Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

Μάθετε τα πάντα για τη "Βοήθεια Wi-Fi" στο iOS 9 (Wi-Fi Assist)


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
5 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 19/10/2015 - 16:17

iOS-9-%CE%92%CE%BF%CE%AE%CE%B8%CE%B5%CE%

 

 

 

Με το iOS 9, μπορείτε να χρησιμοποιείτε τη Βοήθεια Wi-Fi (Wi-Fi Assist) για να μεταβαίνετε αυτόματα σε δίκτυο κινητής τηλεφωνίας όταν η σύνδεσή σας στο δίκτυο Wi-Fi είναι κακής ποιότητας.

 

 

Τρόπος λειτουργίας της Βοήθειας Wi-Fi (Wi-Fi Assist)

 

Με τη Βοήθεια Wi-Fi, μπορείτε να παραμένετε συνδεδεμένοι στο Internet ακόμη και αν η σύνδεσή σας στο δίκτυο Wi-Fi είναι κακή.

 

Για παράδειγμα, αν χρησιμοποιείτε το Safari με κακή σύνδεση σε δίκτυο Wi-Fi και μια ιστοσελίδα δεν φορτώνεται, θα ενεργοποιηθεί η Βοήθεια Wi-Fi και θα μεταβεί αυτόματα σε δίκτυο κινητής τηλεφωνίας για να συνεχιστεί η φόρτωση της ιστοσελίδας. Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε τη Βοήθεια Wi-Fi με τις περισσότερες εφαρμογές όπως το Safari, το Apple Music, το Mail, τους Χάρτες και άλλες.

 

Όταν ενεργοποιείται η Βοήθεια Wi-Fi, εμφανίζεται το εικονίδιο δεδομένων κινητής τηλεφωνίας στη γραμμή κατάστασης της συσκευής σας.

 

Καθώς θα παραμένετε συνδεδεμένοι στο Internet μέσω κινητού δικτύου όταν η σύνδεσή σας στο δίκτυο Wi-Fi είναι κακή, ενδέχεται να χρησιμοποιείτε περισσότερα δεδομένα κινητής τηλεφωνίας. Για τους περισσότερους χρήστες, αυτό σημαίνει αύξηση της χρήσης κατά ένα μικρό ποσοστό. 

 

 

Συσκευές που υποστηρίζουν τη λειτουργία Βοήθεια Wi-Fi" στο iOS 9 (Wi-Fi Assist)

 

Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε τη Βοήθεια Wi-Fi με οποιαδήποτε συσκευή iOS με iOS 9 ή νεότερη έκδοση, εκτός από τα παρακάτω μοντέλα: iPhone 4s, iPad 2 Wi-Fi+Cellular, iPad (3ης γενιάς) Wi-Fi+Cellular και iPad mini (1ης γενιάς) Wi-Fi+Cellular.
 

 

Ενεργοποίηση και απενεργοποίηση Βοήθειας Wi-Fi (Wi-Fi Assist)

 

Η Βοήθεια Wi-Fi είναι ενεργοποιημένη από προεπιλογή. Αν δεν θέλετε η συσκευή iOS σας να παραμένει συνδεδεμένη στο Internet όταν η σύνδεσή σας στο δίκτυο Wi-Fi είναι κακή, μπορείτε να απενεργοποιήσετε τη Βοήθεια Wi-Fi. Μεταβείτε στις Ρυθμίσεις > Δεδομένα. Στη συνέχεια, κάντε κύλιση προς τα κάτω και πατήστε Βοήθεια Wi-Fi.
 

 

Μάθετε περισσότερα

  • Η Βοήθεια Wi-Fi δεν θα μεταβαίνει αυτόματα σε δίκτυο κινητής τηλεφωνίας κατά την περιαγωγή δεδομένων.
  • Η Βοήθεια Wi-Fi λειτουργεί μόνο όταν εκτελούνται εφαρμογές στο προσκήνιο και δεν ενεργοποιείται με τη λήψη περιεχομένου στο υπόβαθρο.
  • Η Βοήθεια Wi-Fi δεν ενεργοποιείται με ορισμένες εφαρμογές τρίτων που αναπαράγουν ροή ήχου ή βίντεο ή πραγματοποιούν λήψη συνημμένων, όπως μια εφαρμογή email, καθώς ενδέχεται να χρησιμοποιούν μεγάλους όγκους δεδομένων.

Behind the Scenes...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   geORGIOSb

geORGIOSb

    iPH Master

  • 7.215 μηνύματα
  • Twitter:@georgiosbr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad+3G

Δημοσίευση 19/10/2015 - 20:24

απορια.

εχουμε ανοιχτο το wifi και την βοηθεια.

δεδομενα κλειστα?

αν ειναι να τα εχουμε ανοιχτα μονιμα παπαλα η μπαταρια.



#3   vstrom71

vstrom71

    iPH newbie

  • 97 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 19/10/2015 - 21:13

φίλε Γιώργο ,κλειστό wifi ,κλειστά δεδομένα,χαμήλωμα η φωτηνοτητα ,κλείσιμο το Bluetooth,σκέφτομαι να πατήσω την οθόνη ,όποτε η μπαταρία μου κρατάει 10 μέρες και είμαι ευτυχισμένος !!!!! αλλά το iphone τι το θέλω???
μη το πάρεις προσωπικά ,απλά έχω κουραστεί να διαβάζω για μπαταρία και ποσό κρατάει !!!
εμένα μου κρατάει μια μέρα iPhone 6s αλλά χαίρομαι το τηλέφωνο που χρυσοπληρώσαμε!!!

#4   geORGIOSb

geORGIOSb

    iPH Master

  • 7.215 μηνύματα
  • Twitter:@georgiosbr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad+3G

Δημοσίευση 19/10/2015 - 21:39

εμενα δεν με νοιζαει η μπαταρια. πως δουλευει ρωταω. αν ειναι να εχω μονιμα ανοιχτα τα δεδομενα λογικο ειναι οταν χαθει το wifi να παιρνει μπροστα αυτο.

σιγα το πραμα τα android το κανουν εδω και μια ζωη. το θεμα ειναι να ειναι κλειστα τα δεδομενα και μολις διαγνωσθει χαμηλο σημα wifi  να παιρνουν μπροστα.

αν λειτουργει ετισ μιλαμε για μαγκια αν οχι μιλαμε για απατη



#5   KostasKrits

KostasKrits

    iPH User

  • 131 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 20/10/2015 - 08:42

απορια.

εχουμε ανοιχτο το wifi και την βοηθεια.

δεδομενα κλειστα?

αν ειναι να τα εχουμε ανοιχτα μονιμα παπαλα η μπαταρια.

Αρχικά και ανοιχτά να έχεις τα δεδομένα απο την στιγμή που είσαι σε Wi-FI δεν επηρεάζουν καθόλου την μπαταρία σου.

 

εμενα δεν με νοιζαει η μπαταρια. πως δουλευει ρωταω. αν ειναι να εχω μονιμα ανοιχτα τα δεδομενα λογικο ειναι οταν χαθει το wifi να παιρνει μπροστα αυτο.

σιγα το πραμα τα android το κανουν εδω και μια ζωη. το θεμα ειναι να ειναι κλειστα τα δεδομενα και μολις διαγνωσθει χαμηλο σημα wifi  να παιρνουν μπροστα.

αν λειτουργει ετισ μιλαμε για μαγκια αν οχι μιλαμε για απατη

Επίσης δεν μιλάμε για απλή αλλαγή απο Wi-Fi σε δεδομένα. Αυτό που κάνουν τα αγαπητά android είναι ότι έκανε και η apple τόσο καιρό, δηλαδή όταν αποσυνδέεσαι απο Wi-Fi να αρχίζει η χρήση δεδομένων. Αυτό που έχει κάνει η apple είναι να κάνει την αλλαγή όταν δεν έχεις καλό σήμα Wi-Fi και όχι όταν αποσυνδεθείς εντελώς.



#6   geORGIOSb

geORGIOSb

    iPH Master

  • 7.215 μηνύματα
  • Twitter:@georgiosbr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad+3G

Δημοσίευση 20/10/2015 - 20:12

Άρα μηδέν για μένα με το κοντρόλσεντερ τα ανοιγοκλείνω μόνος μου






Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες