε τον κάδο το αρχείο com.apple.TimeMachine.plist, πιστοποιηθείτε και restart το Mac.

4. Στο παράθυρο που θα προκύψει, click Use as Backup Disk, το backup θα τρέξει και τελειώσατε.

• Όπως και να έχει, καλό θα ήταν να τρέχει κανείς περιοδικά το reset, για διασφάλιση της πληρότητας των backups.

@giodis πως θα κανω ολικη επαναφορα του ΤΜ μιας και εχω μπλεξει και μου λεει οτι δεν εχω χωρο; Σου χω στειλει και ΡΜ

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 4

0 μέλη, 4 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες