Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iOS 9.2 Public Beta !


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
67 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#61   Melinas1998

Melinas1998

    iPH Contributor

  • 993 μηνύματα
  • Twitter:@melinas1998
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 03/01/2016 - 10:49

Κι εγω 6s plus έχω.
Στην 9.2 ολες οι beta ηταν υπέροχες.


Sent from my iPhone using Tapatalk

καλή χρονια πρώτα !!! Θα περιμένω μεχρι την επόμενη beta και αν δεν μείνω ευχαριστημένη θα κάνω downgrade στην 9.2 και θα κρατήσω την 9.2.1 στο 6 plus !


Sent from my iPhone 6s Plus !!!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#62   tesalat

tesalat

    iPH Enthousiast

  • 443 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 03/01/2016 - 11:16

καλή χρονια πρώτα !!! Θα περιμένω μεχρι την επόμενη beta και αν δεν μείνω ευχαριστημένη θα κάνω downgrade στην 9.2 και θα κρατήσω την 9.2.1 στο 6 plus !


Sent from my iPhone 6s Plus !!!

Καλή χρονιά. Να σου πω την αλήθεια σκέπτομαι να κάνω επαναφορά σήμερα και να μην ασχοληθώ με τις επόμενες beta. Δεν νομίζω ότι έχουν να δώσουν κάτι εξαιρετικό. Μικροδιορθώσεις θα περιέχουν.
Λέω να μείνω με την επίσημη 9.2 μεχρι να δοθεί το GB.
Ελπίζω μόνο να μην διατηρηθεί αυτό το κάκιστο multitasking της 9.2.1
Το βρίσκω ενοχλητικό οταν απο την αρχή το 6s plus ηταν κορυφαίο στο θέμα αυτό.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#63   tesalat

tesalat

    iPH Enthousiast

  • 443 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 03/01/2016 - 18:11

Μια βοήθεια επειδή μάλλον έχω χάσει συνέχειες με την απουσία μου από το iOS.
Πριν κάνω επαναφορά επέλεξα μεταφορά των αγορασμένων και αφού πήρα backup προχώρησα στην επαναφορά as new.
Μετά επεχείρησα συγχρονισμό εφαρμογών κλπ αλλά εκτός ότι απουσίαζαν αρκετές εφαρμογές, όσες εγκαταστάθηκαν χρειάζονταν αναβάθμιση.
Προφανώς δεν πήρε τις νεότερες εφαρμογές και όπου παλαιότερες που είχα δεν πέρασε η αναβάθμιση που τους είχα κάνει στο iPhone.

Γιατί γίνεται αυτό; Δεν θα έπρεπε με κάθε συγχρονισμό να περνούν οι νέες εφαρμογές και τα updates?


Sent from my iPhone using Tapatalk

#64   daskalakispavlos

daskalakispavlos

    iPH Elite Poster

  • 3.421 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:daskalakisp

Δημοσίευση 03/01/2016 - 22:50

Μια βοήθεια επειδή μάλλον έχω χάσει συνέχειες με την απουσία μου από το iOS.
Πριν κάνω επαναφορά επέλεξα μεταφορά των αγορασμένων και αφού πήρα backup προχώρησα στην επαναφορά as new.
Μετά επεχείρησα συγχρονισμό εφαρμογών κλπ αλλά εκτός ότι απουσίαζαν αρκετές εφαρμογές, όσες εγκαταστάθηκαν χρειάζονταν αναβάθμιση.
Προφανώς δεν πήρε τις νεότερες εφαρμογές και όπου παλαιότερες που είχα δεν πέρασε η αναβάθμιση που τους είχα κάνει στο iPhone.

Γιατί γίνεται αυτό; Δεν θα έπρεπε με κάθε συγχρονισμό να περνούν οι νέες εφαρμογές και τα updates?


Sent from my iPhone using Tapatalk

Από το iOS 9 και πάνω η Apple το αφαίρεσε αυτό γιατί και καλά ανάλογα με την συσκευή και το iOS αλλάζει η εφαρμογή στο τι χώρο θα πιάνει στο κινητό, στο iTunes το έχει για παλιότερα iOS και συσκευές δυστυχώς πρέπει να τα κατεβάζεις και σε κινητό και σε iTunes...και μένα με χάλασε αυτό...


Knowledge is Power

Τελευταία επεξεργασία από: daskalakispavlos, 03/01/2016 - 22:50

Knowledge Is Power


#65   tesalat

tesalat

    iPH Enthousiast

  • 443 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 04/01/2016 - 10:08

Από το iOS 9 και πάνω η Apple το αφαίρεσε αυτό γιατί και καλά ανάλογα με την συσκευή και το iOS αλλάζει η εφαρμογή στο τι χώρο θα πιάνει στο κινητό, στο iTunes το έχει για παλιότερα iOS και συσκευές δυστυχώς πρέπει να τα κατεβάζεις και σε κινητό και σε iTunes...και μένα με χάλασε αυτό...


Knowledge is Power

Σ ευχαριστώ.
Πάντως τώρα που ασχολήθηκα λίγο με το restore διαπιστώνω πολλά αρνητικά.
Πρώτον στον αποθηκευτικό χώρο τα "Αλλα" που προφανώς είναι τα κασέ των εφαρμογών και ίσως υπολείμματα από κάθε OTA update, μετά από 3 μήνες έφτασαν 8 γίγα.
Το χειρότερο είναι ότι δεν μπορείς να τα ξεφορτωθείς χωρίς restore as new. Στο android το κασέ διαγράφεται πολύ εύκολα μέσω των ρυθμίσεων.

Δεύτερον οι εφαρμογές παρότι υποτίθεται ότι είναι διαφορετικές για κάθε συσκευή, το μέγεθος τους παραμένει τεράστιο. Καμία σχέση με το μέγεθος αντίστοιχων εφαρμογών για android. Παράδειγμα εφαρμογές που στο android είναι 80ΜΒ στην iOS έκδοση τους είναι 280.
Συνεπώς μόνο από το μέγεθος των εφαρμογών η έκδοση των 16 γίγα είναι άχρηστη. Ευτυχώς επέλεξα τα 64.

Κάτι άλλο που διαπιστώνω είναι ότι η επίσημη 9.2 παρόλο που είχε τον ίδιο αριθμό built με την 9.2 beta 4, δεν είναι το ίδιο καλή.
Επανέφερα backup που είχα πάρει τέλος Οκτώβρη πριν πάω σε beta 9.2 και βλέπω ότι υπάρχει καθυστέρηση στα εφέ και στο ξεκλείδωμα.
Ετοιμάζομαι για restore as new και σταματώ τα OTA updates. Μόνο μέσω iTunes γιατί με OTA φορτώνεται πολύ το "others". Και φυσικά δεν θα συνεχίσω να δοκιμάζω τις beta γιατί τα με συνεχή OTA συμβαίνει αυτό που έγραψε παραπάνω.


Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

#66   daskalakispavlos

daskalakispavlos

    iPH Elite Poster

  • 3.421 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:daskalakisp

Δημοσίευση 04/01/2016 - 11:49

Σ ευχαριστώ.
Πάντως τώρα που ασχολήθηκα λίγο με το restore διαπιστώνω πολλά αρνητικά.
Πρώτον στον αποθηκευτικό χώρο τα "Αλλα" που προφανώς είναι τα κασέ των εφαρμογών και ίσως υπολείμματα από κάθε OTA update, μετά από 3 μήνες έφτασαν 8 γίγα.
Το χειρότερο είναι ότι δεν μπορείς να τα ξεφορτωθείς χωρίς restore as new. Στο android το κασέ διαγράφεται πολύ εύκολα μέσω των ρυθμίσεων.

Δεύτερον οι εφαρμογές παρότι υποτίθεται ότι είναι διαφορετικές για κάθε συσκευή, το μέγεθος τους παραμένει τεράστιο. Καμία σχέση με το μέγεθος αντίστοιχων εφαρμογών για android. Παράδειγμα εφαρμογές που στο android είναι 80ΜΒ στην iOS έκδοση τους είναι 280.
Συνεπώς μόνο από το μέγεθος των εφαρμογών η έκδοση των 16 γίγα είναι άχρηστη. Ευτυχώς επέλεξα τα 64.

Κάτι άλλο που διαπιστώνω είναι ότι η επίσημη 9.2 παρόλο που είχε τον ίδιο αριθμό built με την 9.2 beta 4, δεν είναι το ίδιο καλή.
Επανέφερα backup που είχα πάρει τέλος Οκτώβρη πριν πάω σε beta 9.2 και βλέπω ότι υπάρχει καθυστέρηση στα εφέ και στο ξεκλείδωμα.
Ετοιμάζομαι για restore as new και σταματώ τα OTA updates. Μόνο μέσω iTunes γιατί με OTA φορτώνεται πολύ το "others". Και φυσικά δεν θα συνεχίσω να δοκιμάζω τις beta γιατί τα με συνεχή OTA συμβαίνει αυτό που έγραψε παραπάνω.


Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Θα τα πάρω με την ανάποδη σειρά όσο αφορά την beta 4 με την επίσημη 9.2 και ας έχουν το ίδιο built νόμιζα πως ήταν η ιδέα μου αλλά τελικά δεν ήταν και γω είδα προβλήματα που δεν είχα στην beta 4 το κυριότερο η μπαταρία σε μια ώρα έχανε 40-50%!!! Με ένα restore έστρωσε τι έφταιγε δεν ξέρω αλλά σίγουρα δεν είναι ίδιες....σαφώς ναι πλέον τα 16gb για να φτάσουν θέλει πολύ καλή διαχείριση και φυσικά όχι τρελό gaming γιατί αν βάλει 2-3 καλά παιχνίδια θα μείνουμε με 1-2gb...και το πρώτη που λες είναι ο βασικός λόγος να κάνω jb γιατί το iCleaner δεν μπαίνει χωρίς γιατί το iOS είναι κλειστό ενώ το android open source και γι αυτο μπορείς να καθαρίζεις τα περιττά....


Knowledge is Power

Knowledge Is Power


#67   tesalat

tesalat

    iPH Enthousiast

  • 443 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 04/01/2016 - 12:05

Η αλήθεια είναι ότι αν χρησιμοποιείς συμβατικά το iPhone δεν αντιμετωπίζεις προβλήματα.
Βλέπω το iPad Air που χρησιμοποεί η σύζυγος.
Λογικό είναι περνώντας 4 beta με OTA να συσορευονται σκουπίδια και να ανεβαίνει το "αλλα".

Έκανα update τις εφαρμογές στο Mac μου γιατί δεν άντεχα να το κάνω απευθείας στο iPhone. Είναι 70 εφαρμογές και με αργή σύνδεση χρειάζεται ώρες.
Είμαι έτοιμος για restore as new και συγχρονισμό μέσω iTunes, όχι επαναφορά backup για να δω αν θα στρώσει.

Ποτέ δεν ήταν έτσι η συσκευή μου από τον Οκτώβριο που το έχω.
Πατούσα με fingerprint να ξεκλειδώσει και δεν προλάβαινα να δω την οθόνη κλειδώματος. Τώρα πατάω κάνει μια στάση στην οθόνη κλειδώματος και μετά έρχεται στην αρχική οθόνη. Καμία σχέση με το ταχύτατο ξεκλείδωμα που θαύμαζα σε σχέση με το Note 5 που είχα πριν.
Το ίδιο και όταν κλείνω εφαρμογές με home button. Υπάρχει πλέον δισταγμός.


Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

#68   tesalat

tesalat

    iPH Enthousiast

  • 443 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 04/01/2016 - 21:15

Όλα καλά μετά από clean restore.
Συνεπώς η επαναφορά backup δεν αποτελεί λύση τις περισσότερες φορές γιατί μεταφέρει προβλήματα.


Sent from my iPhone using Tapatalk




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες