Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Περίεργο θέμα με αυθεντικό καλώδιο


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
Θέμα χωρίς απαντήσεις

#1   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7.098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 02/10/2015 - 16:33

Είχα ένα αυθεντικό καλώδιο (αυτό που ήρθε με τη συσκευή μου - iPhone 6 Plus).

 

Σε κάποια στιγμή εμφανίστηκαν κάποια μαύρα σημάδια επάνω στα pins οπότε θεώρησα ότι άρχισε να χαλάει το καλώδιο.

 

Την τελευταία εβδομάδα, το καλώδιο δούλευε με τη συσκευή μου μόνο από τη μια πλευρά, απο την άλλη ήταν νεκρό.

 

Εχθές το βράδυ νέκρωσαν και οι 2 πλευρές, ενώ μετά από πολλή προσπάθεια κατάφερα να λειτουργήσει και να φορτίσει η συσκευή.

 

Την άφησα να φορτίσει και ξαφνικά μέσα στον ύπνο μου ακούω μια συνεχόμενη δόνηση, σηκώνομαι και βλέπω το κινητό να έχει πάει στο 100% και να κάνει συνδεση-αποσυνδεση στιγμιαία στο φορτιστή και να έχει συνεχόμενη δόνηση. Το αποσύνδεσα και το ξαναέβαλα και συνέχισε να κάνει αυτη τη δόνηση και να δείχνει στη μπαταρια (συνδεση - αποσύνδεση).

 

Έτσι αποφάσισα να πάω να πάρω καινούριο καλώδιο αφού θεώρησα οτι το δικό μου ήταν πια για πέταμα.

 

Πήγα σε κατάστημα, και ζήτησα αρχικά απο τον υπάλληλο αν είχε κάποιο καλώδιο ανοιχτό σε φορτιστή ώστε να δω αν δουλεύει ή όχι η συσκευή μου (αν όντως ειναι θέμα καλωδίου ή αν είναι θέμα συσκευής). Δοκίμασα το καλώδιο που μου έδωσε και από τις 2 πλευρές και δούλεψε κανονικά, οπότε θεωρώντας οτι όντως είναι θέμα καλωδίου αγόρασα ένα καινούριο το οποίο λειτουργεί κανονικά και φορτίζει τη συσκευή.

 

Και εδώ συμβαίνει το περίεργο. Όπως είχα το παλιό καλώδιο πάνω στο 2ο φορτιστή μου, πάει ο αδερφός μου και βάζει επάνω τη συσκευή του (iPhone 5s) και φόρτιζε κανονικά. Όπως καταλαβαίνετε με παραξένεψε οπότε άρχισα να δοκιμάζω το κινητό του με το φορτιστή και έβλεπα ότι σε κάθε περίπτωση φόρτιζε κανονικα, σε αντίθεση με το δικό μου που δε δεχόταν να φορτίσει, ή έκανε συνεχόμενες συνδέσεις - αποσυνδέσεις.

 

Και εδώ αναρωτιέμαι, μήπως τελικά δεν ήταν θέμα καλωδίου, και έχει πρόβλημα η συσκευή μου; Έχει τύχει σε κανένα σας; 


| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες